رئیسی نمایه

آقای رئیس‌ جمهور منتخب! لطفا بلند شوید، بایستید و به ما تبریک بگویید. به ما که هرچه داشتیم آبرو کردیم و ریختیم در صندوق‌ها تا شاید فرجی بشود و این دیواری که بین ما ایستاده است را برداریم.

به گزارش مشرق، «محمدمهدی همت» فعال رسانه‌ای، یادداشتی در روزنامه جام جم خطاب به رئیس جمهور منتخب نوشته است.

متن این یادداشت را در ادامه می‌خوانید:

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

 این خطابی است از بنده خدا که بدون لکنت با بنده دیگر خدا حرف می‌زند و این توصیه امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام است.

دیروز، وقتی با آخرین نفر برای شرکت در انتخابات چانه می‌زدم، انگار داشتم ذره‌های کوچک بذر امیدی که در دلم بود را نصف می‌کردم و آن نیم بذر باقیمانده لای گلایه‌ها را با هزار امید در دل دیگری می‌کاشتم.

نمی‌دانم به شما رأی داد یا نه، اصلا مهم نیست حتی مهم نیست خودم به شما رأی دادم یا نه، آنچه مهم است اما امروز شما رئیس‌جمهور منتخب من و او هستید، همان‌گونه که رئیس‌ جمهور منتخب آنهایی هستید که رأی ندادند. حتی آنها که تلاش کردند کسی رأی ندهد، شما رئیس‌جمهور آنها هم هستید.

آقای رئیس‌ جمهور منتخب! لطفا بلند شوید، بایستید و به ما تبریک بگویید. به ما که هرچه داشتیم آبرو کردیم و ریختیم در صندوق‌ها تا شاید فرجی بشود و این دیواری که بین ما ایستاده است را برداریم و به هم نزدیک‌تر بایستیم.

ما مردمیم، مردمی که انتخاب کردند انتخاب کنند. ما انتخاب کردیم باهم باشیم. لطفا این بار پیش از آن‌که به هوادارانتان تبریک بگویید، به طلبکارانتان تبریک بگویید.

به آنها که انتخاب دیگری داشتند اما همه به‌اتفاق، راه جمهوریت را پیش گرفتند و طوری پای صندوق ایستادند که انگار تنها راه‌حل باهم بودن بود. بلند شوید و بگویید من حاصل آن راه‌حل هستم و اجازه نمی‌دهم دانه‌های امید به درخت‌های تناور ایمان تبدیل نشود. ما خسته‌ایم.

آن‌قدر دریای تحقیر و بی‌اعتنایی توی سرمان را موج زده کرده که به هر ساحلی پناه می‌بردیم. بی‌آن‌که امید روشنی داشته باشیم، روزهای پیش رو را می‌شمردیم. شما اما نشان بدهید هر ساحلی نیستید. ما را بغل کنید و با ما حرف بزنید.

با ما که با دولت آن‌قدر غریبه شده بودیم که بعضی‌هایمان در زمستان کرونازده یخ بستیم و گلایه‌هایمان آن‌قدر زیاد بود که نای رأی دادن نداشتیم و جا ماندیم. بعضی از ما فقط یک هم‌کلام می‌خواستند تا «ها»ی نفس‌اش از این سرما نجاتشان بدهد، اما نبود.

به همه بگویید، از ما خیلی‌ها بودند که رأی ندادند، اما دشمنی نداشتند. بگو یید از این خانواده اگر برادری به جشن برادری نرفته، خانواده هنوز همان است که بود. به مردم بگویید ما با هم برادر می‌مانیم. ما در این جامعه مدرن و فردگرا بیشتر از هر چیز به برادر احتیاج داریم وگرنه رئیس‌جمهور قبل از شما بود، بعد از شما هم خواهد آمد.

ما یک نفر می‌خواهیم که برادری کند. به آن آخرین نفر گفتم اگر شیشه‌ای می‌شکنی، شیشه خانه خودمان است. همان‌طور که اگر گلی بکاری، در حیاط خودمان سبز می‌شود. به ما بگویید آن حرف‌ها که به هم گفتیم، اشتباه نبود.

مادرم یک قانون داشت که می‌گفت در این خانه سفره یک بار پهن می‌شود. هرکسی که هست بیاید، حتی اگر قهر باشد.

ما قهر بودیم اما می‌آمدیم و به حرمت نان و نمک دوباره با هم آشتی می‌کردیم. قهر در خانه ما روزشمار نداشت. همان ساعت اول که قهر می‌کردیم دلمان برای هم پر می‌زد. حالا اما سال‌هاست خیلی‌ها از هم خبر نداریم.

آقای رئیس‌جمهور! آقای سید ابراهیم! ما دلمان برای هم تنگ شده است. دلمان برای آن همکلاسی‌ها، آن هم‌خانه‌ای‌ها، آن همکارها، آن همسایه‌ها، دلمان برای آنها که رأی نداده‌اند، تنگ شده است. به آنها بگویید خانه خودشان است. بگویید بیایند و بنشینند.

سفره‌ های کوچک مردم را به سفره بزرگ ایران وصل کنید. دوباره باید همه سر یک سفره بنشینیم. شاید دوباره نان و نمک خیلی چیزها را یادمان انداخت. ما به شما تبریک نمی‌گوییم، چون شما پیروز نشدی. حکایت شما حکایت آن دونده ماراتنی است که تازه برای دویدن انتخاب شده و به خط شروع رسیده است. ما هرچه در توان داریم برای شما دعا می‌کنیم.

هر بار می‌رویم مشهد، نایب‌الزیاره‌ می‌شویم، اما شما تا خط پایان و پیروزی هنوز خیلی راه دارید. آن روزی که از آن روبان رضایت خدا و مردم رد شدید، تبریک ما را خواهید داشت.

فقط در این راه به این فکر کنید که آن سوی خط پایان، حاج همت‌ها و حاج قاسم‌ها هستند که رسیده‌اند و ما، شما و هر کس دیگری که برای خدا به مردم خدمت می‌کند را نگاه می‌کنند؛ شهدایی که پیشتر عبور کرده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • علی IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  11 2
  خیلی عالی بود
  • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
   11 3
   اگر ما آقای رئیسی را با شرکت در انتخابات برگزیدیم بیش از همه به خودمان لطف کردیم که سایه یک دولت منفعل و فشل و غربزده ی ادامه دهنده دولت کنونی را از سر کشورمان و خودمان زدودیم! پس نباید منت بر کسی بگذاریم که با وجود اطلاع از این شرایط سهمگین بر کشور و ملت حاضر شده است که آبرو و اعتبارش را وسط آورد و برای کشور و ملتش حاضر به قربان کردن شان شود! بلکه باید به وی اعلام کنیم که چه اندازه آمادگی برای کمک به وی در این مسیر دشوار داریم!!
 • ش. AE ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  10 2
  جناب همت ما همه مدیون خون شهدا هستیم حقا خون مرد میدان در رگهای شما هست دست خدا بهمراه ایران و هر کسی که برای ایران قدم بر می‌دارد
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  1 0
  امروزباخوندن این نامه یکباردیگه به شهیدهمت غبطه خوردم.احسنت به شیرزنی که چنین فرزندی تقدیم اسلام وایران کرده.دست بوستیم خواهرم.پسرم چقدرزیبادرخواست احیای وحدت ازدست رفتمان راکردی وواقعادرست گفتی مابرای رای دادن آبروگذاشتیم،مخلصانه کارکنیدوسربلندمون کنید
 • حسین CH ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  0 0
  از جمله تبعات دولت آشیخ حسن خان گسترش ناامیدی و افسردگی در اجتماع بود. این دوران سیاسی طاعون زده نیز به زودی پایان خواهد یافت.‌ کمی صبر کن برادر که ان شاءالله افق های بهتری در انتظار است.
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  12 2
  آقای همت مثبتها را بیشتر باید ببینیم. اینطور دیدن شاید به سیاه نمایی بکشد اگرچه ناخودآگاه
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  8 4
  دلنوشته قشنگی بود!
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  0 0
  انشالله که سید بزرگوار در پیشگاه خدا و در مقابل شهدای عزیزمون سربلند از این امتحان بیرون بیان... دست یاری خدا و امامان همراه شون.. انشالله مردم هم در هر پست و مقام و جایگاهی بذر کینه و دلسردی رو از دل بیرون بریزن و همه دست به دست هم همت کنند برای آبادانی این خاک مقدس و پرگوهر
 • FR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  1 0
  البته ما خیلی متوجه نشدیم خانواده شهید همت کدام طرفی هستند جون فقط هشدار و مخالفت و تکذیب و نوعی انحصار نام پدر بزرگوارشان را در زمانهای مختلف با زبانهای مختلف شنیده ایم .....
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  0 0
  جناب فرزند شهید همت با این قلم زیبایتان بفرمایید ببینیم شما 12 سال پیش در جنین روزهایی چه مواضعی داشتید و از نسبت خود با آن شهید عزیز برای سوق دادن مردم به چه کسی و جریانی استفاده کردید که حالا اینطور با لحن مشفقانه و وجیه المله نصیحت میفرمایید. کاش سال 92 هم همین مقاله را درباه رییس جمهور وقت می نوشتید
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  5 3
  نوشته ادبیاتی ولی بی مغز و بی مفهوم .
  • IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
   0 0
   چرا؟ایشون هم حرفشون درسته وهم ادبیات زیبایی بکاربردن.باانشای زیباوحدت کلمه ای که حضرت امام تاکیدبسیاری روش داشت روبیان کرده.این کجاش بده؟
 • IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  5 1
  پسرم اروم باش. یادمون نره که اقای رئیسی با زور و توسل به هر ریسمانی خودش را رئیس جمهور نکرد بلکه خواهش های بی امان ما برای رهایی از حکام سلطنت ماب ایشان را وادار به شرکت در انتخابات کرد. ما ممنون ایشان هستیم که قبول زحمت کرد و البته باید کمک حال هم باشیم نه تنها نظار گر از بیرون گود!
 • مهرداد US ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  0 0
  جناب محمد مهدی همت، برادر گل افرین به شما با این مقاله ای که نوشتید. این مقاله حرف دل همه ایرانیان وطنپرست، مومن و مظلومی هست که نجیبانه با تمام سختیها ، چالشها و بی عدالتیها ایستاده اند و باور دارند که ایران ارزش تحمل این سختیها و ایثار ها را دارد. برای جناب رئیسی ارزوی سلامتی و موفقیت داریم و امیدوارم که در این مسٶلیت خطیری که برای ایشان رقم خورده با کمال قدرت و خستگی ناپذیری با بیعدالتیها و نابرابری ها یی که فرصتطلبان سودجو داخلی و خارجی درست کرده اند مبارزه کنند و با کمک مردم، ایران عزیز را در جایگاه شایسته و درخور تمدنی خویش تثبیت کنند.
 • وطن پرست DE ۱۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  0 0
  این اقازادگی تاکی ادامه خواهد داشت؟ جناب اقای همت سال ۸۸ یادتون هست؟ ایا خانواده شهید همت حاظر به پاسخگویی در مورد تحرکات سیاسی هستند یا پشت خون سرخ شهید بزرگوار پنهان هستند؟
 • DE ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  2 0
  ایکاش این نامه رو بجای اقای رئیسی در سال 88 برای سران فتنه اقای موسوی و اقای کروبی که آتش شرارت رو موذیانه برافروخته و در پی پروژه لیبی سازی ، سوریه سازی تو ایران بودندمی نوشتید! بنده نه اصلاحاتچی هستم نه اصول گرا و دوقطبی بازی رو از ریشه قبول ندارم وانقلابی ماندن رو قبول دارم. ایران و هشتاد میلیون ایرانی اولویت اصلی است.. ایران خانه ماست واین هشتاد میلیون نفراعضای این خانواده. انها که رای نداده اند.......خودزنی کرده اند شیشه خانه را خورد کرده اند که به پای خودشون دوباره فرو میره وروز قیامت جلو خدا شرمنده خواهند شد، اخه کدام ادم عاقلیه پیش از حمله مهاجمان مغول وحشی خودش بدست خودش کلبه اش رو میره به اتیش میکشه؟ تحریم خاموش این لجبازی احمقانه و بچه گانه نبود؟ این تحریم خاموش انتخابات کارت دعوت به عربستان وامریکا و انگلیس نبود بیائید خانه مارا اشغال کنید؟
  • IR ۲۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
   0 0
   ایشان جناب رئیسی رومخاطب مناسبی دیدن باتقواوگوش شنوا،که این مطلب رونوشتن آیاشمادرمسببین فتنه۸۸تقواوگوش شنواسراغ داشتی که مخاطب این حرفهاباشه؟جناب رئیسی خودشون امروزگفتن برای شنیدن سامانه ایده روراه اندازی میکنن.پس مسلم بدانیدازخوندن مطالب این نامه هم برداشت خوب میکنن وازنویسنده ممنون میشن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس