بیانیه جهاد اسلامی و حماس در سالگرد به آتش کشیده‌شدن مسجدالاقصی/ شمشیر قدس هرگز غلاف نمی‌شود

جنبش جهاد اسلامی و حماس در پنجاه و دومین سالگرد به آتش کشیده‌شدن مسجدالاقصی توسط اشغالگران، با صدور بیانیه‌ای مجدداً بر خطوط قرمز مقاومت برای این مکان مقدس تأکید کردند.

به گزارش مشرق، جنبش جهاد اسلامی فلسطین با صدور بیانیه‌ای در پنجاه و دومین سالگرد به آتش کشیده‌شدن مسجدالاقصی به‌دست اشغالگران صهیونیست اعلام کرد که شمشیر قدس هرگز غلاف نخواهد شد و مقاومت در همه عرصه‌ها حاضر است.

در این بیانیه آمده است که سالروز آتش‌زدن مسجدالاقصی همزمان با حمله تروریستی ـ صهیونیستی علیه فلسطینیان در قدس و سقوط برخی رژیم‌های عربی در باتلاق عادی‌سازی با رژیم اشغالگر صهیونیستی صورت می‌گیرد.

جهاد اسلامی افزود: امروز در پنجاه و دومین سالگرد آتش‌زدن مسجد الاقصی هستیم که این جنایت توسط «دنیس مایکل روهان» صهیونیست جنایتکار تبعه استرالیا شعله‌ور شد و این آتش هنوز هم بر سر همه امت اسلامی و به‌ویژه ملت فلسطین سایه افکنده است و گذشت زمان آثار آن را پاک نکرده است.

بیشتر بخوانید:

یورش صهیونیست‌ها به راهپیمایی‌ فلسطینیان

جنبش جهاد اسلامی فلسطین در بیانیه خود ادامه داد: این سالگردها می‌آیند و چالش‌ها بزرگتر و بیشتر می‌شود؛ در حالی که امید همچنان میان آزادگان و مبارزان در همه مناطقی که شمشیر قدس را در برابر تروریسم و متجاوزان بالا می‌برند و عهد و پیمان می‌بندند که شمشیر قدس هرگز غلاف نمی‌شود، باقی است.

در این بیانیه تأکید شده است که آتش‌افروزی‌ها علیه مسجد الاقصی همچنان در اشکال مختلف و به‌شکل مستمر از حملات نژادپرستانه شهرک‌نشینان صهیونیست و گروه‌ها و احزاب یهودی با حمایت مستقیم حکومت تروریستی و ارتش رژیم اشغالگر تا حفاری‌هایی که باقی‌مانده‌های بنای مسجد را تهدید می‌کند و نیز یهودی‌سازی آثار قدس، همچنان ادامه دارد.

این جنبش اضافه کرد: اما همه تلاش‌ها برای تحریف هویت اسلامی قدس و مسجد الاقصی با نقشه‌های مخرب صهیونیستی و مشارکت نفرت‌انگیز آمریکایی و غربی، سکوت مشکوک برخی رژیم‌های عربی، افتتاح سفارتخانه‌ها و عادی‌سازی‌های شرم‌آور هیچ چیزی را از حقیقت تغییر نخواهد داد و قدس تا ابد هویت عربی و اسلامی دارد و مسجد الاقصی تا ابد در قلب ما و همه مسلمانان باقی می‌ماند.

جهاد اسلامی فلسطین تأکید کرد: ما به همه اهالی قدس به‌ویژه کسانی که در اطراف مسجد الاقصی و دروازه‌های آن مستقر هستند و قهرمانانی که در برابر دشمن صهیونیستی جنایتکار ایستاده‌اند درود می‌فرستیم.

در این بیانیه همچنین به شهرک‌سازی‌های مقامات رژیم اشغالگر در مناطق مختلف قدس که موجودیت عربی اسلامی این شهر را تهدید می‌کند و نیز تلاش‌های رژیم اشغالگر برای آواره کردن فلسطینیان ساکن قدس و همچنین استقرار ایست بازرسی‌ها برای جلوگیری از ورود نمازگزاران به مسجد الاقصی و تحت فشار قرار دادن آنها اشاره شده است و جهاد اسلامی اعلام کرد: همه این اقدامات ما را وادار می‌کند زنگ خطر را به صدا درآوریم و در یک جبهه واحد برای مقابله با توطئه‌های رژیم اشغالگر که با هدف تخلیه شهر قدس و تحریف تاریخ و جغرافیای آن انجام می‌شود، متحد شویم؛ چراکه هیچ جایی برای بیگانگان و مزاحمان در مقدسات فلسطین وجود ندارد.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین تأکید کرد: مجدداً می‌گوییم که مسئله مسجد الاقصی قابل مذاکره نیست و این مکان مهمتر و مقدس‌تر از این است که در حوزه تصمیمات دادگاه‌ها و حکومت‌های رژیم صهیونیستی قرار بگیرد. مسجد الاقصی به هیچ وجه قابل فروش و مبادله نیست.

این جنبش همچنین از همه کشورهای عربی و اسلامی خواست در برابر مسجد الاقصی مسئولیت‌پذیر باشند و از این مکان مقدس و نیز مقاومت و پایداری فلسطینیان ساکن قدس حمایت کنند.

در بیانیه جنبش جهاد اسلامی فلسطین تأکید شده است که از مهمترین دستاوردهای نبرد شمشیر قدس علاوه بر پایداری مقاومت و گروه‌های آن وحدت ملت فلسطین در همه مکان‌ها برای حمایت از قدس و مردم آن و نیز آمادگی گروه‌های مقاومت در سراسر جهان عربی و اسلامی برای حمایت از قدس و مسئولیت‌پذیری در دفاع از آن بود، این امر نشان می‌دهد که مقاومت در همه عرصه‌ها دوشادوش فرزندان ملت فلسطین در غزه و کرانه باختری و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ ایستاده است و با همه ابزارهای موجود از مسجد الاقصی دفاع می‌کند؛ زیرا معتقد است تا زمان بازگردانده شدن حق ملت فلسطین به آنها باید از این حق محافظت شود.

حماس: مسجد الاقصی خط قرمز است/ هر تجاوزی با مقاومت شجاعانه ملت فلسطین مواجه خواهد شد

جنبش حماس نیز به همین مناسبت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: مسجد الاقصی خط قرمز ماست و هرگونه تجاوزی به آن با مقاومت شجاعانه مردم ما که هرگز اجازه تجاوز و آتش‌سوزی مجدد علیه آن را نمی‌دهند مواجه خواهد شد.

در بیانیه حماس آمده است، مقاومت فلسطین آماده دفاع از مسجدالاقصی و پاسخ به تجاوزات اشغالگران و شهرک‌نشینان صهیونیست علیه مسجد الاقصی و اهالی قدس است.

حماس در پایان تأکید کرد که روند عادی‌سازی برخی رژیم‌های عربی با رژیم اشغالگر صهیونیستی خیانت به مسجد الاقصی و قدس و همه فلسطینیان است.

پنجاه‌ودومین سالروز به آتش‌کشیدن مسجد الاقصی

امروز شنبه ۲۱ آگوست ۲۰۲۱ مصادف است با پنجاه و دومین سالروز به آتش کشیده‌شدن مسجد الاقصی به‌دست اشغالگران صهیونیست؛ جنایتی که جهانیان شاهد آن بودند و هیچ واکنش حقیقی به آن نشان ندادند.

داستان از آنجا شروع شد که "دنیس مایکل روهان" یهودی جنایتکار استرالیایی‌الاصل روز ۲۱ آگوست سال ۱۹۶۹ اقدام به آتش‌زدن مسجد الاقصی کرد.

در این آتش‌سوزی بیش از یک‌سوم مساحت مسجد الاقصی از جمله تعدادی از منبرهای تاریخی آن، گنبدها، دیوارها، درها و پنجره‌ها و حتی مصلاهای آن در آتش سوخت.

فلسطینیان در نهایت جلوی گسترش دامنه آتش‌سوزی را گرفته اجازه ندادند دیگر بخش‌های مسجد الاقصی طعمه حریق شود.

رژیم صهیونیستی عامل این آتش‌سوزی را که به نام گردشگر وارد فلسطین اشغالی شده بود بازداشت کرد اما در نهایت مدعی شد او مشکل روانی دارد و پس از مدتی بستری در تیمارستانی در نزدیکی عکا، او را به کشورش بازگرداند.

این جنایت واکنش‌هایی گسترده را به‌ویژه در کشورهای اسلامی در پی داشت و تظاهرات‌هایی در محکومیت آن برگزار شد.

یکی از پیامدهای این جنایت، تأسیس سازمان همکاری اسلامی بود که تمامی کشورهای اسلامی در آن عضو شدند. البته این سازمان تا امروز نیز نتوانسته است جلوی تجاوزات دشمن صهیونیستی علیه مسجد الاقصی و ویرانی‌ها و حفاری‌های زیر و اطراف آن را بگیرد.

شورای امنیت نیز قطعنامه ۲۷۱ را در ۱۵ سپتامبر همان سال صادر و ضمن محکوم کردن تجاوزات رژیم صهیونیستی، خواستار لغو تدابیر و اقدامات این رژیم با هدف تغییر وضعیت حاکم بر قدس شد.

منبر صلاح‌الدین ایوبی (یا منبر نورالدین زنگی) که در این آتش‌سوزی سوخت، به‌دستور ملک حسین پادشاه اردن بازسازی شد و در سال ۲۰۰۷ در مسجد الاقصی قرار داده شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس