کد خبر 119980
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۰

تعدادي از ناشران كتاب‌هاي كودك و نوجوان حاضر در بيست‌وپنجمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران به ارزيابي اين دوره از نمايشگاه پرداختند.

به گزارش مشرق به نقل از ايسنا، امسال نمايشگاه كتاب تهران در قسمت ناشران كودك و نوجوان در حالي برگزار شد كه بسياري از غرفه‌داران اين حوزه از وضعيت موجود ناراضي بودند.

مسؤول غرفه‌ي انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان با اشاره به افت شديد خريد امسال، گفت: در طول 18 سالي كه در نمايشگاه غرفه دارم، جمعه‌اي به خلوتي به جمعه‌هاي گذشته در نمايشگاه نديدم. قيمت‌ها زيادتر شده و جيب‌ مردم خالي‌تر. غرفه‌ي ما هم كه آن‌قدر پرت بود كه كسي حوصله نمي‌كرد تا اين‌جا بيايد. هواي فوق‌العاده نامطبوع، گرم و دم‌كرده‌ي سالن كودك و نوجوان امسال هم كه مزيد بر علت شده بود. وضعيت سرويس بهداشتي براي بچه‌ها و حتا خود پرسنل، چه از لحاظ مسافت و چه از لحاظ تعداد و بهداشت نيز اصلا مناسب نبود.

غرفه‌دار انتشارات مدرسه هم با گله از استقبال كم امسال گفت: فروش پارسال و سال قبل از آن اصلا با امسال قابل مقايسه نبود. ايستگاه‌هاي اطلاع‌رساني غرفه‌ها هم كه آدرس‌هاي اشتباه مي‌دادند و ظاهرا اطلاعات به درستي بر سامانه‌ي آن‌ها ثبت نشده بود. من به جرأت مي‌توانم بگويم 30درصد مخاطبان ما نتوانستند غرفه‌ي ما را پيدا كنند. حتا نقشه‌اي كه دست مردم داده بودند، به لحاظ گرافيكي و رنگ واقعا بد بود و به هيچ عنوان راهگشا نبود. درباره‌ي سرويس بهداشتي و دستگاه‌هاي كارت‌خوان هم كه دردسرهاي زيادي داشتيم.

مسؤول غرفه‌ي بخش كودك و نوجوان انتشارات سوره‌ي مهر فروش امسال را رضايت‌بخش توصيف كرد؛ اما از قطع و وصل مداوم دستگاه‌هاي كارت‌خوان و صف طولاني مخاطبان براي استفاده از آن‌ها اظهار نارضايتي كرد و گفت: فضايي كه امسال به ما اختصاص دادند، كم‌تر از پارسال بود.

بيش‌ترين گله‌ي مسؤول غرفه‌ي انتشارات سروش اما از گردهايي بود كه در تمام فضاي سالن ناشران كودك و نوجوان ديده مي‌شد.

اين غرفه‌دار گفت: اي كاش لااقل كمي روي زمين آب مي‌ريختند كه اين‌ها به هوا بلند نشوند. اين گرده‌ها همه را كلافه كرده‌، خصوصا كه در اين فصل عامل حساسيت و آلرژي، بويژه براي كودكان، است. گرماي هوا در اين چادرهاي برزنتي هم كه خود نياز به توضيح ندارد. ما خودمان مجبور شديم پنكه بياوريم؛ وگرنه سالن هيچ‌گونه تهويه‌اي نداشت. پلاك غرفه‌ها هم كه اشتباه در سامانه‌ي اطلاع‌رساني ثبت شده است. پلاك ما 178 بود كه اين پلاك به اسم ساندويچ‌فروشي در نمايشگاه ثبت شده است!

مسؤول غرفه‌ي نشر مهاجر نيز با اشاره به استقبال كم امسال گفت: كف زمين سالن كودك و نوجوان نبايد آسفالت باشد. بهتر بود در اين‌جا موكتي پهن مي‌شد. من در اين مدت بارها شاهد آن بودم كه بچه‌ها از جمله فرزند خودم روي اين آسفالت زمين خوردند و آسيب ديدند. نمايشگاه سال به سال بدتر مي‌شود. با اين وضع تورم، مردم قدرت خريد ندارند. خيلي از دانشجوها مي‌آيند اين‌جا و كارت كتاب خود را مي‌زنند تا به آن‌ها پول بدهيم؛ چون قيمت كتاب‌ها بالاست و نمي‌توانند با اين پول‌ها كتاب بخرند. هواي دم‌كرده‌ي اين سالن هم كه همگي‌مان را كلافه كرده است. سيستم چيدماني هم كه اصلا مناسب نبود.

ناشر ديگري نيز كه در آن‌جا بود، از خبرنگار ايسنا خواست كه مشكل مجهز نبودن غرفه‌ها براي مقابله با باران را منعكس كند؛ چرا كه ظاهرا كتاب‌هاي غرفه‌ي وي هنگام بارش باران دچار خسارت شده بودند.

همچنين مسؤول غرفه‌ي نشر چكه كه از بي‌عدالتي در واگذاري فضاي غرفه به ناشران گله‌مند بود، گفت: غرفه‌ي ما با 60 عنوان كتاب فضايي دارد كه پارسال با 40 عنوان كتاب داشت، آن هم در 12 متر كه اين اصلا درخور سالن كودك و نوجوان نيست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس