کد خبر 1247188
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۲
دکتر یدالله جوانی

به خاطر اشتباه در اعتماد به آمریکا و فرصت‌سوزی‌ها در این سال‌ها، اگر نمی‌خواهید از ساحت ملت بزرگ ایران عذرخواهی کنید، نکنید، این عذرخواهی پیشکش، اما دشمن و آمریکا را هم تبرئه نکنید!

به گزارش مشرق، دکتر یدالله جوانی در یادداشتی تحت عنوان «عذرخواهی پیشکش! دشمن را تبرئه نکنید» نوشت: در جملات و عبارت‌های زیر با دقت تأمل کنید؛ چرا که امام علی(ع) فرمودند: «فانما البصیر من سمع فتفکر»؛ انسان با بصیرت هر آنچه را که می‌شنود، مورد تفکر و تأمل قرار می‌دهد.

۱ـ رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت در روز چهارشنبه هفته گذشته گفت: «اگر اصل ۶۰ قانون اساسی مورد احترام بود و در اوایل آذر لطمه نمی‌خورد و اگر ۱۱ آذر را نداشتیم، در اسفند ماه تحریم برداشته شده بود و امروز مردم می‌دیدند چه شرایطی بر کشور حاکم بود و فروردین و اردیبهشت و خرداد و تیر دیگری را می‌دیدیم.»

۲ـ حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور بعد از اظهارات آقای روحانی درباره اصل ۶۰ قانون اساسی گفت: «اگر اصل ۶۰ قانون اساسی تمام و کمال اجرا می‌شد و امور اجرایی کاملا به رئیس‌جمهور و وزرا واگذار می‌شد، ‌برجام به نتیجه رسیده بود و تحریم برداشته می‌شد و امروز شاهد این مسائل و مشکلاتی که در ارتباط با برجام با آن مواجه هستیم، ‌نبودیم.»

در روزهای پایانی دولت دوازدهم، این نوع سخنان از سوی دولتمردان برای افکار عمومی نسبت به یکی از مهم‌ترین موضوعات سیاست خارجی کشور، ‌از اهمیت بالایی برخوردار است. ایجاد گشایش‌های اقتصادی با رفع تمامی تحریم‌ها، ‌ایجاد رفاه، ‌شغل و رشد اقتصادی هشت درصدی، از وعده‌های قطعی به مردم در سال‌های ۱۳۹۲، ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ از طریق مذاکره مستقیم با آمریکا به عنوان کدخدای جهان بود. پس از انعقاد برجام در تیر ماه ۱۳۹۴، توصیف‌های عجیب و غریبی از آن شد که گویا بزرگ‌ترین فتح تاریخ بشر رقم خورده است!

اما امروز، در حالی دولت آقای روحانی به پایان خود نزدیک می‌شود که با بدعهدی قابل پیش‌بینی غربی‌ها و در رأس آنها آمریکایی‌ها، ‌برجام در کما به سر می‌برد و از یک‌سو با چند برابر شدن تحریم‌ها به جای مرتفع شدن آنها،‌ و از سوی دیگر با سوءمدیریت‌ها در داخل کشور،‌ مردم در سخت‌ترین شرایط اقتصادی و معیشتی به سر می‌برند. ای کاش بانیان وضع امروز کشور و مردم،‌ صادقانه با مردم سخن می‌گفتند و با تحلیل درست مسائل و موضوعات و ریشه‌یابی صحیح از علل ناکامی‌ها، ‌مسیر تجربه‌آموزی و عبرت‌گیری از قصه پرغصه برجام را هموار می‌کردند.

در حالی که تمامی اسناد، مدارک و شواهد،‌ دلالت آشکار بر شکست برجام به دلیل بدعهدی طرف‌های غربی و خصوصاً آمریکا دارد؛ این چه منطقی است که دولتمردان ما، ‌برای نپذیرفتن اشتباه خود در انتخاب راه حل مسائل و مشکلات کشور با اعتماد به آمریکا، ‌به جای مذمت دشمن به دلیل نقض پیمان، ‌به تبرئه او همت گماشته و خودی‌ها را مقصر تمامی مشکلات مردم و کشور معرفی می‌کنند؟

آیا جوهره و چکیده آنچه رئیس‌جمهور در هیئت دولت در خصوص اصل ۶۰ و ماجرای روز ۱۱ آذر و معاون پارلمانی‌اش جناب آقای امیری می‌گویند، ‌غیر از این است؟ حاصل کلام رئیس‌جمهور و معاون پارلمانی‌اش این است که، ‌مجلس برخلاف اصل ۶۰ قانون اساسی،‌ با ورود به موضوع برجام و تصویب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»،‌ هم خلاق قانون اساسی عمل کرد، ‌و هم مانع برداشتن تحریم‌ها شد! آیا این قضاوت و دلیل،‌از نظر حقوقی و از نظر واقعیات صحنه عمل درست است؟

از نظر حقوقی، ‌دیگر اصول قانون اساسی، به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اجازه ورود و قانون‌گذاری در این موضوع را می‌دهد که البته محل بحث آن در این یادداشت نیست؛ اما آنچه حائز اهمیت است، ‌تبرئه دشمنان و خصوصا آمریکایی‌ها در ناکام کردن برجام و مقصر نمایی از خودی‌ها در این موضوع است. چرا آقایان به زیاده‌خواهی غربی‌ها و آمریکایی‌ها به عنوان عامل اصلی شکست برجام اشاره نمی‌کنند؟ مگر آقای اوباما نگفت،‌ تا ایرانی‌ها به روح برجام عمل نکنند، از منافع اقتصادی آن برخوردار نخواهند شد!‌ مگر ترامپ با هدف بازنگری در برجام و تحمیل برجام‌های دیگر در موضوعاتی چون موشکی و مسائل منطقه آمریکا را از برجام خارج نکرد؟ مگر آقای بایدن با همراهی اروپایی‌ها هم اکنون ‌خواستار مذاکره در موضوعات موشکی و دیگر مسائل و موضوعات مغایر با منافع ملی ما نیستند؟

آیا آمریکایی‌ها در مذاکرات وین، نگفتند برخی از تحریم‌ها غیر قابل مذاکره هستند؟ اگر اینگونه است که هست، پس چرا واقعیت را به مردم نمی‌گویید؟ چرا ماهیت شیطان بزرگ و عهدشکنی آن را برملا نمی‌کنید؟ چرا غیرقابل اعتماد بودن آمریکا را پس از یک دوره ‌تجربه‌ هشت سال فریاد نمی‌کنید؟

آقایان! این آمریکا، همان آمریکایی است که حضرت امام(ره) در مورد فرمودند: مراقب باشید اگر یک لحظه غفلت بکنید، ‌شما را نابود می‌کند، ‌حال به خاطر اشتباه در اعتماد به آمریکا و فرصت‌سوزی‌ها در این سال‌ها، اگر نمی‌خواهید از ساحت ملت بزرگ ایران عذرخواهی کنید، نکنید، این عذرخواهی پیشکش، اما دشمن و آمریکا را هم تبرئه نکنید!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  9 0
  رو... رابازخواست کنید تاملت نفس بکشند
  • عبدالله مومن IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
   3 0
   همیشه باید مواظب ابوالحسن و حسن بود که فرار نکنند.
  • IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
   3 1
   روحانی آبرویش را با بازی با برجام به یانکی ها باخت و اکنون همانند یک ....بازی که در قمار زندگیش را باخته است عصبی و پرخاشگر شده است!!
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  6 0
  اشتباه نکردند .بلکه عامدانه وعالمانه وتباین قبلی وظیفه مزدوریشونو انجام داددند. وبازم بیشتر ازپیش وخطرناکتر ازقبل ادامه خاهن داد
 • IR ۰۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  3 0
  اقای جوانی جنابعالی امریکارو دشمن میدونی اما اقایون امریکارو کدخدا وپشتیبانو ارباب خود میدونن .پس فرمایشات شبیه فرمایشات حضرتعالی اصلا موضوعیت نداره.تصمیم گرفتن برای تسلیم کردن ایران.به امریکا هرکاری بکنن
 • محمدایوب IR ۰۶:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  3 0
  آقایان مگر کشور عرصه عاشق و معشوق است که جواب یکدیگر را درروزنامه یا فضای مجازی میدهید این دولت 8سال کشور را آلت دست خود واعتماد به کدخدا کرده زندگی مردم را گروگان گرفته بود تا بتواند افکار عمومی را با خود همراه کند. حال که کدخدا اورا بازی داده برای فرار اززیر طبعات آن فرافکنی میکند. وگردن مجلس می اندازد. تنها راه خواست مردم هم هست بازخواست. رو... وظ... وعر.... فقط درموضوع برجام. روشن کننده تمام زوایای برجام وافکار عمومی است.
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  1 0
  غفلت نکردندبلکه عامدانه وعامرانه درراستای خوش خدمتی به غرب وخیانت به کشور -ملت ونظام قدم برداشتند.فقط بایدبازخواست شوند.
 • مهدی IR ۰۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  2 0
  اینها پرروهای کهکشانی هستند و رو... خدایگان پرویی؟ سبحان الله از این رو،البته معلومه داره برای کی حرف میزنه، مهم اینه که ایران وایرانیها مخاطبش نیستند،
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
  2 0
  اگر نظام ميخواهد مشروعيت خود را در ساحت مردم انقلابي ايران را باز سازي نمايد بايد اقاي عوامل مصيبتهاي وارده بر كشور،مردم و انقلاب در دادگاههاي انقلاب بازخواست شوند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس