کد خبر 1251529
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۷
افغانستان

دولت افغانستان اعلام کرد که شرایط مناسب در این کشور مهیا نیست و اخراج پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی باید متوقف شود.

به گزارش مشرق، «محمد رضا باهر» معاون سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان اظهار داشت که کشورهای اروپایی باید اخراج پناهجویان افغان را متوقف کنند زیرا شرایط بازگشت‌ برای آنها مهیا نیست.

وی افزود که از آغاز سال جاری میلادی ۳۰۹ پناهجوی افغان از اروپا اخراج شده است که بیشتر آنها از آلمان و کشور سوئد به کابل بازگردانده شدند.

باهر با اشاره به افزایش ناامنی‌ در ولایت‌های افغانستان اظهار داشت که دولت از اتحادیه اروپا به طور رسمی خواسته است که اخراج پناهجویان افغان را از کشورهای عضو این اتحادیه متوقف کند.

معاون سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان به صدای آمریکا گفت که بر اساس اعلامیه مشترک افغانستان و اتحادیه اروپا، هرگاه شرایط برای بازگشت پناهجویان دشوار باشد، حکومت افغانستان این تصمیم را به طرف مقابل ابلاغ می‌کند.

وی ادامه داد که بر اساس همین اعلامیه مشترک، شرایط کنونی افغانستان برای بازگشت مناسب نیست، و حداقل برای سه ماه آینده اخراج پناهجویان متوقف شود.

باهر خاطرنشان کرد که به درخواست دولت افغانستان تاکنون کشورهای سوئد، نروژ و فنلاند پاسخ مثبت داده‌اند و امیدواریم که سایر کشورها مانند آلمان نیز موافقت کند.

بر اساس آمار وزارت امور مهاجرین افغانستان، در حال حاضر حدود ۷۷۰ هزار افغان در کشورهای اروپایی پناهجو شده‌اند اما هنوز به درخواست پناهندگی حدود ۲۰ درصد از آنها پاسخی داده نشده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس