کد خبر 1253179
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۳
آیا جن واقعا وجود دارد؟

خداوند در قرآن کریم آیه‌ها و احادیث مختلفی درباره جن و اجنه بیان کرده اسـت، وقتی موضوع جن بـه وسط می‌آید ناخودآگاه باعث ترس و هراس می‌شود، اما دراین مطلب کامل بـه این موضوع پرداخته ایم.

به گزارش مشرق، بیشتر مردم اعتقاد دارند جن ها موجوداتی هستند کـه فارغ از نامرئی بودنشان، دارای قدرت تفکر و احساسات هستند و آفرینش انها بـه هزاران سال قبل بازمی گردد. اما راز پنهان این موجودات چه می باشد؟

شاید تا کنون در فیلم های وحشتناک، جن و روح را دیده باشید، اما دیدن و صحبت در مورد جن فلسفه‌ای عمیق دارد کـه در منابع و کتاب‌های مذهبی بدان اشاره شده اسـت کـه در ادامه بیشتر می‌خوانید.

آیا دیدن جن ممکن اسـت؟

نظر قرآن کریم در مورد دیدن و ارتباط با اجنه

همان طور کـه از مفهوم نام جن بـه دست می‌آید، جن موجودی ناپیدا اسـت کـه قرآن کریم وجود آنرا تصدیق کرده و مشخصاتی برای او عنوان کرده اسـت مانند:

از آتش آفریده شده اند. «سوره الرحمن، آیه ۱۵»

گروهی از آن‌ها مۆمن صالح و گروهی کافرند. «سوره جن، آیه ۱۱»

دارای تکلیف و مسئولیت اسـت. «آیات سوره جن و سوره الرحمن»

ان‌ها دارای حشر و نشر و معادند. «سوره جن، آیه ۱۵»

دارای علم و ادراک و تشخیص حق از باطل و قدرت منطق و استدلال اسـت. «آیات مختلف سوره جن»

آن‌ها قدرت نفوذ در آسمان‌ها و خبرگیری و استراق سمع داشتند، و بعدا ممنوع شدند. «سوره جن، آیه ۹»

آن‌ها قدرت انجام بعضی کارهای مورد نیاز انسان را دارند. «سوره سبا، آیات ۱۲- ۱۳»

ان‌ها با بعضی انسان‌ها ارتباط برقرار می ‏کردند و با آگاهی محدودی کـه نسبت بـه بعضی از اسرار نهائی داشتند؛ بـه اغوای انسان‌ها می ‏پرداختند. «سوره جن، آیه ۶»

چطوری یک جن را از نزدیک ببینیم؟

اما چیزی کـه در بین مردم مرسوم اسـت کـه انها را از ما بهتران، پری و همزاد و … میدانند و ظاهر انها را دارای اشکال عجیب‌وغریب و موذی معرفی می‌کنند کـه مزاحم انسان هامیشوند.

اما تمام این موارد نه مورد تائید قرآن و احادیث اسلامی اس و نه عقل آن ها را قبول میکند بلکه بیشتر زاییده توهمات و خیال پردازی افرادی اسـت کـه می‌خواهند بازار دعانویسی و امثال آن ها را گرم نگه دارند.

واضح اسـت کـه جنیان نیز مخلوقاتی مانند انسان ها هستند کـه برای آزمایش الهی و عبودیت خلق شده اند.

نظر خداوند در قرآن درباره جن

وَ مَا خَلَقْتُ الجْنَّ وَ الْانسَ إِلَّا لِیَعْبُدُون؛ «سوره ذاریات، آیه ۵۶»

من جنّ و انس را نیافریدم جز برای این‌که عبادتم کنند «و از این راه تکامل یابند و بـه من نزدیک شوند»؛ و یا این‌که هیچ چیز خارج از اجازه خداوند انجام نمی‌شود؛ و خارج از سلطنت خدا کسی نمی‌تواند بـه انسان آسیب برساند.

«وَ مَا هُم بِضَارِّینَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ؛ «سوره بقره، آیه ۱۱۲».

ولی هیچ گاه نمی ‏توانند بدون اجازه خداوند، بـه انسانی زیان برسانند.»

چطوری یک جن را از نزدیک ببینیم؟

شکل های دیگر اجنه

گاه جن مفهوم وسیع تری را در بر میگیرد کـه انواع موجودات ناپیدا را شامل می‌شود، اعم از انها کـه دارای عقل و درک هستند و آنهایی کـه عقل و درک ندارند.

حتی گروهی از حیوانات کـه میتوان آن ها را دید اما اغلب در لانه ها پنهان هستند دراین مفهوم جای دارند.

پیامبر اکرم«ص» فرمود:«خداوند جن را پنج صنف آفریده اسـت:صنفی مانند باد در هوا «ناپیدا هستند» و صنفی بـه صورت مارها، و صنفی بـه صورت عقربها، و صنفی حشرات زمین ‏اند، و صنفی از آن ها مانند انسانند کـه بر انها حساب و عقاب اسـت.» «سفینة البحار،ج 1؛ ص 186 «ماده جن»»

در چه مواردی اجنه به انسان رخنه می کنند؟

برای ایجاد مزاحمت از سوی جن بـه انسان راه حل های‌ بسیار زیادی وجوددارد کـه کـه خرافه بودن و کاربرد آن ها اثبات نشده اسـت.

چطوری یک جن را از نزدیک ببینیم؟

در آیه ٢٧٥ از سوره بقره از طرف خداوند آمده اسـت: آن دسته از افرادی کـه ربا می خورند در قیامت نمی‌توانند برخیزند مگر مثل کسی کـه در نتیجه تماس با شیطان دیوانه شده و تعادل خودرا از دست داده اسـت.

بـه طور کلی اجنه و شیاطین هرگز بر انسان سلطه قهری و غیر ارادی و تصرف نداشته و هرگونه انحرافی کـه از سوی انها درباره انسان صورت می پذیرد همراه با اختیار و اراده انسان اسـت اما بی تردید عده ای از مشکلات و سختی ها از سوی شیطان اسـت کـه همه ی برای امتحان و آزمایش ما اسـت.

بـه همین دلیل باید گفت کـه میان سختی و انحراف تفاوت بسیاری وجوددارد چرا کـه انحراف برای مومنین نیست و سختی برای انها مقدر شده اسـت.

وصلت با جنیان

ظاهراً اصل ازدواج با جن ممکن اسـت. درباره ازدواج جن با انسان علما مطالبی بیان کرده اند کـه برگرفته از روایات و مطالب دینی اسـت.

بـه عنوان مثال آیت الله بهجت در پاسخ بـه سوال این‌که آیا ازدواج دختر با جن جایز اسـت، می فرمایند:

چون معرضیت زیادی برای فتنه و منازعه دارد و خوف خطر دارد، خلاف احتیاط اسـت و بر تقدیر جواز، احوط متعه اسـت یا این‌که طوری باشد کـه شرط کنند وکالت را کـه اختیار طلاق اسـت با دختر باشد.«کتاب استفتائات آیت الله بهجت،ج4؛ ص14 »

خداوند در سوره الرحمن می فرماید:فِیهِنَّ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَلَا جَآنٌّ ﴿٥٦﴾ ؛ لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَلَا جَآنٌّ ﴿٧٤﴾

در آن بهشت ها زنانی هستند کـه فقط بـه همسرانشان عشق می ورزند، و پیش از آنان دست هیچ انس و جنی بـه آنان نرسیده اسـت. پیش از همسران بهشتی شان دست هیچ انس و جنّی بـه آنان نرسیده اسـت.

از این آیه میتوان دریافت کـه شکل تولد و تولید نسل جنیان نیز مانند انسان هاست. بدینسان می‌توان گفت ابلیس نیز کـه از طائفه جن اسـت، فرزندان خودرا از طریق ازدواج با زنان جن بـه دنیا می آورد.

شیخ عماد الدین یکی از موانع ازدواج را اختلاف جنس دانسته و می‌گوید:جائز نیست آدمی زن جنیه بگیرد چون خداوند فرمود: وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ «سوره روم، آیه 21»

و از نشانه های‌ [قدرت و ربوبیت] او این اسـت کـه برای شـما از جنس خودتان همسرانی آفرید تا در کنارشان آرامش یابید و در بین شـما دوستی و مهربانی قرار داد؛ قطعاً دراین [کار شگفت انگیز] نشانه هایی اسـت برای مردمی کـه می اندیشند.

آیا امکان دیدن جن وجود دارد؟ باید بگوییم بله وجود دارد

وَ یَوْمَ یحَشرُهُمْ جَمِیعًا یَامَعْشرَ الجْنّ‏ِ قَدِ اسْتَکْثرَتُم مِّنَ الْانسِ وَ قَالَ أَوْلِیَاؤُهُم مِّنَ الْانسِ رَبَّنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنَا بِبَعْضٍ وَ بَلَغْنَا أَجَلَنَا الَّذِی أَجَّلْتَ لَنَا؛«سوره انعام، آیه 128»

و روزی کـه همگان را گرد آورد و گوید:ای گروه جنیان، شـما تعداد زیادی از آدمیان را پیرو خویش ساختید. یارانشان از میان آدمیان گویند:ای پروردگار ما، ما از یک دیگر بهره‏مند می‏شدیم و بـه اتمام زمانی کـه برای زیستن ما قرار داده بودی رسیدیم.

بـه طور کلی دیدن جن برای هر انسانی محقق اسـت اما در کتب مختلف و احادیث در مورد جنیان توصیه اکید شده اسـت کـه ارتباط نگیرید چرا کـه باعث خوف و بـه هم ریختگی زندگی خودتان خواهد شد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  21 6
  یکم هم راجع به عذاب دخان می نوشتید همان عذابی است که به قوم حضرت سلیمان نبی بوسیله اجنه وارد شد و بعد آنها مرئی شدند و روایت شده که این عذاب بر مردمان آخرالزمان هم وارد می شود
 • رضا IR ۰۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  0 4
  ازدواج جنيان با انسان ؟!! مگه ايه قرآن نفرموده ؛ براى شما همسرانى از جنس خودتان آفريده ايم ؟! چطور ممكنه اجنه اى كه از جنس انس نيست با انسان نزديكى كنه ؟! همين استدلال براى جن زده يا مجنون بودن خودتون كفايت ميكنه !
 • IR ۰۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  3 12
  خرافات. جن وجود خارجی نداره.تنها چیزی که واقعیه علمه
  • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
   7 4
   مجبور نیستی در مورد چیزی که علم نداری نظر بدی ،در قرآن به اسم جن سوره داریم
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
   0 5
   از نظر علمی هم شواهدی برای وجود اجنه پیدا شده، هر چیزی رو نبینی یعنی وجود نداره؟ الان عقل خودتو می تونی ببینی فقط نشانه هاشو می بینی، جن هم همینطور
  • alireza IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
   0 2
   مگه شما به تمام علوم دسترسی داری؟ خیلی از چیز هایی که الان علم هستند تا دیروز خرافه بودند ، این بی سوادی هست بگی چون علم اثبات نکرده پس وجود نداره ، چون اگه فردا علم بهش برسه شما یک ادم بی سواد بودی
  • دیده بان IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
   0 3
   ای دانشمند گو.....
  • ... IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   0 3
   هر چیزی را که نبینی دلیلش این نیست که وجود نداره. مثل باد که تو و دانشمندان نمیبینند ولی از روی نشانه هایی میفهمند که وجود داره. دوما بسیاری از علوم یک زمان خرافه تلقی میشدن. سوما علم‌ همیشه درست از آب نمیاد.
 • DE ۰۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  1 3
  برای مصون بودن از مزاحمت جن خواندن سوره ناس وتوحید کلا سه قول خیلی موثره.در یک سخترانی خواندم جن ها از سرکه بدشون میاد. خوردن نصف قاشق غذاخوری سرکه توصیه شده. نکته مهم اینه در اماکنی دوردست و جاهای پرت ازسکونت تنهایی پرهیز بشه . در مسافرت ها حتما دو سه نفری جایی مسافرت کنیم. داشتن قران و نصب سوره یاسین برسردر خانه خیلی خوبه.
 • IR ۰۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  6 4
  سوال غلطه . وجود جن تردید ناپذیره .
 • IR ۰۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  1 4
  ازدواج با جن؟!!!!!! پس چطور تا الان نشنیده بودیم؟ یعنی بعضی از افرادی که میبینیم یا همکارها یا دوستها ممکنه جن باشن؟!!
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  1 3
  اگر سوره صافات را زیاد بخوانید می توانید جن ها را ببینید البته آنها نمی توانند به شما آسیبی برسانند
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  0 3
  مشرق از فکر ازدواج با اجنه بیا بیرون ببین به درد جنگ میخورن لشکر فرشته و اجنه به امر خدا کمک میرسونن به سپاهیان اسلام ببینیم چکار میکنید سپاهی هم از اجنه بدست میارید
 • مهران IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  8 0
  با سلام و لبخند لطفا نظر جنیان را در مورد برجام هم بپرسید و همچنین سوال شود آنها در مورد مهریه دخترانشان معمولا چند عدد سکه تعیین می کنند؟
 • آرش IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
  2 3
  به نظر غربیها هم جن وجود داره ولی اونا بهش می گن آدم فضایی !!!
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
   4 0
   نه میگن مردمان سایه ای
  • سعید IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
   0 3
   برعکس غربیها بسیار کتاب در مورد جن نوشتن و اصلا اونا رو ادم فضایی نمیدونند بلکه جن ها رو خدایان می نامند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس