کد خبر 1165338
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹

به گزارش مشرق، عبدالله شهبازی درباره اتفاقات آمریکا در کانال تلگرامی خود نوشت: اجلاس مشترک کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) تا ساعات اولیه صبح پنج‌شنبه، ۷ ژانویه ۲۰۲۱/ ۱۸ دی ۱۳۹۹، به وقت شرق آمریکا، ادامه یافت و در حوالی ساعت ۳:۴۵ صبح پنج‌شنبه صحت آراء الکتورال آقای جوزف بایدن و خانم کاملا هریس بعنوان رئیس جمهور و معاون رئیس‌جمهور بعدی آمریکا تأیید شد. سپس، در ساعت ۳:۵۰ صبح، ترامپ با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که روال عادی انتقال قدرت به دولت بعدی در ٢٠ ژانویه انجام خواهد شد.

به گمان من، حوادث عجیب ۶ ژانویه تا سحرگاه ۷ ژانویه، اشغال کنگره و پس از آن، نه ناشی از دیوانگی بلکه طرح حساب شده ترامپ و حلقه اصلی حامیان و نزدیکانش بود با اهداف معین. اگر این فرضیه درست باشد در آینده جزئیات آن در خاطرات یا مصاحبه‌های دست‌اندرکاران و مطلعین آشکار خواهد شد.

ترامپ خواست نشان دهد که تنها هوچی و توئیترباز بزرگی نیست بلکه قابلیت آن را دارد که به اقدامات بکلی نامتعارف و قمارگونه و بسیار خطرناک دست زند با پیامدهای مخرب بسیار سنگین. او خواست نشان دهد که می‌تواند با استفاده از اختیارات عظیم رئیس‌جمهور و برخورداری از آراء قریب به نیمی از امریکائیان و پایگاه اجتماعی مهاجمی که در اختیار دارد، به سادگی آمریکا را به ورطه جنگ داخلی بکشاند. توجه کنیم که در جامعه آمریکا هواداران حزب جمهوری‌خواه، بویژه ترامپیست‌ها، عموماً‌ مسلح‌اند ولی بسیاری از هواداران حزب دمکرات در خانه سلاح ندارند.

به این ترتیب، ترامپ توانست با استفاده از بحران اشغال ساختمان کنگره (کپیتول) در کوران مذاکرات فشرده ساعات پایانی چهارشنبه و ساعات اولیه پنجشنبه با سران دو حزب و مقامات قضایی و مهمتر از همه جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب، امتیازاتی را که می‌خواست بگیرد.

این امتیازات می‌تواند شامل تضمین‌هایی باشد برای تداوم فعالیت سیاسی او و عدم پیگرد قضایی خود و نزدیکانش پس از انتقال قدرت. اگر ترامپ طبق روال عادی به سادگی قدرت را به بایدن منتقل می‌کرد هیچ تضمینی وجود نداشت که پس از آن خود و نزدیکانش، بویژه جرد کوشنر دامادش، برای سال‌ها گرفتار پرونده‌های سنگین قضایی نشوند.

بحران ۶ ژانویه ٢٠٢١ آمریکا ترامپ و ترامپیسم را بعنوان یک نیروی سیاسی مهم (در درون حزب جمهوری‌خواه یا خارج از آن) تثبیت کرد و به سران دو حزب نشان داد که این جریان بخشی از واقعیت آمریکای امروز است که نمی‌توان نادیده‌اش گرفت.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 2
 • سید IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
  6 2
  جالب بود
 • US ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
  3 5
  بزرگترین اشتباه ترامپ، حمله به جهانی سازی و بازار آزاد بود ..! آن هم در زمانی که همه میدونیم امریکا توسط یک گروه خاص اقتصادی و ایدئولوژیک با گرایشی ترسناک و پلید اداره میشه.
  • US ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
   3 4
   دمکراتها با پروژه کشته سازی، هجمه های سنگین رسانه ای، ابزار ویروس چینی و تحمیل هزینه توانستند فعلا سیستم آمریکا را با تقلب هایجک کنند، ولی این دوامی چندان نخواهد داشت چون ترامپ تشت رسوایی،فساد گسترده و ماهیت پلید چپ بین الملل و گلوبالیستهای جهانی را از بام به پائین انداخت، و اکثر آمریکائیهای وطن پرست و دیگر مردم دنیا را از خواب غفلت بیدار کرد.
 • سعید IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
  7 3
  ترامپ اگر کنگره معاونش مایک پنس و مقام انتخاباتی جورجیا ازش تمام و کمال حمایت می کردند هیچ وقت اختیاراتش رو به جوبایدن نمی داد دید تا کسی ازش حمایت نمی کنه و تنها است گفت باشد انتقال مسالمت امیز قدرت انجام خواهد شد ترامپ مجبور بود این کار رو کند چون که تنهای تنها بود .
  • بیبی IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
   2 0
   کاملا درست میگید با شما موافقم
 • علی IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
  4 0
  قابل توجه فتنه گران داخلی سال ۸۸ در ایران بخصوص میرحسین موسوی و کروبی و خاتمی که کمی مردانگی را از این نامرد مغرور متکبر که در مقابل قانون کشورش حداقل تمکین میکند و بایدن را نهایتا رییس جمهور میشناسد و حرکت اراذل و اوباش طرفدار خودش را در حمله به کنگره محکوم میکند.... اما در کشور ایران حدود ۷ ماه اراذل و اوباش و منافقین و افراد قلاده طلا به گردن به بهانه تقلب و حمایت از میرحسین موسوی مملکت را دچار آن خسران و زیان معنوی و مادی نمودند……… لعنت الله علی القوم الظالمین
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
  0 0
  باور این مطالب آقای شهبازی تکمیل پازل آمریکا است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس