جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| رشد ۱۷ درصدی موارد فوتی/ تکمیل ظرفیت مراکز درمانی/ غربالگری نامناسب و شکل‌گیری خوشه‌های بیماری+ نقشه و نمودار

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد ظاهرا فنر پیک‌پنجم رها شده و روند روبه‌رشد شاخص‌ها سرعت بیشتری به خود گرفته است.

به‌گزارش مشرق، درحالی که کارشناسان معتقدند شرایط فعلی کرونا در پیک پنجم کرونا کم‌کم به سمت بحرانی حرکت می‌کند که شواهد نشان می‌دهد در کنار کاهش شدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی غربالگری هدفمند هم که می‌تواند نسبت به جلوگیری از شکل‌گیری خوشه‌های بیماری جلوگیری کند، مناسب شرایط نیست.

بررسی‌ها نشان می‌دهد براساس آخرین آمارهای منتشر شده تفاوت یک‌روزه تست‌های انجام شده (در آخرین آمار ارائه شده)  ۷۲۲۲۷ نفر است که به هیچ عنوان متناسب با سرعت شکل‌گیری بیماری در سراسر کشور نیست چون به گفته کارشناسان بهترین راهکار برای مدیریت شناسایی و قرنطینه بیماران در سراسر کشور است.

این گروه تاکید می‌کنند با توجه به قدرت سرایت بالای بیماری با ویروس دلتا هرچه زودتر و دقیق‌تر بتوانیم بیماران را شناسایی و قرنطینه کنیم به‌نوعی مانع از شکل‌گیری کانون‌های بزرگتر و پراکنده‌تر بیماری شده‌ایم اما همانطور که قبلاً اشاره شد این اتفاق تقریبا در کشورمان انجام نشده است.

کارشناسان معتقدند اگرچه سرعت واکسیناسیون نسبت به هفته قبل بهبودی داشته اما این نقیصه یعنی نامناسب‌بودن غربالگری می‌تواند دستاوردهای واکسیناسیون را با چالشی جدی روبه‌رو کند چون علاوه براینکه شواهدی از مبتلاشدن افراد واکسینه شده وجود دارد که بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی هم در میان هموطنان سیر صعودی به خود گرفته و نگران‌کننده است و شاهد مثال آن هم ترافیک سنگین در جاده‌های مواصلاتی کشور علی‌رغم محدودیت‌های وضع شده است.

رشد شاخص‌ها نگران‌کننده است

از سوی دیگر توجه به آمارهای روزانه منتشر شده از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد در اغلب شاخص‌های همه‌گیری روند صعودی سرعت گرفته به‌صورتی که رشد ۷.۸ درصدی تعداد موارد شناسایی شده در کنار صعود ۱۰.۸ درصدی موارد بستری در بیمارستان‌ها به این نکته اشاره دارد که هفته آینده باید منتظر آمارهای بیشتری در بخش مراقبت‌های ویژه و البته موارد فوتی باشیم.

این درحالی است که البته در ۲۴ ساعت آخرین گزارش منتشر شده می‌بینیم تعداد موارد فوتی ناشی از کرونا یک‌باره رشدی معادل ۱۷.۳ درصد را تجربه کرده و به رقم ۲۵۰ نفر یعنی رکورد تازه‌ای در تابستان ۱۴۰۰ رسیده و به این واقعیت تکیه دارد که تازه فنر پیک‌پنجم با انرژی بالا رها شده است.

کارشناسان بهداشت و درمان در این شرایط معتقدند روند صعودی شاخص‌ها به زودی در مراکز درمانی چالش برانگیز خواهد شد چون رشد تعداد موارد شناسایی و نهایتا به موارد بستری منجر شده که براساس مدل‌های قبلی حداقل ۳۰ درصد از موارد بستری تازه نیازمند دریافت خدمات در بخش‌ مراقبت ویژه خواهند شد که تعدادی از این افراد نیز متاسفانه فوت می‌کنند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان آذربایجان‌غربی

جواد آقازاده، با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته تعداد بستری‌های مشکوک به ۲۹۸ و تعداد بستری آی‌سی‌یو به ۱۳۷نفر رسید.

وی تصریح کرد: همچنین تعداد مبتلایان به کروناویروس به ۵۰۷ و تعداد فوتی‌ها با افزایش دو برابری نسبت به روز گذشته به هشت نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی آذربایجان‌غربی همچنین کل مبتلایان به کرونا را تا امروز ۱۸۷ هزار و ۸۱۰ نفر عنوان کرد و گفت: متاسفانه از این تعداد چهار هزار و ۸۴۵ نفر جان خود را از دست دادند.

آقازاده افزود: فوتی‌های امروز، مربوط به ارومیه و بوکان هر کدام با سه نفر و سلماس و تکاب هر کدام با یک نفر بوده است.

وی با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته تعداد ۱۳ هزار و ۲۵۳ بر علیه ویروس کرونا واکسینه شدند بیان کرد: مجموع واکسیناسیون تا امروز نیز ۲۸۵ هزار و ۶۵۱ نفر بوده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان کرمان

به گفته معاون وزیر بهداشت استان کرمان در رتبه دوم بستری‌های کرونایی کشور در هفته گذشته قرار قرار دارد و علی ابرازه مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عضو تیم واکنش سریع این وزارتخانه وضعیت شیوع ویروس کرونا در شرق استان کرمان را بحرانی عنوان کرد و در این شرایط نگاهی به آمار بستری‌ها، بیماران سرپایی و فوتی‌های کرونا در استان نشان می‌دهد که وضعیت قرمز کرونایی در استان کرمان روزبه‌روز پررنگ‌تر شده و این ویروس در شرایط فوق قرمز کرمان بی‌رحمانه قربانی می‌گیرد.

شیوع کرونا آن هم از نوع دلتای آن در استان کرمان هر روز بد و بدتر شده و آمارهای کرونایی روزانه رکوردهای جدیدی را ثبت می‌کنند و این در شرایطی است که کرمان در گذر از سخت‌ترین و سنگین‌ترین روزهای کرونایی قرار دارد و ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در استان در حال تکمیل شدن است، مسئولان از کم شدن میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر می‌دهند.

‌مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۹۲۹ مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۴۹۱ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: ۹۲ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۱۸۱ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۵۳ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۱۱۲ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۲۰۵ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۲۶ هزار و ۷۰۶ مورد رسیده است.

وی به فوت ۱۶ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۳ هزار و ۳۴۷ نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان ۲۱۵ هزار و ۵۹۴ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را ۷۸ هزار و ۲۰۹ مورد است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان هرمزگان 

هرمزگان در بحرانی‌ترین حالت ممکن کرونایی قرار دارد و رکوردهای این بیماری در استان در حال شکسته شدن هستند. 

حجم مراجعات بیماران بستری در این استان رشد چشمگیری داشته و همین افزایش مراجعات سبب شده میزان بستری بیماران رشد زیادی داشته باشد و مرز ۹۰۰ بستری شکسته شود. 

این نکته زمانی نگران کننده می‌شود که بدانیم هرمزگان در حال حاضر با بحران کمبود تخت بیمارستانی مواجه است و بیمارستان‌های این استان کاملا اشباع از بیمار و تختی برای بستری بیمار جدید وجود ندارد، هرمزگان روزهای سختی را سپری می‌کند و بیش از هر زمانی نیازمند کار جهادی و کمک از سوی متولیان کشوری است. 

در همین زمینه فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا ۳۶۵۸۵۵ بوده و روزهای اخیر شاهد حجم زیادی موارد مثبت هستیم. 

وی افزود: حجم مراجعات بیماران به بیمارستان‌ها رشد قابل توجهی دارد و میزان بستری نیز همانطور که در آمار مشخص است بسیار زیاد شده است.

نوروزیان گفت: اکنون بیماران بستری با عبور کردن از مرز ۹۰۰ نفر به ۹۲۵ بیمار بستری رسیده و بیمارستان‌های استان مملو از بیمار هستند. 

وی تصریح کرد: از این تعداد ۱۲۱ بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت ۱۶ بیمار نیز وخیم گزارش شده است. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تاکید بر رشد نگران کننده بیماران قرنطینه در منزل گفت: اکنون بالغ بر ۱۱ هزار و ۷۰۰ بیمار در منازل خود بستری هستند که با ادامه همین روند در آینده نزدیک مرز ۱۲ هزار نیز شکسته می‌شود. 

وی ادامه داد: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان ۳ بیمار دیگر شامل ۳ آقا در محدوده سنی ۳۰ الی ۵۹ سال از شهرستان‌های بندرعباس (۲ نفر ) و کیش را گرفت و شمار جان باختگان به ۱۵۶۶ نفر رسید. 

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان خراسان‌جنوبی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته ۲۶۶ آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا ۱۲۶بیمار جدید شامل ۴۱ بستری و ۸۵ مورد سرپایی، شناسایی شدند. 

کامبیز مهدی‌زاده افزود: از این تعداد ۳۹ مورد از بیرجند، ۲۴ مورد از زیرکوه، ۱۸ مورد از قاینات، از شهرستان‌های نهبندان و طبس هرکدام ۱۴مورد، شهرستان‌های فردوس و سربیشه هر کدام ۳ مورد، درمیان ۴ مورد و از شهرستان خوسف یک مورد جدید شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: همچنین از ۱۶۵تست سریع کرونا در شبانه روز گذشته ۱۳۸مبتلای جدید شناسایی شد. 

وی گفت: در حال حاضر ۳۲۰ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که ۱۵۶نفر دارای تست کرونای مثبت هستند.  از این تعداد ۱۲نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال ۳ نفر وخیم است. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: در شبانه روز گذشته با یک مورد جدید فوت، تعداد فوتی‌های ناشی از این بیماری در خراسان جنوبی به ۹۴۲ نفر افزایش یافت.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان فارس

براساس آخرین وضعیت ثبت شده بر روی نرم‌افزار ماسک اغلب شهرستان‌های استان فارس همچنان در وضعیت پرخظر یا خطر متوسط هستند که این موضوع با توجه به روند فزاینده تعداد مبتلایان و جان‌باختگان کرونا نگران‌کننده است. 

بر این اساس در حال حاضر ۱۳ شهرستان داراب، زرین دشت، لارستان، خنج، اوز، گراش، لامرد، جهرم، خفر، شیراز، زرقان، کوار، ممسنی و مرودشت در وضعیت قرمز هستند و شهرستان‌های خرامه، سروستان، بیضا، سپیدان، صفاشهر، فراشبند و رستم در وضعیت زرد قرار دارند و مابقی شهرستان‌های استان نارنجی هستند. 

با افزایش شمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونایی در استان فارس مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روند و شرایط حاضر را نگران‌کننده دانست و از آماده شدن بیمارستان پشتیبان شماره ۲ شیراز برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا خبر داد. 

به گفته وی با توجه به افزایش مراجعه به مراکز درمانی و مراکز ۱۶ ساعته استان، چنانچه دستورالعمل‌های بهداشتی به درستی رعایت نشود، شاهد وضعیت سختی در روزهای آینده هستیم.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع بیماری تاکنون در مجموع بیش از یک میلیون و ۱۵۴ هزار و ۳۰۷ مورد تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده است که از این تعداد یک میلیون و ۳۲ هزار و  ۸۴۹ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه و ۲۹۹ هزار و ۹۰۷ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون ۱۲۱ هزار و ۴۵۸ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۲۰ هزار و ۷۸۲ بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۳۲۰ هزار و ۶۸۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

بر این اساس طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۶۱ بیمار جدید مبتلا به کروناویروس در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند و هم اکنون۲ هزر و ۳۴۲ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۲۱۱ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU قرار دارند.

با اعلام جان باختن دوازده هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری به چهار هزار و ۹۸۲ نفر رسیده است.

استان بوشهر 

سعید کشمیری با اشاره به اینکه واکسیناسیون علیه کرونا در استان بوشهر شدت یافته است اظهار داشت: تاکنون ۱۲۰ هزار نفر در استان واکسن کرونا دریافت کرده‌اند و تزریق این واکسن به افراد بالای ۵۰ سال تا هفته آینده تکمیل می‌شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه تاکنون ۱۶۰ هزار واکسن کرونا وارد استان بوشهر شده‌ گفت: تزریق واکسن کرونا در همه شهرها و روستاهای استان بوشهر انجام می‌شود که اکنون افراد بالای ۵۰ سال در حال دریافت این واکسن هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با هشدار برای مراقبت از ابتلا به کرونا تصریح کرد: تزریق واکسن به معنای پایان کرونا نیست باید همچنان رعایت شیوه‌نامه‌ها از جمله رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن دست‌ها و پرهیز از دورهمی و مسافرت را جدی بگیریم.

وی تعداد شهرستان‌های قرمز را ۸ شهرستان دانست و بیان کرد: ۸۰ درصد شهرستان‌های استان بوشهر در وضعیت قرمز و ۲۰ درصد در شرایط نارنجی قرار دارد که نشان از وضعیت بسیار حاد است.

کشمیری با بیان اینکه مبتلایان و جان‌باختگان از کرونا در حال افزایش است تأکید کرد: اکنون بیش از ۹۰ درصد تخت‌های بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر اشغال است و امروز بستری بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر به بالاترین میزان در مدت ۱.۵ سال گذشته رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از بستری ۹۵ بیمار جدید در بخش کرونایی استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: اکنون ۵۰۸ نفر در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند که جان برخی از این بیماران در وضعیت خطرناک قرار دارد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه روز گذشته، ۷ نفر از مردم استان بوشهر شامل ۴ آقا و سه خانم به سبب ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند افزود: تاکنون یک‌هزار و ۳۵۲ بیمار کرونایی در استان بوشهر فوت کرده‌اند و این درحالی است که بستری‌ها رو به افزایش است.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۳۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بوشهر بستری هستند خاطر نشان کرد: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، ۱۴ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری با اشاره به تعطیلات این هفته از ممنوعیت ورود به  استان بوشهر خبر داد و خاطر نشان کرد: با توجه به افزایش مبتلایان به کرونا اجازه ورود خودروهای غیربومی به شهرهای استان بوشهر داده نمی‌شود و این خودروها از مبادی ورودی شهرها بازگردانده می‌شوند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس