اولین و مهمترین مسئله در احیای برجام «احساس عدالت» است

نماینده چین در سازمانهای بین المللی در وین، در اظهاراتی عنوان داشت که اولین و مهمترین مسئله در احیای برجام «احساس عدالت» است.

به گزارش مشرق به نقل از شینهوا، «وانگ چون» نماینده چین در سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی در وین در اظهاراتی عنوان داشت که اولین و مهمترین مسئله در احیای برجام «احساس عدالت» است.

بیشتر بخوانید:

پکن: آمریکا باید گام اول در بازگشت به برجام را بردارد

نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی پس از برگزاری نشست روز گذشته کمیسیون مشترک برجام به ریاست «انریکه مورا» معاون دبیرکل و مدیر سیاسی سرویس اقدام خارجی اروپا و حضور نمایندگانی از چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایران این اظهارات را بیان کرد.

وانگ ادامه داد که مذاکرات کمیسیون مشترک برجام وارد هفته چهارم خود شده است و تصریح کرد: هفته مهمی پیش رو قرار دارد. علی‌رغم آن که مذاکرات برجامی پیشرفت‌های مهمی داشته است اما هنوز اختلافات مهم و قابل توجه برطرف نشده است.

وی سپس در خصوص اینکه کدام کشور باید در ابتدا به تعهدات برجامی خود بازگردد گفت: «چین معتقد است که موضوع ترتیب بازگشت ایالات متحده و ایران به اجرای برجام، در درجه اول موضوع حس عدالتخواهی است. نمی‌توان گاری را جلوی اسب بست».

وانگ با اشاره به این موارد تصریح کرد: «بحران فعلی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران در نتیجه اقدامات دولت قبلی آمریکا به وجود آمده است که به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و به ایران اعمال فشار کرد بنابراین ایالات متحده باید اول تمامی تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه علیه ایران و طرف‌های ثالث را لغو کند و این امری کلیدی برای موفقیت مذاکرات است».

این دیپلمات چینی همچنین از تمامی طرف‌های برجام خواست تا توان خود را بر لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران متمرکز کنند. وی گفت: «تمامی طرف‌ها همچنان باید تمرکز کرده و اول این مسئله کلیدی را حل کنند. در عین حال، کمیسیون مشترک (برجام) باید چگونگی راستی‌آزمایی لغو تحریم‌های آمریکا را نیز مورد بررسی قرار دهد».

وانگ چون سپس با ابراز امیدواری در خصوص ادامه حصول پیشرفت در مذاکرات وین گفت: «چین امیدوار است که تمامی طرف‌ها همچنان جریان فعلی مذاکرات را حفظ کرده و به مسیر درست و اجماع فعلی پایبند باشند و به طرز خستگی‌ناپذیری برای رسیدن به هدف کلی این مذاکرات تلاش کنند».

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس