کد خبر 1183398
تاریخ انتشار: ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۵
آتورواستاتین

داروی «آتورواستاتین» در افراد مبتلا به انواع مختلف مشکلت کلسترول برای بهبود سطح کسلترول تجویز می‌شود.

به گزارش مشرق به نقل از مدیکال نیوز تودی نوشت: آتورواستاتین برای بهبود سطوح کلسترول در افراد مبتلا به انواع مختلف مشکلات کلسترول استفاده می‌شود. این دارو برای کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی کاربرد دارد. از آتورواستاتین همراه با رژیم غذایی، کاهش وزن و ورزش برای تحقق این اهداف استفاده می‌شود.

آتورواستاتین به پیشگیری از انباشت کلسترول در سرخرگ‌ها کمک می‌کند. گرفتگی سرخرگ‌ها می‌تواند جریان خون به قلب و مغز را مسدود کند.

آتورواستاتین ممکن است به عنوان بخشی از یک درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که امکان دارد به مصرف آن همراه با داروهای دیگر نیاز باشد. این ممکن است شامل رزین‌های اسید صفراوی و دیگر داروهای کاهنده کلسترول شود.

چگونه کار می‌کند؟

آتورواستاتین به دسته‌ای از داروها به نام مهارکننده‌های HMG-CoA ردوکتاز، یا استاتین‌ها تعلق دارد. این دارو با کاهش لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد و افزایش لیپوپروتئین با چگالی زیاد (HDL) یا کلسترول خوب کار می‌کند. آتورواستاتین توانایی بدن برای از بین بردن کلسترول بد از طریق کبد را افزایش می‌دهد.

عوارض جانبی

قرص خوراکی آتورواستاتین موجب خواب‌آلودگی نمی‌شود، اما می‌تواند عوارض جانبی دیگری را به همراه داشته باشد.

از جمله عوارض جانبی شایع مصرف آتورواستاتین خوراکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- علائم سرماخوردگی، مانند آبریزش بینی، عطسه، و سرفه

- اسهال

- گاز

- سوزش سردل

- مفصل درد

- فراموشی

- سردرگمی

اگر این علائم خفیف باشند، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدت علائم بیشتر بوده یا از بین نرفتند، با پزشک خود صحبت کنید.

در صورت مواجهه با عوارض جانبی جدی بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم به گونه‌ای است که احساس می‌کنید جان شما در معرض خطر قرار دارد یا فکر می‌کنید با یک فوریت پزشکی مواجه هستید، با مرکز اورژانس تماس بگیرید. از جمله عوارض جانبی مصرف آتورواستاتین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- مشکلات عضلانی. علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

* ضعف، حساسیت به لمس یا درد عضلانی بدون دلیل مشخص

* خستگی

- مشکلات کبد. علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

* خستگی یا ضعف

* بی اشتهایی

* درد در قسمت بالای معده

* ادرار تیره رنگ

* زردی پوست یا بخش سفید چشم‌ها

توجه: این موارد از رایج‌ترین عوارض جانبی مصرف آتورواستاتین‌ها هستند، اما تضمینی وجود ندارد که شامل تمام عوارض جانبی ممکن برای مصرف این دارو باشد. همواره با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

آتورواستاتین ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشد
قرص خوراکی آتورواستاتین می‌تواند با داروها، ویتامین ها، یا گیاهان دارویی دیگر که مصرف کنید، تداخل ایجاد کند. تداخل به زمانی گفته می‌شود که ماده‌ای نحوه کار دارو را تغییر دهد. این می‌تواند مضر باشد یا از عملکرد درست دارو جلوگیری کند.

برای کمک به پرهیز از تداخلات دارویی، پزشک باید داروهای شما را با دقت مدیریت کند. پزشک خود را از داروها، ویتامین‌ها یا گیاهان دارویی مصرفی خود آگاه کنید.

از جلمه داروهایی که می‌توانند با آتورواستاتین تداخل ایجاد کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* آنتی بیوتیک‌ها

مصرف آتورواستاتین با برخی آنتی بیوتیک‌ها خطر مشکلات عضلانی را افزایش می‌دهد. از جمله این داروها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کلاریترومایسین

- اریترومایسین

* داروهای ضد قارچ

مصرف آتورواستاتین همراه با برخی داروها که برای درمان عفونت‌های قارچی استفاده می‌شوند، ممکن است موجب انباشت آتورواستاتین در بدن شود. این شرایط خطر تجزیه عضلانی را افزایش می‌دهد. در صورت نیاز به مصرف این داروها با هم، پزشک شما ممکن است دوز آتورواستاتین را کاهش دهد. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از:

- ایتراکونازول

- کتوکونازول

داروهای کاهنده کلسترول

مصرف آتورواستاتین با دیگر داروهای کاهنده کلسترول می‌تواند خطر مشکلات عضلانی را افزایش دهد. پزشک شما ممکن است دوز این داروها را تغییر دهد یا باید از مصرف آن‌ها با هم خودداری کنید. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از:

- جم‌فیبروزیل

- داروهای حاوی فیبرات

- نیاسین

ریفامپین

مصرف ریفامپین همراه با آتورواستاتین ممکن است مقدار آتورواستاتین در بدن را کاهش دهد. این می‌تواند به معنای آن باشد که آتورواستاتین به خوبی کار نکند.

* داروهای اچ‌آی‌وی

مصرف آتورواستاتین همراه با برخی داروهای مورد استفاده برای درمان اچ‌آی‌وی ممکن است موجب انباشت آتورواستاتین در بدن شود. این شرایط خطر تجزیه عضلانی را افزایش می‌دهد. در صورت نیاز به مصرف این داروها با هم، پزشک شما ممکن است دوز آتورواستاتین را کاهش دهد. نمونه‌هایی از این داروها شامل مهارکننده‌های پروتئاز عبارتند از:

- داروناویر

- فوس‌امپرناویر

- لوپیناویر

- ریتوناویر

- ساکویناویر

- تیپراناویر

* دیگوکسین

مصرف دیگوکسین همراه با آتورواستاتین می‌تواند مقدار دیگوکسین در خون را به سطوح خطرناکی برساند. در صورت نیاز به مصرف این داروها با هم، پزشک شما بر سطوح آن‌ها نظارت خواهد داشت و در صورت نیاز دوزهای دارو را تغییر می‌دهد.

* قرص‌های ضد بارداری

مصرف آتورواستاتین همراه با قرص‌های ضد بارداری ممکن است سطوح هورمون‌های ضد بارداری خوراکی در خون را افزایش دهد.

* کلشی‌سین

مصرف کلشی‌سین با آتورواستاتین خطر تجزیه عضلانی را افزایش می‌دهد.

* سیکلوسپورین

مصرف سیکلوسپورین با آتورواستاتین خطر تجزیه عضلانی را افزایش می‌دهد. پزشک شما باید از این ترکیب پرهیز کند.

توجه: از آنجایی که داروها می‌توانند در هر فرد به گونه‌ای متفاوت تعامل داشته باشند، نمی‌توان تضمین کرد که اطلاعات ارائه شده در اینجا شامل تمام تداخلات دارویی می‌شود. همواره با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

هشدارها
این دارو با چندین هشدار همراه است.

* هشدار آلرژی
آتورواستاتین می‌تواند موجب یک واکنش آلرژیک جدی شود. علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

- تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو

- دشواری در تنفس

- دشواری در بلع

در صورت مواجهه با این علائم با مرکز اورژانس تماس گرفته یا به نزدیک‌ترین بخش اورژانس مراجعه کنید.

در صورت تجربه واکنش آلرژیک، دیگر این دارو را مصرف نکنید. مصرف دوباره این دارو می‌تواند مرگبار باشد.

* هشدار تداخلات غذایی

از مصرف میزان زیاد آب گریپ فروت همراه با آتورواستاتین پرهیز کنید. نوشیدن آب گریپ فروت می‌تواند به انباشت آتورواستاتین در خون منجر شود که خطر تجزیه عضلانی را افزایش می‌دهد. در مورد بی خطر بودن آب گریپ فروت برای خود با پزشکتان مشورت کنید.

* هشدارها برای افراد مبتلا به شرایط سلامت خاص

برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی: ابتلا به مشکلات کلیوی خطر تجزیه عضلانی هنگام مصرف آتورواستاتین را افزایش می‌دهد. پزشک شما ممکن است نظارتی دقیق بر مشکلات عضلانی داشته باشد.

برای افراد مبتلا به بیماری کبدی: در صورت ابتلا به مشکلات کبدی نباید آتورواستاتین مصرف کنید، زیرا این دارو می‌تواند نتایج آزمایش کبد شما را افزایش دهد. این بدان معناست که امکان دارد با آسیب کبدی مواجه باشید.

برای افراد مبتلا به دیابت: آتورواستاتین ممکن است سطوح قند خون را افزایش دهد. در صورت بروز این شرایط، پزشک شما ممکن است داروهای دیابت شما را تعدیل کند.

* هشدارها برای گروه‌های دیگر

برای زنان باردار: آتورواستاتین نباید هرگز طی دوران بارداری مصرف شود. بی خطر بودن این دارو برای زنان باردار نامشخص است و فواید مشهودی از این دارو طی بارداری وجود ندارد.

اگر حین مصرف این دارو باردار شده اید با پزشک خود تماس بگیرید.

برای زنان شیرده: آتورواستاتین نباید هرگز طی دوران شیردهی به نوزاد توسط مادر مصرف شود.

برای افراد مسن: افرادی که بیش از ۶۵ سال سن دارند در معرض خطر بیشتر تجزیه عضلانی (رابدومیولیز) به واسطه مصرف آتورواستاتین قرار دارند.

برای کودکان: آتورواستاتین نباید توسط کودکانی که کمتر از ۱۰ سال سن دارند، مصرف شود. این دارو برای کودکان در بازه سنی ۱۰ تا ۱۷ سال بی خطر و موثر است.

نحوه مصرف

این اطلاعات دوز مصرفی مربوط به قرص خوراکی آتورواستاتین است. دوز مصرفی، شکل دارو، و تعداد دفعات مصرف دارو به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

- سن شما

- شرایط تحت درمان

- شدت شرایط 

- سایر شرایط پزشکی شما

- چگونگی واکنش شما به دوز نخست

اشکال و قدرت‌ها

ژنریک: آتورواستاتین

شکل: قرص خوراکی

قدرت ها: ۱۰ میلی گرم، ۲۰ میلی گرم، ۴۰ میلی گرم، و ۸۰ میلی گرم

نام تجاری: لیپیتور

شکل: قرص خوراکی

قدرت ها: ۱۰ میلی گرم، ۲۰ میلی گرم، ۴۰ میلی گرم، و ۸۰ میلی گرم

مقدار مصرف برای پیشگیری از بیماری قلبی

دوز بزرگسالان (۱۸ تا ۶۴ سال)

دوز معمول برای آغاز: ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم یک بار در روز مصرف می‌شود.

دوز معمول برای ادامه: ۱۰ تا ۸۰ میلی گرم یک بار در روز مصرف می‌شود.

دوز کودکان (۰ تا ۱۷ سال)

آتورواستاتین برای استفاده در کودکان زیر ۱۸ سال به منظور پیشگیری از بیماری قلبی تایید نشده است.

دوز افراد مسن (۶۵ سال به بالا)

کلیه‌های افراد مسن ممکن است به خوبی گذشته کار نکنند. این می‌تواند موجب پردازش آرام‌تر دارو توسط بدن شود. در نتیجه، میزان بیشتری از دارو برای مدت زمانی طولانی‌تر در بدن باقی می‌ماند. این شرایط خطر بروز عوراض جانبی را افزایش می‌دهد.

پزشک شما ممکن است کاهش دوز یا یک برنامه دارویی متفاوت را آغاز کند. این می‌تواند از انباشت بیش از حد دارو در بدن جلوگیری کند.

مقدار مصرف برای دیس‌لپیدمی (مشکلات کلسترول)

دوز بزرگسالان (۱۸ تا ۶۴ سال)

دوز معمول برای آغاز: ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم یک بار در روز مصرف می‌شود.

دوز معمول برای ادامه: ۱۰ تا ۸۰ میلی گرم یک بار در روز مصرف می‌شود.

توجه: هنگام درمان هایپرکلسترولمی فامیلی هموزیگوت، دوز دارو ۱۰ تا ۸۰ میلی گرم است که یک بار در روز مصرف می‌شود.

دوز کودکان (۱۰ تا ۱۷ سال)

در کودکان، آتورواستاتین فقط برای درمان هایپرکلسترولمی فامیلی هموزیگوت استفاده می‌شود.

دوز معمول برای آغاز: ۱۰ میلی گرم یک بار در روز.

دوز حداکثری: ۲۰ میلی گرم یک بار در روز.

دوز کودکان (۰ تا ۹ سال)

آتورواستاتین در کودکان زیر ۱۰ سال برای این هدف مورد مطالعه قرار نگرفته است. در این بازه سنی نباید از این دارو برای این هدف استفاده کرد.

دوز افراد مسن (۶۵ سال به بالا)

کلیه‌های افراد مسن ممکن است به خوبی گذشته کار نکنند. این می‌تواند موجب پردازش آرام‌تر دارو توسط بدن شود. در نتیجه، میزان بیشتری از دارو در بدن برای مدت زمانی طولانی‌تر باقی می‌ماند. این خطر بروز عوراض جانبی را افزایش می‌دهد.

پزشک شما ممکن است کاهش دوز یا یک برنامه دارویی متفاوت را آغاز کند. این می‌تواند از انباشت بیش از حد دارو در بدن جلوگیری کند.

توجه: از آنجایی که داروها می‌توانند تاثیری متفاوت بر هر فرد داشته باشند، نمی‌توان تضمین کرد که این فهرست شامل تمام دوزهای ممکن باشد. همواره با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

طبق دستور مصرف کنید

قرص خوراکی آتورواستاتین برای درمان بلند مدت استفاده می‌شود. عدم مصرف طبق تجویز پزشک ممکن است با خطراتی همراه باشد.

اگر مصرف دارو را متوقف کرده یا آن را اصلا مصرف نکنید: در شرایطی که مصرف یک رژیم غذایی سالم می‌تواند گاهی اوقات سطوح کلسترول را بهبود ببخشد، آتورواستاتین می‌تواند حتی بیشتر کمک کند. اگر این دارو را مصرف نکنید، سطوح کلسترول شما ممکن است از کنترل خارج شود. این ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد.

اگر دوزها را جا بیندازید یا دارو را طبق برنامه مصرف نکنید: داروی شما ممکن است به خوبی کار نکند یا کارکرد آن متوقف شود. برای این که آتورواستاتین به خوبی کار کند، مقدار مشخصی از آن باید همواره در بدن وجود داشته باشد.

اگر بیش از حد مصرف کنید: ممکن است با سطوح خطرناک دارو در بدن خود مواجه شوید. امکان تجربه علائم زیر وجود دارد:

- اسهال

- گاز

- سوزش سردل

- مفصل درد

- فراموشی

- سردرگمی

- ضعف، حساسیت به لمس، یا درد عضلانی بدون دلیل مشخص

- بی اشتهایی

- درد در قسمت بالای معده

- ادرار تیره رنگ

- زرد شدن پوست یا بخش سفید چشم‌ها

اگر فکر می‌کنید میزان بیش از حد از دارو را مصرف کرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم جدی هستند با مرکز اورژانس تماس گرفته یا به نزدیک‌ترین بخش اورژانس مراجعه کنید.

در صورت فراموشی یک دوز چه باید کرد: به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. اما اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک شده اید، فقط یک دوز را مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده میزان داروی مصرفی خود را در دوز بعدی افزایش ندهید. این کار می‌تواند به عوارض جانبی خطرناک منجر شود.

ملاحظات مهم برای مصرف آتورواستاتین

در صورت تجویز قرص خوراکی آتورواستاتین برای شما این ملاحظات را مد نظر داشته باشید.

- عمومی

قرص را برش ندهید یا خرد نکنید.

- نگهداری

آتورواستاتین را در دمای اتاق بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سلسیوس نگهداری کنید. این دارو را از دماهای بالا دور نگه دارید.

این دارو را در محیط مرطوب مانند حمام نگهداری نکنید.

- نظارت بالینی

زمانی که با آتورواستاتین درمان می‌شوید، پزشک شما سطوح کلسترول و عملکرد کبد شما را زیر نظر خواهد داشت. این از طریق آزمایش‌های خون انجام می‌شود.

- رژیم غذایی

پزشک شما ممکن است دنبال کردن یک رژیم غذایی کم چربی و کم کلسترول را هنگام استفاده از این دارو توصیه کند.

توجه: معرفی دارو در رسانه، صرفاً جهت دانش افزایی است و به معنای توصیه یا تجویز نیست. مصرف هر گونه دارو با هر دوز، صرفاً باید با تشخیص و تجویز پزشک باشد.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
  0 1
  طب سنتی بده ! این داروها با این حجم عوارض و تداخل عالیه!!!!
 • IR ۰۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
  0 0
  کنترل غذا ، سیر و غذاهای گیاهی بهترین راه کنترل کلسترول است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس