کد خبر 1219156
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۸
ماجرای تزریق واکسن اشتباهی به کادر درمان شهرکرد چه بود؟

مسئله تزریق اشتباهی واکسن کرونا به کادر درمان شهرکرد، در روزهای گذشته نقل محافل شده است، مسئله‌ای که نشان از یک بی‌دقتی است و باعث هدر رفتن حدود ۹۰ دوز واکسن شد.

به گزارش مشرق، کرونا ویروسی بود ناشناخته که قربانی‌های زیادی از مردمان سراسر جهان گرفت، البته هنوز هم بعد از بیش از یکسال از اولین خبر شیوع این ویروس در کشور و در استان چهارمحال و بختیاری، همچنان این ویروس می‌تازد و قربانی می‌گیرد.

پس از چند ماه از شیوع این ویروس نوپدید، کشورهای مختلفی از جمله کشور ایران دست به ساخت واکسن زدند و از اواخر سال گذشته واکسیناسیون علیه این بیماری در کشور شروع شد.

بیشتر بخوانید:

جزییات واکسیناسیون کرونا در گام پنجم طرح شهید سلیمانی

۲۱ بهمن سال گذشته بود که اولین واکسن کرونا در بیمارستان هاجر در شهرکرد تزریق شد و پس از آن واکسیناسیون کادر درمان، کادر بهداشت، اقشار در معرض خطر و سالمندان شروع شد، واکسیناسیونی که نقطه امیدی برای مردم بود به امید آن که شیوع ویروس کووید۱۹ فروکش کند.

در روزهای گذشته، واکسیناسیون اشتباه کادر درمان بیمارستان کاشانی شهرکرد نقل محافل شده است، تزریق اشتباهی که می‌توانست به افراد دیگری تزریق شود و شاید موجب جلوگیری بیمار شدن یک عده هر چند قلیل شود.

در این تزریق اشتباه واکسن که واکسن اسپوتنیک‌وی بود، به جای آن که این کادر درمان که حدود ۹۰ نفر بودند، دوز دوم را دریافت کنند، مجددا دوز اول واکسن اسپوتنیک‌وی را دریافت و تزریق کردند.

مسئله آن جا اهمیت می‌یابد که توجه‌ها به رنگ واکسن "اسپوتنیک‌وی" جلب می‌شود، چرا که رنگ واکسن دوز اول اسپوتنیک‌وی آبی و دوز دوم آن قرمز است، این بی‌دقتی در تزریق واکسن که احتمالا توسط تیم اجرایی یا نظارتی رخ داده است باعث هدر رفتن ۹۰ دوز واکسن اسپوتنیک‌وی شد.

 تزریق اشتباهی واکسن کرونا، عارضه‌ای ندارد 

فریدون رحمانی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، اظهار داشت: واکسیناسیون در تمام امور به عهده معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان است.

وی افزود: تمام واکسن‌ها در اختیار مرکز بهداشت و تهیه و توزیع و تزریق با مراکز بهداشتی است و کادر درمان هم به تدریج به معاونت بهداشتی معرفی می‌شوند که معاونت بهداشتی هم به مراکز ذیربط واکسن را تحویل می‌دهد تا به کادر درمان تزریق کنند.

رحمانی ادامه داد: در ماجرای تزریق مجدد واکسن نوبت اول به پرسنلی از بیمارستان کاشانی شهرکرد که این نوبت را دریافت کرده بودند، آنچه من متوجه شدم کادر درمان طبق روال برای واکسن در محل واکسیناسیون بیمارستان حاضر می‌شوند که بیمارستان موظف بوده یک مکان در اختیار تیم واکسیناسیون مرکز بهداشت بگذارد و لیست افراد کاندید دریافت واکسن را به مرکز بهداشت بدهد که به درستی طبق روال کار خودش را انجام می‌دهد.

وی تاکید کرد: از این مرحله به بعد ظاهرا تیمی که واکسن را دریافت کرده به این نکته شک می‌کند که بسته‌های واکسن با دفعه قبل متفاوت است و به نظر نمی آید واکسن نوبت دوم باشد که همکاران  بهداشتی با مرکز توزیع تماس می‌گیرند و به آن‌ها اطمینان داده می‌شود که واکسن نوبت دوم است در نهایت واکسن تزریق می‌شود اما مجدد پیگیری می‌شود که مشخص می‌شود نوع اول بوده است و تنها بسته های آن کمی متفاوت است.

رحمانی تصریح کرد: بابت نگرانی از تزریق این نوبت از واکسن به این پرسنل هم از وزارتخانه جویا می‌شوند و متوجه می‌شوند که عارضه‌ای ندارد و تنها یک نوبت بیشتر واکسن دریافت کردند و نوبت دوم را اگر کمی با تاخیر دریافت کنند، مشکلی برایشان پیش نمی‌آید.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در پایان با بیان اینکه  این‌گونه نیست که اشتباه بزرگی رخ داده باشد، عنوان کرد: عارضه‌ای کسی را تهدید نمی‌کند و اعلام اشتباه هم نشان از صداقت و شهامت بوده است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ناشناس IR ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  5 7
  سلام _ هیچ اشتباهی رخ نداده ، تازه این پرسنل خیلی هم خوش شانس بودند که دو بار دوز اول را دریافت کردند و تولید آنتی بادی در خونشان به مراتب افزایش می یابد و بهتر ایمنی اکتسابی کسب می کنند و مقاوم تر خواهند شد تا باشه از این اشتباه ها .
 • mohamad IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  9 0
  چه ربطی به شجاعت اونا داره که اعتراف کرده باشن تویی که مسئولی بیشتر زیر سوالی
 • IR ۲۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  3 4
  انشاء الله که واکسنها اثر مثبت داشته باشند و باعث ..... نشوند .
 • IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  10 0
  بله اشتباهی نبوده فقط تو این گیر ودار که واکسن گیر نمیاد 90 دوز به سطل اشغال ریخته شد
  • GB ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
   0 4
   واکسن گیر نمیاد؟ پس پارسال اون همه نمایش راه انداختید واکسن ایرانی تولید کردید چی بود؟
 • احمد IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  4 4
  این موضوع نبایستی پررنگ شود چون در این حجم اشتباه جزیی کاملاً طبیعی است.
 • 56م IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
  3 0
  وای خدای من اینا ک همشون اینکاره ان اشتباه میکنن ببینید رو مردم چ اشتباهاتی مرتکب میشن و گندشو در نمیارن0
 • IR ۰۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
  0 0
  کاری به اشتباه رخ داده ندارم، ولی نگارش متن خبر بسیار ضعیف بود
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
  4 0
  بازرسی وارد بشه چرا این کار شده
 • بابا IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
  0 5
  زنده بادشهرکرد
 • مهدی IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
  5 0
  آب زاینده رود را هم اشتباهی می دزدند؟