محسن میردامادی

محسن میردامادی، از نمایندگان مستعفی مجلس ششم و از دستگیرشدگان فتنه 88 در اظهاراتی پر از حسرت برای نبود "برجام 2 و 3" اینطور گفته است که: باید درباره سوریه و سایر موارد اختلافی هم مذاکره می‌کردیم!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

وقتی همکاران ساواک از "نظارت استصوابی" انتقاد می‌کنند

قول همکاری عضو شورای شهر تهران به ساواک

مرتضی الویری، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران به تازگی در بخشی از یک مصاحبه تفصیلی با روزنامه شرق پیرامون سوابق خود در پیش از انقلاب که گویا به دلیل طرح برخی شائبه‌ها و فرضیه‌ها درباره وی صورت گرفته، توضیحاتی ارائه کرده است.

او در پاسخ به این سؤال که "‌برخی مطرح کرده‌اند که چرا جناب‌عالی به دلیل فعالیت‌های سیاسی از دانشگاه صنعتی آریامهر در پیش از انقلاب اخراج نشدید، این مسئله را چطور می‌بینید؟" با کنایه به نظام اسلامی گفته است:

«‌در زمان شاه به‌هیچ‌عنوان، رژیم در قالب ساواک و دستگاه‌های امنیتی درباره حضور یا عدم حضور فرد در دانشگاه دخالت نمی‌کردند. به عبارت دیگر، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، کار خودشان را با زدن، کشتن و شکنجه افراد و همچنین با صدور احکام بخش‌نامه‌ای و دستوری، بدون سازگاری با عناوین اتهامی انجام می‌دادند ولی، حساب دانشگاه و تحصیل، کاملا جداگانه بود. افراد بسیاری را بشخصه می‌شناختم که محکومیت پیدا کرده و پس از گذراندن دوران محکومیت، مجددا سر کلاس درس حاضر شده و دوران تحصیل را به پایان رساندند. من دو بار در دوران دانشجویی دستگیر شدم که یک مرتبه، سه یا چهار روز در بازداشت بودم و بار دیگر نیز شش ماه محکومیت پیدا کردم. ولی بعد که به دانشگاه آمدم، هیچ‌کس سؤال نکرد که اتهام شما چه بوده و چرا بازداشت شدید. بنابراین، این واقعیت به مصادیق فراوان در ذهن من وجود دارد که افراد، دوران محکومیت خود را به پایان رسانده و بعد دوران تحصیلشان را به پایان رساندند. رؤسای دانشگاه‌ها نیز زیر بار نرفته و همواره استقلال خود را حفظ می‌کردند.»

او در این مصاحبه همچنین با اذعان به اینکه در یکی از دستگیری‌های خود در دوران رژیم شاه با شفاعت یک ساواکی که با عموی او آشنا بوده از زندان آزاد می‌شود، به ماجرای جالب تعهد همکاری‌اش با ساواک اشاره کرده و می‌گوید:

"-پس از چند ماه زندان- موقعی که آزاد شدم، تعهد به همکاری دادم. مسئله‌ای که متداول بود و افراد بسیار محترم مؤتلفه که مایل به بردن نام آنها نیستم، همین کار را کردند. حتی درخواست عفو نوشته و در مراسم سپاس هم شرکت داشتند.‌ به هر حال، تعدادی از افراد بودند که تلاش می‌کردند با مستمسکی از زندان خارج شوند و بتوانند به کارهای مبارزاتی بپردازند؛ بنابراین من هم قول همکاری دادم و چند گزارش آب‌دوغ‌خیاری هم نوشتم که مثلا در درِ فلان دستشویی این‌طور شعار نوشته‌اند و نظیر اینها. بعد از دو، سه هفته دیدند بنای همکاری ندارم و آنها را سر کار گذاشته‌ام."[1]

*اظهارات الویری در بحث حاتم‌بخشی و سعه‌صدر رژیم شاه در اجازه ادامه تحصیل به زندانیان سیاسی که با نوعی کنایه‌زنی به نظام اسلامی همراه شده در حالی است که در اظهارات شخص الویری هم هویداست که این اجازه صرفاً شامل کسانی بوده که رژیم آنالیز دقیقی از آنها داشته و می‌دانسته که می‌تواند از این افراد امضای فرم همکاری بگیرد و یا آنها را در "جشن سپاس" شرکت دهد!

و گرنه چرا شاهدیم که همین رژیم بخشنده‌ی آقایان اما امثال اندرزگو را شهید کرد و امثال عزت مطهری را تا آخر مورد زندان و شکنجه و نظارت قرار داده بود؟!

این رژیمی که آقایان سجایای اخلاقی‌اش را در کنایه به نظام اسلامی برمی‌شمرند چرا تا آخر با امام خمینی(ره) کنار نیامد و ایشان را در تبعید نگه داشت؟!

پس مسئله در خطری است که رژیم از جانب امام و "استاد خامنه‌ای" و اندرزگو احساس می کرد و در امثال الویری و کروبی احساس نمی‌کرد.

قبل از این، عمادالدین باقی هم در اظهاراتی در کنایه به نظام اسلامی، بحث ادامه تحصیل کروبی در دانشگاه شاهنشاهی پس از زندانی شدن را مطرح کرد. و البته باقی نیز به حضور کروبی در جشن سپاس شاهنشاهی اشاره‌ای نداشت![2]

ما همچنین در بحث قول همکاری الویری با ساواک و توجیهاتی که وی در این رابطه عنوان کرده است نیز قضاوت را به مخاطبان محترم وامی‌گذاریم!

این مسئله حتما جای تأمل دارد که چرا آقای الویری و اشخاص دیگری از دوستان ایشان که همکاری‌های آنها با ساواک اثبات شده است؛ بعدها در مقاطع عبرت‌آموزی از فتنه و ناکارآمدی نام‌شان بر سر زبان‌ها افتاد...

نکته جالب این ماجرا این است که همین آقایان با همین سوابق (همکاری با ساواک) از جمله بزرگترین منتقدان "نظارت استصوابی" در انتخابات هستند و می‌گویند نظارت‌های جدی شورای نگهبان بر داوطلبان حضور در مناصب انتخابی نظام باید محدود شود!

***

"میردامادی" و حسرت نبود مذاکره برای سوریه و سایر موارد اختلافی

اشتباه کردیم درباره قدرت موشکی خودمان مذاکره نکردیم!

محسن میردامادی، از نمایندگان مستعفی مجلس ششم و از دستگیرشدگان فتنه 88 به تازگی در اظهاراتی که کانال امتداد منتشر کرد، گفته است: برجام وقتی محقق شد تلقی کشورهای طرف مذاکره ایران این بود که با برجام راهی باز می‌شود که تعاملات بیشتری با ایران تعریف شود و ایران کم‌کم به نرم‌های بین‌المللی برگردد و در چارچوب‌های بین‌المللی با کشورهای مختلف تعامل کند. با کشورهایی که منافع متعارض دارند بتوانند مذاکره کنند و در یک نقطه به تفاهم برسند که منافع هر طرف تا حد قابل‌قبولی تأمین شود. اما ما این مسیر را ادامه ندادیم و با برجام فقط خواستیم تحریم‌ها را برطرف کنیم و هیچ ارتباط دیگری بعد از آن تعریف نکردیم. طبیعی بود که این کار به نتیجه نمی‌رسید. اگر ترامپ هم به‌جای اوباما نمی‌آمد، برجام به تنهایی به نتیجه مورد نظر ما نمی‌رسید.

او می‌افزاید: زمانی که برجام به نتیجه رسید و توافق حاصل شد، نقل می‌شد که وزیر خارجه آمریکا پیشنهاد کرده همان‌طور که بحث هسته‌ای را توانستیم در قالب مذاکرات چندجانبه حل کنیم، برای مسائل سوریه هم فرایند مشابهی طی کنیم. این زمانی بود که بشار اسد ماندنی شده بود و کشورهای غربی که قبلا صحبت از رفتن بشار اسد می‌کردند، پذیرفته بودند که اسد ماندنی است. اگر این کار انجام می‌شد، به نفع ایران بود! چون وقتی این مسیر را طی نمی‌کنیم، در سوریه هزینه می‌کنیم و تلفات می‌دهیم ولی بعد دیپلماسی را که مسیر به‌بهره‌رساندن هزینه‌های داده‌ شده است، انجام نمی‌دهیم. نتیجه این می‌شود که منافع را ترکیه و روسیه می‌برند که به اندازه ما هزینه نکرده‌اند. آن زمان گفته شد ما به‌جز مسائل هسته‌ای در زمینه دیگری مذاکره نمی‌کنیم. درصورتی که می‌توانستیم پکیجی تعریف کنیم که یک گام آن برجام باشد و گام‌های دیگری هم در جهت تنش‌زدایی و حل مسائل دیگر در راستای منافعمان داشته باشد.

این فعال اصلاح‌طلب تصریح می‌کند:

"تلقی من این است که اگر برجام را فقط به بحث هسته‌ای محدود نمی‌کردیم و بعد از آن تفاهم‌های بیشتری داشتیم و با آمریکا هم مشابه روابطمان با اروپا روابط اقتصادی متقابل داشتیم، برجام می‌توانست نتایج بهتری داشته باشد یا راهی باز کند که با ترامپ از همان اول درگیر نشویم و این مسائل به سمت لاینحلی پیش نرود. ما این سیر را طی نکردیم و در دوران ترامپ با مشکلاتی که تصورش را نداشتیم روبه‌رو شدیم و عمق خطر را در ابتدا درک نمی‌کردیم."[3]

*جان کلام میردامادی اینست که ایکاش بر سر بحث موشکی و محور مقاومت و سایر خطوط قرمز نظام هم مذاکره کرده بودیم!

توطئه‌ای چندوجهی که ایران اسلامی و مردم ایران با درایت و هوشمندی و تفرّس مقام معظم رهبری از آینده به آن دچار نشدند و همگی دیدیم که رهبر انقلاب چگونه در مقابل اصرار برجامیان حاضر در ستاد مشترک دولت و اصلاحات ایستادند و حتی عبور آنها از خطوط قرمز کشور را هم با مظلومیت تحمل کردند اما با هشدار پیرامون "برجام 2 و 3" اجازه ندادند که این آسیب بزرگ شامل مردم و کشور شود.

میردامادی همچنین به مردم توضیح نمی‌دهد برجامی که ساده‌ترین دستاوردهای موعود خود را نیز عملی نکرد چگونه می‌خواست در بحث موشکی و مسائل منطقه حائز دستاورد باشد؟!

در این میان البته صداقت میردامادی در بیان این جمله که حتی اگر ترامپ هم نبود اما برجام به نتیجه نمی‌رسید شایسته تحسین است.

گفتنیست در روزهای ماه عسل برجام و زمانی که آقایان منتظر فصل گلابی نشسته بودند؛ حسین مرعشی در اظهاراتی گفته بود:‌ ما در حال مصالحه‌ای فراتر از هسته‌ای با غرب هستیم![4]

گزاره‌ای که همانطور که اشاره شد اگر تدبیر ولایت فقیه مانع آن نشده بود؛ امروز ایران نه‌تنها صنعت هسته‌ای و موشک نداشت بلکه مورد تاخت و تاز بیگانه هم بود.

***

1_ https://sharghdaily.com/fa/main/print/277327

2_ mshrgh.ir/1172299

3_ http://emtedad.news/1399/11/05

4_ mshrgh.ir/466621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  31 0
  امان از وطن فروشی!
  • سید IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   38 2
   ظاهراً اصلاح طلبان تهوع آوری همچون میرداماد نزد اربابان تعهد داده اند تا نسخه ذلت و نابودی استقلال ایران را نپیچند، موضوع را رها نکنند!!!!
  • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   36 1
   اشتباه نکن دوست عزیز بعضی از این آقایان نه تنها وطن فروش نیستند بلکه در جهت منافع وطنشان گام برمیدارند .مسئله این است که وطن واقعی آنها ایران نیست،به قول معروف اهل کجایی؟ اون جا که دل خوش باشه
  • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   36 0
   این یارو هم یقینابخاطراین اززندان ازادشده ک همکاری کرده با ساواک دقیق اشاره کرده برخی همکاری میکردن حتی بخودشم شک داره جوری بیان کرده ک مشخصه باساواک رابطه داشته. انگارمتهمی ک فیلم جرمش موجوده میخوادبزنه زیرش اماازان طرفم میترسه لونده.. دوپهلوحرف زدن یعنی کاملاواضحست چه اشغالی بوده ای جاسوس ادم فروش ساواک به این راحتی ازاد نمیکردمتهماش.. عموی من بخاطرینوار. تمام ناخناش کشیدن و ازمدرسه بیرونش میکنن میره حوزه دیگخ
  • حجت IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   6 0
   اینها تقصیر ندارند چون وقتی به خودشنان نگاه می کنند تمام معیارهای امریکایی را دارند و نه انقلابی هستند و نه به ا سلام محمدی معتقدند و معتقد به ارزشهای امریکایی هستند پس چرا هر چه امریکا می گوید عمل نکنند
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  64 0
  سلام.یعنی ساواک اینقدر بی در پیکر بود! که یک نفر با واسطه عمو و .. خود ازاد کنند؟!(اصلا کی جرات داشت واسطه بشه! یه وقت خودش رو هم میگرفتن!) یا گزارش چرت پرت براش بنویسن متوجه نباشه؟! احیا مثل مسعود رجویی نباشه،که حکم اعدامش لغو شد! ساواک های جزو گروهای نخبه کشوری بودن! که بسیار باهوش و بی رحم هم بودن.سازمان بسیار پیچیده و سخت کوش! که هیچ کس جزء خدا و بندگان درستکارش نمی توانست انها را نابود کنند! این شخص جزو دست های پشت پرده کشور است.توجیحاتش هم برای ادم ها ساده قابل باور است فقط!
  • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   50 1
   لایک به صحبتای خوبت
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  29 0
  چقدر یک انسان می تواند نفهم باشد که نداد مشکل آمریکا با ایران اصل انقلاب است نه چیز دیگر . شما از مواضع و اصول انقلاب عدول کن هم می توانی هسته ای داشته باشی هم موشکی و نقض حقوق بشر، فقط باید در برابر آمریکا کرنش کنی. اگر قرار است از این اصول عدول کنیم خوب چه کاری بود که انقلاب کردیم. این پارادوکس باید توسط اصلاح طلب ها حل شود.
  • محمد IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   1 0
   اشتباه نکن ، مشکل غرب که امروز نماد آن آمریکاست و ۲۰۰۰۰ سال پیش امپراطوری رم ، با اسلام مشکلی ندارند مشکل آنها با ایران و تمدن آریایی و ایرانی است و این دشمنی ادامه دارد حالا میخواهد پهلوی باشد یا ساسانی یا هخامنشی یا کیانی و یا جمهوری اسلامی
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  5 0
  روی سید ضیا را سفید کردی .
 • تت IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  3 1
  شما الان در موقعتی نیستید تا در باره ذمان شاه بدای افدادی همچون ایشون اظهاد نظد کنید
 • NZ ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  5 0
  ايين جريان کثيف و جاده صاف کن فقط بايد با اراده ای روبرو شود که يکی يکی اينها را به زباله دان تاريخ بفرستد.
 • ناصر IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  1 0
  عموی من را بخاطر داشتن تنها یک اعلامیه سیاسی دستگیر کردند، شش ماه زندان و شکنجه و سپس از دانشگاه (آریامهر آن روز) اخراج کردند!! تا آنجا که برای ادامه تحصیل مجبور به مهاجرت از ایران شد.
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  1 0
  چرا چهل سال است که امثال مرتضی الویری هر کاری را در جمهوری اسلامی کرده اند اما کسی با آنها کاری نداشته است و ...
 • حجت IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  5 0
  اینها تقصیر ندارند چون وقتی به خودشنان نگاه می کنند تمام معیارهای امریکایی را دارند و نه انقلابی هستند و معتقد به ارزشهای امریکایی هستند پس چرا هر چه امریکا می گوید عمل نکنند
 • SE ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  6 0
  اینها منافق با نقاب انقلابی گری از سال 57 تا حالا به مردم خیانت میکنند
 • علی IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  خیلی از افراد در زمان دستگیری بدست ساواک برای خلاص شدن از دستشون اعلام همکاری میکردند و وقتی خلاص میشدند فعالیت ضد رژیم خود را ادامه میدادند
 • حسين DE ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  4 0
  اصلاح طلبان و كارگزارانيها و مجموعه طيف آنها در طول تاريخ معاصر ايران خائن ترين و وطنفروش ترين جريانات سياسى هستند كه بوجود آمدند.
 • سعید IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  1 1
  اینها ته زباله دان تاریخ هستند که توسط اصلاح طلبهای آمریکایی ماندند تا نقشه نابودی مملکت ما رو کامل کنند اما کور خوندند.
 • سعید IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  1 0
  با آمریکا هم مشابه روابطمان با اروپا روابط اقتصادی متقابل داشتیم، برجام می‌توانست نتایج بهتری داشته باشد !!!!! . .... اونوقت اون قرارداد خرید هواپیماهای بویینگ را با کدام کشور بسته بودیم ؟؟!! همان ها که قرار بود بدهند تا صنعت گردشگری ما را به قول آقایان به چندین میلیارد دلار برسانند که البته ندادند !! آهان لابد بویینگ متعلق به آنگولا بود و ما خیال میکردیم شرکت امریکاییه .............مورد دیگه نرم های بین المللی چطوری اند که ما قرار بود اونجوری بشیم ؟؟!! لابد اینکه کشورهای غربی خلوار خلوار موشک و جنگنده و ... داشته باشند و به هر ننه قمری هم که دلشون خواست بفروشن(حتی بر خلاف رای دادگاه خودشون مشابه انگلیس) ولی ما برای دفاع از خودمون حق تولید موشک نداشته باشیم میشه نرم بین المللی از نظر غرب گداها .
 • DE ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  3 1
  محسن میردامادی، از نمایندگان مستعفی مجلس ششم و از دستگیرشدگان فتنه 88 در اظهاراتی پر از حسرت برای نبود "برجام 2 و 3" اینطور گفته است که: باید درباره سوریه و سایر موارد اختلافی هم مذاکره می‌کردیم! و سوریه را هم میبردیم زیر یوغ امریکا بعد شیتیلش را از امریکا گیرین کارت میگرفتیم.در هرحال همه ما غربگداها بعد از بازنشستگی میریم امریکا برای همیشه چه بهتر با گیرین کارت
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  2 0
  میر دامادی بیجا کرده
 • جواد IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  2 0
  حال آدم از تفکرات و نوع خیانت این جماعت به هم میخورد
 • محمد IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  2 0
  هرکی ندانه نشریات که باید بدونن که عماد باقی و مرتضی الویری که بوده و هستند
 • FR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  1 0
  واقعا این جماعت در این شرایط این حرف‌ها را میزنند ؟! بلور کردنی نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس