محسن رضایی

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: روحانی وقتی به صراحت از مردم خواست که هرچه دارید به بورس بیاورید معنایش آن بود که بورس سقوط خواهد کرد و مردم دیگر به حرف دولتمردان اعتنا نخواهند کرد.

به گزارش مشرق، محسن رضایی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز (چهارشنبه ۱۹خرداد) در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما پاسخگوی سؤالات بود که مهم‌ترین محوزهای آن به شرح ذیل است:

اگر ما نیروی انقلابی هستیم بایستی در معیارها پشت‌سر حق حرکت کنیم و وقتی مقام معظم رهبری فرمودند در حق برخی افراد جفا شده  است آیا جبران شد و نبایستی اینگونه تلقی شود که خواسته مقام معظم رهبری محقق نشده است.

در مناظرات نمی‌توان در ظرف سه دقیقه پاسخگوی سؤالات بود و این روش مناظره درست نیست. ولی مناظره می‌تواند قدرت مقایسه‌ کردن را به مردم بدهد.

وقتی یارانه ۴۵ هزار تومانی تصویب شد در آن زمان معادل ۲۰ دلار بود اما این یارانه شبیه برف آب شده است که تبدیل به ۲ دلار شده  است. این در حالی است که قیمت‌ها مرتب نوسان داشته و مردم نمی‌دانند که فردا کالا چه قیمتی دارد.

در قیمت‌ها شاهد بی‌انضباطی و هرج و مرج هستیم؛ قدرت خرید مردم پایین آمده است اما از سوی دیگر قیمت  اجناس بالا رفته  است.

وقتی من اعلام کردم یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را می‌دهم برابر همان ۲۰ دلار سابق و زمانی بود که پرداخت یارانه‌ها تصویب شد.

در اصلاح یارانه‌ایی که من انجام خواهم داد هم تولید بهبود پیدا خواهد کرد و هم دغدغه مسکن خانوارها رفع خواهد شد.

بعد از گذشت دو سال از عمر دولتم یارانه ۴۵۰ هزار تومانی به ۶۰ میلیون ایرانی اعطا خواهد شد. وقتی من می‌گویم که یارانه و برخی برنامه‌ها را دارم مطمئن هستم که آن را اجرایی خواهیم کرد.

فولاد و صنعت ۲۵ درصد گاز کشور را می‌بلعد ولی اگر بتوانیم با ۱۰ درصد صرفه‌جویی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال آزادسازی در این بخش خواهیم داشت.متأسفانه در سوخت اتلاف زیادی صورت گرفته و هیچ نظارتی وجود ندارد.

تولید و مصرف گاز ایران در چهار سال آینده سر به سر خواهد شد ولی باید به سمت استفاده از انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر برویم و باید به سمت صرفه‌جویی گاز حرکت کنیم.

شاهد حیف و میل کالاهای اساسی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی به کشورمان وارد شده است،  هستیم؛ هم‌اکنون ۱۲ میلیارد یورو پرونده قضایی برای افرادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند در دستگاه قضایی مفتوح است که این شکایت‌ از سوی دولت صورت گرفته است.

متأسفانه تجربه نشان داده که ۳۰ درصد اعتباری که برای واردات کالا در نظر گرفته می‌شود توسط مافیا حیف و میل می‌شود و عملاً جنس و کالایی وارد کشور نمی‌شود.

با ارز ۴۲۰۰ تومانی ذرت وارد کشورمان شد اما به جای اینکه به مرغدار بدهند سر از جای دیگری درآورد این در حالی است که متأسفانه با پول مردم در حال تربیت مافیایی گردن‌کلفت هستیم.

کالای دولتی توسط دولت وارد کشور می‌شود اما به جای اینکه دولت آن را توزیع کند دیگران این کار را می‌کنند و عملاً سلطان‌های مختلفی به وجود می‌آید و چون نظارتی وجود ندارد همه این چیزها حیف و میل می‌شود.

بایستی کاری کنیم که هر فردی بیش از اندازه‌ وارد معاملات شد به دلیل ظن به انحصار آن را تحت رصد و نظارت قرار دهیم. ما در زمانی شاهد جوجه‌کشی بودیم در حالیکه ارز زیادی با نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای مرغ‌ها در نظر گرفته بودیم.

یک محاسبه ۹۹ میلیارد دلار و یک محاسبه ۱۳۷ میلیارد دلار از یارانه پنهان در کشور وجود دارد که یکی از آنها مربوط به محاسبات آژانس بین‌المللی انرژی است که بر همین اساس هزینه هر خانوار ۸۸ میلیون تومان در سال می‌شود ولی اگر این اعتبار را در اختیار خانواده بگذاریم خود آنها موضوع انرژی‌شان را مدیریت خواهند کرد البته پیش از آن بایستی نرخ آب، برق و گاز را تثبیت کنیم.

در کشور کانادا و برزیل سیستم‌های یارانه‌ای وجود دارد و اگر کسی کمتر از چند هزار دلار درآمد ماهانه داشته باشد از طریق یارانه  انرژی مابه‌التفاوت را تأمین کرده و حقوق او را به ۴ هزار دلار می‌رسانند.

من از آقای احمدی‌نژاد برای پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی به مردم تشکر می‌کنم هرچند که روزگاری من رقیب او بودم ولی یارانه پرداختی زمان او معادل ۲۰ دلار بود که دولت فعلی اگر قول دهد قیمت ‌ها را به روال قبل بازگرداند همان یارانه ۴۵ هزار تومانی باقی می‌ماند.

مردم راضی نیستند که برق لوستر یک فرد ثروتمند هزینه بسیار زیادی را داشته باشد و این هزینه به  اندازه روشنایی یک چراغ تیر برق در یک روستا و نقطه محروم باشد و خانوار محروم نباید یارانه انرژی آن فرد متمول را پرداخت کند این در حالی است که برخی از این خانوارهای ثروتمند سه تا ۶ خودرو داشته و ویلا در ایران و در ترکیه دارند ضمن اینکه در مصرف یارانه انرژی هم اضافه مصرف دارند.

ما پرداخت یارانه‌ها را از ۴۰ میلیون نفر شروع خواهیم کرد و اگر بتوانیم منابع آن را بیشتر آزاد کرده و صرفه‌جویی داشته باشیم در مرحله بعدی به ۵۰ میلیون نفر و مرحله بعدی به ۶۰ میلیون نفر ایرانی یارانه ۴۵۰ هزار تومانی خواهیم داد.

اگر قرار است کالایی با ارز یارانه‌ای به کشور وارد شود نظارت جدی خواهیم داشت و می‌کوشیم آن کالا به نرخ دولتی به دست مردم برسد.

منابع و اعتبارات بودجه‌ای نبایستی در اختیار گردن‌ کلفت‌ها و ویژه‌خواران قرار گیرد و در دولتم با گردن‌ کلفت‌ها و رانتخواران مقابله خواهم کرد.

من یک سرباز هستم و تاکنون حرفی نزده‌ام که به آن عمل نکرده باشم و اگر مردم به من این اعتماد را کردند من قول می‌دهم که پشیمان‌تان نکنم.

موضوع بورس و بازار سرمایه قصه پردردی است و تعداد زیادی از مردم مظلوم که سرمایه خود و حتی جهیزیه دخترشان را فروختند و فکر می‌کردند بورس این سرمایه را دوبرابر خواهد کرد. متأسفانه سرمایه مردم در بورس دود شد.

ارز ۴۲۰۰ تومانی و کاهش سود بانکی منجر به آن شد که حجم زیادی پول وارد بورس شود. ضمن اینکه دولتمردان هم تبلیغات زیادی برای ورود مردم به بورس کردند؛ دولت و مشاوران اقتصادی آقای روحانی نتوانستند مدیریت کنند که اجازه ندهند این حجم زیاد پول وقتی وارد بورس می‌شود از آن خارج نشود؛ تا بهمن و اسفند شاخص بورس به ۵۰۰ هزار رسید. ضمن اینکه حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از کسری بودجه دولت توسط مردم و از طریق بورس تأمین شد و عملاً بورس از خردادماه روند نزولی پیدا کرد.

۱۹ مرداد روز سیاه بورس بود و آقای روحانی وقتی به صراحت  از مردم خواست که هرچه دارید به بورس بیاورید معنایش آن بود که بورس سقوط خواهد کرد و مردم دیگر به حرف دولتمردان اعتنا نخواهند کرد و عملاً این کار باعث شد که هر آنچه دولت گفت مردم برعکس آن عمل کنند.

من اعتماد را به بورس برمی‌گردانم. اولین اصلی که دولتم دنبال خواهد کرد بازگشت اعتماد مردم به بورس است و در همین راستا صندوق زیان مالباختگان بورس را راه‌اندازی خواهم کرد.

۹۵ درصد افرادی که در بورس حضور دارند زیر ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه به بورس آوردند و صندوق جبران ضرر مالباختگان بورس تا دو سال فعالیت خواهد کرد و بعد از آن به بیمه بورس تبدیل می‌شود.

منابع اعتباری صندوق جبران مالباختگان بورس از محل معاملات بزرگ و آزادسازی یارانه‌ها و انرژی تأمین خواهد شد و در همین راستا معاملات بزرگ بایستی یک درصد مالیات بدهند.

یکی از مشکلات فعلی بورس دامنه نوسان است و آرام آرام این مشکل را حل کرده و آن را حذف خواهم کرد ولی از رقم فعلی آن را بیشتر نخواهیم کرد.

اگر بورس به سرمایه‌گذاری و تولید در کشور متصل شود مشکلات کشور حل خواهد شد. متأسفانه بورس کشورمان قاعده‌مند نیستند و قواعد و آیین نامه و ساختار آن استاندارد نیست؛ متأسفانه بورس، بیمه و بانک براساس قوانین و قاعده‌های ۴۰-۵۰ سال پیش است.

من شورای ثبات اقتصاد را راه‌اندازی خواهم کرد که وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در آن حضور خواهند داشت.

متأسفانه سالانه ۲۵ میلیارد دلار اجناس قاچاق به ایران وارد می‌شود که منجر به سرکوب تولید داخلی می‌شود. یک شرکت تولیدکننده لوازم خانگی در سال ۹۸ حدود دو هزار کارگر داشت و چون شرکت ال‌جی و سامسونگ قیمت اجناس‌شان را بسیار گران کردند این شرکت تولیدی توسعه پیدا کرده و هم‌اکنون هشت هزار کارگر دارد.

حجم زیاد نقدینگی که در جامعه وجود دارد اگر به بورس وارد شود می‌تواند منجر به تولید و اشتغال و بهبود آن در جامعه شود. اکثر افرادی که در بورس سرمایه دارند زیر ۵۵ میلیون تومان پول خود را به بازار سرمایه آورده‌اند اما هیچکس صدای این افراد را نمی‌شنود در حالیکه جمعیت این افراد زیاد است و بایستی حداقل دو نفر از این افراد در شورای عالی بورس حضور داشته باشند و نمی‌توانیم بپذیریم که ۱۸ یا ۱۹ نفر فقط در شورای بورس باشند.

هم‌اکنون مردم با دیوار بزرگی در موضوع خرید خانه و خانه‌سازی مواجه‌اند در حالیکه قبلاً مردم با ۲۰ - ۳۰ سال جمع‌آوری پس‌انداز می‌توانستند خانه بخرند ولی هم اکنون به ۸۰ و ۹۰ سال رسیده  است.

طرح کفایت زندگی در موضوع مسکن در دولتم اجرا خواهد شد. من در دولتم نهضت خانه‌سازی ایرانیان را آغاز خواهم کرد و تلاش می‌کنم سهم ملت ایران را از صندوق ملی نفت تأمین کنیم.

۳۰ درصد سهام این صندوق بایستی به ملت ایران پرداخت شود. من رئیس جمهور سنجاقی نیستم و تصمیم‌گیری‌های من در موضوع اقتصادی واقعی است و خطای کمتری نسبت به دیگران دارد و می‌فهمم که کسی که حرف از موضوعات اقتصادی می‌زند چه مقدار قابلیت تحقق دارد.

متأسفانه دولت فعلی سرمایه‌گذاری در مسکن را به بهانه اختلاف‌نظر با آقای احمدی‌نژاد به شدت کاهش داد. باید تولیدکنندگان مسکن را به بانک‌ها و بانک‌ها را به خریداران مسکن متصل کنیم. زوج‌های جوان و زنان سرپرست خانوار می‌توانند با یارانه پرداختی و وام بانکی خانه تهیه کنند.

در آلمان، انگلیس و آمریکا وام‌های رهنی برای خرید خانه وجود دارد که اگر هر کسی ۱۰ درصد آورده داشته باشد بانک‌ها می‌توانند ۹۰ درصد هزینه خرید یک خانه را وام بدهند و بایستی این روش غرب را  اجرا کنیم ولی ما به سمت واردات مضامین و فرهنگ بد آنها رفته‌ایم.

من سود بانکی را در دولتم کاهش خواهم داد و اگر کسی بنای خرید خانه را دارد برای دریافت وام وثقیه آن خانه در اختیار بانک قرار می‌گیرد؛ دولت حجم زیادی زمین دارد اما متأسفانه بخش زیادی از آنها در اختیار رانتخواران است.

گاهی اوقات برخی افراد رانتخوار زمین‌های خوب و مرغوب را با پرداخت زیرمیزی در اختیار گرفته و در آنجا سرمایه‌گذاری می‌کنند. با دادن یارانه و ایجاد اشتغال تلاش می‌کنیم قدرت پرداخت مردم را بالا ببریم و می‌کوشیم بار اجاره خانه را از روی دوش مردم برداریم.

رضایی اضافه کرد: در دولتم قیمت‌ها بیش از وضعیت فعلی بالا نخواهد رفت؛ من تا پایان رقابت‌های انتخابات هستم و مانند سربازی که در میدان حضور دارد، می‌ایستم.

مقابل رانتخواران و گردن کلفت‌ها ایستادگی خواهم کرد؛ خانه‌داری وظیفه نیست بلکه لطف است. من و دولتم سینه سپر کرونا و گرانی‌ها هستم نبایستی در دولتم هیچ فردی رنج دیده و کارتون خواب باشد.

منابع پرداختی یارانه‌ها از صرفه‌جویی در صنعت و نیروگاه‌ها به دست می‌آید و در تولید مسکن تلاش داریم سازندگان مسکن را به بورس و خریداران خانه را به بانک‌ها متصل کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  8 9
  دور قبل خودش از روحانی حمایت کرده بود. الان ظاهرا خلافش است
  • مهندس نفت IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
   10 1
   اون موقع می صرفید .... الان نمیصرفه! آقا محسن سال 88 هم زیر پرچم هاشمی بهرمانی بود. الان هم در ستاد انتخاباتی ایشون ، غلامرضا تاجگلدون حضور فعال دارند با حقوق ماهیانه 85 میلیون ت ناقابل ! "آقا محسن" میخواست مسئولان دولتی را محاکمه کند. الان باید خودش محاکمه شود بدلیل حضور یک دزد مفتخور در ستاد انتخاباتی خودش .
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
   10 0
   فقط ائتلاف محسن رضایی-تاجگلدون! و دیگر هیچچچچچچچ این دوتا یک معجون حسابی میشن واسه اقتصاد کشور
 • ۰۵:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  5 0
  فرضا بانکها بدون تله انداختن وام گیرندگان در مارپیچ هزارتوی اداری و کاغذ بازی حتی چند صد میلیون تومان وام هم بدهند، تپه های قهوه ای که دولت تدبیر و امید بر معیشت و مسکن مردم بجای گذاشته،حتی یک آپارتمان ۳۰ متری اسقاطی در مناطق دور افتاده کشور هم نمی توان خرید، بعلاوه توان باز پرداخت وام خود تراژدی دیگریست!
  • واقع بین IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
   0 0
   بالاخره باید یه کاری کرد دیگه نمیشود دست روی دست گذاشت که
 • IR ۰۶:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  9 13
  انشاء الله پیروز انتخابات میشوی و به وعدهایت هم عمل میکنی سردار رضایی.
  • ایرانی IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
   9 3
   رای من رئیسی است
  • DE ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
   8 2
   اینقدر سردار را اذیت نکنید .حضور ایشون هر 4 سال یکبار واقعا غنیمته .رای بیاره میره دیگه پیداش نمیشه. حالا اینقدر بگید رای میاره رای میاره تا باورش بشه وقتی رای نیاورد دپرس بشه فکر کنه تقلب شده.
  • IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
   0 6
   باز این خارجی نفهم اومد گم شو بابا. تو اگه ایران برات مهم بود نمیزاشتی بری یک کشور دیگه. مشرق همش یک طرفه ای.
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  1 0
  حالابایدچندرئیس جمهوردیگرفداکاری کنندتاراستگوئی وامیدبه هشت سال قبل برگردد.
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  4 0
  کسی نفهمیده این واهم ها خودشان عامل اصلی تورم و گرانی هستند.
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  2 0
  روحانی دیگه احتیاجی نداره که مردم به حرفش گوش بکنند یا گوش نکنند بارش رو بسته و خیالش هم راحته که کسی باهاش کاری نخواهد داشت # دادگاه عدل الهی
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  3 9
  فقط رضایی .
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  3 9
  فقط رضایی . با برنامه . با دانش و پاک دست .
  • IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
   6 1
   تورو خدا از این شوخی ها نکن
 • سلام IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  4 9
  پاینده باد محسن رضایی .پیروز باد رضایی.محسن رضایی به شدت مخالف دزدی و موافق ملت هستش و ای کاش ایشان ریئس جمهور بشه ولی متاسفانه ملت ایشان را قبول ندارند . الان هم متاسفانه بی بی سی ایشان را تخریب میکند که عمل زیبای چهره انجام داده است و بوتاکس کرده است.و این کاملا دروغ است مگر ایشان خانم هستند که بوتاکس بکند مگر ایشان خانم است که عمل زیبی انجام بدهد. از دفتر اقای رضائی بزرگ درخواست داریم با صدور اطلاعیه به این شایعات خاتمه بدهد
  • CO ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
   4 1
   امیدوارم کامنت شما به" طنز "بوده است به هر حال من که خندیدم.
  • IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
   3 1
   ۱۳:۴۱ خخخخخ
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  1 0
  خیلی بیشرف بودند که جیب مردم خودشون رو تو بورس زدن
 • محسن نوروزی IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  0 0
  نتیجه دروغ بهتر از این نخواهد شد ...؟؟؟؟!!!1باید دولتمردان و مدیران بی وجدان محاکمه و رسوا شوند که با این همه حقوق ها ی نجومی و مزایا دریافتی چه کردند ...؟؟؟؟!!!! تا اعتماد برباد رفته ملت دوباره برگردد ...؟؟؟؟؟!!!!1 باامید به انروز ...
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  7 2
  فقط رئیسی هرکس به همتی و مهر علی زاده و رضایی رای بدهد مملکت به فنا رفته است
  • حمید IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
   0 0
   اقای رضایی رو از اون دو نفر جدا می کردی بهتر بود
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  2 1
  خداوکیلی رضایی با همتی و مهر علیزاده قابل قیاس نیست ، رضایی فرد محترمی است حتی اگر رئیس جمهوری رای آوری نشود،
 • محمدایوب IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  2 1
  چون ایشان اصلا عوضی حرف میزنه. میگه مرغ کم نمیشه. فردا گیر نمیاد. میگه گرون نمیشه گرون میشه. میگه تحریمها بالمره لغو شد. هیچی گیر نمیاد میگه دلار گرون نمیشه. چند برابر گرون میشه
 • یاسر IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  2 1
  آقای رضایی شما دارید از کسی تشکر می کنید که ایران ومردم ایران رو به خاک سیاه نشوند ملت رو بیچاره کرد ایران رو منزوی کرد رابطه ایران با بیشتر کشورها نابود شد در طول دوران احمدی نژاد آیا 1ریالی حقوق بازنشسته‌ها اضافه شد فقر همه جا بیداد می کرد اقتصاد زیبای ایران رو در یک چشم به هم زدن ویران کرد آقای روحانی تنها چیزی که تحویل گرفت یک اقتصاد ورشکسته و یک ایران منزوی با کلی بدهی بعضی ها متأسفانه به مردم ایران مستقیم توهین می کنند چرا بعضی از کاندیداها فقط از معیشت و پول یارانه حرف می زنند آیا زندگی مردم به نظر شما سیر کردن شکمشان پس بقیه مسائل چی هزار و یک بدبختی و مشکلات داره این مملکت و مردم. مملکت داری عرضه می خواد شوخي نیست بعد از دولت روحانی همتون پشیمان خواهید شد اگه این 8سال اگه دولت روحانی نبود ایران خیلی وقت بود که دچار حرج و مرج و جنگ شده بود
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  1 2
  اقای رضای پسرت از ایران رفت حتی پسرخودت حرفتو گوش نکرد ما چرا گوش کنیم
 • رضا IR ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  2 1
  همه باهم به سردار محسن رضایی رای میدهیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس