مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

اخبار پیشنهادی
لزوم وجود رده بندی سنی در سینما
اگر بیست سال پیش پدر و مادر من وسط تئاتر به نشانه اعتراض به جملات غیر مودبانه بلند می‌شدند و از سالن بیرون می‌آمدند و به دوستان فرهنگ دوستشان هم توصیه می‌کردند که قید دیدن آن نمایش را بزنند نتیجه این می‌شد که من تنها با دو دهه فاصله دلم نخواهد فرزندم به سینما یا تئاتربرود؟
لسلی گراندام بازیگر توانمند آن سال ها نیز در نقش میک رینر، پلیسی عصبی و در عین حال باهوش ظاهر شده است.مجموعه ۱-۹۹ تبدیل به یکی از ماندگارترین مجموعه‌های تلویزیونی دهه 90 شد و بعدها نیز با دوبله بسیار زیبایی در ایران پخش شد.
مافیای قدرتمند سینما اگر چیزی را خلاف سیاست‌هایش بداند، به سرعت اعوانش را ردیف می‌کند که بروند سراغ تکذیبیه گرفتن و توبه نامه نوشتن. اما اصلا چرا این جماعت اگر نقدی به سمتشان آمد هزینه توبه نامه نوشتن را می‌دهند؟
اجرا در حوزه‌های مختلف نقطه ضعف نیست / در «شیدایی» نماینده مجردها بودم
گفتگوی مشرق با عبدالله روا مجری تلویزیون
عبدالله روا مجری برنامه هایی مانند «روز از نو»، «شهرخدا» و «شب های فوتبالی» می‌گوید: در ماه‌ها یا حتی سال‌های آینده اگر جایی را در این عرصه بیابم که آن را دوست داشته باشم و راضی‌ام کند خیلی مایلم بازیگری را نیز تجربه کنم.
ده نمکی: عدالت در جامعه‌ای که اختلاس در آن اپیدمی شد،‌ نمی‌ماند!
متن سخنرانی کارگردان «رسوایی2» در همایش سالانه دفتر تحکیم وحدت؛
زنگ خطر، این است که وقتی نمایندۀ مجلسی پشت تریبون رسمی قرار می‌گیرد و می‌گوید ما سهممان را از انقلاب گرفته‌ایم، صدای کسی درنمی‌آید و کسی ابراز پشیمانی نمی‌کند و کسی نمی‌گوید رأی ما را پس بده.
آمریکابزرگترین ناقض حقوق بشر در دنیاست
گفتگوی مشرق با سید احسان باقری داور نخستین جشنواره «مقابله با حقوق بشرآمریکایی»
سید احسان باقری یکی از داوران جشنواره «مقابله با حقوق بشر آمریکایی» می‌گوید: بزرگترین ناقض حقوق بشر در کل تاریخ آمریکاست و مستندات بسیاری دراین مورد وجود دارد. در جشنواره نیز به آثار مختلف هنری که در این زمینه پیامی داشته باشند اشاره خواهد شد.
حسین رفیعی:یخ فروشی گفت زندگی مثل یخی است، آب شد و از من نخریدند!
در کشور ما طراحی دکوراسیون به معنای واقعی خود وجود ندارد و بیشتر اعمال سلیقه است. چون زمانی که بحث دکوراسیون داخلی می‌شود باید یک‌سری اصول رعایت شود.
«سیاحت غرب» فیلم سینمایی خواهد شد
آغاز نگارش فیلمنامه «سیاحت غرب»؛
این فیلمنامه برای یک فیلم سینمایی تلفیقی رئال ـ انیمیشن با مدت زمان تقریبی 100 دقیقه نوشته خواهد شد و داستان آن در فاصله سالهای 1310 تا 1320 در شهر مشهد اتفاق می‌افتد.مدیر «خانه فیلمنامه کودک و نوجوان» ابراز امیدواری کرد تا پایان مرداد ماه، نگارش ویرایش یکم فیلمنامه به پایان برسد.
رولند امریش: جان اف کندی در مرگ مرلین مونرو دست داشت
امیدوارم برای اتحاد زمینی ها به قصد رسیدن به دستاوردهایی تازه به حضور و حمله فضایی ها نیازی نباشد.در عین حال نسل تازه ای بار آمده است که آمادگی دارد برای حفظ کره زمین با فضایی ها بجنگد.
خشنودی اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس از فیلم سلام بمبئی
حجت‌الاسلام احمد مازنی هم با بیان اینکه این فیلم سینمای هند را ارتقاء داده است، گفت:‌ معمولا در فیلم‌های هندی کمتر مانند این فیلم درونش واقع‌گرایی دیده شده است و اگر روند این تولیدات مشترک ادامه پیدا کند، برای پیشرفت سینمای ایران بسیار موثر خواهد بود.
ادعای هاشمی که برای نظام احساس خطر کرده‌اند، ادعایی گزاف است!
حجت قاسم زاده اصل در پاسخ به هاشمی؛
آقای هاشمی‌؛ بسیار کم‌سواد و نابلد هستند و من (با افتخار) نماینده نظام هستم برای ترسیم و ساخت بخشی از تاریخ سال‌های پیش از انقلاب.من فقط شهروند ایران هستم و مثل شما تابعیت دو گانه ایرانی-امریکایی ندارم، خانه‌ام در تهران است و مانند شما خانه‌ای در امریکا ندارم.
چرا در فیلمنامه حجت قاسم‌زاده، امام خميني (ره) راس هرم انقلاب نيست؟
انصراف تهیه کننده از همکاری با پروژه «تاریکی شب، روشنایی روز»
مدام به قاسم زاده مي‌گويم پس بدنه اصلي نظام و انقلاب در اين داستان کجاست؟ چپي‌ها که انقلاب نکردند، بچه حزب‌الهي‌ها انقلاب کردند پس نقش آدم‌هاي تاثيرگذار در تاريخ انقلاب در اين داستان چيست؟ جبهه ملي و سازمان مجاهدين خلق که در انقلاب نقش نداشتند، پس ياران امام، حزب‌الهي‌ها و... کجاي اين فيلمنامه هستند؟
جشن حافظ؛ قبح‌زدایی از بازار فشن‌های ساپورت‌پوش +عکس
در جشنواره‌های دولتی و خصوصی رسمی هرچقدر تلاش می‌شود تا پوشش هنرمندان تعریف درستی به خود بگیرد و سالن مد نباشد امثال همین یک جشن کافیست تا از این به بعد فلان مانتو تنگ و ساپورت و لباس نامتعارف عرف شود.
از ساخت نخستین فیلم سینمایی مدیری تا خداحافظی از تلویزیون/ ده نمکی: کف فروش فیلم های من، سقف فروش فیلم های برخی آقایان است!
در برنامه سینمایی «هفت» مطرح شد:
مهران مدیری گفت: من تصمیم دارم در ادامه مسیر فیلمسازی خود حرف های تندتر و بزرگتری در حوزه سیاست و فرهنگ و اجتماع بزنم که جای این حرف ها در تلویزیون نیست و محدودیت های آن نمی گذارد و به نظر در شبکه نمایش خانگی و ارشاد بهتر می شود اینها را بیان کرد.
عبدالرضا اکبری:هیچ کدام از هنرمندانی که مهاجرت کرده‌اند نمی توانند در خارج از کشور موفق باشند
هنرمندان مهاجر شاید در مقع‌ای موفقیت‌هایی کسب کنند ولی قطعاً همیشگی نخواهد بود و من اعتقاد دارم هیچ جای دیگری پذیرای ما نیستند مگر اینکه هنرمندی با قابلیت‌های بین المللی باشد.
برترین‌های شانزدهمین جشن حافظ معرفی شدند/ از اهدای نشان کیارستمی تا جایزه برای دورهمی +تصاویر
شانزدهمین جشن حافظ با حضور هنرمندان سینما و تلویزیون در تالار وحدت برگزار شد.
کیارستمی به سینمای ایران اعتبار داد
گفت و گو با همایون ارشادی؛
بعضی از فیلم‌های ما به جشنواره‌هایی در آمریکا می‌روند که ما حتی اسم‌شان را هم تا امروز نشنیده‌ایم و بعد با جایزه برمی‌گردند و برگزیده‌ جشنواره‌ی خارجی به حساب می‌آیند. در حالی که سطح فنی برخی از این جشنواره‌ها مثل جشنواره‌های استانی خودمان است.
تئاتر امروز ایران گرفتار سلطه ابتذال اقتصاد، سیاست و تبلیغات است
حمید امجد در نشست «سه خواهر و دیگران»
حمید امجد در نشست رسانه‌ایی نمایش «سه خواهر و دیگران» گفت: یکی از مسائلی که در تئاتر امروز در ایران دیده می‌شود، سلطه اقتصاد، ابتذال اقتصاد، ابتذال سیاست و ابتذال تبلیغات است که من امیدوارم هرگز در زندگی‌ام چنین اثری را تولید نکنم که هدفش تبلیغات باشد.
ترامپ یک شرم ملی است
پاسخ تند هالیوود به سخنرانی جدید نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا
دانل در هالیوود ریپورتر نوشت: ترامپ یک دروغ‌گوی به تمام معناست و تک تک کلمه‌هایی که از دهانش در می‌آیند کاملا بی‌معنی هستند. او یک شرم ملی است.
حوصله شلوغی را ندارم/ کتاب،موسیقی و فیلم بهترین دوستانم هستند
گفت و گوی میلاد کی‌مرام با مهران مدیری؛
در برنامه دورهمی معمولا مجری برنامه از میهمان سوال می‌کند اما اینبار در جریان ضبط برنامه، میلاد کی مرام از مدیری سوال پرسیده است. سوالهایی که پاسخ آنها چهره دیگری از مدیری را نشان می‌دهد.
سخنرانی سردار جعفری از شبکه افق سیما پخش می‌شود
دومین اجلاس سراسری عفاف و حجاب؛
سخنرانی سردار جعفری برای پخش از شبکه افق در روز پنجشنبه 31 تیرماه ساعت 22.30 در نظر گرفته شده است.تکرار این سخنرانی هم روز جمعه ساعت 15 به روی آنتن می رود.
زندگی مشترک خیلی فراتر از حرفه و شغل بازیگری است
گفت و گو با گلاره عباسی بازیگر سریال کیمیا و برادر
همسرم به کار من خیلی جدی و با علاقه نگاه می‌کند و پیگیر کار من است اما اینکه یک شاخه تخصصی در هنر را خیلی حرفه‌ای دنبال کند، نه. البته همان طوری که گفتم آدم هنر دوستی است، به هنر و کار من علاقه دارد.
شکایت نهاد ریاست جمهوری از مؤسسه فرهنگی «سفیرفیلم»
حمیدرضا جعفریان، مدیر مرکز مستند سفیر نیز در گوگل‌پلاس خود نوشت: خداوندا، به تو پناه می‌برم از استبداد رأی، عجله در تصمیم، تقدم نفع شخصی و گروهی بر مصالح عمومی و بستن دهان رقیبان و منتقدان.
بهناز جعفری:ام.اس آن قدر ترسناک نیست که پنهانش کنیم
ام.اس واقعا اسم وحشتناکی دارد اما آن قدرها هم ترسناک و عجیب و غریب نیست که کسی بخواهد به خاطر آن زندگی، کار و ... را از دست بدهد. این است که به نظرم برخورد اطرافیان و نوع واکنش آنها بسیار مهم است.
گزارش مشرق؛
سی تیر نام خیابانی در تهران است که موجب می شود حوادث تلخی که از کوچه پس کوچه‌های تاریخ به یادگار مانده را به دست فراموشی نسپاریم.
یک خط خبر از درگذشت شاعر بزرگ سوری در رسانه های ایرانی درج نشد!!!
گفت و گو با رامین ناصر نصیر به بهانه ترجمه اشعار ماغوط
ماغوط چند نمایشنامه درباره مسائل مهم جهان عرب هم دارد؛ تقابل اعراب و اسرائیل، جنبش‌های نوینی که در جوامع عربی به راه افتاد و موضوعات اینچنین. بنابراین در کشورهای عربی همیشه مورد توجه بوده و نمایشنامه‌هایش بارها و بارها روی صحنه رفته‌.
تارزان عضوی از پارلمان و مجلس نمایندگان انگلیس است!
گفت و گوی دیوید یتس کارگردان:
کی جی رولینگ بارها به سر صحنه فیلمبرداری آمد و راهنمایی هایی را ارائه داد و تعداد دفعات آن بیشتر از مواردی بود که در زمان تهیه فیلم های «هری پاتر» مشاهده کردیم. خوشبختانه ذهن او بسیار فعال و قصه پرداز است
«مسافر» همچنان بهترین فیلم کیارستمی است
کیارستمی به روایت اهوارکی؛
هنوز می‌توان «مسافر» را بهترین فیلم کیارستمی خواند. فیلمی داستانگو که امروزه بسیار دشوار است که بتوان مشابه آنرا تولید کرد. فیلمی تماشایی، کودکانه و باورپذیر؛ با بازی‌هایی خیره‌کننده و لهجۀ ملایری گوش‌نواز.
تجربه در آن هست از هنر خبری نیست!
جدیدترین اکران گروه هنر و تجربه،
روایت کشدار و حوصله‌سربر و فلش بک‌های پی‌درپی که از زمانی به بعد روی مخ بیننده می‌رود از ویژگی‌های اصلی فیلم عرفی نژاد است. «پشت در خبری نیست» می‌خواهد با قصه‌ی نسبتاً پر شاخ و برگش مخاطب را تا آخر با خود همراه نگه دارد اما به شدت در رسیدن به این هدف ناکام است.
دواین جانسون پردرآمدترین بازیگر جهان شد!
دواین جانسون کشی کج‌کار حرفه‌ای که به ستاره سینما بدل شد و حالا بیشترین در آمد را در میان تمام بازیگران جهان دریافت می‌کند. اما وقتی به این فکر می‌کنید که چرا مخاطبان او را دوست دارند، می‌بینید که خیلی هم تعجب‌آور نیست.
محمدحسین مهدویان: زندگی پر از تفنگ‌هایی است که به دیوار آویزان‌اند و تا آخر هم شلیک نمی‌شوند
گفت و گو با کارگردان ایستاده در غبار؛
در چنین دنیایی، آدم‌هایی که بهتر می‌توانند روایت خودشان را تعریف بکنند و بباورانند، آدم‌هایی هستند که بر دنیا مسلط می‌شوند.
پول فرانسوی عاقبت به جایزه‌ای از اورشلیم منجر شد!
گزارشی از تولیدات سینمای ایران با پول فرانسوی‌ها
حضور سرمایه‌گذار خارجی در فیلم‌های ایرانی برگزیده‌ کن اصلاً اتفاق جدیدی نیست.در طول تمام ادوار جشنواره‌ی کن، از میان ده فیلم ایرانی که در بخش مسابقه‌ی اصلی این جشنواره پذیرفته شده‌اند، 9 فیلم تولید مشترک ایران با کشورهای اروپایی و بیش از همه، تولید مشترک با خود فرانسه بوده‌اند.
چه کسی بره‌های در سکوت را درخشان جلوه داد؟
بازی فاستر در نقش کلاریس علاوه بر خود شخصیت، ارزش فیلم را هم به عنوان یک کل، برجسته‌تر کرده است. از آن قصه‌ها نیست که یک پلیس دنبال قاتل زنجیره‌ای بگردد و این میان زن‌ها تکه و پاره شوند.
ترکیبی از کاترین هپبورن ترومن کاپوتی !
17 نکته درباره‌ی سکوت بره‌ها
لکتر هیچ جا در فیلم به کلاریس سلام نمی‌کند. جمله‌ای که خیلی‌ها فکر می‌کنند نقل قول شده در اصل هست: «عصر به خیر کلاریس». نویسنده‌ی داستان شخصیت هانیبال را از جایی الگو نگرفته بود. مخلوط جامعی از تمام شرارت‌هایی بود که توماس هریس در تحقیقانش یافته بود
پریا قلاب شکار شبکه سوم سیما شد
سریال«پریا» که پخش آن از هفته گذشته شروع شده و از دو جنبه حائز اهمیت است؛‌ اولا قلاب آن خیلی زود گیر کرده و توانسته بیننده‌ها را با یک داستان پر کشش خانوادگی همراه کند. در ثانی محور اصلی سریال پرداختن به یک مسئله «مهم» به نام ایدز است.
سکوت بر‌ه‌ها 25 ساله شد!
یکی از کسانی هم که جذب کتاب شد جین هکمن بود که حق به فیلم در آوردن کتاب را خریده و در پی این بود که اولین فیلمش را کارگردانی کند. جین هکمن در فیلم‌های عجیب و غریب زیادی حضور پیدا کرده است. اما با وجود همه‌ی تصمیم‌گیری‌های پا در هوا و متزلزلش، هیچ کدامشان به پای رها کردن در پروژه‌ی سکوت بره‌ها نمی‌رسند.
هالیوود قبرستان استعدادهای اروپایی شده!
به طور معمول فیلمسازهایی از اروپا راهی هالیوود می‌شوند که بتوانند به راحتی به زبان انگلیسی حرف بزنند. کشورهایی که سنت آموزش انگلیسی در آنها قوی‌تر است شانش بیشتری برای رفتن به آمریکا دارند مثل آلمان، هلند، دانمارک، سوئد.
«هنگامه» به استقبال شهید مدافع حرم رفت
در ادامه اکران‌های بلیتی عمار؛
در ادامه اکران‌های بلیتی جشنواره عمار، مردم اصفهان این بار با اکران فیلم داستانی «هنگامه» به استقبال شهید مدافع حرم رفتند.
آخرین عناوین