رئیسی: دادگستری با مردان قلدری که نسبت به همسر خود بی‌تعهدند برخود کند

رئیس قوه قضائیه: دادگستری با مردانی که با قلدری از ایفای تعهدات خود در قبال همسرانشان استنکاف می‌کنند، برخورد کند؛ اگر مردی توان مالی پرداخت مهریه دارد باید حق زوجه از او گرفته شود.

به گزارش مشرق، آیت‌الله رئیسی در جلسه صبح امروز (دوشنبه ۲۰ اردیبهشت) شورای عالی قوه قضائیه، ماه رمضان را فرصتی برای تعالی انسان دانست و گفت: ماه رمضان بستری برای توجه به حضرت حق و توجه به دیگران در پرتو این خداخواهی است که در تمام آموخته‌های رمضانی و عید فطر موج می‌زند و وداع با این ماه پرفضیلت برای مؤمنان و کسانی که حقیقت آن را درک کردند دشوار است.

ببینید:

فیلم/ هدف دستگاه قضا برای اشتغال ۸۰ درصد زندانیان

رئیس قوه قضائیه در ادامه با محکومیت حمله تروریستی به یک مدرسه در افغانستان و ابراز همدردی با ملت، دولت این کشور و خانواده‌های قربانیان حادثه مذکور، اظهار کرد: جریان صهیونیستی ـ تکفیری با این جنایت هولناک نه تنها مردم ایران و افغانستان، بلکه ملت‌های منطقه را متأثر کرد.

رئیسی این اقدام تروریستی را عملیاتی سازمان‌یافته خواند و افزود: این حرکت از جنس جنایات صهیونیست‌هاست؛ اگر چه به دست ایادی آنها انجام شده و برای ما و ملت ها روشن می‌کند جریان صهیونیستی - تکفیری دشمنان قسم خورده اسلام هستند که نمی‌خواهند بگذارند آرامش در منطقه برقرار شود.

رئیس دستگاه قضا گفت: همان جریان کودک‌کشی که در فلسطین و مسجدالاقصی با نمازگزاران برخورد می‌کند، کودکان و بچه‌های مدرسه‌ای و دختران بی‌گناه افغانستانی را هم در کابل به خاک و خون می‌کشد و ملتی را عزادار می‌کند.

ببینید:

فیلم/ روایت حجت‌الاسلام رئیسی از هدف مشترک صهیونیست‌ها و تکفیری‌ها

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع تحول قضائی در بستر گام دوم  اشاره کرد و مهم‎ترین اقدام برای تحقق تحول را رفع نواقص و معایب در انجام وظایف و مأموریت‌های یک سازمان اداری دانست.

رئیس قوه قضائیه گفت: تحول در یک سازمان اداری یا یک بخش اجتناب‎ناپذیر است و اگر همه عناصر یک سازمان باید با نگاه تحولگرایانه کار نکنند، آن سازمان دچار رکود و ایستایی می‌شود.

رئیسی تصریح کرد: برای یک سازمان پویا، ایستایی و توقف و درجازدن خطرناک است و باید همواره در مسیر تحول و رشد و پویایی حرکت کند و رفع نواقص را در دستور کارش قرار دهد و یک روز را هم بدون نگاه تحولی پشت سر نگذارد.

رئیس دستگاه قضا یکی از اجزا مهم تحول قضائی در دوره جدید را فناوری پایه بودن این طرح دانست و با تقدیر از عملکرد مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در راه اندازی ۳۰ سامانه الکترونیکی در یک سال گذشته گفت: طبق برنامه همین تعداد سامانه الکترونیک هم تا پایان سال راه‌اندازی خواهد شد که گام مهمی در ایجاد تحول در قوه قضائیه است.

رئیسی اجرای طرح کاداستر (حد نگاری) را از دیگر اقدامات مهم دستگاه قضا در دوره تحول خواند و اظهار کرد: مسأله کاداستر همواره در کشور ما به عنوان یک موضوع مهم مطرح بوده اما در سال گذشته ۴ برابر دهه‎های گذشته در این خصوص کار شده است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به گزارش‌های واصله در خصوص اجرای طرح کاداستر در استان‌ها، خاطر نشان کرد: عملکرد خوب همکاران سازمان ثبت به ما نوید می‌دهد با همتی که دارند و با تأمین اعتبار صورت گرفته در سال جاری، می‌توان عقب ماندگی‌ها را جبران کرد و تا پایان امسال این کار به سرانجام برسد.

رئیسی با تقدیر از همکاران دستگاه قضا برای رسیدگی به پرونده‌های معوقه و به‌روزرسانی پرونده‌ها با وجود شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: گزارش‌هایی که در جریان سفرهای استانی یا به صورت مکتوب دریافت می‌کنیم نشانگر عزم و اراده همکاران ما در به‌روزرسانی پرونده هاست.

رئیس دستگاه قضا افزود: نشاطی که همکاران ما در مجموعه دادگستری برای رسیدگی به پرونده های معوقه دارند نشان می‌دهد فرایند دادرسی در دادگاه‌های بدوی تا دیوان عالی کشور به سمت به روزشدن پرونده‌ها حرکت می‌کند و امیدواریم تا پایان امسال هیچ پرونده معوقه‌ای در مجموعه قضائی نداشته باشیم.

رئیسی اصلاح مجرمین را از دیگر اقدامات تحولی در قوه قضائیه عنوان کرد و با تقدیر از عملکرد سازمان زندان‌ها برای افزایش میزان اشتغال زندانیان از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد در سال گذشته، این اقدام را در کاهش فساد و ناهنجاری و بازاجتماعی شدن زندانیان مؤثر دانست.

رئیس قوه قضائیه بر همین اساس خاطر نشان کرد که رسیدن به چشم انداز ۸۰ درصدی اشتغالزایی برای زندانیان تا پایان سال جاری دور از دسترس نیست و تحقق یافتنی است.

رئیسی کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضائی به دلیل فعال‌تر شدن حوزه پیشگیری را از دیگر دستاوردهای دستگاه قضا در دوره تحول عنوان کرد و گفت: توجه به پیشگیری از جرم همکاری دولت را می‌طلبد و همه باید خود را موظف به همکاری با دستگاه قضائی در این زمینه بدانند تا روز به روز نرخ جرم کاهش یابد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه هیچ بخشی را در کشور نمی‌شناسیم که مأموریت پیشگیری از وقوع جرم نداشته باشد، متذکر شد: تمام تصمیمات و اقدامات مراجع تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی باید معطوف به کاهش ناهنجاری‌های اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی باشد.

رئیسی گفت: شرط موفقیت در تحول این است که مسئولان و مدیران عالی در اجرای طرح‌های تحولی مباشرت کنند و هر جا تحول ایجاد شد، در گروی نقش‌آفرینی همه عناصر از مدیران عالی تا سایر ارکان و اجزای آن مجموعه بوده است.

رئیس دستگاه قضا با بیان این که همه لوازم اجرای عدالت در اختیار دستگاه قضائی نیست و سایر اجزای حاکمیت هم در آن نقش دارند، تصریح کرد: قوه قضائیه نماد اجرای عدالت است و نتیجه طرح های تحولی در این دستگاه باید موجب اجرای عدالت در جامعه و احساس اجرای عدالت از سوی مردم شود.

رئیسی همچنین با اشاره به دریافت گزارشاتی مبنی بر استنکاف برخی از افراد در پرداخت حق زوجه به موجب رأی دادگاه، گفت: مهریه حق زوجه است که مرد موظف است پرداخت کند و دادگستری باید با مردانی که با قلدری از ایفای تعهدات خود در قبال همسرانشان استنکاف می کنند، برخورد کند.

رئیس قوه قضائیه متذکر شد: اگر کسی تمکن مالی پرداخت مهریه را ندارد، بر اساس ضوابط قانونی تقسیط صورت می‌گیرد اما اگر کسی تمکن دارد و پرداخت نمی‌کند، باید با آن برخورد شود؛ چرا که مهریه حق زوجه است و ما موظفیم کسانی که همسرانشان با قلدری حق آنها را نمی‌دهند و به عدلیه پناه آورده‎اند، در گرفتن حقشان یاری کنیم و نگذاریم حق او ضایع شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  4 0
  طرح کاداستر خیلی خیلی مهم است احسنت
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  4 0
  تمکین هم حق مرد است . ایشون دستور برخورد با مستنکفین حق این گروه رو نداده؟
 • عدالت IR ۱۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  5 0
  قوه قضاييه با مسئولي كه به كشور80ميليوني اش بي تفاوت بوده و از استخر تا توچال و غيره برايش مهمتر از سفره مردم بوده چكهر مي كنه؟
  • IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   3 3
   داره مبارزه میکنه.نمونشم هفت تپه که چند روز پیش آزاد شد بود.لطفا مطالعه کنید بعد ایراد بگیرید
 • IR ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  11 2
  بعد میگن چرا اقایون از ازدواج میترسن . تا وقتی تا این حد یکطرفه در مورد ازدواج قانون هست و مسئولین صحبت میکنند و مرد رو همیشه دیو خونه جلوه میدن واقعا حماقت محضه ازدواج
  • JP ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   2 5
   من یه زنم، تحصیلاتمم پایین نیست، از لحاظ خانوادگی سطح پایین نیستم، مهریمم ۱۴ تا بود، پس برو بگرد همسر با مهریه پایین پیدا کن این همه ایراد نگیر، بعضی از اقایون موقعی که عقلشون به چشمشون و موقع مهریه لالن حقشون، اما اگه با خدا معامله کنی مطمئن باش یک خانم ایده ال با مهریه پایین پیدا میکنی
  • IR ۰۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   2 0
   حالا یکجا قانون میخاد از خانم ها حمایت کنه این آقایون برنمیتابند
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  9 1
  بزرگوار اگر زنی با قلدری از انجام وظایف زناشویی کوتاهی کند و تمکین نکند قانون چه مجازاتی براش در نظر گرفته !؟
  • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   2 2
   ازدواج مجدد زوج
  • IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   5 0
   اجازه ازدواج مجدد به این راحتی نیست این میان تنبیه و مجازات زن چیه ؟ برفرض که مرد توانست عدم تمکین زن رو ثابت کنه ، زن هم مهریه اش اجرا میذاره ، کدوم مردی خم میتونه ازدواج مجدد کنه و هم مهریه زن اولش پرداخت کنه
  • IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   1 1
   تنبیه و مجازات برای عدم تمکین؟!!!! به محبت و احترام و قدرشناسی رو بیاورید به جای زور و دعوا. خدا رو شکر شما قانون گذار نیستید
  • IR ۲۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   2 0
   چرا خیلی راحت این اجازه صادر میشه نگران نباشید. من نه قلدری داشتم و نه از انجام وظایف کوتاهی کردم، بلکه منزل را تنها به دلیل فساد و بی بندو باری و نقض قوانین نظام توسط همسر و محیط کسب و کارشان، و شریک نشدن در گناه آن گروه و مجبور نبودن به همراهی، ترک کردم و از طرف دادگاه از همه حقوقم محروم شدم، اجازه ازدواج مجدد هم به سادگی به ایشان داده شد و... اگر زنی کوتاهی داشته باشد که کار از این هم ساده تر است. در کل قوانین به نفع آقایان نوشته شده نگران نباشید. مهریه هم اختیار خود مرد بوده نباید می‌پذیرفتید!
 • محمد IR ۱۸:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  5 5
  برا چهار تا رای پیشنهاد بدی نیست
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  3 0
  احقاق حقوق تفاوت بین زن و مرد ندارد اگه حقوق مردی تضیع شد به کجا پناه ببرد؟
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  1 4
  آقای رییسی لطفا مشرق را هم مورد عتاب قرار دهید . بعضی وقتها خیلی ضد زن میشه ، گوشمالی لازم داره .
 • IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  2 4
  چیه به بعضی از شما آقایون برخورد ؟ خانم مظلوم و بی کسی و می شناسم که شوهرش به طرز بیمارگونه ای خسیس و پول جمع کنه و یه قرون خرجی نمی ده هیچ ! زن بیچارش میره کلفتی تو خونه ها پولشو ازش می گیره اجازه نمی ده بچش که یه دختر کوچولو ئه یه بستنی بخره در حالیکه زنش میگه حداقل ۲۰۰ میلیون پول تو حسابش داره ! حالا با این آدم !!!! باید چکار کرد ؟
  • IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   1 0
   خوب و بد در جامعه ما زیاد است .ولی به قانون نگاه کن . حق طلاق با مرد است ولی عملا این زن هست که هر وقت دلش خواست زندگی مشترک را رها می کند . شاید مردی دوست نداشته باشد زن دوم بگیرد باید چه کار کند ؟ چرا زن نباید وقتی بی دلیل زندگی مشترک را رها می کند مثل مرد مجازات مالی بشود ؟ چرا نباید مثل مرد زندان برود ؟ جوانی را دیدم با لباس راه راه و زنجیر به پا . سوال کردم این چه کار کردیه ؟ پیر زنی گفت این بچه من است نداشته یک سکه طلایش عقب افتاده . اگر مردی نداشت طلا بدهد باید قاطی ادم کشها زندان شود ؟؟؟؟ من از اغلب مراجع تقلید سوال کردم فرمودند بدهکار مفلس را نمی شود زندان کرد . زندان یک تنبیه است و یک مجازات است .کسی که بدهکار است خلافی نکرده که مجازات شود .با چه قانون شرعی و عقلی مرد مفلس را مجازات می کنید ؟؟؟؟؟؟؟ اگر نداشتن جرم است او را شلاق بزنید یا دستش را قطع کنید یا اعدامش کنید چرا زندانش می کنید .انهم قاطی ادم کشها ؟؟ ما انقلاب کردیم دین حاکم شود .مگر نه .
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  1 0
  جناب اقای رئیسی با تشکر از زحمات شما . جزاکم الله خیرا . لطفا به وضعیت بد اسیبهای اجتماعی رسیدگی کنید . اول از همه مواد مخدر همه خانواده ها را زمین گیر کرده . این همه معتاد در شان یک جامعه اسلامی نیست . پیشنهاد می کنم اردوی کار در مانی تاسیس کنید . ورزش و کار بهترین راه حل است و قبل از ان مبارزه قوی با قاچاق مواد مخدر .
 • IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  3 0
  نه برادر مرد عزیز خانه است / همه صحبتهای اقای رئیسی منعکس نشده است . متاسفانه حرف شما درست است ما مرد ها داریم تاوان یک عده بی بند و بار را می دهیم که به زنها ظلم کردند و می کنند . ولی ازدواج لازم است . همه مرد ها خوب نیستند و همه زنها هم بد نیستند . جامعه معجونی است از ادمهای خوب و بد . شما خوب را انتخاب کن و ازدواج کن . موقع ازدواج هم حواست جمع باشد . ولی در نهایت بعد از انقلاب بر علیه مردان خیلی قانون وضع شده است . اسلام دین جامعی است اما ان بخش را که بر علیه مردان بود اجرائی کردند . و خانواده ها را متلاشی کردند .
 • IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  0 0
  من یه خانمم مهریه م رو 14 سکه گرفتم. اصلا ناراحت نیستم. تحصیلات عالی دارم میگن توانمند و باسواد هستم ولی خودم ادعایی ندارم. بگردین خانمی با کمالات و مهریه کم پیدا کنین اینطوری خانم های فیس افاده ای سرشون به سنگ میخوره و بی شوهر می مونن و مجبور میشن مهریه رو کم کنن.
 • محمدایوب IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  2 2
  جناب رییسی مردم منتظر محاکمه کلاهبرداری که درسال 92و96با دروغ ودغل رای مردم راکلاهبرداری کرد وان نامردی که گفت اقتصاد ته دره است با شیخ قبا ایتالیایی میکشه بالا. البته برادراشون کشیدن بالا واقتصاد رابه امید کدخدا به قعر دره کشاندند واکنون گردن کلفتی میکنند محاکمه محاکمه محاکمه.
 • مهران DE ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
  2 1
  آقای رئیسی در کشوری که خانمها حق تحصیل واشتغال دارند، آیا مهریه ظلم به مرد نیست؟ چرا مقدار مهریه در حد معقول تعیین نمیشود تا این مانع بزرگ ازدواج جوانان از سر راه برداشته شود؟
 • GB ۰۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
  4 0
  قدیم یک مامور خشن نظامی در محله ایی زندگی می کرد و به همسرش خیلی ظلم می کرد حتی هزینه زندگی به همسر کم سن و سال و بی زبان و مظلوم خود نمی داد در حالی که تمکن مالی داشت و اکثرا پی کار خود بود زن بدبخت از همسایه ها همه چیز را قرض می گرفت طوری که همسایه ها از مراجعه مکرر او و درخواست های روزانه او به ستوه آمده بودند مومنی از طرف همه به شوهر آن زن عتراض کرد چرا به همسرت هزینه و خرج زندگی اش را نمی دهی؟ مرد مغرور با خشونت گفت: به شما چه ربطی دارد و شروع کرد به بی ادبی و گستاخی ! مرد همسایه گفت اگر به ما ربطی ندارد پس دیگر به درب منازل ما را برای تهیه آذوقه و مایحتاج خود نیاید، مرد قلدر ساکت شد و چند وقت بعد هم از آن محله بار کرد و رفت!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس