برجام نمایه

نشریه فرانسوی لوفیگارو نوشت: ایران قصد دارد لغو تحریم های آمریکا را با انجام صادرات نفت و انجام معاملات بانکی بین المللی راستی آزمایی نماید.

به گزارش مشرق، نشریه فرانسوی لوفیگارو ضمن اشاره به نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در وین تصریح کرد: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفته آماده است تا از تصمیم رئیس جمهوری پیشین آمریکا، «دونالد ترامپ»، عقب نشینی کند، اما اختلافات همچنان ادامه دارد.

لوفیگارو افزود: مطابق موضع رسمی ایران که در ماه فوریه از سوی رهبر معظم ایران اعلام شده است، ایران تنها هنگامی که راستی آزمایی کند «تمام تحریم‌ها»، «واقعاً برداشته شده‌اند»، به تعهدات خود در سال ۲۰۱۵ باز خواهد گشت.

بیشتر بخوانید:

آزادی نفتکش کره‌ای با فرمول راستی آزمایی و رفع‌تحریم تطابق ندارد

این رسانه فرانسوی با اشاره به سخنان کاظم غریب آبادی، سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: «راستی آزمایی به این معنی است که به عنوان مثال، جمهوری اسلامی می‌تواند قراردادهای نفتی خود را امضا کند، نفت خود را صادر کند و درآمد خود را از طریق کانال‌های بانکی دریافت کند یا مصارف دیگری برای آن در نظر بگیرد».

به نوشته لوفیگارو این عضو هیئت نمایندگی ایران در وین خاطر نشان کرد: «در مورد بخش بانکی، ایران همچنین باید بتواند معاملات مالی را با استفاده از سایر کانال های مالی انجام دهد.».

این منبع خبری فرانسوی با انعکاس بخش‌های دیگری از سخنان غریب آبادی، نوشت: این «تنها راه اطمینان از لغو تحریم ها در عمل» است و نه فقط «روی کاغذ». تهران خواستار لغو «همه» تحریم‌ها است. «تحریم‌هایی که ترامپ دوباره آنها را برگردانده بود»؛ «تحریم‌های جدیدی که دولت او وضع کرده بود» و همچنین «تحریم‌هایی که به بهانه‌های غیرمرتبط با انرژی هسته‌ای وضع شده اند».

دومین جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که از روز سه شنبه در وین از سر گرفته شده بود، در روز جمعه برگزار شد. ارائه گزارش رایزنی‌های فنی صورت گرفته در جلسات گروه های کارشناسی “لغو تحریم“ و “هسته‌ای” مهمترین دستورکار این نشست بود.  

«سیدعباس عراقچی»، رییس هیات کشورمان، در این نشست ضمن تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه تعاملات جدی گفت: این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف های مقابل است و در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت.  

عراقچی همچنین تاکید کرد: لغو کلیه تحریم‌های آمریکا که در دوران رییس‌جمهوری گذشته این کشور وضع شده‌اند، گام ضروری‌ برای احیای برجام بوده و تنها پس از راستی آزمایی لغو این تحریم‌ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات جبرانی خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام بازگردد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 2
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
    0 0
    خیلی نمایشی میگذارند دو تا تراکنش و فروش نفت انجام شود تا برگشت به برجام احیا شود بعد دوباره آمریکا میزنه زیر میز. خیلی ساده است.