ویژه ها

طیفی که اکنون با موج سواری بر دوگانه دروغین «میدان-دیپلماسی» به اقدامات منطقه ای ایران حمله می کنند، همان طیفی هستند که پیش از این بارها بر اجرای برجام منطقه ای و موشکی تاکید کرده بودند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با  «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

**محبعلی: نظامی ها نباید در سیاست خارجی دخالت کنند!

«قاسم محبعلی» از مدیران وزارت خارجه در دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه آرمان در پاسخ به این سوال که «آیا درباره مسائل منطقه دیپلماسی بیشتر حاکم است یــا مصالح دیگری در نظر گرفته می‌شود؟» گفت:« این یک مشکل ساختاری است که آقای ظریف بدان اشاره کرده است. البته شاید لازم نبود چنین امری در سطح عموم مطرح شده و باید در گفت‌وگوهای داخلی به نتیجه می‌رسید. از ابتدایی که دولت مسئولیت را بر عهده گرفته است، باید به حل این ضایعه و معضل مبادرت می‌ورزید. روابط خارجی باید از طریق دیپلماسی مدیریت شود...نظامی مسئول حوزه میدانی و عملیاتی است، نه حوزه سیاسی و هرگز نظامیان پایان جنگ را تعریف نمی‌کنند».

محبعلی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت:«زمانی که مدیریت از دست دولت و وزارت امور خارجه بیرون آمده و عملا کسی جز رئیس جمهور یا وزیر امور خارجه پشت فرمان ماشین سیاست خارجی قرار گرفت، آن ماشین کارکرد درستی نخواهد داشت... دولت در چرخه تصمیم‌گیری و اجرا، خصوصا در سیاست خارجی نقش اول را ندارد. طبیعی است که وزیر امور خارجه ما نیز چنین جایگاهی ندارد».

محبعلی: نظامی‌ها نباید در سیاست خارجی دخالت کنند!/ ذوق‌زدگی اصلاح‌طلبان از اظهارات ضدایرانی «بن سلمان»

پس از انتشار فایل صوتی ظریف، طیف تندرو اصلاح طلب همصدا با رسانه های اپوزیسیون با موج سواری بر دوگانه دروغین «دیپلماسی-میدان»، اقدامات منطقه ای کشورمان را مورد هجمه قرار داده اند.

این دیپلمات سابق در مصاحبه مذکور تاکید کرده که «هرگز نظامیان پایان جنگ را تعریف نمی‌کنند». سردار شهید حاج قاسم سلیمانی- مردادماه 97- در جمع مردم همدان خطاب به مقامات آمریکایی گفته بود:«شاید جنگ را شما آغاز کنید، اما ما پایان دهنده آن خواهیم بود...یادتان رفته برای سربازانتان پوشک بزرگسال تهیه می کردید و امروز آمدید ما را تهدید می کنید؟ شما در جنگ 33روزه چه غلطی کردید؟ غیر از این است که شروط حزب الله برای پایان جنگ را پذیرفتید؟».

حاج قاسم سلیمانی در اظهارنظری دیگر در پاسخ به عده ای که مدعی بودند «سوریه و عراق و نبرد با داعش، دیپلماسی و مذاکره می خواهد» گفته بود: «اگر بعضی از کارها با دیپلماسی قابل حل بود، هیچکس مصلح تر از امیرالمومنین(ع) نبود، هیچکس مصلح تر از امام حسین(ع) نبود، چرا امام حسین و چرا امیرالمونین در بعضی جاها دست به شمشیر بردند و چرا امام حسین با خون خودش و فرزندانش آمد دفاع کرد از اسلام، با خون؛ چون آن منطق، منطق دیپلماسی نبود.  در مورد تروریست‌های منطقه راهی جز مقابله نیست، وقتی که منطق طرف مقابل این است که شما از نظر دینی واجب‌القتل هستید و کشتن تو به هر تعداد بهشت را بر او واجب می‌کند، آیا امکانی برای این دیپلماسی وجود دارد؟».

«وقتی شهید حججی به شهادت رسید پیامی صادر کردم و در آن تاکید کردم تا سه ماه دیگر ریشه داعش را می‌خشکانیم الان هم می‌گویم نابودی داعش نزدیک است و تا دو ماه دیگر نابودی این شجره خبیثه را جشن می‌گیریم و ایران و روسیه و سوریه و عراق باید این جشن را برپا کنند».

این وعده‌ای بود که مرد شماره یک نبرد با تروریسم تکفیری سردار سرلشگر حاج قاسم سلیمانی فرمانده مجاهد و مخلص نیروی قدس سپاه پاسداران در سی‌ام شهریور 96 نوید آن را داد و روز یکشنبه 28 آبان ماه 96 در عملیاتی که شخصا عهده‌دار آن بود شهر بوکمال آخرین منطقه شهری مهم در سوریه که تحت‌اشغال داعش بود را آزاد کرد و با این «فتح الفتوح» پس از مقاومت و مجاهدت‌های شبانه‌روزی و نثار خونهای هزاران شهید مدافع حرم، «وعده صادق» نابودی شجره خبیثه داعش محقق شد.

طیفی که اکنون با موج سواری بر دوگانه دروغین «میدان-دیپلماسی» به اقدامات منطقه ای ایران حمله می کنند، همان طیفی هستند که پیش از این بارها بر اجرای برجام منطقه ای و موشکی تاکید کرده بودند.

حاج قاسم- 9 اسفند 97- نسبت به برجام‌ 2 و 3 هشدار داد و بر حذر داشت. وی تصریح کرد:«برای دشمن، این برجام، سه‌ضلعی است نه یک‌ضلعی. اوباما فکر می‌کرد به مرور زمان به دو ضلع دیگر می‌رسد، اما آدم عجولی که آمده(ترامپ)، اصرار دارد به سرعت برسد و تصورش این بود که می‌رسد. اینکه اصرار می‌کنند بر برجام 2 در منطقه، برای این است که می‌خواهند این تحرکی را که از ایران اسلامی به جهان اسلام روح و جان داده، این خونی را که در عالم اسلامی جریان پیدا کرده، بخشکانند».

سردار سلیمانی در ادامه تاکید کرد:«اگر العیاذبالله ما رفتیم و در برجام 2 شرکت کردیم، به همین تمام می‌شود؟ نه، برجام اصلی در داخل ایران است. تلاش آنها به اینجا منتهی نخواهد شد و برجام ۳ هم خواهند داشت، چون دشمنان معتقدند که چشمه باید خشکانده شود و این چشمه، ایران است».

**ذوق زدگی اصلاح طلبان از اظهارات ضدایرانی «بن سلمان»

روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «نسیم عقلانیت در ریاض» نوشت:«ولیعهد بلندپرواز سعودی ۶ سال بعد از رسیدن پدرش به تخت سلطنت در عربستان به تدریج در حال بازنگری در برخی سیاست‌های خود است. محمد بن سلمان، ولیعهد و حاکم بالفعل عربستان سعودی، سه‌شنبه شب درگفت‌وگویی تلویزیونی گفته که «خواستار روابطی خوب با ایران» است. اظهارات تازه ولیعهد سعودی در شرایطی بیان می‌شودکه در طول هفته‌های گذشته گمانه‌زنی‌ها و گزارش‌های متعددی ازگام‌های عملی عربستان برای گفت‌وگو با ایران منتشر شده است».

محبعلی: نظامی‌ها نباید در سیاست خارجی دخالت کنند!/ ذوق‌زدگی اصلاح‌طلبان از اظهارات ضدایرانی «بن سلمان»

روزنامه سازندگی- ارگان رسانه ای حزب کارگزاران- نیز در مطلبی با عنوان «پایانِ دوئل» نوشت:«ایران و عربستان به سوی عادی سازی روابط پیش می روند. بن سلمان اعلام کرد به دنبال رابطه خوب با ایران است».

محبعلی: نظامی‌ها نباید در سیاست خارجی دخالت کنند!/ ذوق‌زدگی اصلاح‌طلبان از اظهارات ضدایرانی «بن سلمان»

همچنین روزنامه همشهری-ارگان رسانه ای شهرداری تهران- در مطلبی با عنوان «عربستان؛مسافر جدید قطار دیپلماسی» نوشت:«سخنان ولیعهد سعودی درباره ایران و یمن، نشان از تغییرات مهم در سیاست های خصمانه عربستان دارد».

محبعلی: نظامی‌ها نباید در سیاست خارجی دخالت کنند!/ ذوق‌زدگی اصلاح‌طلبان از اظهارات ضدایرانی «بن سلمان»

بن سلمان در مصاحبه تلویزیونی با شبکه العربیه در اظهارنظر نظری ضدایرانی گفته «علت وجود مشکل در روابط عربستان با ایران در برخی رفتارهای منفی خود آنهاست، چه در مورد برنامه هسته‌ای‌شان، چه در حمایت‌های‌شان از گروه‌های شبه‌نظامی غیرقانونی در برخی کشورهای منطقه و چه در برنامه موشک‌های بالستیک‌شان. ما در حال همکاری با شرکای‌مان در منطقه و جهان هستیم تا برای این مشکلات راه‌حل‌هایی بیابیم. ما امیدواریم که بتوانیم بر این مشکلات غلبه کنیم و بتوانیم روابطی خوب و سازنده با ایران داشته ‌باشیم که برای همه طرف‌ها مثمرثمر باشد».

بن سلمان بدون اشاره به جنایت های آل سعود در یمن و همچنین بدون اشاره به پشتیبانی های عربستان از تروریست های تکفیری در منطقه و با سانسور خریدهای نجومی تسلیحات نظامی از آمریکا و اروپا، ایران را مقصر جلوه داده و از موضع بالا و با لحنی طلبکارانه خواستار تغییر در سیاست های منطقه ای و نظامی ایران شده است.

با اینحال رسانه های اصلاح طلب با ذوق زدگی از این اظهارات ضدایرانی استقبال کرده و آن را مصداق عقلانیت می نامند. البته از طیفی که برجام را فتح الفتوح نامیده بود و امضای وزیر خارجه آمریکا را تضمین قلمداد کرده بود، این قبیل موضع گیری ها اصلا عجیب نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • محمدایوب IR ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  15 3
  محب یزید. اگه نظامی ها نبودند الان تو وخانواه ات واصلاح طلبان را داعش درمیدان مال فروشان به حراج گذاشته بودند و دلبندت. عربی صحبت میکرد. حال که آنها با جان وخون خود برای امثال تو امنیت تامین کردند. ...مفت میزنی
  • IR ۲۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
   1 0
   پایان بازی خبرگزاری دولت : ببخشید اتهام به مجلس اشتباه بود! دیگر مماشات معنا ندارد ۱۵ فرد مرتبط با مصاحبه ظریف_گیت ممنوع الخروج شدند باید با جوسازان در ایرنا هم برخورد شود تا فضای کشور در آستانه انتخابات آرام شود. و الا جریان تزویر سناریوهای بعدی اش را رو میکند. #جداول_بودجه #اتهام_دستکاری #دروغ_عذرخواهی #محاکمه_پاسخگویی
  • IR ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
   0 9
   داعش مگه به عربستان و قطرو امارات و کویت و لبنان و اردن و ترکیه حمله نکرد نظامیاتون اونجا بودن که نذاشتن داعش حمله کنه؟ هر چی این مملکت مشکل داره زیر سر تظامیاست.نظامیا نباید از حوزه نظام خارج بشن
 • IR ۱۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  9 1
  وقتی که اینا دوگانگی فریب کارانه به وجود می آورند وکلا نظام ومکتب سلیمانی را زیر سوال می برند برخوردی با هاشون نمی کنید باید موج سواری کنند ونقاط قوت نظام زیر سوال ببرند
 • سید IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  10 2
  بن سلمان نقطه ضعف اصلاح طلبان تهوع آور ایران را خوب فهمیده است که می توان با بیان یک جمله در باب مذاکره آب از لب و لوچه این جماعت به راه انداخت تا در داخل ایران عامل تفرقه در برخورد با نو بنی امیه ها باشند!
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  6 0
  افسادطلبان فریبکار در این چند روز بشدت از تکنیک فرار رو به جلو و مدیریت ذهن و حذف اصل حادثه استفاده کرده اند، در این تکنیک چون پاسخ قانع کننده‌ای در خصوص آن موضوع و معضل اصلی یافت نمی‌کنند موضوع فرعی را به گونه‌ای مطرح می‌کنند که موضوع اصلی کمرنگ شود که ذهن مخاطب حول محور سوال اصلی نچرخد و مدیریت شود. موضوع اصلی اظهارات ظریف در خصوص سردار سلیمانی است که چرا باید بعد از ترور فیزیکی سردار، او ترور شخصیت نیز بشود!!؟؟؟ و با استفاده از کلمات سرقت و دزدیده شدن ابتدا از پاسخ‌گویی به مردم طفره بروند دوم مدیریت ذهن کنند و حادثه فرعی را جایگزین حادثه اصلی کند.#سرطان_اصلاحات
 • علی IR ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  6 1
  عقلانیتی در کار سعودی درکار نیست. بلکه ترس است از اقتدار نظامی ایران ترسیده اند متاسفانه کارهای دیپلماتیک سبب شده بود عرعرستان خود رابخشی از قدرتهای جهانی برای مذاکره با ایران به حساب آورد ولی الحمدلله اقتدار نظامی ایر ان این حیوان ددمنش را مستاصل کرده است
 • یاور انقلاب IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  7 1
  قاسم محبعلی خودت را به نفهمی میزنی یا واقعا نمیدانی که دیپلماسی و میدان دو بال قدرت هستند ورابطه تنگاتنگ باهم دارند ، در تمام جهان اکثر دیپلمات ها در میدان بوده اند . اگر این سه ماه تحمل کنید درست میشود وکلیه غربگدایان دنبال سوراخ موش میگردند ، الحمد الل... شروع شده اولین نفر یکی از اشناهاست .
 • IR ۱۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  8 0
  انشاالله یکی مثل حاج قاسم میاد بساط رانت خواران، خائنان، را جمع ميكنه براي اولين بار بعد از انقلاب
  • IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
   1 0
   # سعید محمد
 • IR ۱۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  3 0
  بزک کردن رجام رو این بار دارن رو گاو شیرده پیاده می کنن. از حضور نظامی های جان بر کف در حوزه ی اقتصادیحسابی ترسیدن، چپ و راستشون هم ترس برشون داشته، چون نظامی ها اهل بخور بخور نیستن، نگرانن بساط ۴۲ ساله شون پر بشه بره هوا. به کوری چشم چپ و راست، خودم و خونواده و فامیل به سردار محمد رای میدیم.
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  3 0
  لعنتیا اینرو نمیگن که مردان میدان باعث تنها عامل این تغییر بوده اند. والا التماس های دیپلمات ها کاملا بی فایده بوده
 • FR ۱۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  4 0
  باشه قرار شد نظامیان انشالله در سیاست داخلی مشارکت کنند و حساب خائنان را برسند !
 • FR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  2 0
  حتما از نسیم عقلانیت بن سلمان که پشتش خالی شده اصلاح طلبان هم نصیب ببرند و مدتی ماست ها را کیسه کنند !
 • ابراهیم IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  2 0
  به نام خدا. برخی چنان با اغراق و بزرگنمایی از مقاومت و کمک ایران به محور مقاومت سخن گفتند که گویی تمام حق و حقوق مردم از کشور خارج و در اختیار کشورهای محور مقاومت قرار گرفته.مقایسه رانتها و وامها و پیمانکاریها چند میلیارد دلاری وجند صد میلیارد تومنی با هزینه ایران برای ایجاد امنیت در محور مقاومت مشخص میکند برای امنیت مردم بیشتر هزینه شده یا در اختصاص رانتها و وامها و اختلاسهاو ....؟؟؟؟؟
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  3 1
  محبعلی: نظامی ها نباید در سیاست خارجی دخالت کنند! اینجا جمهوری اسلامیست،قوانین چند صهیونیست کابالیست شیطانپرست اعتبار ندارد!!!
 • IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  0 0
  اینها هرکس که به غرب تمایل نداشته باشد اول نگاه میکنند چه کاره است، بعد میگویند اینکاره ها نباید در سیاست دخالت کنند، همه می‌توانند با داشتن توانایی در سیاست شرکت کنند اگر مثل این دولت توانایی نداشتند حتی اگر نظامی آخوند و عالم هم باشد نباید شرکت کند، شرط تعهد و توانایی است.
 • DE ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  2 0
  اقای قاسم محبعلی حرفهاتون رنگ و بوی دوره منحوس شاهنشاهی نفاق امیز غرب زده رو میده. انقلاب و امام (ره) هر سه قوه ، همه نهادها ی دولتی ونظامی و دیپلماسی رو در یک جهت و خط قرار داد. همه باهم براساس فلسفه توحیدی بسوی یک هدف ویک جهت به حرکت پویای خود ادامه میدهند. فراموش نکنید این نظام برامده از انقلاب ساختارهای خودجوش خودش رو داره و ورای قالب های فسیلی و پوسیده غرب زده شماست. زیرا این نظام و لشگر و ساز و برگ تعلق به شما و دوستان غرب زده تون نداره که مثل گوشت قربونی بین خود تقسیم اش کنید بلکه همه و همه امانتی هستند که متعلق به ولی عصر زمان(عج) هستش که باید در کمال امانت داری و صحت به دست صاحب اصلی اش رسونده بشه. ختم کلام
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  0 0
  مردم نشسته اند به نظاره و قضاوت.
 • سید روح اله IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  0 0
  به نظرم هر چه جریان غربگرا مطرح کردند باید فساد اقتصادی و خیانت و ناکارآمدی مدیران را وسط کشید. و بورس یه نمونه از این خرابکاری هاست. این دولت توی بورس از جیب مردم دزدی کرده و اکثر افراد ضرردیده قشر ضعیف جامعه هستند. به کجا پناه ببرن؟ لابد باید برای بهبود وضعیت بورس باید با آمریکا وارد مذاکره بشیم؟
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  با سلام آقای محبعلی بنظر م. رسد بطور مغرضانه ای تجاهل بخرج می دهد. سیاست خارجی یک فرآیند ماموریت پذیر است که این نقش بر اساس راهبردهای کلان ملی تبیین می شود. بنابراین اختلاف نظر بین میدان و دیپلماسی اساسا وارد نمی باشد مگر اینکه بازیگران دو عرصه میدان و دیپلماسی راهبردها را از نظر تجویزی پذیرش نکنند. عدم پذیرش راهبردها ناشی از اختلاف ساختاری در ج اا نیست بلکه موضوع به عد تمکین بازیگران بر می گردد. در دهه گذشته خاورمیانه جدید منشاء تهدیدهای حیاتی برای ایران و کشورهای همسو گردید و به تبع آن بحران های عمیقی به ایران و منطقه دیکته و تحمیل گردید. ایران تقابل با این طرح استعماری راهبردهای دفاعی و امنیتی خود را متقابلا باز تعریف نمود و همه دستگاه ها از جمله سیاست خارجی ماموریت دفاع از حدود و ثغور کشور را دریافت کردند. البته در این بین. دولت روحانی با انگیزه تقابل با رژیم تخریم های غرب وزارت خارجه را مامور مذاکره با غرب نمودند که این بخش از ماموریت وزارت خارجه پیچیدگی زائد الوصفی در مدیریت راهبردهای کلان ملی ایجاد کرد. کشور همزمان در بعد میدان و دیپلماسی با غرب درگیر یک چالش تاربخی شدند. پس ملاحظه می شود نظام سیاسی و ساختار قدرت با صلابت و استقامت هر دو محور را در راهبرد کلان ملی که هدف آن ایجاد امنیت و حفظ منافع کلان کشور است را به خوبی انجام داده است و انتظار دیپلمات ها در خصوص ایجاد وقفه در میدان و یا اداره میدان بواسطه تاسبسات دیپلماتیک بر خلاف منافع راهبردی و کلان ملی و یک رویکرد چالش برانگیز و بخشی از مفهوم استبداد دیوانسالاران است.
 • محسن GB ۰۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 4
  مشرق محترم، چرا زمانی که آقای ظریف در مورد یک موضوع نظامی اظهار نظر کرد (گفت امریکا با یک بمب می تواند همۀ امکانت نظامی ما را نابود کند) همۀ شماها برآشفته شدید و گفتید ظریف صلاحیت اظهار نظر در امور نظامی را ندارد، اما وقتی شخصی می گوید نظامیان نباید در سیاست خارجی دخالت کنند این بار در جهتِ عکس برآشفته می شوید و می گویید چرا نباید نظامیان در چنین موضوعی دخالت کنند؟! آیا این همان حکایتِ «یک بام و دو هوا» نیست؟
 • سید روح اله US ۰۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  4 0
  بوی گند نسیم عقلانیت را ابتدا با صوت ظریف از رسانه سعودی اینترنشنال شنیدیم و دل هر وطن پرستی را جریحه دار کرد.
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  چطور نظامی های آمریکا خط مقدم سیاست خارجی آمریکا تو همه ده کوره های جهان هستند؟ خود تحقیری تا کجا؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس