کد خبر 1171877
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
دستمزد کارگران نمایه دستمزد کارگر نمایه دستمزد نمایه حقوق نمایه

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره سخنان اخیر رییس جمهور که گفته بود، ما مواد غذایی را به گونه ای گران کردیم که کسی متوجه نشد, گفت: کارگران با چنان شدتی به زیر خط فقر سقوط کردند که خورد شدند.

به گزارش مشرق، ناصرچمنی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره فاصله طبقاتی کارگران با مدیران در کشور گفت: سال ها است که صحبت از حقوق نجومی مدیران مطرح است که نشانه بارز تبعیض است. ما اگر بخواهیم تبعیض در جامعه را نشان دهیم, از میزان مالیات مدیران برای حقوق هایشان مشخص است.

بیشتر بخوانید:

۳۵درصد کارگران فقط حقوق پایه می‌گیرند، بدون مزایا

 وی ادامه داد: تبعیض در جامعه به حدی است که مالیات یک مدیر از دریافتی حقوق کارگران بیشتر است. رییس جمهور اعلام کرده بودند که ما مواد غذایی را به گونه ای گران کردیم که کسی متوجه نشد, ولی مردم متوجه شدند؛ آنطور که رییس جمهور می گوید اینطور نیست که کسی متوجه گرانی ها نشده باشد.

 چمنی بیان کرد: مردم تا حد زیادی گرانی ها را لمس کردند که زیربار گرانی ها خورد شده اند. اما متأسفانه دولت اگر به فکر منشور شهروندی است, کارگران کجا هستند؟ در کشور ما پول هست اما برای کارگران و طبقات ضعیف نیست. اگر پول نبود, یک مدیر هم اینقدر درآمد نداشت.

 نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: همه موارد را اگر در یک جمله خلاصه کنیم, نشان دهنده طبقاتی شدن کشور است. در حال حاضر اختلاف طبقاتی بین کارگران و مدیران زیاد شده است. متأسفانه طبقه متوسط از بین رفته است. کارگران هستند که طبقات زیرخط فقر هستند یا مدیران هستند که در بهترین خط رفاه هستند.

وی درباره دستمزد ۱۴۰۰ کارگران گفت: سال های سال است که ماده ۴۱قانون کار به خوبی اجرا نشده است. دلیل آن هم این است که دولت پای میز مذاکره نیامده است. دستمزد باید مطابق تورم اعلامی از سوی مراکز رسمی و سبدمعیشت کارگران تعیین شود, توجه به سبد معیشت کارگران طی سال های اخیر مورد توجه قرار نگرفته است.

 چمنی ادامه داد:امسال سال حساسی برای دستمزد کارگران است. اگر نتوانیم دستمزد متناسبی با تورم و مایحتاج زندگی جامعه کارگری تعیین کنیم. بدون شک شاهد اتفاق بدی در سطح جامعه کارگری خواهیم بود. نباید دستمزد را به عنوان دستمزد نگاه کنیم, تبعات دستمزد اجتماعی, اقتصادی است. جامعه کارگری با عقب ماندگی مزدی دیگر بیش از این توان مقابله  این همه گرانی و تورم را ندارد.

بیشتر بخوانید:

جزییات همسان‌سازی حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی

وی ادامه داد: در سالهای گذشته دیدیم که وقتی دستمزد را به این دلیل که تورم ایجاد می کند زیر نرخ تورم تصویب کردیم باز هم قدرت خرید جامعه کارگری کاهش یافت. امسال نیز قدرت خرید کارگران دوبار تنزل یافت یکی با گران شدن ارز و دیگری افزایش هزینه های مسکن و مواد خوراکی که باعث شد معیشت کارگران به شدت آسیب ببیند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه کارگران نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و اگر به این مساله واقف باشیم باید برای دستمزد ۱۴۰۰ چاره اساسی بیاندیشیم، گفت: در وضعیتی که چه بخواهیم چه نخواهیم تورم و افزایش هزینه ها را شاهد هستیم اگر دستمزد را عاقلانه و منطقی مشخص کنیم باز هم تاثیری در روند تورم ایجاد نخواهد کرد. لذا باید از حالا به فکر دستمزد سال آینده جامعه کارگری باشیم و به این مطالبه اساسی توجه کنیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  1 0
  روحانی چه میفهمد که خرد شدن کارگر یعنی چه او فقط هوای دور واطرافیان خ.دش را دارد که مبادا اقازاده های خرج نشین از تفریحشان کم شود مگر روحانی در ایران زندگی میکند
 • سید IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  3 0
  خُرد شدند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  1 0
  روحانی بزرگترین برده دار مدرن در جهان این همه نیروی جوان کارگر در یکی از بدترین دوره های ریاست جمهوری ایران . بعد از اتمام دولت اگر محاکمه نشود الگویی برای مستبدان خواهد شد
 • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  0 0
  آقایانی که در مجلس طرح 15 برابری بالاترین حقوق و پایین ترین حقوق در ادارات را تصویب می کنند چرا برای حقوق حداقلی کارگران فکری نمی کنند؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس