کره شمالی شورای امنیت را به اتخاذ «استاندارد دوگانه» متهم کرد

کره شمالی شورای امنیت سازمان ملل را به اتخاذ «استاندارد دوگانه» در قبال آزمایش موشکی این کشور متهم کرد.

به گزارش مشرق به نقل از الجزیره، در پی انتقاد کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل از آزمایش موشکی اخیر کره شمالی و معرفی آن به عنوان اقدامی ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد، دولت کره شمالی روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل را به اتخاذ «استاندارد دوگانه» متهم کرد.

بیشتر بخوانید:

تشکیل جلسه شورای امنیت درباره کره شمالی

ماجرا از آنجا آغاز می‌شود که پرتاب آزمایشی یک مدل جدید از موشک بالستیک کوتاه برد از سوی پیونگ یانگ خشم مقامات واشنگتن را برانگیخت و آنان را بر آن داشت تا خواستار برگزاری فوری نشست کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل شوند. سپس ایالات متحده در نشست این کمیته در روز جمعه خواستار وضع تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی و تشدید تدابیر موجود شد.

در مقابل، «جو چول سو» مدیرکل سازمانهای بین‌المللی در وزارت خارجه کره شمالی گفت که این نشست با هدف «نفیِ حق کره شمالی در دفاع مشروع» برگزار شد و هشدار داد که پیونگ یانگ «اقدامی متقابل» تدبیر خواهد کرد.

جو در بیانیه‌ای که از سوی خبرگزاری مرکزی کره منتشر شد، اعلام کرد: «این [نشست] در تلاش برای نفی حاکمیت کشور و نشاندهنده استاندارد دوگانه شورای امنیت در قبال موضوعات مختلف بر مبنای قطعنامه‌های سازمان ملل است- محصول مستقیم سیاست خصمانه ایالات متحده».

گفتنی است، پیونگ یانگ روز جمعه اعلام کرد که یک مدل جدید از «موشک تاکتیکی» کوتاه برد خود را که قادر به حمل کلاهکی به وزن حداکثر ۲.۵ تن است، آزمایش کرده است. اعلام این خبر یک روز پس از آن صورت گرفت که ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی اعلام کردند که کره شمالی در سواحل شمال شرقی به آزمایش‌های تسلیحاتی دست زده است.

ژاپن نیز اعلام کرد که تسلیحات آزمایش شده موشک‌های بالستیک بودند که در دریا سقوط کردند. در مقابل، پیونگ یانگ در تأیید این آزمایش از بکار بردن واژه‌های «موشک» یا «بالستیک» خودداری کرد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس