کد خبر 1199083
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳
آغاز واکسیناسیون همگانی در کشور از مهرماه

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا از آغاز واکسیناسیون همگانی در کشور از مهرماه خبر داد.

به گزارش مشرق، مصطفی قانعی، رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره آخرین اخبار پیرامون واکسن‌های ایرانی کرونا، گفت: الان واکسن کرونا بنیاد برکت در حال طی کردن فاز دو و سه مطالعات بالینی است. واکسن انستیتو رازی با نام کووپارس و واکسن وزارت دفاع با نام فخرا در مرحله اول کارآزمایی بالینی قرار دارند و احتمالا تا آخر فروردین یا نیمه اول اردیبهشت هم یک یا دو واکسن دیگر بتوانند مجور آغاز کارآزمایی را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید:

دنیا با معضل کمبود واکسن مواجه است

وی تاکید کرد: بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم از شهریور یا مهر ماه واکسن‌های ایرانی را به میزان نیاز وارد بازار کنیم.

وی درباره واکسن کوو ایران برکت، افزود: اگر مجوزها در اواسط فاز سوم مطالعات که به آن فاز تحلیل بِینابینی گفته می‌شود، دریافت شود، می‌توانند واکسیناسیون را از اوایل تیرماه آغاز کنند. در واقع ممکن است تولید انبوه واکسن بنیاد برکت از خرداد آغاز شود و ذخیره‌سازی هم صورت گیرد و پس از دریافت مجوز اقدام به توزیع آن کنند.

قانعی درباره سرانجام واکسن تولید مشترک انستیتو پاستور و کشور کوبا، بیان کرد: ۱۰۰ هزار واکسن به کشور وارد شده است و فکر می‌کنم از دهه سوم فروردین ماه فاز سوم تست بالینی آن‌ها آغاز شود. این ۱۰۰ هزار دوز قرار است به داوطلبین تزریق شود که البته هنوز فراخوانی برای جذب داوطلب صادر نشده است.

وی درخصوص دیگر طرح‌های مطالعاتی واکسن ایرانی کرونا، اظهار کرد: از ابتدا ۱۱ پرونده وجود داشت که ۳ پرونده در مرحله کارآزمایی بالینی قرار دارند و پیش‌بینی می‌کنیم از تعداد کلی، ۸ پرونده بتوانند موفق عمل کنند. نسبت به سایر کشورها این تعداد تولید کننده بسیار خوب است.

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، تاکید کرد: پیش‌بینی ما برای آغاز واکسیناسیون همگانی کرونا از حدودا مهرماه سال جاری است.

وی درباره تزریق واکسن کرونا به کودکان، تصریح کرد: در دنیا درخصوص واکسیناسیون کودکان هم مطالعاتی در حال انجام است، اما ما فعلا در ایران مطالعه‌ای در این زمینه نداریم و فعلا از نتایجی که دنیا اعلام کند استفاده خواهیم کرد.

قانعی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر تولید واکسن کرونا، گفت: آنچه که ما در محل حمایت شرکت‌ها می‌بینیم این است که به محض آنکه اسم ایران می‌آید کاری می‌کنند که مانع دست‌یابی ما به مواد و محصولات مورد نیاز می‌شوند؛ بنابراین اگر فعلا واردات برخی اقلام صورت می‌گیرد با دور زدن تحریم‌ها اتفاق می‌افتد وگرنه آن‌ها هرچه توانستند مانع ما شدند و حداقل برای تامین ماده اولیه یک واکسن دستور سریع دادند که کسی به ما ماده اولیه نفروشد؛ البته این فقط مخصوص ما نیست بلکه در حال ذخیره اقلام و واکسن برای خودشان هستند. الان ۷۰ درصد واکسن کرونا را تنها ۱۰ کشور بردند؛ بنابراین در مورد ایران بی‌عدالتی و سختگیری زیادی صورت می‌گیرد، اما در عین حال ما برای ماده اولیه از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی حمایت می‌کنیم.

قانعی درباره راه اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک وی در ایران نیز بیان کرد: فکر می‌کنم سوش خط واکسن اسپوتنیک یا وارد ایران شده است و یا تا آخر هفته به کشور می‌رسد و حدودا پیش‌بینی می‌کنیم این واکسن هم طی ۳ ماه آینده تولید تحت لیسانس خود را در ایران آغاز کند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  4 0
  مهر تا اسفند کلا یکسال دیگه
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  5 3
  بزک نمیر بهار میاد واکسن کُو بُزه با خیار میاد. پس رفت برای تابستون. کل دنیا باید تا سه سال واکسناسیون رو جدی بگیرن تا شر منحوس کرونا کم شه.
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   18 8
   این همون چیزی هست که صحنه گردانان پلاندمی کرونا میخان که واکسن را به شما تحمیل کنند و همه فعالیتهای زندگی شما را منوط به واکسن زدن بدانند یعنی همان نظم نوین جهانی و از این پس بدن شما در اختیار کمپانیهای واکسن خواهد بود ویروس های اصلی را تا نشناسید همیشه در گیر ویروسهای موهوم خواهید بود ویروس های اصلی نظام سلطه و توابع آن مانند سازمان جهانی بهداشت می باشند ویروس واقعی بیل گیتس کلاوس شوآب رئیس مجمع جهانی اقتصاد است
  • SE ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   1 2
   متاسفانه مجموعه پزشکی جهان به صورت مافیا اداره می شود. هر کشوری این مافیا در آن قویتر است کرونا هم در آن بیشتر است. شما هم سخگوی همان مافیا هستید. عراق پزشکی ندارد پس کرونا هم ندارد.
 • علی IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  0 0
  همون موقع هم باز میآید میگید از بهار ۱۴۰۱, خدا وکیلی چرا حرفاتون همه اشتباه در میاد گفتین از بهمن شروع میکنیم تا آخر اسفند فاز یک تمام میشه الان معلوم شد تا آخر اردیبهشتم فاز یک تموم نمیشه گفتید اردیبهشت سه میلیون دوز در ماه میسازیم الان میگید نه مهر ماه خدا وکیلی کاش رهبر دستور بده سر آدما دروغ گو رو بزنن کاش ایشون این حکمو بده خسته شدیم از دروغاتون ،
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  15 0
  تعداد واکسن های ایرانی شده آفتابه لگن هفت دست......
 • مردم ایران IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  5 3
  نه دولت تازه خوشش اومده از درآمد زیادی که به دست آورده ،اگه قصد داشت کرونا تموم بشه واسیناسیون را انقد طولش نمی داد
 • ش. AE ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  0 0
  پس می‌گفتید تا آخر خرداد ماه واکسیناسیون کلی تا 50درصد تمام خواهد شد این رو هم گذاشتید برای دولت بعدی خدا از شما نگذرد که غرب گرا هستید همش از اول وعده و وعید دادید دولت بعدی اول خدا دوم سید خراسانی سوم مجری به حق خواهد بود
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  2 1
  با این کُندی واکسیناسیون که پیش می رویم و با شروع موج مرگبار چهارم احتمال کشتار ۵٠ هزار نفری تا مهر ماه دور از انتظار نیست ... برا همین بیشتر مردم دیگر به حرف کادر درمان توجه نمی کنند، یعنی ته تهش مرگه، حالا با واکسن یا بی واکسن.
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  3 0
  ایا امکان مقاومت و جهش ویروس در برابر واکسن وجود ندارد؟
 • محسن IR ۱۶:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  0 2
  عالی
 • .. IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  4 1
  یک ماه پیش گفتن تاشش ماه دیگه همرو واکسن زدیم و تمومه الا میگن مهر...و همچنان این داستان ادامه دارد
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  4 1
  حرف مردیکی است اینهااز۶ماه پیش میگن از۶ماه دیگه شروع میشه الان میگن۶ماه دیگه و۶ماه دیگه بازم میگن ۶ماه دیگه
 • IR ۰۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
  1 1
  نه به واکسن اجباری
 • علی IR ۰۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
  0 0
  شک نکنید واکسیناسیون به طور کاملا اتفاقی با انتخابات تو یه روز میفته البته کاملا اتفاقی هر کی هم اون روز واکسن نزنه دیگه بش نمی دن
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
  0 0
  آخه شما اگر میتوانستی واکسن بسازی الان 50 ساله واکسن آنفلونزا که شبیه همین کروناست رو وارد نمیکردی و خودت میساختی . چرا با جون ملت بازی میکنید زودتر واکسن رو وارد کنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس