کد خبر 1164202
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
پذیره نویسی بورس املاک و مستغلات از مهرماه

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در گفت و گویی به تشریح کارکرد، چگونگی خرید و فروش و قیمت گذاری اوراق سلف موازی مسکن پرداخت.

به گزارش سرویس بورس مشرق، علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در رابطه با اوراق سلف مسکن، اظهار کرد: اوراق سلف مسکن طرحی است که در راستای راهبردی کردن معاملات مسکن به کار گرفته می‌شود و هدف اصلی این طرح کمک به خرید مسکن به صورت متری است، به شکلی که برای خریداران این امکان فراهم می‌شود تا بتواند یک متر از یک واحد مسکونی را خریداری کنند.

بیشتر بخوانید:

وضعیت بورس در آینده چه خواهد شد؟

وی افزود: این طرح در قالب اوراق سلف موازی دیده شده و تا به امروز درخواست‌هایی از جانب شرکت‌های انبوه ساز مسکن برای فروش اوراق سلف داشته‌ایم که بررسی آنها از سوی سازمان بورس انجام شده است؛ اگر مجموع اقدامات صورت گرفته به ثمر برسد، شرایط برای عرضه اوراق سلف مسکن به زودی  فراهم می‌شود.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران تصریح کرد: اوراق سلف ابزاری هستند که شرکت‌ها از طریق آن می‌توانند اقدام به تامین مالی کنند. روی این اوراق سررسید هایی وجود دارد که شرکت ها مجاب می شوند که تا تاریخ مذکور واحد ها را تحویل دهند.

ناصر پور گفت: قیمت‌گذاری واحدها بر مبنای عرضه و تقاضا در بازار انجام می‌شود. از آنجایی که بازار مسکن با نوسان قیمت همراه است، اگر تا زمان سررسید قیمت این اوراق براساس نوسان نرخ‌ها در بازار مسکن تغییر کند، افراد می‌توانند در بازه‌های زمانی مختلف اقدام به خرید کنند. همچنین ما امکانی را فراهم کرده‌ایم که اگر فردی خواست اوراق خریداری شده را بفروشد به راحتی بتواند این کار را انجام دهد.

وی در رابطه با تفاوت اوراق سلف مسکن با عرضه زمین در بورس کالا اظهار کرد: زمین‌ها و ساختمان در بخش اموال غیر منقول بورس کالا معامله می‌شود که تا به امروز درخواست‌های متعددی از سوی نهادها برای فروش اموال مازاد به بورس کالا ارائه شده است، اما اوراق سلف مسکن در شرایطی منتشر می‌شود که قرار است ساخت و ساز مسکن انجام شود.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران اظهار کرد: دارنده اوراق سلف مسکن در زمان سررسید متناسب با تعداد اوراقی که در اختیار دارد امکان انتخاب واحد های مسکونی را خواهد داشت، اما امکان دارد قیمت واحدهای مسکونی در یک پروژه تفاوت داشته باشد. به همین دلیل ضرایبی در نظر گرفته شده است. به طور مثال افرادی که تعداد معینی اوراق سلف داشته باشند، می‌توانند اقدام به تحویل واحد مورد نظرشان  را کنند.

ناصر پور تاکید کرد: اگر تا زمان سررسید اوراق، افراد نتواند اقدام به خرید ملک مورد نظر کند، حراج برگزار می‌شود و افراد می‌توانند در آنجا اوراق خود را بفروشند.

وی بیان کرد: فقط شرکت‌های انبوه ساز می‌توانند اقدام به مشارکت در بحث ساخت و ساز و فروش اوراق سلف کنند. زیرا  قبل از آنکه قراردادی بین بورس کالا و شرکت ساختمانی بسته شود، اعتبار سنجی انجام می‌شود.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران اظهار کرد: صندوق‌های زمین و ساختمان که در گذشته فعالیت داشتند و در حال حاضر فعالیتی ندارند، عمدتا ساختارشان با عرضه زمین و یک واحد تجاری و مسکونی یا اوراق سلف مسکن متفاوت است. به طور مثال در بورس کالا افراد به طور مستقیم اقدام به خرید و فروش می‌کنند، در حالی که در صندوق های زمین و ساختمان افراد فقط یک سهامدار جزء بودند که شرکت‌های ساختمانی از جانب آنها اقدام به ساخت و ساز  می‌کردند.

وی بیان کرد: طبیعتا اگر اوراق سلف منتشر شود، آموزش‌های لازم از سوی بازار سرمایه به افراد داده می‌شود. مسئله‌ای که در حال حاضر وجود دارد، بحث‌های قانونی و ساختاری است تا در آینده فرآینده انتشار و تحویل اوراق به صورت روان انجام شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس