شورای عالی سیاست گذاری اصلاحات

یکی از نزدیکان لیدر اصلاحات در اظهاراتی با اشاره به ساحت مقام معظم رهبری گفته: با تدابیر ایشان شاهد انتخابات حداکثری خواهیم بود. این در حالی است که "سوابق فتنه" ولو با تدبیر نظام هم رفع نمی‌شود.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

پس از انتخابات ۱۴۰۰، یقه حامیان رئیس‌جمهور خاطی را بگیرید!

محمدرضا خبّاز، فعال اصلاح‌طلب و از استانداران سابق در دولت آقای روحانی در مصاحبه با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی پیرامون انتخابات ۱۴۰۰ گفته است:

"مردم باید احساس کنند، فردی که نامزد انتخابات بوده و مورد پسند آنهاست، برنامه عملیاتی قابل بررسی و شمارش دارد تا اگر فردایی رئیس‌جمهور از عهده کار برنیامد، بتوان به صورت مشخص و روشن، حداقل گریبان طرفداران آن فرد را گرفت. اگر رئیس‌جمهور بعدی از سوی حزبی معرفی شده، مردم بتوانند از طریق احزاب، از فرد موردنظر مطالبه کنند. به صورت خلاصه باید تفاوتی با انتخابات‌های گذشته وجود داشته باشد."[۱]

*از قدیم گفته‌اند "ماهی را هر موقع از آب بگیرند، تازه است"!

فلذا می‌توان به این فرایند اندیشید که پیش از هر رخدادی طرفداران ستادی آقای روحانی از سوی مردم مورد استنطاق قرار بگیرند که چرا در ۲ دوره انتخابات از شخصی حمایت کردند که هیچ کارنامه اجرایی موفقی نداشت و عمده شعارهایش از جمله "لغو بالمرّه تحریم‌ها" محقق نشد.

باید دانست که رفتار سیاسی در قبال کارنامه ضعیف یک منتخب در دو شاخه "وظیفه مردم و وظیفه حامیان ستادی" قابل دسته‌بندی است.

در بحث مردم این انتظار از شهروندان وجود دارد که شعارهای یک منتخب را همواره مد نظر داشته باشند و ضمن سنجش کارنامه او با شعارها؛ به عبرتی که از آرای خود می‌گیرند نیز توجهی همیشگی داشته باشند.

به این نحو که اگر مطلوب است آنرا تکرار کنند و اگر نیست اصطلاحا از یک سوراخ دوبار گزیده نشوند.

وظیفه حامیان سیاسی و ستادی یک منتخب اما بسیار بیشتر و حتی مهمتر از وظیفه مردم است.

فرض بر ضعف در کارنامه یک منتخب؛ حامیان بایستی در وهله اول از مردم عذرخواهی کنند که چنین گزینه ضعیفی را در دامان رأی آنها گذاشتند.

در گام دوم، توضیح و تبیین این مسئله از سوی حامیان ضروریست که چرا اشتباه کردند و کدام قسمت از آنالیز آنها غلط بود که منجر به معرفی این گزینه ناکارآمد به مردم شد؟

در گام سوم نیز از حامیان ستادی یک منتخب انتظار می‌رود که با یک عملکرد مسئولانه اگر مثبتاتی در رقیب می‌بینند؛ شهامت این را داشته باشند که در یک بیان منطقی به مردم بگویند اگر فلانی از جناح یا حزب رقیب آمده بود می‌توانست بهتر عمل کند. دقت شود که این اشاره حامیان شکست‌خورده یک منتخب البته بایستی حاوی استدلال‌های متقن و بیان منطقی باشد نه اینکه شیطنتی در آن نهفته باشد برای اینکه مطامع سیاسی آنها بر خلاف مصلحت مردم و کشور تأمین شود!

نگاهی به رفتار اصلاح‌طلبان و سایر حامیان آقای روحانی در قبال سه گزینه فوق‌الاشاره به روشنی می‌تواند میزان وجود منطق و مردم‌گرایی را در این اردوگاه خاص سیاسی نشان دهد.

***

یک عضو مجلس خبرگان رهبری "گرانی" را منکر بزرگ دانست

"ستاد امر به معروف" وارد مسئله گرانی می‌شود؟

حجت الاسلام والمسلمین علی معلمی، امام جمعه قائمشهر و نماینده مجلس خبرگان رهبری در دیدار با دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت زهرا(س) گفته است: امروز یکی از منکرات بزرگ در کشور موضوع بی تدبیری و گرانی‌های افسار گسیخته است که موجب نگرانی و نارضایتی مردم نیز شده است.

به گزارش خبرگزاری رسا، او می‌افزاید: ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید به دردهای اساسی مردم بپردازد و در جهت مرتفع کردن آنها همه تلاش و ظرفیت‌های قانونی خود را بکار بندد.[۲]

*طبیعیست هنگامی که دولت بعنوان حاکم جامعه و کارگزار اصلی از اعمال "نظارت بر قیمت‌ها" خودداری می‌کند؛ این مسئله موجب ترویج منکر گرانفروشی و سودپرستی در ابعادی از جامعه می‌شود.

در این شرایط نیز بیش از همه مردم هستند که درگیر آسیب در معیشت خود می‌شوند.

فلذاست که آمران به معروف و ناهیان از منکر بایستی در این شرایط به کمک مردم بشتابند و بسته به موقعیت و ابزارهایی که دارند با منکر گرانفروشی در همه اضلاع ستاد و صف آن بصورت قانونی برخورد کنند.

این تکلیف البته حمایت خواص و دستگاه‌های قضایی و امنیتی را نیز طلب می‌کند تا با حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر؛ زمینه را برای ترویج بیشتر فریضتین در جامعه فراهم کنند.

قوه قضائیه نیز به عنوان مدعی‌العموم وظایف سنگینی در این حوزه دارد.

***

"سوابق فتنه" با تدبیر نظام رفع نمی‌شود آقایان!

جواد امام، فعال چپ و از نزدیکان لیدر اصلاح‌طلبان در بخشی از یک مصاحبه با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی پیرامون انتخابات ۱۴۰۰ گفته است:

"بنده امیدوارم تدابیر و منویات مقام معظم رهبری را احزاب و قوا درنظر داشته باشند تا شاهد تنش‌های سیاسی در کشور نباشیم و پیش‌بینی می‌کنم که در انتخابات ۱۴۰۰ شاهد تنش‌های سیاسی نخواهیم بود. با تدابیر ایشان شاهد انتخابات حداکثری خواهیم بود. بزرگ‌ترین تهدید و معضل یک نظام سیاسی حضور نداشتن مردم در انتخابات است و نظامی که فاقد پشتیبانی مردم باشد، نمی‌تواند در مسیر پیشرفت شتاب داشته باشد. "[۳]

*بایستی در نظر داشت که تدابیر مقام معظم رهبری یک مسئله است و درست و غلط عملکرد خواص و جریانات سیاسی کشور یک مسئله دیگر!

به دیگر سخن، هنگامی که اصلاح‌طلبان در سال ۸۸ تمام عقبه اجرایی خود را با دخالت دادن در فتنه سوزانده‌اند و از معرفی جوانان اصلاح‌طلب نیز اِبا می‌ورزند نمی‌توان بحث "تدبیر رهبری" را مطرح کرد زیرا این مسئله با ایراد و تناقض فلسفی مواجه می‌شود.

در بحث حضور حداکثری نیز اگرچه این حضور یک امتیاز است اما عامل حیات انتخابات رعایت قانون است. رهبر انقلاب نیز در تمام انتخابات‌های تاکنون و آینده بر حضور و مشارکت حداکثری مردم تأکید داشته و دارند.

اما این گناه مردم و رهبری نیست که اصلاح‌طلبان انتخابات ۸۸ را به آتش کشیدند و انتخابات مجلس یازدهم را "تحریم خاموش" کردند. یعنی این اقدامات پلشت و کج‌روانه یکسری آثار وضعی دارد که طبیعتا حتی در زمان مدیریت امام معصوم هم در جامعه بروز خواهد کرد.

کما اینکه در نهج‌البلاغه نیز می‌خوانیم که حضرت امیر(ع) بارها و بارها از آسیب‌هایی که بواسطه عملکرد بد کوفیان دامنگیر حضرتش شد؛ ‌ لب به شکوه گشوده است.

پس بدانیم که تدبیر ولی فقیه و امام جامعه هر لحظه جاری و ساری است اما نبایستی از عملکرد خائنان به نظام و مردم غفلت و اثر وضعی آنرا حاشا کرد و یا از رهبری خواست که در هر حالتی بتواند آثار خیانت را رفع کند.

کما اینکه می‌بینیم ائمه معصومین(ع) هم در حکومت‌های خود بعضاً موفق به چنین کاری نشدند.

برخی معتقدند بر اساس چینش مهره‌های بازی انتخابات ۱۴۰۰ تا این لحظه؛ اصلاح‌طلبان بدشان نمی‌آید که رفتار تحریمی خود در انتخابات مجلس یازدهم را تکرار کنند و کاهش مشارکت را رقم بزنند.

لازم به اشاره است که اظهارات جواد امام مبنی بر اینکه سال ۱۴۰۰ بدون تنش خواهد بود صحیح هستند اما اگر ستاد اصلاحات بگذارد!

در این باره یک نگاه ساده به نامه اخیر موسوی خوئینی‌ها که تلویحا بر تحریم خاموش انتخابات تأکید کرده است و خوانش اظهارات حجاریان مبنی بر وقوع اغتشاش در ایام انتخابات ۱۴۰۰؛ هشدارهای بیشتری را سبب می‌شود. [۴]

***

۱_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/۳۰۴۸۲۰

۲_ rasanews.ir/۰۰۲ofy

۳_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/۳۰۴۷۹۰

۴_ mshrgh.ir/۱۱۲۱۸۸۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  5 0
  بشود لطفا
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
   3 1
   باید مراقب بود ظاهرا ترامپ و تیمش در روزهای آخر ریاستش به نیابت و هماهنگ با تیم بایدن در حال طراحی اقدام ضربتی و خطرناکی در منطقه حتی علیه ایران هستند تا جواز رفع پیگیرد قضایی خود و بستگانش را از لابی صهیونی بگیرد زنهار
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  7 1
  اگر بناست بیایند و با فریب و تزویر و تهدید از مردم رأی بگیرند همان بهتر که نباشند و انتخابات را تحریم کنند.
 • NL ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  1 0
  در شرایطی که- بارها اثبات شده نمیتوانند یا نمیگذارند- طبقات متوسط به پایین و فرودستان شناسایی شوند (میلیون نفرها بیکار و بیگاری ده با مزد کمتر از قانون کار!، و بدون حق برخوداری از قانون کار و بیمه و ثروتهای میلیاردی) و اما سهام کذایی عدالت ندادند! اما میلیون نفرها ثروتمند به واسطه مثلا کارمند دولت بودند و اما در حقیقت با رانت و وامها میلیاردها بودند و میدانستند چگونه اموالشان مخفی و فرار مالیاتی کنند رفتن سهام کذایی عدالت گرفتند و اینگونه یکی از بزرگترین بی عدالتی در جمهوری اسلامی رخ داد و خود برخی مسئولاتن افشا کردند. بهتر بودن این ثروت ملی حقش برای همه مساوی و بین همه امکان دریافت میشد (به شرط اینکه در خوداظهاری صداقت داشته و درصورت افشا و اثبات غیر برخوداری البته معیارهای حقیقی باید پس داده و جریمه اش بدهند)ف این طوری بتهر بود/ الان میلیون نفرها بخاطر اندکی هسام عدالت کذایی ناراضی از نظام هستند و به خاطر اندکی سهام میلیون نفرها چه بسا مخالف نظام شدند! در حالی طی این چهل سال، بسیرای کارگزران و کارمندان حکومت به ثروتهای نجومی و قارونی دست یافتند و موضع آقازاده ها بوجود آمده است! اگر اتفاقخطرناکی برای نظام و کشور بیفتد مطمئن باشید همان کارمندان و کارگزاران رانتخ.وار و سرمایه دار پشت حکومت خالی میکنند و با اولین فرصت با پولهای چپاول شده پا به فرار میگذارند. همه این خسارات غیر قابل جبران، ناشی از طمعکاری و حرص بی حد اندکی در نظام بود که اخلاق و انصاف انسانیت رعایت نکردند! آیا ارزشش داشت برای اندکی هسام چنین ناراضی تراشی شود و در بخش کشور احساس بیعدالتی بوجود بیاید؟!
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
   0 0
   هسام؟ یا سهام؟ حالت خوبه؟ الان به خاطر سهام عدالت مردم ناراصین؟> به خاطر قیمت مرغ و برنج و کرایه خونه و موز و گوشت و طلا که ناراضی نیستن یارانه خیلی خوبی هم به اونها داده میشه . بیکاری هم که اصلن وجود نداره پوشک بچه 200 هزار تومن نیست. شیرخشک 40 هزار نیست. فقط سهام عدالت مشکله .عجب تحلیلی واقعا تو معلوم نیست از کدوم گوری اومدی اینجا اظهار فضل میکنی
 • مظلوم IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  9 1
  این کار فقط به دست بسیج حل میشه و بس . باید دمار از روزگار گران فروشان و محتکران و غارت گران بیت المال در بیارن
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  3 1
  اگر ستاد امر به رشوه هم وارد بازار شود. اجناس بسیار گران تر می شوند. چون هزینه رشوه ها هم اضافه می شود. مانند باغ های عروسی مختلط که امر به رشوه وارد می شود.
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  7 0
  هرچیزی که اصلش وجود دارد تقلبی اش هم را می سازند ! متٱسفانه لباس گرانقدر پیامبر از این مستثنی نیست اصلا لباس ملاک شناسایی نیست ، می توان لباس را به تن هر شخصی کرد.
 • سید IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  6 0
  اصلاح طلبان تهوع آور که چهاردهه است ملت به جز خیانت و چوب گذاشتن لای چرخ پیشرفت کشور چیزدیگری از ایشان ندیده است، بهتر است گور خود را از این کشور گم کنند و بگذارند مردم با آرامش خیال به امور مملکت بپردازند!
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  1 1
  جناب امام جمعه مشکل اصلی در کشور تداخل مسولیتها میبلشد که خود باعث شده تاکسی پاسخگو نباشد لطفا توصیه بفرمایید هر ارگان ونهادی دقیقا کار قانونی وشرعی خود را انجام دهد
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  1 0
  برنامه گروه مشهور به اصلاح طلب براساس تمام شواهد اشكار وپنهان شركت درانتخابات ومعرفى تعداد زيادى داوطلب بى خاصيت جهت شكستن وكاهش دادن اراء فردى است كه رئيس جمهور خواهد شد تا بعدا بگويند رئيس جمهور منتخب اكثر مردم نيست ودرصلاحيتش اشكال كنند
 • تک سوار DE ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  2 1
  ستاد امر به معروف همیشه غایبه. این همه به امران حمله می شه ولی دریغ از یک حرکت. ستاد بی هنر و بدون استراتژی با بودجه زیاد.
 • علی IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  0 0
  اول یقه خودش ومعاونینش را بگیریدوبه اشد مجازات برسانید، بعد بروید سروقت تک تک این اوباش اصلاح طلب.
 • علی IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
  0 0
  باور بفرمایید از رفتار شما با فساد و صلاح و هر چیز دیگر تهوع گرفته ام. بس کنید دیگر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس