جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت

رئیس جمهوری اسلامی ایران، روابط خوب تهران – برن را تاریخی و عمیق دانست و تاکید کرد لازم است این روابط خوب باتوجه به ظرفیت های بالای متقابل، بیش از پیش ودر چارچوب نقشه راه همکاری های مشترک، توسعه یابد.

به گزارش مشرق؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه شنبه در تماس تلفنی آقای"گای پارملین" رئیس جمهور کنفدراسیون سوئیس، اظهارداشت: با تحرک بیشتر کمیته های اقتصادی و مالی که با هدف پیگیری و ارتقاء سطح همکاری اقتصادی دو کشور تشکیل شده است، می توان همکاری های تهران – برن را به مرحله مناسبی ارتقاء داد.

رئیس جمهور گفت: خوشبختانه روابط ایران و سوئیس با ترسیم نقشه راه روابط در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی همانند حمل و نقل، بهداشت، دارو، کشاورزی و علم و فناوری، حتی در شرایط ناشی از تحریمهای ظالمانه آمریکا، در وضعیت قابل قبولی قرار داشته است و ما در صدد تسهیل بیش از پیش فعالیت های شرکت های مهمی سوئیسی هستیم که باوجود تحریم، همچنان به فعالیت خود در ایران ادامه داده اند.

دکتر روحانی همچنین انجام اقدامات لازم جهت فعالیت موثر کانال مالی سوئیس و عملیاتی شدن آن دسته از قراردادهای مشترک که به دلیل سیاستهای دولت قبلی آمریکا متوقف شده اند، را ضروری و گامی در راستای بهره گیری از ظرفیت های متقابل خواند.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه حل مشکلات از طریق تهدید، فشار و زور، در برابر مردم ایران یقینا شکست خورده است، تاکید کرد: فشار حداکثری آمریکا با مقاومت ملت ایران به طور کامل با شکست مواجه شده و تنها با روش های مبتنی بر عقلانیت و احترام متقابل است که می توان بر مشکلات فائق آمد.

دکتر روحانی همچنین بازکردن و بحث مجدد پیرامون برجام به عنوان محصول تلاش طولانی کشورهای مختلف را غیرممکن و مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانست و گفت: راهبرد تهران در قبال برجام کاملا مشخص است. لغو عملی و نه صرفا بر روی کاغذ تحریم ها از سوی آمریکا بازگشت ما را به اجرای تعهداتی که طبق برجام آنها را کاهش داده ایم ، به همراه خواهد داشت.

رئیس جمهور تاکید کرد: اکنون توپ در زمین آمریکا است و هر موقع تحریمهای غیرقانونی را به طور عملی کنار بگذارد، همه چیز در مسیر درست قرار خواهد گرفت.

دکتر روحانی همچنین طرح صلح هرمز را گامی برای ترغیب امنیت دسته جمعی در منطقه دانست و با استقبال از هرگونه ابتکار سازنده و عملیاتی از سوی کشورهایی همانند سوئیس، تاکید کرد: بی تردید در فضای ناامن، همگی چه در منطقه و چه در اروپا صدمه می بینند و ایران در صورت مشاهده اراده لازم از سوی سایر کشورهای منطقه،آماده انجام اقدامات اعتمادساز است.

رئیس جمهور با اشاره به وضعیت غمبار مردم یمن، خواهان آتش بس فوری، ارسال کمکهای بلاعوض، جلوگیری از انتقال تسلیحات به برخی از کشورهای منطقه و در نهایت آغاز مذاکرات یمنی- یمنی به عنوان راه حل نهایی بازگشت آرامش و صلح به این کشور دانست.

آقای "گای پارملین" رئیس جمهور کنفدراسیون سوئیس نیز در این گفت وگوی تلفنی با تبریک ۲۲ بهمن به دولت و مردم ایران تاکید کرد: برن خواهان گسترش روابط در زمینه های مورد علاقه با ایران است و همه تلاش های خود را برای گسترش این همکاری ها بکار خواهم گرفت.

وی با ابراز خرسندی از فعالیت شرکتهای سوئیسی در ایران به رغم تحریم های آمریکا به کانال مالی سوئیس و نقش آن اشاره کرد و گفت که ما خود را متعهد می دانیم که دارایی های ایران در برخی کشورها را به این کانال منتقل کنیم.

رئیس جمهور سوئیس همچنین شرایط کنونی در عرصه بین الملل را فرصت دوباره ای برای بازگشت همه طرفهای برجام برای انجام تعهداتشان دانست و گفت که سوئیس آماده است تلاش هایی را در این راستا بکار گیرد.

 آقای پارملین همچنین به اهمیت بازگشت امنیت به یمن و تقویت همکاری های منطقه ای اشاره کرد و اظهارداشت: ایران با توجه به نقش موثری که در منطقه دارد، می تواند با کمک سایر کشورها و از جمله اتحادیه اروپا به بازگشت آرامش به یمن کمک کند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
  0 0
  تا کی میخواهی مملکت ومردم را اسیر تله برجام کنی-8سال کافی نبود!؟بابا فساد،نجومیبگیری،جنایت وخیانت زوروتزویر...خودتان را جلویش را بگیرید
 • رضا IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  0 0
  نزدیک 8 ساله همش میگید باید نباید باید نباید باید نباید سفره مردم هم هرسال نبایدهاش بیشتر میشه!!
 • محمدایوب IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  0 0
  بنده خدا شبها هم تا صبح هم در خواب در مورد آمریکا ورفع تحریمها حرف میزنه. خدایا برس به دادش. این چند ماه راهم به خیر بگذرونه. داره ازدست می‌ره مردم که ازدست رفتن حداقل خودش بمونه برای بچه های استحاله طلبان جک برجام رو تعریف کنه
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  3 0
  سبک زندگی امریکائی حتی برای خودشان این گونه است . که هر کسی به هر بهانه توانست از فرد دیگری غرامت بگیرد. لذا امریکائی جماعت همه وکیل دارندو اگر بهنگام جنایت هم در صحنه جرم دستگیر شوند تا وکیل نیاید حرف نمی زنند. چون می دانند وکیل از راه درست یا حتی رشوه و پیدا کردن نقاط ضعف طرف مقابل می تواند موضوع را حل کند. برای رسیدن به هدف هم از شهود دروغ گو و گذشته های دور افراد و 0000 هم استفاده می کنند. لذا هیچگونه مذاکره و قراردادی با امریکا به نفع کشور نیست
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  0 0
  جراآمریکاییهاوابرقدرتهای شرق وغرب یکدفعه برجام را(پاره،نقض وبه تعهداتشان عمل نکردنند)ولی دولت ایران نه!؟
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  0 0
  جراآمریکاییهاوابرقدرتهای شرق وغرب یکدفعه برجام را(پاره،نقض وبه تعهداتشان عمل نکردنند)ولی دولت ایران نه!؟