مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

اخبار پیشنهادی
گفتگوی مشرق با کارگردان سریال شمشیر تیپو سلطان؛
اکبر خان کارگردان سریال شمشیر «تیپو سلطان» میگوید: متاسفانه زمانی که من ستاره سینما شدم ایران با عراق در حال جنگ بود هر اتفاق تاسف آوری برای ایرانی‌ها می افتاد قلبم به درد می آمد.
لمپن‌ها و خزها در جستجوی فالوئر هستند؟!
عجیب‌ترین سلبریتی‌های ایرانی؛
شبکه های اجتماعی در سال‌های اخیر شاهد ظهور پدیده‌های ناشناخته‌ای هستند که شهرتشان را با چیزهای عجیب و غریب به کسب کرده‌اند و بعضی‌هایشان حتی از این طریق نان می‌خورند.
دیوید کاپلان کتاب بیوگرافی منتشر کرد به نام:‌ «رئیس جمهور غیرمترقبه» نام این کتاب اشاره به موانعی داشت که نامزد انتخاباتی رد می‌کرد تا خودش را به کاخ سفید برساند. از جمله نقشه خانوادگی بوش که برادرش جب هم باید خودش را به کاخ سفید می‌رساند.
اوباما چگونه آمریکا را به یونان دوم تبدیل کرد + عکس و فیلم
درباره مستند «2016، آمریکای اوباما»؛
جمهوری‌خواهان برای تخریب دموکرات‌ها فیلمی را با عنوان «روياهايي از پدر واقعي من» همراه با عکس‌هایی از مادر باراک منتشر کردند و در آن مستند، مادر اوباما را متهم به روابط غیراخلاقی با فرانک مارشال دیویس کردند.
پایان صفر و تکرار خرافه «دق‌الباب مساجد»/ اعمال مستحبی نخستین روز ربیع‌الاول
اعمالی که پس از پایان ماه صفر میان برخی مردم رایج است، سند تاریخی نداشته، از سیره بزرگان و علما نیست، و علاوه بر اینکه ثوابی ندارد، گناه نیز محسوب می‌شود زیرا بدعت در دین نهی شده است.
سینما قبل از حسن روحانی بهتر بود!
اظهارات صریح این روزهای سینماگران درباره ناکارآمدی فرهنگی دولت یازدهم؛
مهدی کرم‌پور در برنامه «هفت» که به صراحت از ظرفیت بالاتر در دوره قبل در حوزه سینما سخن می‌گوید.حتی منیژه حکمت گفته است بدترین دوران فعالیت کاری‌اش دوران روحانی است. حکمت در پاسخ به سوال خبرنگار نشریه کارگزاران که از او می‌پرسد: «اگر به سال ۹۲ بازمی‌گشتید با توجه به شرایط الان، تومار حمایت از روحانی را امضا می‌کردید؟» می‌گوید: «نه امضا نمی‌کردم».
پایتخت موشک باران شد!
بزرگترین دعوا و ادعای هنری هفته؛
محسن تنابنده در برنامه 35، برای اولین بار از تورج اصلانی به عنوان طراح ایده اولیه «پایتخت» نام برد اما این ماجرا با موضع‌گیری شدید اصلانی روبه‌رو شد و جواب شدید الحن تنابنده و الهام غفوری را در پی داشت. ماجرا چه بود؟
افزایش فشار بر وزیر جدید ارشاد از اتاق فرمان کانال‌های معاند +عکس
مشرق گزارش می‌دهد؛
متاسفانه یکی دو کانال ماجراهای مختلف فرهنگی را هدایت می‌کنند. کانالهایی که گردانندگان آنها از عوامل فراری در ماجرای فتنه هستند یا اعتقادات تند ضد دینی دارند و یا گرایشات مارکسیستی و سوسیالیستی غلیظی دارند.
اختلاف کیمیایی با قوچانی دوباره بالا گرفت!
بالا گرفتن اختلاف مسعود کیمیایی با تهیه کننده‌اش، فیلم جدید این کارگردان را در آستانه جشنواره فجر، در مرحله فنی متوقف کرده است.
نزدیک به اجتماع خشمگین بودن!
درباره کاپیتان فانتاستیک؛
فیلم را مت راس ساخته که بیشتر او را به عنوان بازیگر نقش‌های فرعی دیده‌ایم و این چهارمین فیلم او در مقام کارگردان است. «کاپیتان فانتاستیک» تقریبا به جز ویگو مورتنس دانمارکی ستاره‌ی دیگری ندارد اما توانسته نقدهای مثبت بسیاری بیگرد
استقبال مخاطبان از شهامت «سیانور»: موفق بدون هیاهو
نگاهی به آخرین ساخته شعیبی؛
مقایسه فروش دو فیلم «امکان مینا» و «سیانور» نشان میدهد که مخاطب دیگر با سوژه و ساخت‌های محتاط همراه نخواهد بود و انتخابش جسارت و شهامت است.
استنلی کوبریک ترور کندی را پیش بینی کرده بود!
ویژگی آثار کوبریک این است که در کمال ناباوری شاهدیم که این تلاش‌ها ناکام می‌ماند. فیلم با انداختن بمب و در واقع با پایان جهان به پایان می‌رسد.پایانی که محصول بی‌خردی انسان‌ها است.
شیوخ حاشیه خلیج فارس چگونه مدیر «شبکه جم» را تأمین مالی می‌کنند؟ +عکس و فیلم
گزارش مشرق از بزرگترین سرکرده شبکه‌های ماهواره‌ای؛
شبکه جم چرا از کالای ایرانی حمایت می‌کند؟ چرا آگهی بانک‌های ایرانی از این شبکه پخش می‌شود و چه شد که آگهی یک شرکت معتبر چند سالی از شبکه‌های داخلی پخش نشد و ناگهان سر از جم درمی‌آورد؟
تعریف تاریخی یتیم‌خانه ایران: هرگاه استقلال؛ پس از آن استعمار، بعد قحطی و تحریم؟!
قرار نیست طالبی راز مگوی خاصی را در یتیم‌خانه واکاوی کند. در یک فرآیند نه چندان آشکار مخاطبان می‌تواند «قحطی» را به «تحریم» تعمیم دهد و ناخواسته نقشه انگلیسی روچیلد برای گرسنگی کلان در ایران را درک کند.
مردی که زیاد می‌دانست
به بهانه درگذشت استاد حسن شایانفر؛
عمو حسن حالا که دارم این نوشته را آماده میکنم آن بالاست. بالای ابرها و دارد از آن بالا نگاهم می‌کند. چشمهایش را ریزکرده و با همان لبخند کمرنگ روی صورتش میگوید: پاشو درباره خانم حدیده چی چیزی بنویس. ننویسی بعدها باید جواب پس بدهی‌ها...
داستان‌های کوتاه از پیاده‌روی اربعین/ فاخلع نعلیک
روایتی از کتاب ستون 1452-4
یاد حر افتادم. حر ابن یزید ریاحی، وقتی می خواست با تمام خطاهایی که کرده بود، از امام حسین (علیه السلام) عذرخواهی کند. حری که چکمه هاش را پر از خاک و سنگ کرد و سر به زیر انداخت و رفت طرف ارباب.
شایانفر؛ نگاهبان گنجینه انقلاب اسلامی
به بهانه درگذشت مرحوم شایانفر؛
مرحوم شایانفر همواره به دلیل افشای ماهیت واقعی دستان پنهان و پیدای افراد پشت‌پرده جریان‌های معاند، مورد غضب‌ فتنه‌گران داخلی و خارج‌نشین بود و تا آنجا که توانستند وی را آماج ناسزا‌ها و فحاشی‌های خود قرار دادند.
داستان‌های کوتاه از پیاده‌روی اربعین/ پارچه سبز
روایتی از کتاب ستون 1452-3
عباس که انگار روزنه امیدی توی دلش باز شده‌بود و با دقت زل زده بود به خادم و آن پارچه سبز، به‌سرعت سمت خادم رفت و دست گذاشت روی شانه‌اش. گفت: داشتم ناامید میرفتم. هیچ نیاورده‌ام
شعر/چله ی عشق عبدالمجید فرائی به بهانه اربعین حسینی
ای عزیزان چله عشق است،پس زاری کنید/از برای زاده ی زهرا"س" ، عزاداری کنید/اهل بیت ازشام می آیند ، تا کرب و بلا/شیعیان ، از قافله سالار ، دیداری کنید/آن مصیبت دیدگان را ، ارج بگذاریدشان/ازبلاجویان عاشق ،رفته غمخواری کنید
مکتب «سقاخانه» هنوز نفس می‌کشد!
به بهانه برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرمندان سقاخانه‌ای؛
جنبش سقاخانه برآیند همین فضای دوقطبی دهه‌های 40 و 50 ایران بوده که بخشی از جامعه هنری صرفا رویکرد آکادمیک به شیوه اروپایی را مدنظر داشته و بخش دیگر بازگشت و رجوع به هنرهای سنتی را پی می‌گرفت.
الهه حصاری : نمی‌خواهم از  مسیر درست خارج شوم !
گفت و گو بازیگر سریال «هشت و نیم دقیقه»؛
این اولین سریال تلویزیونی ام محسوب می شود و کمی از این لحاظ نگران بودم و طی سال هایی که کار سینمایی انجام می دادم، پیشنهاد برای ورود به تلویزیون بود، اما احساس می کردم نقشی نیست که بتوانم با آن برای اولین بار به تلویزیون بیایم.
الکساندر آزادگان: ترامپ خودش یک زندگی هالیوودی دارد+ تصاویر هالیوودی ترامپ
درباره دلایل ناکامی هالیوود و رسانه‌های آمریکایی در انتخابات اخیر؛
ترامپ خودش یک زندگی هالیوودی دارد. فرد عیاشی بوده و پول‌های زیادی در این مسیر خرج کرده است. همسر آخر ترامپ هم که در صنعت «مد» بوده و قرار است بشود lady firstآمریکا.
«خانه پوشالی» ایرانی وارد شبکه نمایش خانگی می‌شود!
با نزدیک شدن به روزهای انتخابات؛
در «عالیجناب» با دو کاندیدای اصلی ریاست جمهوری روبه‌رو هستیم و فضایی رقابتی و پرتنش را در جریان ارتباط آن‌ها با یکدیگر شاهدیم. در «عالیجناب» با یک جور «خانه‌ی پوشالی» ایرانی روبه‌رو هستیم.
افراد زیر 13 سال «فروشنده» را در آمریکا نمی‌بینند!
به علت سبعیت شبه مدرن نمایشی و خشونت فراوان؛
فیلم اصغرفرهادی که سوژه‌اش حول تجاوز و خشونت است برای نمایش در آمریکا، پرتغال و سویس با محدودیت سنی اکران می‌شود، اما در ایران این فیلم بدون هیچ محدودیتی روی پرده رفت
بازی علی ضیاء به عشق امام حسین‌(ع) بود/ رضا هلالی شومن و خواننده نیست!
مصطفی هیودی کارگردان کلیپ «رفيقم حسین»:
ما در اغلب نماهنگ‌ها از اسم رضا هلالی به‌عنوان مداح یاد می‌کنیم و نه خواننده. رضا هلالی شومن و خواننده نیست. می‌خواستم هلالی در همان وجه مداح باقی بماند و اکتی از خود نشان ندهد.
جنیفر لارنس:  اگر می‌ترسیدمتحد شوید و در مقابلش بایستید!
بازیگر برنده جایزه اسکارغیر مستقیم مردم را به شورش فراخواند؛
نمی‌دانم اگر جای شما بودم، به دخترم چه می‌گفتم؛ به جز اینکه امید داشته باشد و برای آینده‌ای بهتر تلاش کند. اجازه ندهید نتیجه این انتخابات شکست‌تان بدهد. اجازه بدهید این اتفاق خون‌تان را به جوش بیاورد
داریوش کاردان: نادیده گرفتن زحمات سازندگان «معمای شاه» بی انصافی است
گفت و گو با بازيگر نقش هويدا در سريال «معماي شاه»
مگر می توان زحمت افراد بسیاری را که برای معمای شاه تلاش کردند، زیر سوال برد؟ نمی دانم دلیل چنین کارهایی که برخی دوستان خبرنگار انجام می دهند چیست! نمی دانم با این کارها می خواهند انتقام خودشان را بگیرند! نمی دانم!
ایمی پولر:دونالد ترامپ مثل مگسی است که روی سالاد نشسته!
روایت یک بازیگر سرشناس هالیوودی درباره رئیس جمهور آمریکا؛
رییس جمهور انتخابی ما تمام چیزهایی است که شما باید در یک الگو از آن نفرت داشته باشید و بترسید. او زندگی‌اش را صرف این کرده که به شما و دختران و زنانی مثل شما بگوید که زندگی تان به غیر از یک شیء جنسی بودن هیچ معنای دیگری ندارد
داستان‌های کوتاه از پیاده‌روی اربعین/دسته جارو
روایتی از کتاب ستون 1452-2
از بچه های فرهنگی دو تا عکس از حرم گرفته بودم و می خواستم با آن عَلَم درست کنم. اما هرچه گشتم ، توی حسینیه، برای عَلَم دسته ای پیدا نکردم.
آیا فرمول شام ایرانی با تقلید از شبکه های ماهواره ای همچنان جواب می‌دهد؟
شام می‌خورند و تمام‌، درست است که این الگوی رایج برنامه است اما واقعا مردم نسبت به این حجم تکرار، خسته نشده‌اند؟‌ این همه تکرار طی این همه سال، هنوز هم برای مردم جذابیت دارد؟
جری لوییس: به خاطر اینکه هالیوود جدید را نمی‌پسندم، یک احمق‌ام؟!
گفت و گو با کمدین قدیمی سینما به بهانه حضورش در فیلم مکس رز؛
جری لوییس:بگذار من یک احمق باشم.شما احمق هستید که فیلم‌های هالیوودی را دوست ندارید.تلویزیون هم بیمار شده منظورم اینست که من صاحب فرزندم و به خاطر مسیح اجازه نمی دهم که به این تجارت نزدیک شوند
همه آنچه در رسوایی 2 نخواستند ببینند!
جای جای دیالوگ‌های سکانس اعدام، نشانه‌گذاری در طرح مبحث بحران عدالت اجتماعی و سقوط اخلاقی جامعه است. جامعه شهری و آسیب‌هایی که ابن‌خلدون چند سال پیش کلان‌‌شهرها را در این زمینه به چالش کشیده است.
نذر فرهنگی «حاج حسین فرهنگ» برای شعر عاشورا
در گفتگو با مشرق عنوان شد؛
نیمه اول دهه 60 شمسی جمعی از علاقمندان اهل بیت در شیراز به آقای عبدالحسین فرهنگ مراجعه می‌کنند و در جلسه‌ای به او می‌گویند در ایران برای هر موضوعی شب شعر برگزار می‌شود الا برای حضرت سیدالشهدا(ع).
لانتوری‌های «متولد 65» فروشنده نیستند!
درباره آخرین ساخته مجید توکلی؛
«متولد 65» بی‌آنکه لانتوری نمایی کند یا فتوایی مبنی بر خراب کردن و بازسازی شهر صادر کند، سراغ خرابه‌های سرشت و سرنوشت آدمهای متصل به زمانه‌اش می‌رود.
مدیری فقط سیامک انصاری و سروش جمشیدی را در «دورهمی» نگهداشت
خداحافظی عبدالرزاقی، نادری، رنجبر، ناصر نصیر و ...
همزمان با روزهای پایانی ضبط سری اول مجموعه، مهران مدیری طرحی برای آیتم نمایشی ارائه کرد که با توجه به آن باید تغییراتی در گروه بازیگران فعلی داشته باشیم.
پروژه اسپانیایی فرهادی زمین خورد!
دلایل به تعویق افتادن تولید این فیلم هنوز به شکل رسمی از سوی سازندگان اعلام نشده اما به نظر می‌رسد به دلیل نزدیک شدن فصل سرما، ساخت این فیلم سینمایی بی نام از دستور کار خارج شده‌ باشد.
ایزد مهرآفرین: نباید با جریان در قدرت همسو شد
دبیر فرهنگی روزنامه جوان در برنامه شهر فرنگ؛
مهر آفرین: یکی از مشکلات رسانه‌ها این است که همسو با جریان قدرت می‌شوند و همین می‌شود که نمی توانند در عیان ساختن بسیاری از فسادها پیشرو باشند.مثلا در حوزه سینما کمتر دیده ایم گفتمان اینکه تهیه کننده وظیفه اش چیست و چرا اغلب تهیه کنندگان واسطه ای شده اند برای دریافت بودجه مورد کنکاش قرار گیرد.
نقشه جنگی اصغر فرهادی علیه تماشاگران بینوا!
یادداشت آرش خوشخو سردبیر هفت صبح درباره فیلم فرهادی
فرهادی موقعیت سست خود را از سوی قربانی هم پله‌پله و آجر به آجر می‌چیند. این که بازیگران مدرن یک تئاتر واکنش‌شان مقابل مسئله آبرو و حیثیت آن قدر سنتی است که حتی تماشاگر عام فیلم را نیز غافلگیر می‌سازد.
۱
آخرین عناوین