کد خبر 1164003
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۱
خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت

طبق آخرین اخبار جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال میتوانند اقدام کنند و ثبت نام سهام عدالت انجام می شود.

به گزارش مشرق، آزادسازی سهام عدالت در سال جاری آغاز شد و سهامداران میتوانند ۶۰ درصد از سهام عدالت خود را از طریق بانک ها بفروش برسانند. از زمان آزادسازی سهام عدالت، جاماندگان سهام عدالت درخواست ثبت نام داشتند که از همان زمان ثبت نام جاماندگان سهام عدالت در دستور کار قرار گرفت. امروز یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت را تشریح کرد.

اختصاص سهام عدالت به مشمولان تا دو ماه آینده

حدود ۴۹ میلیون نفر از جمعیت کشور سهام عدالت دارند، اما متقاضیان بسیاری هستند که معتقدند دولت باید به جاماندگان سهام اختصاص دهد.

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز از اختصاص سهام عدالت به مشمولان تا دو ماه آینده خبر داد.

محمد صفائی دلوئی گفت: طرح اختصاص سهام عدالت به جاماندگان در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسید و از شهریور ماه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تکلیف شد که مشمولان جدید را شناسایی کند.

به گفته او، وزارت کار شش ماه فرصت دارد تا جاماندگان اختصاص سهام عدالت را شناسایی کند. از آنجایی که از شهریور ماه به این وزارتخانه برای شناسایی مشمولان ابلاغ شده، مشمولان جدید در بهمن ماه مشخص می‌شوند.

خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت

این عضو کمیسیون اقتصادی در خصوص این که سهام عدالت جدید به چه کسانی اختصاص داده می‌شود؟ عنوان کرد: سهام عدالت جدید به همه روستائیان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و خانوارهایی که درآمد ماهانه کمتر از پنج میلیون تومان دارند اختصاص داده می‌شود.

همچنبن براساس اظهارات او، این لیست در بهمن ماه مشخص می‌شود و وزارت کار با همکاری وزارت اقتصاد باید منابع و سهام لازم برای مشمولان جدید را در نظر بگیرند.

نحوه واریز سود سهام عدالت سهامداران غیرمستقیم

مژگان صفری مقدم مسئول مرکز تماس ذینفعان بازار سرمایه، در رابطه با کارکردهای مرکز تماس ذینفعان بازار سرمایه، اظهار کرد: این مرکز در اصل محل پاسخگویی به تمام سوالات سهامداران بازار سرمایه است به نحوی که سهامداران می‌توانند از هرکجای ایران که باشند بدون نیاز به پیش شماره ۰۲۱ با شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرند. از جمله خدماتی که این مرکز ارائه می‌دهد می‌توان به توضیح و رفع مشکلات سهام عدالت، درگاه یکپارچه سهام عدالت، سامانه سجام، مجامع الکترونیک و … اشاره کرد.

او بیان کرد: بیشترین تماس این مرکز از جانب افرادی است که در دریافت وجه حاصل از فروش سهام عدالت با مشکل مواجه شده اند و برای بررسی آن به فضاهای ارتباطی چندانی دسترسی ندارند.

مسئول مرکز تماس ذینفعان بازار سرمایه تصریح کرد: هر فردی که می‌خواهد وارد بازار سرمایه شود فارغ از آنکه سهام عدالت دارد یا خیر برای خرید و فروش سهم مانند بازارهای دیگری نیاز به شناسایی شدن دارد، به علت آنکه فرآیند شناسایی در بازار سرمایه از طریق سامانه سجام صورت می‌پذیرد.

صفری مقدم در رابطه با جاماندگان سهام عدالت، تصریح کرد: این موضوع فعلا مربوط به شرکت سپرده گذاری مرکزی نمی‌شود بلکه مجلس و دولت باید در این رابطه تصمیم گیری کنند به علت آنکه شرکت مذکور تنها قابلیت اجرایی دارد.

او در رابطه با علت فروش نرفتن سهام عدالت افراد بیان کرد: فرآیند فروش سهام از طریق کارگزاری‌ها انجام می‌شود مردم اگر در رابطه با عدم واریز نشدن سهامشان با مشکل مواجه هستند کافی است به کارگزاری بانکی که شماره شبای آن را در سامانه وارد کردند، مراجعه کنند یا اگر هم نمی دانند که اسم کارگزاریشان چیست با شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرند و پس از آن با وارد کردن شماره ملی خود نسبت به کارگزاری مربوطه خود آگاهی پیدا کنند.

مسئول مرکز تماس ذینفعان بازار سرمایه بیان کرد: پرداخت سود سهام عدالت افراد تا پایان سال به حساب سهامداران عدالت واریز خواهد شد، نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد، سهامداران مستقیم به ازای تک تک سهم‌های حاضر در پرتفویشان سود دریافت می‌کنند، اما سهامداران غیر مستقیم، هرگاه مجمع پرداخت سود شرکت سرمایه‌گذاری استانی آنها برگزار شود، پس از آن سود به حسابشان واریز می شود.

طرح «جاماندگان سهام عدالت» در مجلس

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه علی‌رغم شروع واگذاری سهام عدالت از سال ۸۵، بسیاری از مستحقان از جمله افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و کارگران از دریافت این سهام محروم مانده‌اند، گفت: در کمیسیون اقتصادی مجلس آماری گرفته‌ایم و طی آن دریافتیم حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد، فاقد سهام عدالت هستند. حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر افراد تحت پوشش بهزیستی نیز فاقد سهام هستند. کارگران هم بخش زیادی، سهام نگرفته‌اند. این اعداد، اعداد بزرگی است.

وی ادامه داد: در مجلس بحث کردیم و طرح «جاماندگان سهام عدالت» تدوین و در صحن، اعلام وصول شد. پنج، شش جلسه کار کردیم و جمع‌بندی این بود که با اولویت دهک‌های کم‌درآمد به ویژه جمعیت تحت پوشش نهادهای حمایتی، سهام عدالت اختصاص یابد. طرح در کمیسیون اقتصادی تصویب شده و به صحن علنی مجلس رفته است. پس قولی که ما به مردم داده بودیم، انجام شده و اگر در صحن علنی و شورای نگهبان نیز تصویب شود، به زودی همه کسانی که جزو شش دهک کم‌درآمد جامعه هستند و به هر دلیلی از دریافت سهام عدالت محروم مانده‌اند، این سهام را خواهند گرفت.

آمار جاماندگان سهام عدالت

اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد خطا در شناسایی افراد مشمول سهام عدالت سبب شده که ۴۵ درصد از افراد دهک دهم جامعه (پردرآمدترین‌ها) مشمول سهام عدالت شوند و در مقابل حدود ۳۰ درصد از کم‌درآمدترین گروه‌های جامعه فاقد سهام عدالت باشند.

قرار بود سهام عدالت به دهک‌های پایین جامعه تعلق بگیرد و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، روستاییان، عشایر، زنان سرپرست خانوار، کارگران فصلی و بیماران دارای بیماری خاص در اولویت دریافت سهام عدالت بودند.

اما حالا آمارها خلاف این را نشان می‌دهد. ۶ میلیون و ۶۸۰ هزار نفر از کم‌درآمدترین افراد جامعه سهام عدالت ندارند اما در مقابل ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از پردرآمدترین گروه‌های جامعه سهام عدالت دارند.

خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت

چند نفر از مشمولان جا مانده‌اند؟

خطا در تخصیص سهام عدالت تا جایی پیش رفته که تعداد افرادی که در دهک دهم سهام عدالت دارند (۳ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر) بیش از تعداد افرادی است که در دهک یکم (۳ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر) مشمول سهام عدالت شده‌اند.

از طرف دیگر در گزارشی که وزارت تعاون منتشر کرده نشان می‌دهد ۲۸ درصد از افراد تحت پوشش بهزیستی سهام عدالت ندارند، یعنی حدود یک میلیون نفر. این آمار در خصوص افراد تحت پوشش کمیته امداد بیشتر است. ۲۱ درصد افراد تحت پوشش کمیته امداد یعنی حدود دو میلیون نفر سهام عدالت ندارند.

آزادسازی سهام عدالت با هدف کمک به شش دهک درآمدی پایین صورت گرفته بود که این گزارش نشان می‌دهد این هدف محقق نشده است و بسیاری از مشمولان واقعی از دریافت سهام عدالت جا مانده‌اند.

به همین دلیل مدتی است که در مجلس طرح جاماندگان سهام عدالت مطرح شده است اگرچه هنوز راه به جایی نبرده است. به عبارت دیگر سهام عدالتی که قرار بود به شش دهک درآمدی پایین جامعه تعلق بگیرد و به یک دارایی با ارزش تبدیل شود، حالا از هدف اصلی خود دور شده. یعنی هم به بسیاری از افراد مشمول تعلق نگرفته و هم ارزش آن روز به روز در حال کاهش است.

این در حالی است که رئیس جمهور به مردم توصیه کرده بود که «سهام خود را نفروشند و از منافع بلندمدت آن بهره‌مند شوند.» از طرف دیگر سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت هم به صاحبان سهام عدالت توصیه کرده بود که این ابزار سرمایه‌ای را مانند ملک و یا مغازه خوب نگه دارند.

اما حالا گزارش‌ها نشان می‌دهد هم افراد بسیاری از دریافت این سهام جا مانده‌اند و هم ارزش آن هر روز کاهش یافته و دریافت پول این سهام به مشکلی تبدیل شده که چهار ماه است دارندگان آن را درگیر کرده است.

اگرچه افرادی که فاقد این سهام هستند در انتظارند که مجلس و دولت هرچه سریع‌تر فکری به حال جاماندگان سهام عدالت بکنند. حتی اگر ارزش این سهام در شرایط فعلی رو به کاهش باشد.

۴۲ درصد نیازمندان، سهام عدالت ندارند

با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ازسوی مقام معظم رهبری در ابتدای خردادماه ۱۳۸۴ و پس از آن، با درخواست رئیس‌جمهور وقت از رهبر انقلاب و موافقت ایشان با توزیع گسترده سهام شرکت‌های زیرمجموعه اصل ۴۴ قانون اساسی با هدف تامین عدالت اجتماعی، فقرزدایی و گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران، توزیع سهام عدالت در آبان‌ماه ۱۳۸۴ به تصویب هیات وزیران رسید.

این طرح به‌عنوان یک جراحی بزرگ اقتصادی-اجتماعی از همان ابتدا با چالش‌های مختلفی در اجرا روبرو شد. یکی از چالش‌های اصلی طرح، سازوکار شناسایی مشمولان بود. قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ صراحتا دولت را مکلف می‌کرد مشمولان دریافت سهام عدالت از ۶ دهک پایین درآمدی را شناسایی کند، اما درنهایت آنچه در اجرا اتفاق افتاد، واردکردن دهک‌های جمعیتی یا اقشار مختلف در طرح به‌جای دهک‌های درآمدی بود.

در گزارش پیش‌رو براساس داده‌های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وضعیت مشمولان دارنده سهام عدالت را بررسی کرده‌ایم. بر اساس این داده‌های آماری، حدود ۴۲ درصد (۲۰.۸ میلیون نفر) از افراد واقع در دهک‌های یک تا ۶ که گروه‌های هدف سهام عدالت بودند فاقد سهام عدالتند. بین این افراد، ۳ میلیون نفر هم مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی دیده می‌شوند که از منابع طرح مذکور بی‌بهره مانده‌اند. همه این کژکاری‌ها درحالی رخ داده که در دهک‌های ۷ تا ۱۰ که اصلا جزء گروه‌های هدف طرح اعطای سهام عدالت نبودند، ۱۷.۵ میلیون نفر سهام دریافت کرده‌اند.

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که یکی از دلایل اصلی ناکارآمدی و عدم اصابت منافع طرح توزیع سهام عدالت به گروه‌های هدف (دهک‌های کم‌درآمد)، فقدان یک پایگاه اطلاعات اقتصادی خانوارها بوده که منجرشده دولت‌های نهم و دهم سهام عدالت را به‌جای دهک‌های درآمدی، به قشرها و دهک‌های جمعیتی اعطا کند. البته قضاوت در مورد اینکه چه مقدار از این انحراف تعمدی بوده، سخت است با این حال هرچه هست، انحراف‌ها موجب ناکارآمدی یکی از بزرگ‌ترین سیاست‌های توزیعی در کشور شده است؛ انحرافی که با روح قانون اساسی، تکالیف اصل ۴۴ و آرمان‌های عدالت‌خواهانه کاملا منافات دارد و با منابع مالی که پس از آزادسازی سهام عدالت برای خانوارهای دارای سهام فراهم شده، به‌نظر می‌رسد خود این طرح می‌تواند موجب شکاف طبقاتی شود. در ادامه با شرح مفصل موضوع، از لزوم دخالت موثر مجلس برای اعطای سهام به جاماندگان در دهک‌هایی پایین سخن گفته‌ایم.

در موارد قبلی متذکر شدیم زمانی که قرار شد دولت احمدی‌نژاد سهام عدالت را توزیع کند، از ابتدا مقرر شده بود این توزیع براساس دهک‌های درآمدی و بین ۶ دهک درآمدی پایین صورت گیرد، اما درنهایت دولت توزیع را براساس قشربندی انجام داد که به‌طور مفصل در مورد مشمولان آن بحث شد. گفته می‌شود از آنجایی که هیچ اطلاعاتی در مورد وضعیت اقتصادی خانوارها وجود نداشت، دولت احمدی‌نژاد با تصور اینکه توزیع براساس قشربندی می‌تواند به توزیع عادلانه منجر شود، سهام عدالت را بر این روال توزیع کرده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد این توزیع، به دلیل فقدان دسترسی به پایگاه اطلاعات اقتصادی خانوار و همچنین کنار گذاشتن طرح شناسایی ۶ دهک و جایگزینی آن با قشربندی، کاملا به شکل ناعادلانه انجام شده است. قبل از اینکه به‌طور مفصل به بررسی داده‌های آماری این بخش بپردازیم، این نکته قابل ذکر است که همه داده‌هایی که در ادامه مورد استدلال قرار می‌گیرد، از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان تعاون، کار و رفاه اجتماعی استخراج شده است. طبق توضیحات وزارت رفاه، دهک‌بندی پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به نحوی است که تعداد کل خانوارها در هر دهک برابر و حدود ۲.۹ میلیون خانوار درنظر گرفته شده است، اما تعداد افراد در دهک اول شامل ۴.۴ میلیون نفر، دهک دوم شامل ۶.۶ میلیون نفر و در دهک‌های بعدی شامل ۸ تا ۹ میلیون نفر می‌شود. تعداد نفرات کمتر در دو دهک اول و دوم نسبت به دیگر دهک‌ها را می‌توان به فراوانی بیشتر خانوارهای تک نفره همچون سالمندان تنها و زنان و مردان تنها در دهک‌های پایین نسبت داد.

اما برگردیم به اصل مطلب. موضوع به این شرح است که براساس داده‌های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، از مجموع ۴۹ میلیون و ۱۴۸ هزار و ۷۷۵ دارنده سهام عدالت (تا اوایل شهریورماه امسال)، ۴۶ میلیون و ۲۰۶هزار نفر از آنان در قید حیات هستند. از افراد در قید حیات، در دهک اول (کم‌درآمدترین و فقیرترین دهک) ۷۴ درصد خانوارها سهام عدالت داشته و ۲۶ درصد از خانوارها فاقد سهام عدالت هستند. در دهک دوم، سوم و چهارم نیز به ترتیب ۷۶ درصد، ۷۳ درصد و ۷۱ درصد خانوارها دارای سهام عدالت و ۲۴ درصد، ۲۷ درصد و ۲۹ درصد خانوارها فاقد سهام عدالت هستند. در دهک پنجم و ششم نیز به ترتیب ۶۹ و ۶۸درصد خانوارها دارای سهام عدالت و ۳۲ و ۳۳ درصد خانوارها نیز فاقد سهام عدالت هستند. تا اینجا مشخص شد درحالی که هدف اولیه و محل اصابت طرح اعطای سهام عدالت به ۶ دهک کم‌درآمد بود، این هدف عملا محقق نشده و به‌طور میانگین در دهک‌های یک تا ۶، بین ۲۴ تا ۳۲ درصد خانوارها فاقد سهام عدالت هستند.

خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت

درخصوص تعداد جمعیت این دهک‌ها نیز براساس داده‌های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان (طبق اطلاعات درج شده در جدول و نمودار شماره ۲)، در دهک اول (کم‌درآمدترین) از مجموع ۴.۴ میلیون نفر جمعیت، ۷۶۹هزار نفر فاقد سهام عدالت هستند. در دهک دوم از نزدیک به ۶.۶ میلیون نفر جمعیت، بیش از ۱.۵ میلیون نفر فاقد سهام عدالت بوده، در دهک سوم از حدود ۹.۵ میلیون نفر جمعیت، چهار میلیون و ۳۸۰ هزار نفر فاقد سهام عدالتند، در دهک چهارم از ۹.۷ میلیون نفر حدود ۴.۷ میلیون نفر فاقد سهام عدالتند، در دهک پنجم از ۹.۵ میلیون نفر بیش از ۴.۷ میلیون نفر فاقد سهام عدالت بوده و در دهک ششم نیز از ۹.۵ میلیون نفر حدود چهار میلیون و ۶۹۴ هزار نفر از داشتن سهام عدالت بی‌بهره هستند. در مجموع درحال حاضر و براساس داده‌های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، از جمعیت ۴۹ میلیون و ۴۴۸ هزار نفری دهک‌های یک تا ششم، تعداد ۲۰ میلیون و ۸۰۶ هزار نفر (۴۲ درصد از کل جمعیت این ۶ دهک) فاقد سهام عدالت هستند.

۱۷.۵ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت مستحق نیستند

به‌طور مفصل شرح داده شد که برخلاف تکالیف قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ مبنی‌بر توزیع سهام عدالت بین افراد واقع در ۶ دهک پایین درآمدی، ۴۲ درصد جمعیت این ۶ دهک از عواید سهام عدالت بی‌بهره مانده‌اند. اما در سویی دیگر نکته قابل تامل اینکه، طبق داده‌های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، از مجموع بیش از ۴۶ میلیون نفر افراد در قید حیات دارنده سهام عدالت، ۲۸ میلیون و ۶۴۲ هزار نفر از آنان در دهک‌های یک تا ششم دارای سهام عدالت بوده و حدود ۱۷ میلیون و ۵۶۴ هزار نفر از دارندگان سهام عدالت نیز در دهک‌های ۷، ۸، ۹ و دهک ۱۰ قرار دارند. براین اساس طبق این داده‌های آماری، در دهک هفتم از مجموع ۹.۳ میلیون نفر در قید حیات، ۴.۷ میلیون نفر دارای سهام عدالتند، در دهک هشتم از ۹.۲ میلیون نفر حدود ۴.۶ میلیون نفر سهام عدالت دارند، در دهک نهم از حدود ۹ میلیون نفر تعداد ۴.۴ میلیون نفر دارای سهام عدالت بوده و در دهک دهم (ثروتمندترین) نیز از ۸.۶ میلیون نفر، تعداد سه میلیون و ۸۵۴ هزار نفر دارای سهام عدالت هستند. از آنجایی که تحلیل خانوارها مهم‌تر از تحلیل جمعیت است، در این خصوص نیز بررسی‌ها نشان می‌دهد در هر کدام از دو دهک هفت و هشت، ۶۷ درصد از خانوارها دارای سهام عدالت هستند. در دهک نهم و دهم (ثروتمندترین دهک) نیز به ترتیب ۶۵ و ۶۰ درصد افراد سهام عدالت دارند.

۳ میلیون مددجوی کمیته امداد و بهزیستی سهام عدالت ندارند

در موارد اشاره شده به‌طور مفصل درخصوص ضعف اساسی شناسایی مشمولان و اعطای سهام عدالت بحث کردیم و گفتیم که بخش قابل توجهی از محل اصابت و گروه‌های هدف این جراحی بزرگ اقتصادی-اجتماعی دقیق نبوده؛ چراکه از طرفی افراد متمکن فراوانی مشمولان این سهام شده‌اند و در طرف دیگر، مشمولان مستحق زیادی هستند که به دلیل ناقص بودن سازوکار شناسایی و پویا نبودن آن از تصاحب سهام عدالت کنار گذاشته شده‌اند. در این زمینه به وضعیت دهک‌ها نیز اشاره کردیم؛ اما در بخش دیگری از آمارهای پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، نکته قابل تاملی دیده می‌شود. موضوع از این قرار است که براساس داده‌های آماری پایگاه آماری مذکور، از مجموع ۲۰ میلیون و ۸۰۶ هزار نفری که در دهک‌های یک تا ششم فاقد سهام عدالت هستند، حدود سه میلیون و ۳۱ هزار نفر از این افراد، مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند. طبق این آمارها، از سه میلیون و ۸۷۸ هزار نفر افراد تحت پوشش بهزیستی، ۲۸ درصد از آنان و از چهار میلیون و ۶۰۶ هزار نفر افراد تحت پوشش کمیته امداد نیز ۴۳ درصد آنان فاقد سهام بوده و در مجموع ۳۶ درصد از افراد تحت پوشش این دو نهاد حمایتی فاقد سهام عدالت هستند (جدول شماره ۲). نکته قابل تامل اینکه، جاماندن بیش از سه میلیون نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از دریافت سهام عدالت درحالی است که براساس آمارهای پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، به ۴۷ درصد از خانوارهای ایرانی بیش از یک سهام عدالت تعلق گرفته است.

اعطای سهام به جاماندگان در انتظار تصمیم مجلس

گفته شد که ۴۲ درصد از افراد دهک یک تا ششم فاقد سهام عدالت هستند که در بین آنها حدود سه میلیون نفر نیز افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی دیده می‌شود. این موضوعات نشان می‌دهد که توزیع سهام عدالت به همه اهداف خود نرسیده است. در این خصوص گرچه هیچ ابزار قانونی برای خلع ید از افراد غیرمستحق (در دهک‌های هفتم تا دهم) و توزیع این سهام بین افراد مستحق وجود ندارد، با این حال نمایندگان مجلس یازدهم در همین خصوص طرحی را با عنوان «طرح ساماندهی سهام عدالت» تهیه کرده‌اند که در صورت تصویب در صحن علنی مجلس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف خواهد شد افراد ۱۴ سال به بالای ۶ دهک کم‌درآمد را که درحال حاضر سهام‌دار سهام عدالت نیستند، شناسایی و لیست آنها را برای دریافت سهام به سازمان خصوصی‌سازی ارسال کند.

مجلسی‌ها درخصوص منابع واگذاری سهام عدالت به جاماندگان می‌گویند اولا؛ در سال‌های ۸۵-۸۴ حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دعوتنامه سهام عدالت دریافت کرده‌اند، اما سهامی به نام آنها واگذار نشده است. ثانیا؛ طبق محاسبات مشترک کمیسیون اقتصادی و نمایندگان دولت نشان می‌دهد حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از سرک مالکیت سهام دولت (درصد مالکیت جزئی سهام دولت) در شرکت‌های بورسی امکان واگذاری دارد و همچنین ثالثا؛ دولت از واگذاری بخشی از سهامی که قرار بود به یک میلیون نفر واگذار کند عدول کرده و حتی برخی از شرکت‌های سودآور را نیز از مجموعه واگذاری‌های سهام عدالت خارج کرده که همه اینها غیرقانونی است. به اعتقاد مجلسی‌ها اینها منابعی هستند که می‌توان جاماندگان را نیز از منافع سهام عدالت بهره‌مند کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 91
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵
  17 8
  دولت احمدی نژاد برای اینکه بگه سهام عدالت دادم مثل صف نانوایی هر کی امد دادنند،اخرشم گفتند تمام شد.
  • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   21 9
   صد رحمت به شرف احمدی‌نژاد آمد به مردم خدمت کرد یارانه و سهام عدلت وکارت سوخت ومسکن مهر وسدسازی از خدمات احمدی‌نژاد بود وهم چنین توسعه ی صنعت هسته ای کشور
  • IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   4 3
   حالا هم با همون ثبت نامی های صف نانوایی پز بده آخرشم بگو نون تمام شد.
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   5 0
   ۷:۱۳بده از همونایی ام که مستحق این سهام عدالتم، ولی کو پز چی بدم،مسکن مهرم در شهر ما ساختند بدون هیچ قانونی الان بیشترش از روستا و مناطق دیگر به شهر ما امدنند،مسکن که گیرمان نیامد که هیچ،قیمت مسکن بع علت افزایش تقاضا هم بالا بالا رفت.
  • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   2 9
   البته ک خارج از صف میخاستین گیرتون نیومد میموندی توصف الانم حرف مفت نمیزدی
 • امیین IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  9 3
  نوشتید ۱۷.۵ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت مستحق نیستند ، مگر صدقه میدید؟ مگر حق مردم نیست؟
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  با سلام من برای سهام عدالت ثبت نام کردم کد پگیبری برام نیمواد
  • هرکی IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
   0 0
   باید سیمکارتت به نام خودت باشه بعد از دو سه روز می فرستن
 • جواد IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  2 2
  طرح بسیار اشتباهی هس یکی از علل ب خاک خون کشیده شدن بورس همبن سهام عدالت بود هیچ نقدینگی برای خرید اون نیس
 • IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  11 0
  سلام ما خانواده ی 5 نفره هستیم درآمد کمی داریم سهام عدالت هم نداریم این چه عدالتی هست که به کم درآمدا ندادن ولی به ثروتمندان دادن
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  7 0
  سلام. خواهشا سهام عدالت رو با بی عدالتی مثل یارانه بنزین ویرانه کرونا نکنین، که به ما که درآمد پایینی داریم وشغل شوهرم آزاد هست ومغازه اجاره ای فقط کارتخوان مغازه چون به نام خودشه، کارت‌هایی که تو مغازه میکشن برای خرید اجناس و این پول وارد حسابش میشه وزارت کار این رو درآمد ماهیانه حساب کردن، خیلی بی انصافیه،، خیلی،، خدا شاهده فقط فروش مرغ داره که سود کم داره بعد تمام پول که تو حسابش بره رو سود حساب کردن، خواهشا از راه دیگه شناسایی کنین وباعث بی عدالتی نشین
 • حفظ اله یگانه IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  5 0
  بله منم یک کارگرم سهام ندارم
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  7 0
  سلام ,عزیزان کاری کنید سهام عدالت به همه تعلق بگیرد خدا رو شکر میبینم خونواده های غنی مثل همیشه حواسشون جمع بوده و ثبت نام کردند ,لطفا عادلانه بیایین دوباره سر شماری کنید و اسم نویسی بخدا گناه داره ما الان چند تا خونواده ایم که هیچ کدوم سهام عدالت نداریم لطفا خیلی ظلمه ,در حق ما که بخاطر بی اطلاعی نداریم لطفا می تونید مبلغ را یک سوم کنید و ولی به همه مشمول بشه مطمئن باشین باز فقیر و فقرا و ندارها,که مشغول بدبختی بودند جزو آمار نیستند تشکر
 • علیرضا IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  3 0
  همیشه همین طور بوده و خواهد بود من خودم شخصا نزدیک به دو الی سه بار از طریق ایثارگران اقدام به ثبت‌نام کردم ولی هیچ سهامی به من و خانواده ام تعلق نگرفت وحتی یک بار هم به دفتر مرکز سهام عدالت رفتم وآنجا وقتی کد ملی خود وخانواده ام را ارائه کردم به من گفتند که اصلاً تا کنون شما در سامانه ثبت نام نشده اید ووقتی که گفتم خوب حالا شما نام من وخانواده ام را بنویسید گفتند دیگر وقتش تمام شده. تازه متوجه شدم که نزدیک 1الی2سال ازطرف بسیج و ایثارگران سر کار بودم واین همه دوندگی سر کاری بود. من الله توفیق
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  یه زمانی برای سهام عدالت ثبت نام میکردم ویعده هم جامونده چون نه اینترنتی بودنه امکاناتی برای ثبت نام وپردرامدهاشرایط ثبت نام هم داشتن والان گرفتن چیه املاکشون اضافه شدوحالامیگن جامانده هاشناسایی شدن!باباهنوزدعوای وام کروناتموم نشده و خیلی ازکم درامدانگرفتن یه کارگربیمه تامین اجتماعی باحقوق دوتومن واجاره خونه بالاتواین گرانی بازارآیامستحق نبود؟!معیارچیه والاصاحبخونه ماچهارتاخونه داره تحت پوشش کمیته امداد والبته شوهرنداره,و کلاتوایران بدون حساب یه دونی میپاشن که اونم قسمت دونه درشتامیشه!!بدبختی ماایرانیااینه که همین خرپولاتقلادارن برن تحت پوشش که ارقام دولت میوفتین وبی پولااینقدردرگیرروزمرگی که وقت دنبال کردن حقوقشونم ندارن وآخرم دستشون خال میمونه!مثلاهمین خونه های خالی که طرف هفتگی میده پاچراغخونه امااجاره نمیده وقیمت اجاره هیییی می‌ره بالاترین واحد اندازه سه واحد اجاره میگیره!
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  5 0
  این طرح قطعا اجرا نخواهد شد. چون اجرا شدن این طرح موج وسیعی از امید در بین چندین میلیون نفر ایجاد خواهد کرد و سرنوشت انتخابات 1400 را به ضرر لیبرال ها رقم خواهد زد
  • مستر آرت IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
   1 0
   اجرا شد رفت
 • احمدی IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  8 0
  سلام حالا کی میتونیم ثبت نام کنیم و کجا به چه صورت... منم سهام عدالت ندارم پنج نفریم و کارگر بدون بیمه و حقوق ثابت
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  3 0
  سلام عدالت رو به همه بدید چرا که قبلا به پر در امد ترین افراد جامعه دادید
  • US ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   3 0
   سلام من به عنوان زن سرپرست خانوار نام نویسی کردم ومدارکم وبه بهزیستی تحویل دادم بعد بهم گفتن اسمت نیس ومدارک گم شده مگه میشع کجا باید برم
 • عزیزالله دوابی IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  سایت مربوط به ثبت شماره شبا مدتی است بسته است وما هنوز موفق به ثبت شماره شبا نشدهایم تکلیف چیست
 • مامندنعمان سرهاتی آغبلاغ IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  2 0
  سوءالم این درچه سنی شامل سهام عدالت می شوند
 • ناشناس IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  به خدا آدم مونده توش هیچ حرفمون نمیاد بابا بس کنید مردم بیچاره کردید با این تورم و این گرونی مردم ندارن دیگه شکم خودشون سیر کنند چه نیاز مند و چه بی نیاز خدا از هرچه مسئول نگذر اون دنیا چه جور میخوان جواب گو باشن من موندم توش چرا رهبر این مسئول های شکم پرور وبی لیاقت چه جور برکنار نمیکنه
 • اعظم IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  2 0
  سلام من سرپرست خانواده ام من وسه تاپسرهام سهام عدالت نداریم ودرامدی هم نداریم ومستاجر هستیم بایدچکارکنیم توراخدابگیدوکمکمون کنید. تابتونیم اسم نویسی کنیم سهام عدالت باتشکر
 • ناشناس IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  بسم الله الرحمن الرحیم خدا کند هرچی پیش میاد عاقبت بخیر ی باشد و هر کسی برای کشور کار میکند عاقبت بخیر شود و همه مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران انشاالله
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  سلام والا من تا موقعی که سر کار بودم و سهام عدالت می دادند گفتند باید کارفرما اسامی شمارو رد کند که این کار رو هم نکردند و سهام به ما تعلق نگرفت من یک کار گر بازنشسته پیمانکاری در شرکت نفت هستم و هیچ سهامی هم بهم تعلق نگرفت یعنی اسامی ما هارد نشد
 • zz IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  5 0
  میشه یکی بگه کی باید ثبت نام کرد. و از چه راهی؟؟؟
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  باسلام ببخشید من همسرندارم یه بچه بی سرپرست دارم سهام دارم فروختم اماهیچی نیومده توحسابم اشتباه کردم فروختم هیچ درآمدی هم ندارم میرم منزل کارمیکنم توروخداکاری بکنید
 • شاندیزی IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  4 0
  چرابه من که از متوسط هستم سهام عدالت نداده اند اما به ثروتمندان داده اند؟ معنی عدالت اینه ؟؟؟؟؟؟!!!!
 • محسن IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  سلام‌‌من‌هم‌کارگرم‌با‌دو‌فرزند‌‌اما‌سهام‌به‌ما‌که‌اون‌موقع‌رسید‌گفتند‌ثبت‌نام‌تموم‌شد‌به‌هر‌جا‌که‌گفتند‌هم‌سر‌زدیم‌انا‌ثبت‌نام‌نکردند‌اما‌ثروتمندای‌جامعه‌سهام‌دارند‌این‌عدالت‌نیست
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  این سهام همون پول جیب ماست
 • رقیه IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  سلام زن سرپرست خانو اده هستم مستاجرم هیچ درآمدی ندارم ما که احتیاج داریم سهام عدالت چند سالی به ما تعلق نگرفته یه فکری به حال ما هم بکنید
 • فاطمه IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  والله در چند پاراگراف چند نفر نظر دادند و آمار ارقام واحد دادند و ....تکراری خلاصه معلوم نشد ما جاماندگان سهام عدالت که جزء کارکنان تامین اجتماعی هستیم چطور شناسایی و به آمار دریافت کنندگان اضافه میشویم ضمنا پدرم بنده خدا سال 1389 فوت شده که جزو تامین اجتماعی بوده و ایشان هم که سهام شامل حالشان نشد !!بنده هم الان دیگه 56 سالمه فکر کنم راه پدرم رو در پیش باید بگیرم.
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  سلام ماهم یه خانواده 5نفره هستیم سهام عدالت نداریم شوهرم کارگره. پیمانکاری. اگه درسال 3.4ماه کارکنه چن ماه دیگه بیکاره. لطفا حق وناحق نکنین. چجوری شناسایی میشن. خواهش میکنم درست تصمیم بگیرین
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  سلام منم ثبت نام کردم ولی دفاتر پیخوان که رفتم میگن اصلا ثبت نشده هیچی منم الان سهام عدالت ندارم
 • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  خواهشاً سهام عدالت بر اساس افرادی که یارانه معیشتی گرفتن انتخاب نکنید چرا که دولت شما همیشه خطا می‌کنه وله جای اینکه به فکر قشر کم درآمد باشه به فکر پردرآمد هستش
 • ناشناس IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  این سریع هم اگه احمدی نژاد کاندیدبشه من صددرصدبه احمدی نژاد میدم چون احمدی نژادبه مردم کلی خدمت کرد
 • م IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  سلام من سهامم یک. میلیونی دادن ولی سود چارصدی میدن بهم شوهرمم که کارگره ودوتا بچهام هیچ کدومم سهام ندارن اللن کجا باید اینا ثبت نام کنن
 • مهرانگیز کلانتر هرمزی IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  سهام عدالت منوشوهر ودوپسرم مستقیم است ولی هیچ گونه حرفی از مستقیم گفته نمیشود چه خاکی برسرمان میریزند ممنون یکی جواب بده چکارکنیم
 • مهدیه IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  سلام من و شوهرم سهام داریم ولی ۵ فرزندم ندارن اگر کسی از شما میداند به کجا مراجعه کنم تورو خدا بگین
 • مربم IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  من زن سرپرست خانواده هستم، شوهرم برج 6 فوت کرده99نه سهام عدالت دارم، نه هیچ حقوقی، شوهرم شغلی نداشته، حتی آزموقعی که فوت شده یارانه وکمک معیشتی هم قطع کردن، پلیس به اذافه 10 هم رفتم ولی یارانه هنوزه من نداده اند، یه فرزند هم دارم، ایم چه عدالتی هست، وازگارتون به خدا که هیچ رسیدگی نمی‌کنید، اگه ازمردم رای هم بخاین همین جور، رفتارکنید، خدایی هم هست
 • ساهره عفراوی IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  من وهمسرم و بچه ام وضع مالیمون بد مستاجریم ودرامد ماهانه ما فقط 1میلیون تومن بااین خرج ومخارج سهام عدالت هم نداریم هرجا میریم کافی نت میگه دیگه ثبتنام نیست مادرم هم که زن پیر و تنهایی هم سهام عدالت دریافت نکرده ماکه وضع مالی خوبی نداریم سهام عدالت دریافت نمیکنیم اون وقت پولدار همه سهام عدالت دارن.لطفا رسیدگی کنید
  • محسن IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   0 0
   به خداقسم به فکراین مردم باشید.زندگی کردن با ده میلیون سخت است شمارابه خداخودتان رافقط یک روز جای این مردم بگذارید.آبروی مردم درخطراست فکری کنید
 • وحید IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  شما ها نمی توانید سهام ما را واریز کنین و به فروش برسونید
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  اکثر مردم ک واقعاا مستحق سهامن ندارن لطفا ی فکری بحال ما کنید ک سهام نداریم
 • عالم موسوی DE ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  2 0
  من۶۰درصد سهام را فروختم هنوز پول دستم نیامد چیکار کنم بخدا به پول نیاز دارم کجا برم سوال کنم به من جواب بدن از کی بپرسم اگه به پولش نیاز نداشتم مجبور نبودم بفروشم
 • مصطفی IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  سلام چرابه ماسهام عدالت نمی دین واقعا بی عدالتیه خواهشا ماروهم ثبت نام کنید
 • مهری بهاریان IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  چراماکه تحت پوشش کمیته امداد بودیم سهاممان ۲۵۰ هزاری است ولی افراد شاغل یا پردرامدها سهام یک میلیونی دارند
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  سلام ما نه سهامی داریم نه بیمه هستیم فقط و فقط حقوق کمیته و یارانه ،ی خونه داره میاد پایئن اخه این چه عدالتیست
 • IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  آخه کدوم عدالت من سرپرست چهار نفرم آن زمانی که خواستم ثبت نام کنم دهیار روستایمان گفت چنکه تامین اجتماعی داری ثبت نام نمیکنیم در صورتی که یه همکار دارم سه تا خونه داره مغازه داره زمین کشاورزی داره سهام عدالت داره یارانه هم میگیره آخه این کدوم عدالت
 • افشین IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  0 0
  سلام واقعا درود بر شرف اونهایی ک تلاش می‌کنند حق به حقدار برسه و جاماندگان سهام عدالت به حقشون برسند
 • سیدعلی پنا جعفری نسب IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  سلام درود بر مسولین عزیز که درفکرکم درآمدهای هستند که سهام ندارند خدا عاقبت بخیر باشید بنده اجاره نشین وتحت حمایتی کمیته هستم وخودم فرزندانم سهام عدالت نداریم: خدخیرتان دهد
 • مریم US ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  سلام توروخدا منم سرپ ست خانوارم سهام عدالت ندا رم لطفا پیگیری کنین ممنون
 • مریم US ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  سلام من سرپرست خانوارم سهام عدات ندارم لطفا پیگیری کنین ممنون
 • IR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  سلام ماهم خانواده ی پنج‌ نفره هستیم وهیچ‌ سهامی نداریم چه طوری باید ثبت نام کنیم؟
 • فریبا شیخ علی پور IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 1
  تشکر
 • حسین IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  من از جاماندگان سهام عدالت هستم حتما باید برای سهام عدالت ثبت نام کنیم یعنی خود دولت خبر نداره به کی تعلق میگیره و به کی نه؟!!!!!!!!!!!!
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  واونایی که اسمشون ازهمون اول برای سهام عدالت درنیومده باید چکارکنن ؟؟
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  سلام ماهم خانواده ۴نفره براسهام عدالت ثبت نام نکردیم چه جوری ثبت نام کنیم
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  سلام و خسته نباشید به همه مسعولان که بفکر ما ها که سهام عدالت نگرفتیم من سبتنام کردم و گفتند تموم شد ولی الان هیچی ندارم نه سهام عدالت و نه بیمه و نه کار و حتا تو کمیته نیستم هیچی ندارم از شما خاهش میکنم بفکر ما باشید ممنون از شما و دست شما را میبوسم تشکر از شما خدا قوت خدا پشت پناه تون
 • مسعود بریهی IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  1 0
  سلام به مسولان و به زحمت کشان دولت دست شما را میبوسم وقتی که بفکر ما هستید خیلی ممنون از شما عزیزان نگاه کنید تو سیستم و ببینید که ما هیچی نداریم فقط سر یارانه زندگی میکنیم اول خدا و بعد شما دستون درد نکنه بفکر ما هم باشید ممنون از شما خدا پشت پناهتون
 • امیدتقوی IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  اگر لطف کنید به بنده را همثبت نام بفرمایید.سپاس گذارم.
 • موسی ملایی IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  سهام عدالت خیلی خوبه
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  خانواده‌ای که ۴نفره هستن و یکی از اعضای خانواده سهام عدالت ندارد آیا می‌تواند ثبت نام کند؟
 • غریبه IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  بخدا سهام عدالت شد مال پولدارا من که کارگرم و خونه ندارم با دو تا بچه نه وام معیشتی گرفتم نه اون ۱۰۰تومنی که ریختن نه سهام عدالت روزی ۷۰هزار تومن درامد شوهرمه حالا اشنای که ازشون خبر دارم خونه ۴طبقه مغازه و ۴نفر رو بیمه کرده توش و بازنشسته حقوق بگیر کرایه ۳خونه خدا شاهده این ناعدالتی از یاد خدا هم نمیره چه برسه به ما فقیر فقیر تر و پولدار پولدار تر در ایران خودکشی کنیم بهتره بقران دیگه خسته شدیم از فقر حتی پول دکتر رفتنم نداریم خسته ایم خسته
 • ح عباسی IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  من زنم و سرپرست خانواده هستم سهام عدالت ندارم چیکار کنم ؟
 • محمد IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  1 0
  سلام سهام عدالت رو چطوری پیگیری کنی وثبت نام کنیم
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  خوب پس کی ثبت نام میکنند ماه ثبت نام کنیم.تمام شرایط روهم که دولت اعلام کرده داریم .جزوواجد شرایط ها هستیم
 • /علی IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  بمن.سهام.ندادن.کجاثبت.نام.کنم
 • محمدرصا IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  ماثبت نام کردیم ومن پدرم درچند سال که پول سهام اعالت هم برای یه٨٠ویه٤٠ دیگرهیچی خودم بیکارم و٥برادردیگرم همش بیکارن
 • اسماعیل شه بخش IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  با سلام خدمت بزرگان من چک سهام عدالت دارم ولی نمی‌دونم چرا تو سهام نبودم لطفآ پیگیری کنید کارگر سر فکله ام یک روز کار ده روز بیکارم سه تا دختر دارم اجاره نشینم به خانمم هم ن یارانه نه معیشتی میدم خیلی با مشکل زندگی سر میکنیم یه دختر مدرسه ای یه دختر شیر خشک خور بخدا از پسه پوشاک در نمیاییم لطفآ کمک کنید ممنون چک سهام دارم ولی تو سایت سهام نیستم چرا آخه
 • زهرا IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  من شوهرم بیکار بود و من کارمند بودم الانم بازنشسته شدم ودر واقعه خودم سرپرست خانوار هستم. ووقتی به کارکنان دولت سهام دادن من کل خانواده ثبت نام کردم ولی بجز خودم همه رو حذف کردن و نمیدونم این چه وضعشه که بیکاران جزو کدوم اقشار جامعه هستن و اون سال نتونستیم بچها وشوهرم ثبت نام کنیم.و هنوز هم شوهرم بیکار هست
 • طاهره طرسکی IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  نداره
  • محسن علیدادی IR ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
   0 0
   من داری ۲ فرزند سهام ندارم شغل هم ندارم کارگر ساختمانم این چه عدالتی
 • IR ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  من اصلا سهام عدالت ندارم و کسی هم راهنماییی نکرد یعنی تهت پوشش کمیته امداد هم هستم
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  سلام اگر کسی سهام عدالت ندارد باید چکار کند؟
 • FR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  من سرپرست دوتا بچه هستم ولی سهام عدالتی نگرفتم اصلا" اسم نویس هم نکردم چیکار کنم
 • ناشناس IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  خداوکیلی چرامردمومسخره میکنین دوروزه درگیرم حالاکه رفتم واسه ثبت نام سهام. میگن کسایی که اصلاثبت نام نکردنو ثبت نام نمیکنن. خب پس کیودارین ثبت نام میکنیین ماچکارکنیم. مگه ماازهمین مردم وکشورنیستین
 • خانم امیری IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  خدارحمت کنه اموات هرانسان خیرخواه وخداشناسی که برای مردم مملکتش زحمت میکشه و خیروصلاح مردمش رو میخادوالا من هم تحت پوشش کمیته امداد هستم وزنی هستم که سرپرست سه فرزندم ولی سهام عدالت هم ندارم ان شاءالله این سهام عدالت نصیب من وامثال من هم بشه الهی آمین چون ما زنان سرپرست خانواده خدایش به این سهام عدالت نیازمندیدم بخوصوص که اجاره نشین هم باشیم
 • عباس کرانی IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  باسلام وخسته نباشید.بنده چندسال ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍قبل برای سهام عدالت ثبت نام کردم ونوشت ثبت نام شما باموفقیت انجام شد.ولی بعدارآن هروقت ‍‍‍‍‍‍‍‍‍بیگیری کردم نوشت این کدملی ثبت نگردیده است.الان هم چندسال است که مردم سود سهام عدالت دریافت میکنندومن همچنان سرگردان ...الان بایدکی جواب منوبده.
 • معصومه بهمنی IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  3 0
  من ۶ ماهه فروختم ولی هیچی به حسابم وارد نشده شماره ام به اسم شوهرمه‌ چطوری باید تغیر شماره بدم
 • رضایی IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  0 0
  شوهرم کارگره دوتا بچه مستجر چرا به ماتعلق نگرفت سهام به اونی تعلق گرفته که با پول خودشو میشوره مانه سر داده کمیته هستیم نه بهزیستی خودم کلکسیون مریضیم بایک شوهر کارگر اخه این انسافه
 • نداکریمی IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  1 0
  سلام عدالت
 • قلامرضا چاکری زنگیان IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۱
  0 0
  چرا ما معلولها بهزستی سراوان بلوچستان ایران سهام عدالت نمیدهند
 • مرتضی احمدی نسب IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۱
  0 0
  من یک راننده اس پاس بدبخت هستم که سهام عدالت بهم تعلق نگرفته به کی باید بگم عدالتی وجود ندارد اگه بود به من بدبخت تعلق میگرفت من خیلی خیلی ازاین نحوه ناراضی هستم به کی باید بگم خدایا عدالت نیست
 • مهدی اعجازی IR ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  0 0
  آقاچندین ساله خداشاهده بیکارم وباوجودداشتن زن ودودختر.هیچگونه د آمدی ندارم وواقعاگیرکردم وچاره ندارم.میدانم الان هم وقت خودمرامیگیرم وهیچ کسی جوابی نداره که بگه...بلأخره سهامراچگونه بایدنام نویسی کرد؟
 • علیرضا خانی IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
  0 0
  من جامانده سهام عدالت هستم ۶۵
 • محسن IR ۰۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  0 0
  سلام من یکسال هست که بازنشسته شدم،قبلامیگفتندکارمندان نمیتوانندسهام عدالت بگیرندتابازنشسته بشوند،حالاهم که بازنشسته شدیم ثبت نام درکارنیست!!مگه ما ایرانی نیستیم!!چطوربرای رای دادن میگیدبشتابیدورای بدیدولی برای حقمان هیچ کاری نمیکنید!!!واگذاربه خدامیکنمتان
 • محمدولی IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  0 0
  واقعا متاسفم برای این سیستم ومسۓولین اجرایی من تک کلیه هستم مستاجرهستم کارگرساده هستم بیمه ندارم وزن وبچه دارم این سهام عدالت نیست بی عدالتیه پس تکلیف ماچی شد
 • ابوالفضل کریمی IR ۰۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  1 0
  تورو خدا اگه دین دارید اگه خدارو قبول دارید اگه عدالت که از علی (ع)درس میگیریدبیاید حق مردم که سهام عدالت حالا نتونستن به هر دلیلی یا گرفتار بودن یا اصلا تو کمابودن حالا سهم دارن از این مملکت بهشون بدید
 • احمد غلامعلی TR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
  0 0
  آخه ما چه گناهی کردیم که تا باحال جاماندیم بلاخره اگه حق مناسبت لطف کنید در غیر اینصورت حتماً جز مردمان هستیم خبر ندارم که تنها حقی که بهفوتیها تعلق میکیرد سهام عدالت است مرسی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس