خدمت سربازی نمایه سرباز نمایه سربازان نمایه

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با تشریح جزییات افزایش حقوق سربازان از واریز این مبلغ در حقوق پرداختی فروردین ماه خبر داد.

به گزارش مشرق،‌ بالاخره آن خبر خوبی که همه مشمولان وظیفه منتظرش بودند اعلام شد: افزایش حقوق سربازان!

«بعد از کلی تلاش و رایزنی توسط مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح و همکاری خوب مجلس شورای اسلامی،  سازمان برنامه و بودجه و همراهی ویژه برخی از نمایندگان محترم مجلس بالاخره حقوق سربازان افزایش یافت؛ آن هم افزایش قابل توجه ای ؛به طوری که تا سقف ۷۲ درصد مبنای قانون خدمت وظیفه عمومی را سربازان دریافت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

قالیباف: حقوق سربازان وظیفه ۳.۵ برابر شد

یعنی اگر در سال ۹۹ پایه حقوق یک سرباز عادی میانگین ۴۴۰ هزار تومان بود همین سرباز امروزبه طور میانگین  یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد؛ در حال حاضر حداقل حقوق پرداختی به کارکنان موصوف در مناطق عادی ۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان و حداکثر آن چهار میلیون تومان در مناطق عملیاتی می‌باشد؛ البته این را هم باید گفت که سربازان ‌متأهل و همچنین سربازان نخبه حقوق کامل را دریافت خواهند کرد یعنی افزایش حقوق برای این دو گروه به صورت صددرصدی است».

این مطالب را « امیردریاداردوم غلامرضا رحیمی‌پور» رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد؛ به همراه آخرین جزییات افزایش حقوق، فوق العاده ماموریتی، مرخصی و هزینه سفر، وضعیت مشمولان متاهل و همچنین موضع ستاد کل نیروهای مسلح در مورد سربازی حرفه ای و خرید خدمت.

****افزایش فوق العاده عملیاتی در مناطق مرزی حداقل ۸۰۰ هزار تومان!

* آیا علاوه بر افزایش حقوق ، افزایشی در سایر موارد از جمله فوق العاده ماموریتی یا هزینه سفر داشته ایم؟

بله. این افزایش حقوق در فوق‌العاده عملیاتی در مناطق مرزی نیز دیده شده و  حداقل ۸۰۰ هزار تومان متناسب با درجه سربازان علاوه بر حقوق پرداختی ماهانه به آنها تعلق می گیرد.

****افزایش میزان هزینه سفر/ پرداخت به صورت ماهانه  به جای هرسه ماه یکبار!

همچنین نکته مهم دیگر پرداخت هزینه سفر کارکنان وظیفه است؛ براساس قانون به سربازانی که مسافت محل سکونت تا محل خدمت‌شان بیش از ۵۰ کیلومتر باشد هر سه ماه یکبار هزینه سفر تعلق می‌گرفت اما هم اینک مقرر شد که هزینه سفر به صورت ماهانه در داخل حقوق دیده شود یعنی همان مبلغی که هر سه ماه یکبار به سربازان تعلق می‌گرفت همین‌ اینک تقسیم بر ۳ شده و  هر ماه در فیش حقوقی درج می شود؛اگرچه که مبلغ هزینه سفر نیز در قانون افزایش حقوق مدنظر قرار گرفته و از ابتدای امسال آن هم افزایش یافته است.

****افزایش حقوق در پرداختی فروردین ۱۴۰۰ لحاظ شد

* این افزایش حقوق ۷۲ درصدی سربازان وظیفه و ۱۰۰ درصدی کارکنان وظیفه متاهل و نخبه از چه زمانی اعمال می‌شود؟

همین حالا، در فیش پرداختی فروردین‌ماه این افزایش حقوق لحاظ شده و طی دیروز و امروز سربازان و کارکنان وظیفه این افزایش مبلغ را دریافت کرده‌اند. 

*افزایش حقوق سربازان در راستای چه مواردی بود؟

 ‌موضوع حقوق یکی از مواردی بود که ستاد کل نیروهای مسلح در جهت خوشایندسازی و بهبود محیط سربازی برای احقاق آن تلاش کرد.

باید گفت که تغییر الگوی مدت خدمت سربازی که سال گذشته به مرحله اجرا گذاشته شد در کنار پرداخت حقوقی متناسب با سختی کار و محل خدمت و همچنین توسعه میزان مرخصی و بهبود وضعیت بیمه و اصلاح خدمات و نگهداشت از جمله موارد دیگری است که در کنار افزایش حقوق برای خوشایند سازی محیط و مدت و دوره سربازی کارکنان وظیفه در دستور کار بوده است؛ همچنین خوابگاه‌ها و محل اسکان سربازان نیز دراماکن آموزشی و پادگان‌ها بازسازی و ترمیم شده است.

****تعداد روزهای مرخصی سربازان مشابه مرخصی پایوران است

* میزان مرخصی سربازان چند روز تعیین شده است؟

مرخصی کارکنان وظیفه مانند کارکنان پایور دیده شده است؛ بر این اساس به میزان ۳۰ روز اجازه مرخصی داشته و تا یک ماه نیز می‌توانند مرخصی تشویقی دریافت کنند.

****کاهش مدت خدمت و افزایش حقوق برای مشمولان متاهل

* از خوشایندسازی محیط سربازی گفتید.برای مشمولان متأهل چه تسهیلاتی اندیشیده شده است؟

هم اینک با اجرای مصوبه اخیر حداقل حقوق دریافتی یک مشمول متاهل دو میلیون تومان است؛ همچنین در سال گذشته مقرر شد که برای مشمولان متأهل کسر خدمت لحاظ شده و به ازای هر فرزند نیز سه ماه کسر خدمت محاسبه شود. 

با توجه به این موضوع که هم‌اکنون طبق قانون جدید حقوق مشمولان متأهل به اندازه حقوق کامل کارکنان پرداخت می‌شود بنابراین مشکل مالی که در این زمینه وجود داشت تا حدی مرتفع شده است.

باید گفت اگر مشمول متأهل در شهر خود که وضعیت آب و هوایی خوبی دارد به خدمت سربازی بپردازد ۲ میلیون تومان حقوق و اگر در شرایط بد آب و هوا و شهر غیر بومی خدمت را سپری کند مبلغ بیشتری به وی تعلق خواهد گرفت؛ شهر غیر بومی شهری است که فاصله محل سکونت سرباز با محل خدمت اش بیش از ۵۰ کیلومتر باشد.

* یک سوال؛ مگرخدمت سربازی مشمولان متأهل در شهر محل سکونت خود انجام نمی شود؟

مقرر شده است که مشمولان‌ متاهل در شهر محل سکونت خود به خدمت سربازی روند اما تعدادی از سربازان متاهل در روستاها و شهرستان هایی ساکن هستند که در آنجا پادگان وجود ندارد؛ بنابراین برای سربازی، نزدیک‌ترین شهر محل سکونتشان انتخاب می شود که در این صورت هزینه سفر نیز به آنها تعلق می‌گیرد. 

****خرید خدمت نداریم/مشمولان غایب تعیین تکلیف کنند

* از مشمولان غایب گفتید؛ از خرید  خدمت سربازی چه خبر؟ هنوز تعداد زیادی از مشمولان غایب منتظر خرید خدمت سربازی مانده و امیدوار به اجرای آن هستند.

بارها گفته‌ایم که خرید خدمت سربازی اجرا نمی‌شود؛ چرا که ستاد کل نیروهای مسلح به خاطر ناعدالتی و به وجود آمدن تبعیض بین افراد، مخالف خرید خدمت بوده است؛ در حال حاضر نیز با خوشایند سازی خدمت سربازی و افزایش حقوق و تسهیلات  مشخص است که خرید خدمت در کار نیست پس مشمولان غایب وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کرده و برای سربازی اقدام کنند.

****جریمه نقدی و افزایش مدت خدمت در انتظار مشمولان غایب بازگشته به خدمت/ دیگر از محرومیت ها خبری نیست

* مشمولان غایب نگرانند؛ برخی از تنبیهاتی که به واسطه غیبت متوجه شان می‌شود می پرسند؛‌ بفرمایید که وضعیت افرادی که چندین سال غیبت داشته و برای سربازی مراجعه کنند چگونه است؛ و یک سوال دیگر آیا افزایش حقوق شامل مشمولان غایبی که به سربازی اعزام شوند نیز می‌شود یا نه؟

اگر مشمولی بیش از یک سال غیبت داشته باشد برای تعیین وضعیت به دادگاه معرفی شده و دادگاه تشکیل جلسه داده و وضعیت وی را رسیدگی می کند؛اصولاً جریمه نقدی برای مشمول غایب در نظر گرفته می شود.

اما نکته بعدی و مهم تر ‌که بیشتر مشمولان غایب را نگران کرده است مبحث اضافه خدمت است که باید گفت به غیر از اضافه خدمت، مشمول غایب متوجه تنبیه دیگری نخواهد شد؛ البته با حسن وظیفه در هنگام سربازی می توانند با تشخیص فرمانده از بخشش اضافه خدمت نیز برخوردار شوند.

****دوره آموزشی کماکان یک ماهه است

* مدت زمان دوره آموزشی سربازان وظیفه تغییری کرده است؟

هنوز هم مدت زمان دوره آموزشی در مراکز ‌و پادگان‌های آموزشی حدودا یکماهه است. برخی از مراکز آموزشی با احتساب تعطیلات دوره آموزشی را ۴۰ روزه برگزار می کنند و باتوجه به شرایط کرونایی هم  مرخصی به کارکنان وظیفه در دوره آموزشی تعلق نمی گیرد مگر در موارد ضروری.

****تقسیم مشمولان سیستمی است نه سفارشی و دستی

* تقسیم مشمولان برچه اساسی صورت می گیرد؛ چگونه افراد برای خدمت در سازمان‌های مختلف انتخاب می‌شوند؟

مشمولان وظیفه براساس محل سکونت، تحصیلات، مهارت خاص و نیاز سازمان‌ها به صورت کامپیوتری تقسیم می‌شوند؛ قبل از اعزام در برگه خوداظهاری مشخصات افراد درج شده و اگر فردی  امریه و سهمیه سازمان خاصی باشد در برگه مشخص می‌شود.

در نهایت براساس سهمیه های تعیین شده و نیاز سازمان های مختلف، مشمولان برای خدمت در سازمان‌های نظامی اعم از سپاه، ارتش، وزارت دفاع و ناجا انتخاب شده و به سربازی اعزام می‌شوند.

*‌ هنوز هم اکثر سربازان برای انجام خدمت سربازی به مناطق صفر مرزی اعزام می شوند؟

باید گفت تعداد قابل توجهی از سربازان برای انجام خدمت سربازی در مناطق محروم و بد آب و هوا و مرزها انتخاب و اعزام می‌شود چرا که امنیت تعطیل‌بردار نیست؛ برای تأمین امنیت در کنار نظامیان حضور سربازان الزامی است بنابراین باید گفت بخش اعظمی از سربازان برای خدمت در این نقاط فرستاده می‌شوند که ستاد کل نیروهای مسلح نیز در راستای عادلانه بودن خدمت سربازی، کاهش مدت زمان خدمت  در مناطق مرزی، بد آب و هوا و محروم و همچنین افزایش میزان حقوق را برای سربازان شاغل در این مناطق در نظر گرفته است؛علاوه بر این فوق العاده عملیاتی و هزینه سفر نیز به این دسته از سربازان تعلق می گیرد.

****تعویق در اعزام در انتظار مشمولان مبتلا به کرونا

* اگر مشمولی قبل از اعزام به خدمت  به کرونا مبتلا شود چطور باید اقدام کند؟

اگر فردی قبل از اعزام به کرونا مبتلا شد گواهی ابتلا به کرونا یا تست مربوطه را باید به سازمان وظیفه عمومی ارائه دهد؛ برای این کار مراجعه خانواده فرد و ارائه تست کرونا کافی است؛بر این اساس اعزام فرد به تعویق می‌افتد.

اما اگر فردی در دوره سربازی دچار کرونا شود کار درمان برای وی انجام شده و حتی اگر نیاز به بستری در بیمارستان باشد بدون پرداخت هزینه‌ای در مراکز درمانی تحت پوشش بستری شده و کارهای درمانی وی انجام می‌شود. 

باید گفت در خصوص تعویق اعزام فرد مبتلا به کرونا قبل از خدمت با توجه به اینکه بحث تمدید یک فرآیند قانونی است موضوع بیماری کرونا نیز در قالب تمدید محسوب شده و انجام‌پذیر است.

* تعدادی از سربازانی که در طول خدمت دچار کرونا می‌شوند از مرخصی دو هفته‌ای برخوردارند اگر بیماری سرباز بیش از دو هفته طول بکشد وضعیت مرخصی وی چه می‌شود؟

طبق نظر پزشکان دوره بیماری کرونا دو هفته طول می‌کشد اما اگر بعد از دو هفته سرباز بهبودی پیدا نکرد می‌تواند از مرخصی استعلاجی در حین خدمت استفاده کند.

* مهم‌ترین مطالبه سربازان از اداره سرباز ستاد کل نیروهای مسلح چیست؟

موضوع افزایش حقوق و تعیین محل خدمت و تغییر در مدت خدمت سربازی از جمله مهم‌ترین مطالبات کارکنان وظیفه بود که الحمدالله شرایطش محقق و اجرا شد. اما سایر مطالب نیز در بخش اسکان، جیره، تجهیزات، مرخصی و غیره است که در راستای بهبود خوشایندسازی محیط خدمت سربازی برای تحقق آنها در تلاش هستیم. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  1 14
  یارانه خانواده های دارای سرباز غایب به حسابی واریز بشه و صرف کسانی بشه که به سربازی رفته اند
  • IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   12 3
   سربازی اجباری
  • حسین IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   8 0
   ای بابا..آدم میاد نظر سازنده میده،، اینکه مدت خدمت کم بشه وحقوق بالا بره وامتیازهای دیگه تا غایبین ترغیب بشن،، آدم هایی مثل ما واقعا مشکل داریم که نرفتیم خدمت،، الانم شرایطش خوب بشه میریم،، مجبوریم،، یعنی این همه منابع کشور چشمت یارانه مردمو گرفته
  • IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   0 0
   ایران بزرگ تحت هر شرایطی برای تامین امنیت خود حداقل به 500 هزار جوان زیر سی سال در حال خدمت نیاز دارد ظاهرا غیر از خدمت وظیفه عمومی ( نه اسم بی مسما و منفی اجباری ) راه دیگری برای تامین این نیاز واجبتر از نان شب نباشد اما میتوان ان را هر چه بیشتر کارامدتر و با بهروری بیشتر و عادلانه تر برنامه ریزی نمود
  • IR ۰۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
   2 8
   عجیبه که نظرات مردم را نمیزاری مثل اینکه خودت مشمول هستی ؟ خجالت بکش نظرات موافق خدمت وظیفه عمومی را بگذار تا این بچه ننر ها جولان ندن
  • mojtaba IR ۰۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   2 0
   یعنی چی این چه حرفیه شما میزنید یعنی حق یه خانواده رو بگیرن بریزن تو حلقوم یه نفر دیگه واقعا که خجالت آوره متاسفم براتون(هزار جور شرایط پیچیده هست که طرف نره سربازی از سرپستی و ... نمیشه همیشه دید منفی داشت که
 • علیزاده IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  28 5
  اطلا بشه 4 میلیونم کسی نمیاد فقط عمر تلف کردنه وبس
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   1 4
   پسر جون نمیری برا هر شب زندگی باید دو میلیون پول بادیگارد خصوصی بدی تازه برا یک دارایی معمولی مگه من که رفتم دوسال پا کوبیدم تا تو راحت در کنار خانواده رشد کنی و تحصیل و اشتغال را دنبال کنی عمر تلف کردم الان باید دو میلیارد هزینه دو سال عمر بنده را که صرف امنیت تو کردم بپردازی
  • IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   6 1
   شما بگو ده میلیون من سربازی نمی‌رم
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  38 11
  حذف سربازی اجباری ما دلمون نمی خواد به خاطر شما حمالی کنیم اینو به چه زبونی بهتون بفهمونیم
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   1 10
   میخوای عمه 90 ساله یا بابای 70 ساله من پاشه بره لب مرز برا تو حمالی کنه و جعبه مهمات جابجا کنه و رو دکل تا صبح پست بده تا با خیال راحت از صدام و داعش و القاعد و چشم داشت سلطان رجب و کاک مسعود و عبدالمالک ریگی و خفاش شب و مردعنکبوتی داخلی به حال و هولت بپردازی ؟ هااااان چطوره ؟؟؟
 • دلسوز وطن IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  27 0
  قرار بود کف حقوق یکوهشصد باشه، ولی برا ما که الان سربازم یکودویس ریختن، لطفا پیگیر باشید. متاسفانه نیروهای کادر به سربازا بی‌احترامی می‌کنن و کارهای شخصی‌ و غیرسازمانیشونو به سربازا می‌دن انجام بدن. خواهش میکنم مسولین به مسیله تکریم سرباز و احترام سرباز هم توجه کنن
 • حقگو IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  31 0
  اگر تورم رو حساب کنیم این 1میلیون و 500هزارتومان معادل همون 440هزارتومان قبل از سال 96 هست پس افزایشی نیست ، با منت فقط همون حقوقی یکقرون دوهزاری که بود رو متناسب با تورم بروز کردن
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  17 0
  چه یک قرون کم چه زیاد #نه_به_سربازی_اجباری ، خدا انسان را آزاد افریده
 • اسماعیل IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  4 0
  خیلی ممنون از کسانی که به فکر سربازان هستند ولی اگه میشد حقوق سربازان بیشتر میشد بهتر بود چون خیلی از سربازان هستند که بعد از اتمام سربازی هیچ پولی برای ازدواج یا مخارج زندگی ندارن اون هم سربازی که متاهل باشه اگه میشد وام با سود کم به سربازان داده شود که پول داشته باشند
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  12 0
  من نمی خوام برم سربازی !!!!!!
  • IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   0 3
   باید بری ملق بزنی مثل بقیه :))))))))))))))))))))))))))
 • سرباز IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  8 1
  امروز حقوق ریختن ولی افزایش یک درصدی هم نداشت لطفاً پیگیری کنید سرباز معلم هستم
 • IR ۲۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  2 0
  اینا فقط دروغ میگن. پسر بنده سربازه و متاهل درقبلا 520هزار میدادن. الان شده 2100 کجا 4میلیون؟
 • US ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  0 2
  ممنونم خیر ایشالا
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  2 0
  از پول به جیب زدن٬ از مال مردم در بورس!!!حقوق زیاد میکنن!!! بله!!!
 • IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  5 0
  حقوق رو دادن همون مبلغ قبل است یعنی۴۴۰ هزارتومان
 • گل علی IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  2 0
  سلام ستاد محترم کل در این ماه رمضان به میمنت عید فطر از مقام معظم رهبری تقاضای بخشش غیبت سربازان را درخواست ودل سربازان و خانواده هایشان را شاد نماید
 • ساسان IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  2 0
  چرا دروغ میگید من قبل از عید بیشتر از این ماه حقوق میگرفتم در ضمن سرباز معلمم‌.
 • IR ۰۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  4 0
  با سلام خدمت مردم ایران سربازی سربازی سرسره بازی سرش شکست
 • سجاد IR ۰۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  3 0
  لطفا به فکر مشمولان غایبی که در طرح جریمه ثبت نام کردند ولی نتونستند حتی یک قسط را پرداخت کنند فکری کنید تا سایت باز بشه چرا انقدر بی عدالتی مثلا باز نمی کنید نشستین که با ۳۸ سال سن وزن ۹۸ کیلویی دارایی فرزند بریم سربازی من ثبت نام کردم برا جریمه ولی نتونستم پرداخت کنم لطفا پیگیری کنیییییبیییید
 • ناشناس IR ۰۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  8 0
  من سرباز معلم هستم و همون حقوق قبلی رو دریافت کردم وچیزی اضافه نشده بود حتی یک ریال،حالا کی باید جواب بده!!!!
  • Ali IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
   2 0
   سلام من چهل دختر شاهرودم برام این ماه ۲۶۰۰ ریختن
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  3 0
  ۳.۵ و ۴ برابری که میگین اضاف شده منی که سرباز درجه دار ۱۰ ماه خدمتم دارم میگم درووووغهههههه چرا دروغ میگین آخه ما که ندیدیم.اضاف شده ولی نه ۴ برابر حتی نیم برابر هم اضاف نشده
 • رامین IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  2 0
  سلام میشه بگید الان مدت سربازی در مناطق عادی دقیقا چقدره
  • mojtaba IR ۰۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   0 0
   مناطق عادی یعنی فاصله جایی که خدمت میکنی با محل سکونتت زیر 50 کیلومتر باشه که در این صورت میشی 24 ماه خدمت
 • امیررضا غیبی IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  2 0
  والا ب ما حقوق نریختن
 • پوریا IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  4 0
  سلام.چرا حقوق سرباز های امریه (سرباز معلم ها) افزایش پیدا نکرده مگه اینا سرباز نیستن؟؟؟؟ سرباز متاهل با حقوق۶۵۰تومن میتونه زندگی کنه؟؟؟؟؟
 • حمید IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  0 1
  سلام من دو ساله غایبم و تا قانونی حقوقمو ریختن میخواستم بدانم الان برم بازم حقوق میدن یا ن
 • ارش IR ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  0 0
  مثبت
 • علی IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  1 0
  کسی که ۴۰ سالشه دوتا بچه داره ۲۰ سال عیبت داره پسرش باید بره خدمت خرج بالا و با این بدبختی ها چطور باید بیاد خدمت .چرا تکلیف سن بالا ها رو مشخص نمی کنن
 • علی IR ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  1 0
  ۲۰ سال که غیبت دارم ۳۹ ساله هستم پسرم بزرگ دارم .بنظر شما من می تونم خدمت کنم .خرج زن بچه چه کنم .یه ملیون فقط خرج اینترنت خونوادم هست . کاش اینهایی سن بالا دارن یه کاری کنن .
 • محمد IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  2 0
  سربازی اجباری یعنی زندان و گروگان گیری است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس