کد خبر 1165696
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
مسکن نمایه

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به کاهش ۱۵ درصدی قیمت مسکن بر لزوم تشکیل ستاد تنظیم بازار مسکن اشاره کرد و گفت: صنعت اجاره باید در کشور فعال شود.

به گزارش مشرق، مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خصوص وضعیت قیمت‌ها در بازار مسکن گفت: طبق آن چیزی که ما در بازار می‌بینیم قیمت مسکن ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش داشته است و بازار ظرفیت کاهش ۴۰ درصدی تا پایان سال را هم دارد، اما عده‌ای بساز و بفروش و یا بخر و بفروش، به خاطر حفظ و افزایش ارزش سرمایه خود تمایلی به کاهش قیمت در بازار مسکن ندارد.

بیشتر بخوانید:

با وام چند متر خانه می‌توان خرید؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه هزینه ساخت مسکن با مصالح گران، به ازای هر متر هشت میلیون خواهد بود نسبت به هزینه‌های فروش اظهار تعجب کردو افزود: چرا در زمان فروش باید این افزایش قیمت وجود داشته باشد؟ مگر قیمت زمین چقدر است که چنین تاثیری بر روی قیمت مسکن دارد؟ لازم است این مسائل مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد.

وی یکی از مطالبات اتحادیه را ورود پلیس امنیتی به حوزه مسکن عنوان کرد و گفت: باید مشخص شود چه کسانی هستند که در بازار با کاهش قیمت مسکن مخالفت می‌کنند.

قلی‌خسروی بخشی دیگر از مسائل تاثیرگذار در حوزه مسکن را مربوط به وظایف وزارت راه و شهرسازی دانست و گفت: متولی سیاست‌ها در این حوزه وزارت راه و شهرسازی هست؛ در خرداد ماه سال جاری در حالی که مسکن در بازار تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش قیمت داشت دولت از افزایش قیمت ۴۸ درصدی در حوزه مسکن خبر داد؛ و من تعجب می‌کنم وقتی قیمت مسکن افزایش ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است دولت کاهش یک درصدی نرخ مسکن را اعلام می‌کند. این کاهش یک درصدی نسبت به افزایش ۱۰۰ درصدی که ایجاد شده است هیچ تأثیری ندارد.

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره فروش متری مسکن در بورس

طبق توضیحات رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خرداد ماه، چون تراز بانکی با مشکل روبه رو شده بود، آمار افزایش ۴۸ درصدی قیمت را برای تامین پشتوانه بانک‌ها اعلام می‌شود و عامل گرانی ایجاد شده سیاست‌های دولت است.

وی با استناد به اینکه ۸۵ درصد مصالح ساختمانی تولید داخل است تصریح کرد: دولت در تنظیم بازار مسکن نقش مهمی دارد، اما متاسفانه تمامی انتقادها متوجه صنف مشاور املاک می‌شود و با دلیل اینکه رابطه مستقیم بین افزایش قیمت مسکن و افزایش میزان کمیسیون معاملات وجود دارد، علت گرانی را مشاوران املاک اعلام می‌کنند، ولی این تصور اشتباه است و نباید آدرس غلط به مردم داد.

قلی‌خسروی با اشاره به اینکه مالکیت امری محترم است و در اسلام محترم‌تر گفت: قیمت مِلک را مالک تامین می‌کند نه واسطه و مشاور املاک؛ از سوی دیگر عرضه و تقاضا در بازار نقش زیادی دارد و در حال حاضر میزان عرضه در بازار مسکن از تقاضا پیشی گرفته است و افرادی که در این بازار سرمایه گذاری کرده بودند به دلیل کاهش قیمت‌ها برای فروش اقدام کردند بنابراین قیمت‌ها در بازار مسکن کاهش پیدا کرده است و در اینجا نقش اصلی را خود مردم دارند.

وی با بیان اینکه مردم اختیار اموال خودشان را دارند گفت: اما نباید اینگونه باشد که صاحب ملک قیمت نامتعارف و بسیار بالاتر از ارزش ملکش را تعیین کند؛ گرچه این به خاطر جو روانی که در بازار ایجاد شده بود اتفاق افتاد و در واقع یک توهم از سوی متولیان این حوزه در مردم ایجاد شد که قیمت‌های نامتعارف برای املاک خود درنظر بگیرند.

افزایش نامتعارف قیمت املاک باعث خروج ارز و سرمایه از کشور شد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران یکی از تبعات افزایش نامتعارف قیمت املاک را خروج ارز از کشور عنوان کرد که باعث افزایش میل و استقبال جامعه برای خرید ملک در خارج از کشور شده است به طوریکه در بعضی از کشورها بیشترین خریداران مسکن، ایرانی‌ها هستند و این به معنای خروج سرمایه و ارز از کشور است که یکی از تبعات جهش ناگهانی قیمت در املاک است.

قلی‌خسروی با تاکید بر ضرورت سیاست‌گذاری و اِعمال سیاست‌های درست در حوزه مسکن گفت: برای بسیاری از کالاهای اساسی و مواد ضروری، ستاد تنظیم بازار داریم و به نظر من برای مسکن نیز باید ستاد تنظیم مسکن داشته باشیم و باید چنین ستادی تشکیل شود و من از دستگاه‌های نظارتی خواستارم تا با ورود به حوزه‌های خودرو و مسکن، بازار را کنترل و تنظیم کنند و از ورود افرادی که با ورود و خروج به بازار مسکن باعث ایجاد نوسانات شدید در قیمت‌ها می‌شوند، جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه قانون اساسی انجام کارهای بزرگ عمرانی مانند سدسازی، ساخت فرودگاه و جاده را به دولت و کارهای کوچک را به مردم واگذار کرده است، تصریح کرد: پس چگونه برخی نهادهای دولتی هلدینگ‌های بزرگ ساختمانی را در دست دارند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خصوص طرح‌های مسکن ملی و مسکن مهر گفت: ماده ۳۱ قانون اساسی دولت‌ها را موظف به تهیه مسکن برای اقشار کم درآمد کرده است، بنابراین در صورت قصور دولت در این خصوص، مشکلاتی در بازار ایجاد می‌شود، در سال‌های اخیر، تنها در اواخر دولت دوازدهم مسکن ملی مطرح شد و امیدواریم تا پایان سال این مسکن‌ها تحویل داده شود، البته نباید فراموش کرد که در این دولت نیز کارهایی انجام شده است، اما ضعیف عمل کرده است.

قلی‌خسروی در ادامه گفت‌وگو با تاکید بر ضرورت فعال شدن صنعت اجاره در کشور تصریح کرد: صنعت اجاره باید در کشور فعال شود و باید برای افرادی که در این حوزه سرمایه گذاری می‌کنند و سرمایه خود را در قالب اجاره مسکن، در اختیار جامعه قرار می‌دهند امتیازات و مشوق‌هایی در نظر گرفته شود و یارانه داده شود و سیاستی اعمال کنیم تا از سرمایه‌های مردم در این حوزه استفاده کنیم.

وی در ادامه به مالیات خانه‌های خالی اشاره کرد و گفت: قانون مالیات بر خانه‌های خالی سابقه طولانی در سایر کشورها دارد، اما در کشور ما با اینکه دو بار هم مصوبه مجلس شده است تاکنون به‌طور کامل اجرا نشده است، چون بخش اعظم خانه‌های خالی برای بانک‌ها و سازمان‌هاست نه برای مردم.

رییس اتحادیه مشاور املاک با استناد به آمار وزارت راه و شهرسازی در خصوص معاملات انجام شده در حوزه مسکن گفت: آذر ماه امسال رکورد رکود بازار مسکن در ۹ سال اخیر شکسته شد و دلیل آن کاهش توان خرید مردم است و در تهران در ۱۰ ماه اخیر ۱۸۱ هزار و ۴۹۹ معامله انجام شده است که این رقم در مقایسه با تعداد ۱۴هزار واحد صنفی مشاور املاک، عدد بسیار پایینی است، یعنی بطور متوسط، ماهانه کمتر از ۲ معامله در هر واحد صنفی انجام شده است واین به معنای رکود شدید بازار مسکن است.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  14 3
  در دولت روحانی مسکن مهر پنجاه میلیونی شد چهارصد میلیون
  • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
   6 0
   علی برکت الله
  • شهروند IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
   11 2
   آقا من خودم مسکن مهر دارم تو هشتگرد . شما بیا بخر از من 200 میلیون . بخدا میفروشم . 400 میلیون نخواستم . داداش من خریدار نیست تو بازار
  • IR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
   4 0
   اون چیزی که دوستمون میگه 200 تومن احتمالا جای خوبش نیست من همه جای شهر جدید رو گشتم فاز 4 نزدیک مترو واحد خوب پارکینگدار گرونه حتی فاز 7 واحدهای خوب و گرون داریم اونی هم که میگی 200 اگه جای پرت باشه قبلا شاید 20 تومن هم نبوده
 • شهروند IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  9 1
  ایشون هرچی تا حالا پیش بینی کرده والله درست دراومده
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  6 1
  باید ۲۰۰ در صد بیاد پایین نه ۴۰ در صد
  • احسان IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
   5 1
   باهوش کجایی؟ 100 درصد بیاد پایین قیمتش صفر میشه
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  4 2
  وقتی نخبگان مملکت مهاجرت میکنن و کودن های مملکت با سهمیه دانشگاه خوب میرن و سمت خوب با پارتی میگیرن و یا خارج از کشور درس میخونن و برمیگردن سمت میگیرن انتظاری بهتر از این حال و روز الان ایران عزیزمون نیست
  • عباس کاظمی اوغاز IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
   0 0
   احسن توایران تعادل نیست پول وپارتی داشته باشی همه چی داری حتی مدرک وسمت همش پارتی بازیه فقراروزبروزفقیرترمیشن یه تخم مرغ نمیتونن قیمتگذاری کنن مسکن که اصلاوابدا
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  5 0
  مسکن در عرض یکسال ۵برابر شده فقط ۴۰ درکاهش ...
  • عباسی IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
   0 0
   سلام اگه 200میفروشی بدهید به ما خونه نداریم میخرم
 • علیرضا IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  0 0
  عوامل اصلی گرانی مسکن : سقوط ارزش ریال دربرابر ارزهای معتبر ، نگاه کاذب سرمایه گذاری به مسکن ، ورود هر کسی به حوضه بازارمسکن ، بی توجهی دولت در موضوع ساخت و ساز مسکن عمومی و ارزان قیمت در سطح بافت های فرسوده شهرهای بزرگ ، تورم افسارگسیخته ، و توهم مالکین ساختمانهای مسکونی و تجاری راه حل : بهترین و موثرترین راه حل مالیاتهای سنگین است
 • US ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  3 1
  دولت باید کنترل کند والا مردم هیچ کاره اند باید ساخت وساز زیاد انجام بشه وضمنا مصا لح ساختمان هم ۸۵ درصد تولید ایران هستش دیگر لزومی نداره که این همه گرون بشه
 • شهروند ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  2 1
  آقای خسروی درست میگن زمینها دست سازمانها واز ما بهترونه رانت اصلی مسکن خوده دولته مسکن طرح اقدام ملی تو حاشیه متری ۱۸ میلیون داره پیش فروش میشه اینها زیر سر کیه چرا کسی به داد ما نمیرسه
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  2 0
  تا مطمئن نشیم مالیات بر خانه های خالی اجرا میشه کماکان به شما و مجموعه اقدامات حتی مثبت تان، بدگمانیم! هیچکس نمیخواد اقتصاد این مملکت سامان بگیره، همه ذی نفع هستن. به هر حال جهان پس از مرگ هم هست، حوالتون به خودِ خدا و سَرِ صراط. این دنیا چهار روز، برای یکی خوب و خوش میگذره، یکی دیگه بد
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  4 0
  مسکن ارزان نخواهد شد
 • سعیدی IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  4 0
  من‌امروز‌بررسی‌کردم‌قیمتها‌فرقی‌نداشته‌وکم‌نشده
 • کامیار IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  0 1
  فقــط دوتا قانون مستحکم میخواد یکی هر کدملی یک خانه یعنی اگر کسی خونه دوم یا سوم داره باید نصفشو مالیات بده و دومیش اینکه هرسند تازه ای که خرید و فروش میشه تا ده سال نشه دوباره بنام کس دیگری زد و معامله بشه یعنی دلال بازی تموم براحتی قیمت ملک شصت درصد دیگه کاهش پیدا خواهد یافت
 • ناشناس IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  1 0
  وقتی پول ایران به لطف مسئولین کار بلد بی ارزش ترین پول دنیا میشه باید اینطوری سرمان بیاد
 • موحد IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  0 0
  دولت خیلی راحت میتواند قیمت مسکن را کنترل کند ، اما نمی خواهند .... مثلا قیمت زمین مناطق مختلف را دولت تعیین کند و قیمت ساخت مسکن صفر ، ۵ سال ، ۱۰ سال ، ۱۵ سال ساخت را تعیین و ابلاغ نمایند و مشاوران املاک هم حق ثبت و فایل کردن با قیمت بالاتر از مصوبه دولت را نداشته باشد ، براحتی مشاهده خواهید کرد که مسکن از کالای سر مایه ای به مصرفی تغییر پیدا خواهد کرد و قیمت بشدت کاهش خواهد یافت .
  • IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
   1 0
   من با شما کاملا موافقم
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  0 0
  افزایش شدید تورم و کاهش سود سپرده بانکی و کاهش ارزش ریال باعث هجوم مردم به بازار مسکن شد.
 • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  1 1
  از یک سال پیش ۳۰۰درصد رفته بالا ۴۰درصد کم بشه هنر نیس که
 • بدبخت روزگار IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  2 0
  چی امد پایین که مسکن ارزن شده هنوز که مصالح واهن خیلی خیلی خیلی گرونه
 • 1117 IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  2 0
  تا کی میخواهیدبه ملت دروغ بگیدچراقیمت مصالح دراین سه ماهی که دلارریزش کرد کمترکه نشدبیشترهم شد؟چطورانتظارارزانی داشته باشیم
 • CA ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  4 0
  مسکنی که ۱۰۰ درصد افزایش داشته‌ و مردم بیچاره ای که با هزار امید و آرزو چندرغاز پول جمع کرده بودند یه آلونک بخرن حالا یه لونه مردم باهاش نمیتونن بخرن خدا از باعث و بانی این وضع نگذره
 • محمد رضا IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  1 0
  دوسال پیش تو مشهد آپارتمان ۷۵ متری سند دار رو فروختم ۸۳میلیون تا وام مسکن رو صفر کردم و پولش دستم رو گرفت دیگه نتونستم خونه بخرم الان همون رو ۱۰۰ رهن کردم . به کی بری بگی
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  0 0
  مسکن یکی از بخش هایی بود که مشاغل زیادی درگیر اون بودند . متاسفانه همینطور که از تعداد پروانه های شهرداری مشخصه سرمایه گذار در حال خروج از این بازاره . خوشحال نباشیم از این کاهش و افزایش ها اینها به هممون ضربه میزنه . در ضمن اینکه خیلی در خانه های نوساز به این زودی ها تاثیر گذار نیست چون سازنده گرون ساخته احتمالا تو این یک سالی
 • عباس کاظمی اوغاز IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  0 0
  مگه میشه یه دولتی که ۴۰ سال دربرابراروپاایستاده ودر۸سال جنگ پیروزشده نتونه قیمتهاراکنترل کنه عزیزان نمیخوان
 • IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  0 0
  والله هر کشور دیگه ای بود وزیر مسکن و شهرسازی را مثل اب خوردن محاکمه و زندان میکردند
 • ... IR ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  1 0
  خودتونو گول نزنید.. هر وقت تخم مرغ از شانه ای ۴۶ تومن ارزون تر شد...باشه ..داداش آدرس اشتباه به مردم ندین.!!
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  من خودم کارمندم حقوق میانه ای میگیرم ولی خدا شاهدا بدون بدهی و اجاره اصلا به هیچ چیز نمیرسه .حالا بماند خرید یا اجاره مسکن.
 • امین IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  1 0
  برا وام مسکن یکم آبان سال ۹۶اقدام کردم آن موقع آپارتمان ۱۰۰متری در جای متوسطه اصفهان حدود ۲۵۰م بود موج اول گرونی تو تیرماه۹۷ آمد وام هم قبل یکسال نمیشد بگیرن آن خونه شد ۵۰۰م الان همون خونه ۱/۶میلیارد شده. وام ما هم موند. .آخه من جوون چیکار کنم چرا همه مسولین راجع قیمت مسکن هیچ کاری نمیکنن.خدا ازتون نگذره ..
 • امیر IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  1 0
  قیمت زمین چرا باید گران بشه که هیچ ربطی به دلار و تحریم و مصالح ندارد زمین را خداوند رایگان در اختیار بشر گذاشته چرا با گروگان گیری ان خون مردم را میمکند
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  1 0
  با توجه به برنامه جدید مسئولین ریزش شدید وافت قیمت ۵۰ درصدی مسکن در راه است .ضمنا من خودم بهترین واحد تو پاسداران فول امکانات دارم حتی زیر قیمت هم نمی برن. خریداری وجود نداره تو بازار .بزار جوان مرد باشین به فکر خودتون نباشین. الان دلالان وسود جویان سر مایه آنها در حال بر باد رفتن هست .خداوند در کمین گناهکاران است
 • آناهید IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  خداوند ازتون نگذره ۵ ساله از در دهن بچهام زدم که خونه بخرم هرچی جم کردم الان باهاش نمیشه ۵ متر خونه هم خرید اخه به کدام امید ما زنده باشیم از خدا بترسید امروز یه شانه تخم مرغ خریدم ۵۰ هزار با سه تا بچه چکار کنیم چند باره میخام گاز رو باز کنم خودمو بچهامو بکوشم خداوند لعنتتون کنه
 • محمد IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  همش دروغه مسکن ارزان نمیشه
  • IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   0 0
   اصلا ارزان نمیشه مصالح گرونه بعدم کسی که گرون خریده نمیاد پاینتر بده تخم مرغ شانه ای ۵۰هزار باید مسکن قیمتش اینهمه بالا بره تو ی خبری خوندم ۱۴۰۰خیلی بالاترم میره
 • IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  مسکن هم حداقل به اندازه دلار و ماشین و طلا کاهش پیدا میکنه ولی این کاهش دردی از مردم دوا نمی کنه ۴۰درصد کجا و۳۰۰درصد کجا متاسفانه یک عده از مردم مسعولین چون سرمایه گذاری کردن از پایین آمدن ناراحت اند واگر قدرت داشته باشند جلوگیری میکنند ولی عموم مردم فقط بانخریدن مسکن کاهش رخ میدهد چون سرمایه گذارها رکود بازار ضرر زیادی داره ولذا مجبور میشوند کاهش بدن فقط نخریدن مسکن تمام
 • حبیب شهبازی IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  دولت بی کفایت عامل اصلی است که اراده ای برای مقابله با بنگاه داری بانکها واخلال آنها در آشفته کردن بازار از طریق احتکارمسکن ندارد.
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  واقعا که مردم رابدبخت کردند اجاره خانه فوران کرده بااین حقوقهایی که مامیگیریم دولت چرا دخالت نمیکنداصلادیگه هیچی قانون خودشو نداره تروبخدا بدادمستاجرهابرسید
 • ناشناس IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  0 1
  لطفا سریعتر بیارین پایین قیمتارو ماحتی تواجاره خونه موندیم ماشرمنده بچه هامونیم ازبس اسباب کشی میکنیم
 • علی جلیل زاده IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
  0 0
  کی
 • عنایت IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  0 0
  سلام البته من فکر می کنم قیمت ها تعدیل شده و پایین اومده،(حدودا ۳۰تا ۴۰درصد) البته تو این بازار هم مشتری نیست فروشنده ها خیلی زیاد شده اند و هر جوری شده می خواهند بفروشند.البته این را هم بگم که اگر مردم به همین شیوه پیش بروند و برای خرید دست نگه دارند روند همچنان کاهشی خواهد بود. با کمی دقت متوجه آ گاهی های مشابه و تکراری که روند نزولی قیمت را دارند خواهیم شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس