عبدالله نوری

اختلاف درونی در میان اصلاح‌طلبان به این سادگی ها تمام نمی شود؛ حذف شدگان از لیست پدرخوانده (نوری) و صاحب اختیار قدیمی (خاتمی) به این سادگی ها از صحنه بیرون نخواهند رفت.

سرویس سیاست مشرق - در کال تلگرامی او تقریبا هیچ اشاره ای به مسائل سیاسی نمی شود؛ جز چند پیام تبریک یا تسلیت! می‌گویند او سیاست مداری است که همه چیز را بوسیده و به دنبال زندگی شخصی اش رفته است. هر بار هم که کسانی به سراغ او رفته اند با پاسخ قاطع «نه!» در بازگشت به عرصه سیاسی از جانب او روبرو شده اند. آخرین بار آن مربوط به سال ۱۳۸۷ است؛ که گروهی از دانشجویان نزدیک به طیف تندرو دفتر تحکیم وحدت به سراغش رفته؛ تا او را قانع به حضور در انتخابات ریاست جمهوری کنند؛ اما پاسخ او طبق پیش بینی ها منفی بوده است.

اصلاح طلبان در خانه عبدالله نوری به چه کاری مشغول هستند؟

احمد زیدآبادی از نویسندگان روزنامه های زنجیره ای و فعال اصلاح طلب درباره او در کانال خود نوشته: «به‌همراه علوی تبار و تعدادی دانشجو به دفتر کارش در شمال تهران رفتم؛ اما او حاضر به آمدن در انتخابات نشد؛ تا جایی که بعد از آن دیدار ابراهیم یزدی از دست او عصبانی شده و او را بازنشسته از سیاست خواند؛ که دنبال اصلاحات جدی نیست» عبدالله نوری آن سال ها برای اصلاح طلبان تنها یه شیخ عزلت نشین بود؛ اما سیاست مدار سایه نشین بعد از غیبت طولانی و با روی کار آمدن دولت مذاکره خواه دوباره از قهر و گوشه نشینی بیرون آمد.

اصلاح طلبان در خانه عبدالله نوری به چه کاری مشغول هستند؟

** بازگشت پدرخوانده به صحنه

عبدالله نوری حسین آبادی زندگی پر ماجرا با چرخش های معنادار و متعدد سیاسی دارد؛ اما پس از یک دهه سکوت این بار به شکل معناداری سعی در نقش آفرینی دارد؛ منزل او؛ محل رفت و آمد اصلاح طلبان است؛ البته نه همه آنها! بلکه ویلای دربند تنها محل بروو بیای تندروهای این جناح سیاسی شده است.

این خانه در طی سال های گذشته حاشیه کم نداشته است. از جمله سخنرانی عجیب و توهین آمیز هاشم آقاجری عضو حزب منحله سازمان مجاهدین انقلاب که پیش از این هم سابقه اهانت به ساحت مقدس ائمه معصومین را داشته است.

اصلاح طلبان در خانه عبدالله نوری به چه کاری مشغول هستند؟

آقاجری در یک اظهار نظر عجیب در جلسه منزل  نوری فقه شیعه را ادامه روابط ارباب و رعیتی خوانده بود! [1] حالا این باغ اشرافی در شمال تهران دوباره محل برگزاری محافل و جلسات سری برخی اصلاح طلبان گردیده است. اما این بار دستورالعمل دیدارها؛ نه تلاش نافرجام برای بازگرداندن نوری به صحنه؛ بلکه تبدیل  این خانه مرکز تصمیم سازی اصلی و قرار گرفتن عبدالله نوری در صندلی پدرخوانده پنهان در انتخابات های نهایی است.

**رمز شب برای  ورود به خانه عبدالله

آنهایی که به ویلای نوری راه یافته اند؛ این خانه را «اتاق فکر» اصلاح طلبان می دانند. ورود به این خانه و حضور در حلقه پدر خوانده ساده نیست؛ روایت است که محمد خاتمی؛ اعضای خاصی از دو حزب غیر قانونی مشارکت و مجاهدین مانند حجاریان؛ تاج زاده؛ رمضان زاده؛ بهزاد نبوی؛ محسن آرمین؛ دو عضو از نهضت آزادی(بهاور و توسلی) و چند روزنامه نگار با احکام امنیتی در کنار سعید حجاریان و برخی دیگر، محفل محدود خانه نوری را تشکیل می دهند.

روزنامه اصلاح طلب آرمان در گزارش از ویلای نوری؛ تحلیل جالب توجهی از این محفل دارد و می نویسد: «این خانه عبدالله نوری را از شیخ سکوت به مرجع تصمیم گیری اصلاح طلبان تبدیل کرده است.»[2]

سناریو اصلاح طلبان آن است که این سیاست مدار ثروتمند را به عنوان پدرخوانده اصلاحات میان بدنه جا بیاندازد. البته نوری آنقدرها خوش سابقه نیست تا همه زیر چتر تصمیمات او جمع شوند. سابقه تندوری های سیاسی او در روزنامه خرداد و بدتر از آن پرونده اقتصادی خانوادگی او در ماجرای «رشت الکتریک» [3] هنوز هم نقل عام و خاص است. یک پرونده اقتصادی از زمین خواری که یک کارخانه تولید کننده بزرگ را به زمینی خالی جهت آپارتمان سازی تبدیل کرده است؛ اما نوری با همه حاشیه هایش توانسته پس از چند سال جایش را میان اصلاح طلبان محکم کند!

 ** لیست سیاه و همه آنهایی که دیگر نیستند!

در گعده عبدالله نوری همه امکان ورود را ندارند؛ یک تابلو ورود ممنوع بزرگ باعث می شود بسیاری از اصلاح طلبان جایی به محفل مخفی نداشته باشند.

از جمله عباس عبدی که به دلیل انتقاد به بعضی مواضع دیگر به ویلای پدرخوانده دعوت نمی شود[4] جالب آنکه هرچه به انتخابات نزدیک می شویم لیست سیاه بزرگتر و تعداد بیشتری از فعالان اصلاح طلب از سازمان تصمیم گیری حذف شده و محفل حلقه تصمیم گیری را تنگ تر می کند. حالا همه آنهایی که به خانه نوری رفت و آمد داشته اند؛ خوب می دانند که آنجا به پاتوق سیاسی اعضای خاص دو حزب سابق مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب تبدیل شده و آنها با دور زدن سایر احزاب و گروه های سیاسی تصمیمات نهایی را می گیرند از جمله منتقدان محمد رضا عارف است؛ او همچنان داغ حذف اجباری از رقابت انتخاباتی سال ۹۲ را بر دل دارد؛ او در مصاحبه ای این حذف را ناشی از «دیکتاتوری» محافل خاص اصلاح طلب دانسته و می گوید: «گاهی برخی حرف هایی می زنند که بوی دیکتاتوری از آن به مشام می‌رسد. نمی‌خواهم وارد بحث دولت شوم؛ من خرد جمعی را در سال ۹۲ پذیرفتم و اگر امروز بیش از حد نقد داشته باشم شاید تلقی دیگری شود. جالب است همان دوستانی که عامل تصمیم سال ۹۲ شدند، حالا مدعی هستند. [5]

اشاره عارف به دیکتاتوری فردی از یک واقعه عجیب هم رمز گشایی می کند؛ جایی که ابوالفضل سروش نماینده سابق لیست امید در مجلس از نظرسنجی ساختگی برخی اصلاح طلبان برای حذف عارف و جایگزینی حسن روحانی خبر داد. [6]

این نماینده اصلاح طلب اعتقاد دارد؛ محفل پیچیده اصلاح طلبان با نظر سازی؛ شانس روحانی را بیشتر از محمد رضا عارف مهندسی کرده تا عارف با فشار خاتمی مجبور به کناره‌گیری از رقابت انتخاباتی شود! البته مهندسی کردن و بازی تقلب تخصص برخی از اصلاح طلبان است! اما آخرین دست پخت تصمیمات محفلی منزل نوری؛ لغو غیر منتظره شورای عالی اصلاح طلبان و تشکیل یک ساختار عجیب و غریبی است که بسیاری از اعضای بدنه احزاب اصلاح طلب را شوکه کرده است.

نگاهی به لیست اجماع ساز انتخاباتی اصلاح طلبان نشان می دهد که تقریبا همه کسانی که به نوعی با خانه دربند ارتباط دارند؛ منتخب حلقه تصمیم گیری انتخابات ۱۴۰۰ خواهند بود و بسیاری از اصلاح طلبان پر سابقه مانند موسوی خوئینی‌ها؛ عارف و اعضای موثر احزاب قدیمی اصلاح طلب از بازی خط خورده اند؛  به گفته فرج الله کمیجانی رییس دوره ای شورای هماهنگی اصلاح طلبان «بهزاد نبوی»، «سیدحسین مرعشی»، «محسن امین‌زاده»، «محسن میردامادی»، «محمدرضا جلایی‌پور»، «علیرضا علوی‌تبار»، «سیدحسن رسولی»، «سیدسراج‌الدین موسوی»، «حسن صادقی»، «عماد بهاور»، «بدرالسادات مفیدی»، «سیدمعروف صمدی»، «فاطمه سعیدی»، «فخرالسادات محتشمی‌پور» و «اسماعیل گرامی‌مقدم» این فهرست ۱۵ نفره را تشکیل می‌دهند. [7]

نگاهی به این لیست به خوبی نشان می دهد که بجز عضو گروهک نهضت آزادی که سهمیه خاص دارد! الباقی به صورت دربست از اعضای سابق دو حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب و بنیاد باران نزدیک به رییس دولت اصلاحات و حزب تمامیت خواه اتحاد انتخاب شده و تقریبا به گونه ای کاملا آشکار ترکیب تشکیل شده سایرین از احزاب سیاسی دیگر را به انزوا کشانده است.

رضا شریفی عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در انتقاد به این انتصابات؛ در صفحه توییتری خود نوشته است: «نهاد اجماع ساز یعنی یک مدت به ساز هم برقصیم».

اصلاح طلبان در خانه عبدالله نوری به چه کاری مشغول هستند؟

سعید مالکی دیگر فعال منتقد به این لیست نیز نوشته است: «نهاد اجماع ساز محفل خودمانی یه عده از آنهایی است که پایشان لب جور است».

اصلاح طلبان در خانه عبدالله نوری به چه کاری مشغول هستند؟

 نکته قابل در تمام انتقادات وارده از سوی اصلاح طلبان به نهاد تازه متولد شده محفل اصلاح طلبان؛ غیر شفاف بودن آن است. فعالان جناح رفورمیست حالا با حالت تعجب از خود می پرسند؛ کسانی که حتی نمی توانند در درون روند مردم سالاری را رعایت کنند؛ چگونه می خواهند؛ به صورت دموکراتیک کشور را اداره کنند!؟

اصلاح طلبان در خانه عبدالله نوری به چه کاری مشغول هستند؟

هادی غفاری فعال کهنه کار اصلاح طلب در نقد این شیوه پدرسالارانه این شیوه عمل را «دیکتاتوری خاتمی» خوانده است. [8]   البته اختلاف درونی در میان اصلاح طلبان به این سادگی ها تمام نمی شود؛ حذف شدگان از لیست پدرخوانده (نوری) و صاحب اختیار قدیمی (خاتمی) به این سادگی ها از صحنه بیرون نخواهند رفت؛ آنها نیز می دانند که محفل نوری به این سادگی ها به روند های دموکراتیک تن نخواهد داد؛ نبض رسانه دست این گروه است؛ این خانه قرار است با ستاد تدارکاتی اش جو موجود را بشکند تا کاربلدها اصلی وارد صحنه شوند؛ این خانه برای اصلاح طلبان شبیه خانه زعفرانیه موسی خیابانی نقش استراتژیک دارد!


[1] -https://www.mehrnews.com/news/4446348

[2] -www.armandaily.ir/fa/Main/Detail/147899

[3] -https://www.8deynews.com/276323

[4] -https://www.8deynews.com/276323

[5] https://www.khabaronline.ir/news/1289103

[6] https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1237873

[7] http://www.ensafnews.com/279877

[8] https://www.fardanews.com/fa/news/1005109

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  33 5
  مفت خور ان بیت المال
  • IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
   15 2
   جناب عبداللّه «خان» نوری کسی است که در دوره رئیس جمهوری خاتمی افاضه فیض فرمودند که وقتی فلسطینی ها با اسرائیل دارند برای رسیدن به صلح و تشکیل حکومت مذاکره می کنند، به ما چه ربط دارد که در مسائل ایشان دخالت کنیم!؟ ظاهراً ضمن این که نامبرده مرعوب تهدیدات صهیون ها و یانکی ها شده بود، همه ملت فلسطین را در یاسرعرفات و محمود عباس دیده بود و جهاد اسلامی و حماس و ملت فلسطین را لایق نظر دادن نمی دانست! همان دیدی که نسبت به مردم ایران هم دارد!
  • SE ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
   3 4
   جمع وطن فروشان
 • سینا مهدوی IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  27 4
  هر جا سخن از اصلاح طلبان است نام خیانت میدرخشد
 • مسعود IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  18 4
  با مدیریت اصلاح طلبان در 8 سال گذشته مملکت به سمت فقر رفت و شاخص فلاکت رکورد زد تنها راه حل مشکلات کشور حذف این جماعت از چرخه سیاسی و مدیریتی کشور است.
 • شهریار IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  13 5
  عالی بود مشرق
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  20 5
  خداوندخانه فساد رابه اتش خواهد کشید.
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  3 3
  عجب!
 • علی IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  16 4
  این خوارجان در حال توطئه چه انتظار دیگری از انها است
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  13 0
  بیفتید به جون بلکه این ملت از قبل اون یه مدتی نفسی از دست شما فرصت طلبا بکشه.
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  10 3
  بله درسته چون به شدت از ایشان که پایه رای 17 میلیونی دارند میترسند و قطعا نمیخواهند رییسی بیاید که بتوانند انتخابات را با پولپاشی و فریب کاری در فضای مجازی منحرف کنند پس اجازه ریسک و امتحان نفر جدید نداریم فقط رییسی به مدد الله
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  10 3
  فتنه گری بر علیه مردم و کشور ولاغیر
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
   3 4
   این جماعت به قول شما فتنه گر هر وقت سر کار امدند با رای اکثریت مردم امدند.پس احترام رای اکثریت شرعا قانونا اخلاقا واجب است .مگر اینکه رای اکثریت مردم برای شما مهم نباشد، که به نظر می اید اینگونه است.
 • DE ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  11 4
  جز خیانت به مردم و کشور چیزی از افسادطلب ها در نمیاد
  • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
   6 13
   اصلاح طلبان خیلی نجیب ترین از رقیبان قدرت طلبان شان هستند.
 • ج IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  11 2
  همه متن یک طرف جمله آخر هم یک طرف، قشنگ زدی به هدف مشرق.
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  9 1
  به منزلی که در آن عکس دسته جمعی انداخته اند با دقت بیشتری نگاه کنید این منزل احتمالاً در مناطق اعیان نشین شهر قرار دارد
  • MY ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
   1 0
   و صد در صد مصادره شد. با خیال راحت تو ملک غصب شده داره مفت مفتی حال می کنه و دل اش خوشه که نماز شب اش ترک نشده.
 • شاهین IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  6 4
  وطن فروشی اصل ماجرای این هاست
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  3 3
  بلاخره برای هر تصمیمی باید جلسه گرفت وجمع شد حالا هرجا میخواه باشد. مگر آن طرف به قول شما گعده ندارند.
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  4 1
  در حال مکرو حیله بر غلیه اسلام و انقلاب می باشند ول غفل از این هستند که خداوند در مورد این افراد فرموده است ۱ ) سوره مبارکه آل عمران آیه ۵۴ وَمَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ ترجمه: و (یهود و دشمنان مسیح، برای نابودی او و آیینش،) نقشه کشیدند؛ و خداوند (بر حفظ او و آیینش،) چاره‌جویی کرد؛ و خداوند، بهترین چاره‌جویان است. ۲ ) سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۱۱ لَن يَضُرّوكُم إِلّا أَذًى ۖ وَإِن يُقاتِلوكُم يُوَلّوكُمُ الأَدبارَ ثُمَّ لا يُنصَرونَ ترجمه: آنها [= اهل کتاب، مخصوصا» یهود] هرگز نمی‌توانند به شما زیان برسانند، جز آزارهای مختصر؛ و اگر با شما پیکار کنند، به شما پشت خواهند کرد (و شکست می‌خورند؛ سپس کسی آنها را یاری نمی‌کند.
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  3 1
  در حال مکرو حیله بر غلیه اسلام و انقلاب می باشند ول غفل از این هستند که خداوند در مورد این افراد فرموده است ۱ ) سوره مبارکه آل عمران آیه ۵۴ وَمَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ ترجمه: و (یهود و دشمنان مسیح، برای نابودی او و آیینش،) نقشه کشیدند؛ و خداوند (بر حفظ او و آیینش،) چاره‌جویی کرد؛ و خداوند، بهترین چاره‌جویان است. ۲ ) سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۱۱ لَن يَضُرّوكُم إِلّا أَذًى ۖ وَإِن يُقاتِلوكُم يُوَلّوكُمُ الأَدبارَ ثُمَّ لا يُنصَرونَ ترجمه: آنها [= اهل کتاب، مخصوصا» یهود] هرگز نمی‌توانند به شما زیان برسانند، جز آزارهای مختصر؛ و اگر با شما پیکار کنند، به شما پشت خواهند کرد (و شکست می‌خورند؛ سپس کسی آنها را یاری نمی‌کند.
 • قدرت IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  4 2
  جناب نوری بعد از 40 سال حالا به سن بلوغ رسیدی
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  9 4
  در تدارک و برنامه ریزی فتنه 1400
 • !! IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  6 2
  الهم اشغل الظالمین بالظالمین !!
 • !! IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  4 3
  امیدهای کدخدا !!
 • !! IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  8 2
  فسیل های غرب گدا !!
 • DE ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  2 0
  جالب بود...
 • شریف زاده IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  8 3
  این دیگه کفتن ندارد. وقتی اینها بخواهند یک جا جمع شوند حتما چیزی پیدا شده است. این قماش هم برای نبریدن نان خود از بیت المال جمع می شوند و نقشه می کشند که چکونه و برای ادامه مفت خوری های خود خود را در انتخابات عرضه کنند. و با تاکتیک ماکیاولی حریف را به زانو درآورند.
 • عبداله صباغ IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  7 3
  ابر غارت گران اصلی بیت المال دور هم جمع شده اند با حفظ هوشیاری توجه شما رو به روایت معصوم جلب میکنم فتنه های آخرالزمان باعث رسوایی منافغین خواهد شد
 • انقلاب IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  3 2
  جمع وطن فروشان و... جمع شده اند نوری این همه پول را از کجا آورده چه کار دیگری داشته؟؟؟ یک روحانی چقدر در آمد دارد
 • قوامی IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  2 2
  قوم راگفتم چونید شمایان بفروش؟ همه گفتند صوابست صواب می فروشم همه ایران را یزدوتبریزوقم وکاشانرا بخرید این وطن ارزان را. کوخریدارحراج استحراج
 • US ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  6 3
  به مزدوری، خیانت، وطن فروشی، ،.... همش عاقبت مال حرام خواری و بیت المال خواری است.
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  9 3
  خاتمی چه مغرورانه نشسته!!!!! این اصلاح طلبا دیگه چه بلاهای دیگه ای میخوان سرکشوروملت بیارن؟؟؟؟
 • علی IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  5 2
  چه کار می کنند؟؟؟؟ همان کاری که یهودیان مدینه در خانه سویلم یهودی برعلیه پیامبر بزرگوار اسلام می کردند. توطئه و دسيسه ونیرنگ وخباثت وپلیدی ودشمنی با اسلام در زیر عمامه عبدالله نوری ودارو دسته خاتمی.
 • علی حیدری IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  5 1
  یک کلام توطئه.
 • RO ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  3 1
  احتمالا نقشه می کشند که برگردند به جایی که از اول از آن بیرون آمدند
 • آریا IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  5 2
  اینا کرونا نمیگیرن بمیرن؟چیزی از مملکت مگه باقی گذاشتن براس نقشه میکشن؟به سنگ پا گفتن زکی.
 • IR ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  2 3
  گعده خائنین!
 • IR ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  1 1
  مخالف این جمع هستید، قابل درکِ ولی جمله آخر دیگه از روی کینه ست. منم نظام و رهبر و کشورم رو دوس دارم و از این گروه شاکی هستم ولی باید انصاف داشت وگرنه میشیم مثل همین هایی که منتقدشون هستیم
 • ابوفاضل IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  1 2
  یک مرد اگر در جمع سیاستمداران پیدا شود عبدالله نوری هست
 • علی کطولی IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  3 0
  عبدالله نوری... رد صلاحیت. می‌شود به چند دلیل.. یک ایشون درفتنه 78 کوی دانشگاه وهمچنین. کنفرانس برلین. وقتل های زنجیره ایی نقش آفرینی زیادی کردند.. ودربعضی ازاتهامات رای واحکام قضایی گرفتند وبه زندان رفتند... شورای نگهبان 100درصد ردصلاحیت میکنه... تازه اززمین خواری و2.. 3تاپرونده دیگه اش نام نبردم.. تازه ایشون واصلاح لبها هیچ جایگاهی نزد مردم ندارند
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 6
  انشلا اصلاح طلب ها پیروز نمیشوند من خودم اصلاح طلب هستم باز نشسته تامین اجتماعی ولی اقای خاتمی زمانی که امد فقط برا لشکری وکشوری کار کرد برا قشر کارگر هیچ کاری نکرد زمان هاشمی ما کارگرهای تامین اجتماعی نفس راحت کشیدیم
 • کرمانشاهی IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  2 0
  اگر بخاطر ریاست و پول و ثروت نیست که تلاش میکنید بعداز اینهمه سال که هیچگونه ثمره‌ای برای مردم ایران نداشته‌اید پیشنهاد میکنم توبه کنید و از مردم تقاضای بخشش کنید و مشکلی بر مشکلات متعددی که جهان استکباری برای کشورمان بوجود آورده‌اند اضافه نکنید ،تجربه کنید مرد بودن خیلی بهتر از راحتی و لذت این چند صباح عمر است
 • DE ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  2 0
  عبدالله نوری مقلد مرحوم آیه الله منتظریست الان هم باند جدید مهدی هاشمی معدوم دور او را گرفته و او را ایزوله نموده شستشوی مغزی داده اند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس