یحیی السنوار

یحیی السنوار در ۱۳ فوریه سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در نوار غزه انتخاب شد.

سرویس جهان مشرق - یکی از دستاوردهای جنگ اخیر نوار غزه، به فعلیت رسیدن پتانسیل‌های ناشناخته یحیی السنوار رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در نوار غزه بود. فردی که بعد از تحمل سختی‌های زندان رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۱ در عملیات تبادل اسرا آزاد شده و بلافاصله بر اساس سابقه خود وارد دفتر سیاسی حماس شد. رهبران فلسطینی و حتی رژیم صهیونیستی گرچه پیش از جنگ غزه شناخت دقیقی از شخصیت السنوار داشتند، اما رفتارهای شجاعانه و جسورانه السنوار در زمان جنگ و بعد از آن و سخنرانی‌های قوی وی وحشت را به اردوگاه صهیونیست‌ها آورده است. چرا که اسرائیل از وجهه کاریزماتیک یکی دیگر از چهره‌های سرشناس مقاومت می‌ترسد و نمی‌خواهد نسخه برابر اصل سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله را در غزه نیز شاهد باشد.

در همین راستا رسانه‌های رژیم صهیونیستی از تشکیل تیم ویژه‌ای برای ارزیابی مجدد شخصیت السنوار خبر داده‌اند. روزنامه صهیونیستی هاآرتص در شماره روز دوشنبه خود نوشت که محافل امنیتی بعد از جنگ غزه پروفایل جدیدی را برای یحیی السنوار رهبر جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در نوار غزه تهیه کرده‌اند، چرا که آنها به این نتیجه قطعی رسیده‌اند که رویکرد سنوار و عملکرد وی بعد از تجاوز اخیر به نوار غزه متفاوت شده و او خود را به عنوان یک فرمانده غیر قابل پیش بینی نشان می‌دهد!

وحشت اسرائیل از بروز پدیده «نصرالله دوم» در غزه/ با یحیی السنوار رییس دفتر سیاسی حماس آشنا شوید +عکس

این گزارش می‌افزاید که با توجه به اهمیت شخصیت السنوار برای رژیم صهیونیستی، سرویس‌های جاسوسی اسرائیل و افسران ارشد ارتش و همچنین مسئولان عالی‌رتبه از سرویس امنیت داخلی اسرائیل(شاباک) و متخصصان ارشد علم روانشناسی و کارشناسان زبان بدن و تحلیلگران سخنرانی‌های مختلف در تدوین پروفایل جدید السنوار مشارکت خواهند داشت.

السنوار کیست؟

یحیی السنوار در ۱۳ فوریه سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در نوار غزه انتخاب شد. او یکی از موسسان سرویس امنیتی جنبش حماس (مجد) است که مسئولیت اصلی آن تعقیب و بازداشت جاسوسان رژیم اسرائیل است.

السنوار بعد از اینکه در عملیات تبادل اسرا با گلعاد شالیت در سال ۲۰۱۱ از زندانهای رژیم صهیونیستی آزاد شد به موقعیت گذشته خود به عنوان یکی از رهبران برجسته جنبش حماس بازگشت و یکی از اعضای دفتر سیاسی این جنبش شد. وی به عنوان نماینده گردان‌های عزالدین قسام در دفتر سیاسی، مسئولیت هماهنگی بین دفتر و فرماندهی این گردان ها را عهده دار بود.

وحشت اسرائیل از بروز پدیده «نصرالله دوم» در غزه/ با یحیی السنوار رییس دفتر سیاسی حماس آشنا شوید +عکس
یحیی سنوار در روز آزادی از زندان در کنار اسماعیل هنیه

السنوار  پیش از این و در پایان تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه در سال ۲۰۱۴ دستور انجام تحقیقات و ارزیابی گسترده رهبران میدانی حماس را داده بود که در نتیجه این تحقیقات تعدادی از رهبران برجسته میدانی حماس کنار گذاشته شدند.

آمریکا در سپتامبر سال ۲۰۱۵ نام السنوار را در لیست بین‌المللی تروریسم خود قرار داد.

ابعاد شخصیتی السنوار که باعث وحشت صهیونیست‌ها شده است

این روزنامه صهیونیستی مدعی است شخصیت السنوار طی ماههای اخیر متفاوت از آنچه که اسرائیلی‌ها به آن رسیده بودند، شده و او از یک شخصیت پراگماتیک به فردی تبدیل شده که تصمیماتی فوری می‌گیرد.

نگاهی به مطالب رسانه‌های مختلف صهیونیستی شخصیت السنوار را در ابعاد زیر برای اسرائیلی‌ها خطرناک نشان می دهد.

الف: شخصیت کاریزماتیک السنوار در کل فلسطین

السنوار در جنگ غزه خود را به تنها رهبر عرب تبدیل کرد که برای دفاع از قدس آمادگی ورود به جنگ ضد اسرائیلی ها را دارد. این امتیاز بالایی در میان افکار عمومی بود. این منبع امنیتی می‌افزاید: السنوار نه به عنوان یک سیاستمدار، بلکه به عنوان فردی که در یک جنگ به دفاع تمام عیار از قدس پرداخت، مورد توجه و شگفتی بسیاری از افکار عمومی واقع شده است.

منابع صهیونیستی تاکید دارند که السنوار برخلاف سایر فرماندهان جنبش حماس خود را رهبر تمامی ملت عربی و  فلسطینی در غزه و کرانه باختری و اراضی اشغالی سال ۴۸ می‌شناسد.

سخنرانی‌های حماسی  و تاثیرگزار اخیر السنوار نقش قابل توجهی در افزایش نگرانی‌های رژیم صهیونیستی داشته است.  او در یکی از سخنرانی‌های خود به تمجید از عرب‌های ساکن فلسطین اشغالی و عرب های قدس پرداخته و تاکید کرد که اینها کسانی بودند که ایستادگی کرده و از مسجد الاقصی و منطقه شیخ جراح محافظت و ثابت کردند که تلاش‌های یهودی‌سازی  رژیم صهیونیستی به یک باره با شکست مواجه شده است.

ب: روحیه مردمی و مبارزاتی

موضوع دیگری که نگرانی رژیم صهیونیستی را برانگیخته، حضور السنوار در یک بازدید میدانی از  خیابان‌های غزه بدون تدابیر امنیتی قابل توجه و دیدار وی با بسیاری از مردم فلسطین بود که در نتیجه حملات صهیونیست‌ها، خانه و کاشانه خود را از دست داده بودند. یک مقام امنیتی رژیم اسرائیل در این رابطه می‌گوید که نحوه نزدیک شدن فلسطینی ها به وی و اقدام او در برگزاری جشن‌های بعد از جنگ اخیر مایه تعجب است و این رفتاری است که مشابه آن را پیش از این از السنوار ندیده‌ایم.

وحشت اسرائیل از بروز پدیده «نصرالله دوم» در غزه/ با یحیی السنوار رییس دفتر سیاسی حماس آشنا شوید +عکس
حضور یحیی السنوار با اسلحه کمری غنیمت گرفته شده از سربازان اسرائیلی در جشن پیروزی مقاومت

این مسئول امنیتی تاکید می‌کند که تصاویر السنوار که روی یک صندلی در برابر منزل ویران شده وی بعد از پایان تجاوز اخیر اسرائیل به غزه نشسته است،  نشان می‌دهد که او با چه منظوری این تصویر را منتشر کرده و می‌خواهد به تمامی فلسطینی‌ها و حتی عرب‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی بگوید که منزل وی نیز مانند دیگر فلسطینیان توسط اشغالگران اسرائیلی تخریب شد. این تصویر تأثیر قابل توجهی در افکار عمومی فلسطینی‌ها داشت و بعد از انتشار آن در سایت‌های اجتماعی، بسیاری از فلسطینی‌ها برای اعلام همبستگی با السنوار تصاویر خود را مشابه این صحنه به صورت نشسته روی صندلی منتشر کردند.

ج: توان بالا در جنگ روانی

منابع صیونیست هشدار می‌دهند که با وجود آسیب‌های زیادی که حماس در روزهای مبارزه دریافت کرد، اما ملت فلسطین در نتیجه رفتارها و سخنرانی‌های السنوار به این اعتقاد رسیدند که السنوار پیروز این جنگ شده است. او تسلیم ارتش اسرائیل نشد و همبستگی را میان غزه و قدس ایجاد کرد.

او در یکی از سخنرانی‌های خود دامنه وحشت افکار عمومی اسرائیلی‌ها را بالاتر برده و تاکید کرد: من اطمینان دارم که برادران ما در اراضی اشغالی در داخل اسرائیل وارد انتفاضه خواهند شد.  من کاملا یقین دارم که ما در داخل اراضی اشغالی بیش از ۱۰ هزار فرد آماده مبارزه با اسرائیل داریم.

د: موضع‌گیری قاطع

اتخاذ مواضع قاطع از دیگر مولفه‌های شخصیتی السنوار است که نگرانی اسرائیلی‌ها را بر انگیخته است. او بعد از جنگ غزه با «تور وینسلاند» فرستاده سازمان ملل در امور خاورمیانه دیدار کوتاهی داشت، اما خیلی زود به علت «خود برتر بینی این فرد» خواستار پایان این دیدار و خروج وینسلاند از غزه شده و گفت که این دیدار بد بود.

ه: هماهنگی کامل با شاخه نظامی حماس

منابع صهیونیست یکی دیگر از عوامل نگرانی رژیم صهیونیستی را هماهنگی کامل یحیی السنوار با گردانهای شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس معرفی کرده و معتقدند که وجوه تفاوت میان وی و محمد ضیف فرمانده این گردان‌ها از بین رفته است.

و: شهادت طلبی

روحیه شهادت طلبی السنوار از دیگر نکاتی است که مورد توجه محافل امنیتی رژیم صهیونیستی قرار گرفته است. هنگامی که بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در سخنانی تهدید به ترور السنوار می‌کند، وی با  کم اهمیت جلوه دادن این تهدیدات پاسخ می‌دهد: بهترین هدیه‌ای که او می‌تواند به من بدهد، ترور کردن من است. وی با لحنی تمسخرآمیز نسبت به این تهدید می‌افزاید: من الان با خودرو از اینجا راه می‌افتم و به منزل خودم باز میگردم. طبعا صهیونیست‌ها می‌دانند که من کجا زندگی می کنم، پس من منتظر آنها هستم!

تأثیرات ابعاد شخصیتی السنوار بر تصمیم‌سازی‌های رژیم صهیونیستی

ابعاد شخصیتی یحیی السنوار تا حدی موجب نگرانی رژیم صهیونیستی شده که تصمیمات کلان سردمداران این رژیم را تحت الشعاع خود قرار داده است و مقامات امنیتی اسرائیل معتقدند که با توجه به تغییرات صورت گرفته در شخصیت السنوار،  موسسات امنیتی اسرائیل باید سیاست این رژیم در قبال نوار غزه را تغییر دهند.

یک مسئول امنیتی رژیم صهیونیستی در همین رابطه به هآرتص گفت که  از منظر اسرائیل تغییرات اخیری که در رفتار یحیی السنوار  به وجود آمده، وی را به فرماندهی بسیار خطرناک تبدیل کرده و نیاز فوری برای تصمیم گیری در خصوص سیاست‌های آینده رژیم صهیونیستی در قبال نوار غزه وجود دارد.

وحشت اسرائیل از بروز پدیده «نصرالله دوم» در غزه/ با یحیی السنوار رییس دفتر سیاسی حماس آشنا شوید +عکس

روزنامه هاآرتص به نمونه‌ای از تغییرات استراتژیک رژیم صهیونیستی در سایه برداشت‌های موجود از شخصیت السنوار اشاره کرده و می‌نویسد که تعویق راهپیمایی موسوم به پرچم در قدس اشغالی برای اولین بار از این منظر صورت گرفت که تصمیم‌سازان تل‌آویو تهدیدات انجام شده توسط حماس و شخص السنوار مبنی بر موشک‌باران بخش صهیونیست‌نشین قدس اشغالی در صورت برپایی این راهپیمایی را جدی گرفتند. این مسئول صهیونیستی به نقش السنوار در این  تصمیم گیری اسرائیل اشاره کرده و گفت: این چیزی بود که ما از آن می ترسیم و نسبت به آن ملاحظه داریم.  ما از فرماندهی که به یک رهبر غیرقابل پیش‌بینی تبدیل شده است، می‌ترسیم.

نگرانی عمیق اسرائیل از پدیده السنوار بر اساس تجربه تل‌آویو از شخصیت کاریزماتیک سید حسن نصرالله به وجود آمده که در حال حاضر بنا به اذعان رسانه‌های اسرائیلی، صهیونیست‌ها او را بیشتر از سرکردگان خود قبول دارند و تهدیدات او را کاملا جدی قلمداد می‌کنند. لذا اسرائیلی‌ها از تبدیل شدن السنوار به نصرالله دوم می ترسند، پدیده‌ای که با وجود ادعاها و تهدیدات مکرر و بسیج تمامی پتانسیل‌های امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی هنوز قادر به حذف آن نشده اند.

در سایه این شرایط در حالی که نگرانی‌ها در سرزمین‌های اشغالی نسبت به رهبری السنوار در حماس در سایه تسلیحات قابل توجهی که این جنبش در اختیار دارد، افزایش یافته، اوضاع در نوار غزه به روال معمول در جریان است  و نیروهای مقاومت همچنان در صدد افزایش قدرت خود برای رسیدن به آرمان اصلی و نهایی خود هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 24
 • US ۰۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  خب ما رو سننه اولاً ؟! ثانياً الآن كه دنيا شخص يا كشورى رو قدرتمند ميدونه كه بنيه اقتصادى و پول و پله زياد داشته باشه اين نصرالله دوم با كدوم پول قراره مخارج جنگ بعدى رو تأمين كنه ؟!
  • SE ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   41 11
   با یک درصد از پولهایی که شما به سلبریتی ها و فوتبالیستها می دهید و خرج واردات آب معدنی و پورشه و بوگاتی می کنند و یا صرف سفرهای بی پایان دوبی و آنتالیا می کنید.
  • IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   34 8
   تو چرا دردت گرفته است؟!گنده گویی ومجمل گویی آدم رابزرگ نمی کند.با دشمن یحیی چه نسبتی داری؟
  • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   18 10
   ای کاشکی این پول هارا به افرای مثل شما میدادند تاشکم واماندتان راپر می کردید شما نمدانید ناموس یعنی چه شما معامله گرید
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   8 6
   آقای 03:35 همتی = 2 میلیون رای پایین‌تر از رای باطله بسوزید اصلاح طلبان تا دیر نشده به دامان انقلاب برگردید و کسب آبرو کنید
  • رضا IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   4 3
   تو برو تو رویاهات با ترامپ ها و سلبریتی های کشورت زندگی کن.... ما آدمهای زیادی داریم که بدون چشم داشتی از مردم، برای مردم فداکاری میکنن و جلو ظلم و تجاوز می ایستند. امثال تو نادان رو هم به هیچ حساب نمیکنن
 • حسام US ۰۵:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  6 25
  حماس اخوانی اردوغانی مانند اردوغان درسیاست اعمالی پیام نوکری اسرائیل را برایشان بزودی مانند غلاده بر گردن می گیرد
  • . رشاش FI ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   3 2
   من منفی دادم به نظر شما ولی شما هم یک مقدار حقیقت تلخ را بیان کردید.اگر مقاومت در سوریه پیروز نمیشد احتمال داشت اخوانی های اردوغان در غزه مقاومت را رها کنند و پناه ببرند به آغوش ترکیه و عرب های منطقه.دیدیم خالدالمشعل چه کرد در سوریه پشت مقاومت را خالی کرد و فوری پناه برد به قطر.حتی دولت سوریه هنوز اخوانی های غزه را نبخشیده.
 • علی IR ۰۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  11 28
  اینا آدمای کله شقی هستن بادنیا کنار نمیان وملتها را بدبخت وفقیر وتحریم و گرسنه نگه میدارن.
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   9 5
   منظور از دنیای شما اسرائیل اشغالگره؟ خوب فهمیدیم شما با گرگ و گاو شیرده و گاو چرانها هستید زیاد دست و پا نزن
  • IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   0 3
   بله مردم آسیا و آفریقا و آمریکای جنوبی و بومیان قاره آمریکا زبان دیپلماسی بلد نبودند و الا کشورشان توسط وحشی های انگل‌یسی و غربی به یغما نمی رفت.
 • IR ۰۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  46 7
  خدا حفظش كنه
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  14 27
  ۷۰ ساله که همین حرفارو تمرار میکنید
 • عبدالله مومن IR ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  35 9
  قرآن . همانا دشمن ترین نسبت به مومنان . یهودیان اند.
 • CA ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  9 30
  اسراییل چند وقت دیگه این آقا رو هم حذف میکنه
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  39 7
  خدا حفظش کنه. به امید آزادی هرچه زودتر فلسطین و سرنگون شدن اسرائیل.
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  24 4
  ان شاالله با وجود این آدم های ارزشمند از این به بعد محور مقاومت در لبنان و فلسطین مستحکم تر خواهد بود.
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  17 4
  خدا حفظش کنه و هر چه درد و بلا داره بخوره تو سر روحانی نما و بقیه اصلاح طلب های سرمایه اسرائیل
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  19 5
  درود به این بزرگ مرد شهید زنده، هر قومی افرادی مثل تو داشته باشه پیرزه خداوند برای ما حفظش کنه
 • کلام حق IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  32 8
  رژیم نامشروع اسرائیل بیست و پنج سال آینده را نخواهد دید. تاکنون چند سالش گذشته و نابودی این رژیم غاصب و کودک کش تسریع شده است.
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   5 4
   مطمئن باش تا زمانی که چند تا دلال و کله گنده ای که خون مردم را تو شیشه کرده اند را نتوانسته اید تو خود کشورمون مهار کنید عمرا بتوانید اسرائیل را نابود کنید.نابود کردن اسرائیل اول نابودی ریشه ی فساد در کشور خودمون را می طلبد.
 • مهدی IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  4 0
  واقعا وحشت؟
 • بهنام IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  4 0
  سلام مشرق جان مشکلات آبی که در حال رشد و شدت گرفتن هست باید مورد توجه شدید دولت جناب آقای رئیسی قرار گیرد و از طریق روشهای علمی و نوین با این مشکل برخورد شود و الا کل ایران در مرحله سقوط و نابودی قرار خواهد گرفت اکنون ترکیه در مرز دیوار بتنی و خندق درست کرده است زیرا پیش بینی مهاجرت گسترده حدود 60 میلیون نفر مردم در اثر بی آبی می رود فلسطین و محور مقاومت زمانی اهمیت پیدا می کند که ایرانی باشد و با مشکلات رو به رشد محور مقاومت بدون ایران زود متلاشی میشود
 • مهری IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  0 5
  النسوار فرمانده شجاع ودلاور خدا حفظش کنه انشالله بزودی انتقام سخت تر از قاتلان و آدمکشان اسرائیلی گرفته خواهد شد انشالله اسرائیل بزودی زود از درون خودش نابود میشه
 • JP ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  6 0
  وحشت؟ شما به فکر پریاد و دلار و موج پنجم و برق و آب و خوزستان و ... باشی وحشت می گیرد
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  7 2
  آقا نمیشناسمت ولی بیا ببین چه صفی برای مرغ است یک یخچال باید ۱۵۰ میلیون بخریم شما از ما مرفه ترید
 • یک رای یت IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  2 6
  براداران جریان مقاومت، فراموش نکنیم که جنگ پیشرو، از نوع جنگهای هیبریدی میباشد؛ و اسرائیل غاصب استاد چنین جنگهایی؛ هواس مان باشد که بزرگ نمایی صورت پذیرفته از سوی هارتص، تلاشی از نوع نفوذ به کادر رهبری مبارزات حماس و در نهایت جبهه مقاومت نباشد! چون این عزیز مدت مدیدی در اختیار غاصبین بوده و می توانستند ایشان را از میان بردارند. خیلی بایستی مواظب بود. به امید پیروزی.
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  3 0
  رابطه اش با ایران یوقت مثل اون یارو خالد مشعل نباشه، اخوانین دیگه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس