رفاه

ماجرای واگذاری ابهام‌آمیز فروشگاه رفاه در حالی مسکوت مانده است که سهام آن با رقمی بسیار ناچیز و کمتر از ارزش واقعی، بدون پرداخت حتی یک ریال از سوی آنها به‌صورت قسطی واگذار شده است.

به گزارش مشرق، خبرگزاری آنا طی گزارشی به برخی ابهامات درباره عملکرد مدیران فروشگاه رفاه پرداخته است.

واگذاری عجیب فروشگاه رفاه یکی از موضوعاتی است که طی سال‌های گذشته سؤالات زیادی را در اذهان عمومی ایجاد کرد. بر اساس این واگذاری، ۶۲ درصد فروشگاه حدوداً ۲۵ ساله «رفاه»، به قیمت عجیب ۴۶۵ میلیارد تومان (آن هم به صورت اقساط)، به دو شرکت «سپهر نوید آفرین» و «بازتاب سهام توس» واگذار می‌شود.

ماجرا از چه قرار بود؟

سهام فروشگاه رفاه به‌عنوان یک شرکت دولتی، در اختیار بانک‌های ملی، صادرات، ملت، تجارت، سپه و سازمان زمین و مسکن، بیمه ایران، بیمه مرکزی، شهرداری تهران و برخی شهرداری‌های کلان‌شهرها بود، تا زمانی که طی سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ با یک واگذاری جنجالی، مالکیت ۶۲ درصد از سهام این فروشگاه زنجیره‌ای به شرکت‌های «سپهر نوید آفرین» و «بازتاب سهام توس» واگذار شد.

بر اساس آمارهای منتشرشده، سرمایه فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه با ۲۲۵ شعبه (در زمان واگذاری) و گردش مالی سالانه هزار میلیارد تومان و نزدیک به چهار هزار پرسنل بیش از پنج هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شد و به سوددهی خوبی هم رسید و روند رو به رشدی داشت، اما ناگهان چوب حراج به این سرمایه قابل توجه که در طول سال‌ها توسط مردم ایجاد شده بود، زده شد و ۶۲ درصد سهام این فروشگاه تنها با رقم ۴۶۵ میلیارد تومان فروش رفت؛ یعنی چیزی حدود ۹۰ درصد تخفیف در معامله!

معرفی شرکت‌ها؛ «سپهر نوید آفرین»

بر اساس اسناد منتشرشده توسط رسمیو، «سپهر نوید آفرین» متعلق به خانواده ابوترابیان، با مدیرعاملی امیرحسین ابوترابیان است.

معرفی شرکت‌ها؛ «بازتاب سهام توس»

بر اساس اسناد منتشرشده در رسمیو، سعید ابوترابیان، برادر امیرحسین ابوترابیان (مدیرعامل سپهر نوید آفرین) عضو هیئت مدیره شرکت «بازتاب سهام توس» نیز است.

ردپای خانواده ابوترابیان در فروش مُفت رفاه

نکته قابل توجه و سؤال بزرگ در این بین، ردپای خانواده ابوترابیان در خرید ۶۲ درصد سهام فروشگاه رفاه به قیمتی ناچیز است. امیرحسین ابوترابیان مدیرعامل یکی از شرکت‌های خریدار و سعید ابوترابیان عضو هیئت مدیره شرکت دیگر است.

سعید ابوترابیان چرا و چگونه به عضویت هیئت مدیره بازتاب سهام توس اضافه شد؟

برای پاسخ به سؤال فوق، نگاهی به «بازتاب سهام توس» هم نیز جالب توجه است. این مجموعه خصوصی از شرکت‌های متعددی تشکیل شده بود که به قولی از زیرمجموعه‌های «گروه مالی صدر پارس» به شمار می‌رفت. (گروه مالی صدر پارس بعدها به دانایان پارس تغییر نام داد)

«گروه مالی صدر پارس» با وزارت «عباس آخوندی» در دولت یازدهم و دوازدهم بیش از پیش شناخته شد. وقتی رسانه‌ها نام شرکت‌های منتسب به آقای وزیر، دوستان و آقازاده‌هایش را منتشر کردند، نام «گروه مالی صدر پارس» هم به چشم می‌خورد. در این گروه مالی می‌شود تقریباً فهرست کاملی از اطرافیان «آخوندی‌» در وزارت راه و شهرسازی را دید. از مشاور وزیر گرفته تا بستگان و معاون وزیر سابق در این شرکت دیده می‌شد.

جالب اینجاست که حضور دوستان و آشنایان «عباس آخوندی» در «بازتاب سهام توس» اتفاقی بود که در اولین روزهای سال ۱۳۹۶ افتاد. درست در همان ایامی که کار واگذاری ۲۰ درصدی سهام رفاه به «سپهر نوید آفرین» تازه به اتمام رسیده بود و در حالی که اعضای هیئت مدیره «بازتاب سهام توس» آبان ۹۵ به مدت دو سال تا آبان ۹۷ انتخاب شده بودند، تغییراتی ناگهانی اتفاق افتاد که طی آن با تعویض اعضای هیئت مدیره نامی آشنا به این اعضا اضافه شد.

ابوترابیان به‌عنوان نماینده یکی از شرکت‌های زیرمجموعه «گروه مالی صدر پارس» به اعضای هیئت مدیره «بازتاب سهام توس» پیوسته بود. این اتفاق تقریباً یک ماه پس از آن صورت گرفت که «بازتاب سهام توس» خرید ۴۲ درصدی سهام رفاه را با ترکیب هیئت مدیره قبلی و البته با نام «دانایان پارس» قطعی کرده بود. بنابراین با خارج شدن همه شرکت‌های زیرمجموعه «گروه مالی صدر پارس» ابوترابیان و دوستانش گرداننده بلامنازع این شرکت شدند.

فروش برند «آوازه» به فروشگاه رفاه به قیمت نجومی ۳۴۸ میلیارد تومان

اما پس از اطلاع از ماجرای فروش سؤال‌برانگیز ۶۲ درصد سهام فروشگاه به قیمت ناچیز ۴۶۵ میلیارد تومان، به یک معامله جنجالی دیگر می‌رسیم.

بر اساس قرارداد ذیل، بِرَند شرکت «آوازه» طی قراردادی عجیب و به قیمت نجومی ۳۴۸ میلیارد تومان، توسط شرکت «آتیه فروز سبحان» به شرکت «مدیریت سرمایه رفاه» فروخته می‌شود.

معرفی شرکت‌ها؛ «آتیه فروز سبحان»

سعید ابوترابیان که در هیئت مدیره بازتاب سهام توس (یکی از خریداران رفاه در سال‌های ۹۵ و ۹۶) عضویت دارد، مدیرعامل «آتیه فروز سبحان» نیز  هست. بر اساس این سند، احمد صرافان نیز به‌عنوان رئیس هیئت مدیره شناخته می‌شود.

امیرحسین ابوترابیان، مدیرعامل دیگر شرکت خریدار رفاه، به‌عنوان بازرس علی‌البدل «آتیه فروز سبحان» معرفی شده است.

معرفی شرکت‌ها؛ «مدیریت سرمایه رفاه»

شرکت مدیریت سرمایه رفاه یکی از شرکت‌های زیرمجموعه و تابع فروشگاه زنجیره‌ای رفاه است که به‌عنوان خریدار برند آوازه در این قرارداد مشارکت دارد.

در واقع همان فردی که سهام رفاه را مُفت خریده بود، حالا بِرَند نه چندان باارزش «آوازه» را به قیمت نجومی ۳۴۸ میلیارد تومان به رفاه می‌فروشد!

ردپای «خانواده صرافان» در معامله‌های عجیب و غریب رفاه

خانواده صرافان چهارسوقی که با نام «صرافان برادرز» نیز شناخته می‌شوند ازجمله خانواده‌های شهیر در بازار برنج ایران هستند. این خانواده با خانواده ابوترابیان ارتباطی نزدیک دارند. بِرند «آوازه» تا پیش از این در اختیار خانواده ابوترابیان بود که چندی قبل از فروش به شرکت سرمایه رفاه، توسط برادران ابوترابیان به شرکت آتیه فروز سبحان واگذار شد و پس از آن سعید ابوترابیان نیز به مدیرعاملی این شرکت رسید.

نام صرافان در فهرست بلندبالای دانه‌درشت‌های بانکی

در این میان وقتی «محمود صادقی»، نماینده مردم تهران در سال ۹۶ فهرست ۲۰ بدهکار بزرگ بانک سرمایه را منتشر کرد، نام صرافان نیز در این میان درخشید. گروه صرافان با دریافت ۴ فقره وام بانکی ۱۷۳ میلیارد و ۲۶۶ میلیون و ۹۰۰ هزار توام از بانک سرمایه در ردیف بدهکاران بانکی قرار داشت.

برادران ابوترابیان، تصمیم‌گیران اصلی رفاه!

در سال ۱۳۹۸ اعضای هیئت مدیره شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه به استناد مصوبه مجمع عمومی، معرفی شدند که سعید ابوترابیان به‌عنوان رئیس هیئت مدیره از شرکت سپهر نوید آفرین و امیر حسین ابوترابیان به‌عنوان نایب‌رئیس هیئت مدیره از شرکت بازتاب سهام توس معرفی شدند.

رفاهِ بدون صاحب

نکته جالب این است که تمام اتفاقات فوق در حالی رخ داده که هم‌اکنون سهامداران ۶۰ درصدی این شرکت، علی صرافان به‌دلیل تخلفات ارزی و ... در زندان است و امیرحسین ابوترابیان نیز به قید وثیقه (با املاک رفاه) آزاد است و عملاً «رفاه» بدون صاحب مانده!

سؤال پایانی

اما در پایان سؤال این است که اگر برند گمنام «آوازه» ۳۴۸ میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده، چرا و به چه علت برند خوش‌نام و معتبر «رفاه» با املاک و تجهیزات و دارایی‌ها و... فقط ۷۷۰ میلیارد تومان ارزش‌گذاری می‌شود و گروهی ۶۲ درصد سهام را به‌صورت اقساط خریده و مالک و تصمیم‌گیر تمام ۱۰۰ درصد اموال و دارایی فروشگاه رفاه شده‌اند!

فروشگاه رفاه که بخش اول از سهامش در زمستان ۱۳۹۵ با حدود ۱۴۵ میلیارد تومان به صورت اقساط به فروش رفته بود در واگذاری بخش دوم ۴۲ درصد سهامش تقریبا به قیمت ۳۴۸ میلیارد تومان به فروش رسید.

جالب اینکه همین سهامداران (ابوترابیان)، برند آوازه را که متعلق به خودشان است به مبلغ ۳۴۸ میلیارد تومان به شرکت مدیریت سرمایه رفاه (زیر مجموعه رفاه) می‌فروشند که خودشان هم هیئت مدیره آن هستند و این مبلغ را از حساب‌های رفاه خارج می‌کنند!

البته قوه قضائیه مدتی پیش رسیدگی به این پرونده را آغاز کرد اما اخیراً پیگیری برای به سرانجام رسیدن آن با کندی مواجه شده است. به نظر می‌رسد سرعت عمل در رسیدگی به این تخلف آشکار به جسم بی‌جان و رمق و در حال موت فروشگاه رفاه، جان تازه‌ای ببخشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  93 4
  اکثریت واگذاری ها در این دولت با فساد علنی همراه بوده
  • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
   10 1
   واقعأ همینطور بوده! بعد کسی اگه با اینهمه گندکاری بیاد به اصلاحطلبها رای بده چی میشه صداش کرد؟؟!
  • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
   27 4
   در این فروشگاه ها یک کیلو لوبیا را از کشاورز 7-8 تومان میخرند و 900 گرمی ان را تا بیش از 40 تومان میفروشند اقای رییسی به داد مردم برسید
  • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
   6 0
   احتمالا در این واگذاری‌ها پای خارجی‌ها در میان است که مانند افق کوروش و جانبو فروشگاههای هستند که 49درصد شریک خارجی دارند، این فروشگاهها غیر از اینکه باعث شده‌اند خیلی از مغازه‌های اطرافشان تعطیل بشود از طرفی سود هنگفتی را که به جیب می‌زنند احتمال اینکه طرف خارجی سهم سود خود را به صورت دلار از کشور خارج می‌باشد که این مشکل بزرگی است که در سطح گسترده و در صورت انجام این مسئله در مشاغل دیگر انجام شود می‌تواند ضربه بزرگی به ارزش پول ملی باشد.
  • عبدالله مومن IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
   11 0
   الدزدی العلنی
  • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
   7 0
   یادتونه زنگه شدیدا اصرار داشت پمپ بنزینها را هم برندی و زنجیرهای کنه مردم بیدار شید و با رای درست ایران را از این نوچه های افعی شده امریکا پس بگیرید
  • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
   4 0
   آقا مومن شما معلم دینی دبیرستان نبودی در کل انتظارات بیشتری ازت دارم
 • یک جانباز IR ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  54 7
  خدایا بدادمان برس و قوتی بده به قوه قضائیه تا داد ملت مظلوم ایران را از این اختاپوسها که در راس آن عبا س آخوندی ها قراردارد بگیرد,سالها پیش یک فرد افغانستانی به من گفت شما ملت ایران روی گنج هستید و بعلت دزدی زیاد مسئولین شما در فقر زندگی میکنید آنموقع خیلی ناراحت شدم اما چه راست میگفت این همسایه خوب
 • IR ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  45 0
  فروشکاه رفاه هم دزد ازآب درامدند مشرق دمت گرم خوب گنداشون یکی یکی رو میشه دزدای لاشخوار ننگ برشما..که مثه خفاش خون مردم توشیشه کردین..الاهی نخوریدشون خدا جای حق نشسته این طوری رسوا میشین-
  • سعید قمی IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
   24 0
   در مرکز شهر قم ، فروشگاه بزرگ رفاه بدلیل گرانفروشی و اجحاف بیش از حد به مردم و شکایات متعدد مردمی ……الحمدالله به دستور تعزیرات پلمپ و تعطیل شد.متأسفانه گرانفروشی و تورم در این دولت یکطرف……،زالوهایی مثل فروشگاه رفاه هم طور دیگر دارند خون مردم را می مکند.
 • IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  26 0
  این آدمها باید حبس ابد بشن تا عبرتی بشه برای دیگران به همین راحتی به بیت المال دست درازی نکنن و جزو ارثیه باباشون به حساب نیارن.
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  20 0
  اگر توالی این فسادها ثابت شود شما حساب کن دخل و خرج هشت سال کل مملکت دست این جماعت بوده و چقدر منافذ بیشتر این واگذاریها بوده است
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
   14 0
   بیش از 32 سال از بعد از انقلاب دستشون بوده زنگنه و اخوندی و نوبخت و جهانگیری و کرباسچی و حجاریان و تاجزاده و خاتمی و هاشمی تا ما یاد داریم وزیر و وکیل بودند فقط چند سالی دکتر محمود عدالت محور کسادشان کرد که با کودتای رنگین 88 و انحراف بهاری و سیگنال تحریم دوباره برگشتند
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  16 0
  دانایان پارس متعلق به عبده تبریزی رئیس سابق بورس هست.چرا اسامی را شفاف اعلام نمی کنید
  • یاسین IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
   0 0
   تمام بدبختی ما از همان جناب محمود تان است.شروع تحریمها دزدیها همان موقع بودِ
 • میرطاهر ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  15 0
  خیلی جالب بود
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  9 1
  من ب اقای ریسی ایمان دارم درود ب شرف شما مو رو از ماست میکشه ما صد مثل ریسی داشتیم ایران از امریکا جلو میزد.....تسلیت ب خاطر حاجی مون....فاطمه الزهزا...
 • متوهم توطئه IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  5 1
  این خانواده‌ها جهودی هستند و با مونوپولی یهودی سهام را ارزان میخرند ولی شرکتهای خود را گران به یکدیگر میفروشند. بهترین راه خلاصی از این نظام سرمایه‌داری، اعدام گسترده و تیرباران این زالوهای آشغال هست. درونشان نفوذ خشکینه نمایید.
 • مهدی IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  3 1
  دیگه وقتش رسیده صاحب اصلی این کشور قوته ور در فساد و ظلم ، امام عصر (عج) برسه و خودش عدالت برقرار کنه > سلامتی امام عصر (عج) صلوات «اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج»
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  2 1
  کفتارها به کم هم راضی نیستند! این قماش آدمها در واقع بازوهای مالی جریان نفوذ هستند.
 • ایرانی IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  3 0
  متاسفانه با حقوق 9000تومان در زمان پذیره نویسی فروشگاه رفاه سهام آن را خریدیم 26سال از خرید آن سهام می گذرد دریغ از یک ریال سود ؟ نمی دانیم این چه نوع از مسلمانی در مملکت اسلامی است که این چنین مردم را به راحتی می دوشند و دولت مردانمان همچنان در خواب و دزدان مسئول پرور همچنان در حال دوشیدن مردم.واقعا در خودم می مانم که آیا ما مسلمان و شیعه دوازده امامیم؟؟؟؟ ای مشرقی ها اینهمه خبر و نظر مردم می دهند چند درصد مسئولین می خوانند یا با خبر می شوند.؟؟؟
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  6 0
  مال خودشون رو گرون میفروشند مال مردم رو یعنی رفاه که دولتیه رو، مفت میخرند؟!!!!
 • اکبر IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  0 2
  همه دنیا چین روسیه ترکیه پاکستان هند ووو دارن مارو دور میزنن اون وقت چرا ما نباید خودمونو دور بزنیم مگه داریم مگه میشه
 • محمد IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  2 1
  مملکت 7ساله تعطیله
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  3 1
  ما که هیچ وقت از فروشگاه های زنجیره ای خرید نمیکنیم.فقط با رشد قارچ گونه شون کار و بار سوپر مارکتا رو کساد کردن
 • سیما ES ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  1 1
  چرا در مقابل دزدی های به این روشنی چنین فروشگاهی ساکت هستند؟
 • امین IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  2 0
  خلاصه اش این است : فروشگاه میلیون ها نفر سهامدار خرد هم دارد ، برند خودشان را به قیمت نجومی از جیب سهامدار خرد فروخته اند به خودشان ، الان دو سالی هم هست که سهام به علت امتناع مدیران از ارائه صورت های مالی حسابرسی شده به موقع در بورس متوقف است و سازمان بورس هم علی رغم مسئولیتی که برای حفظ حقوق سهامداران خرد دارد و علی رغم شکایت سهامداران و امکانی که در رد صلاحیت مدیران و عزل آنها دارد ، عملا هیچ اقدامی نمی کند و حتی اجازه نمی دهد سهامداری که نمی خواهد با این حجم از فساد همراهی کند سهامش را بفروشد و فرار کند!! این متوقف کردن نمادها برای شرکت های پر از فساد عملا حمایت از فاسد است .
 • ایرانی IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  1 0
  اگر تو مسئولان مملکت ۲ نفر مرد وجود داره که دستش به دزدی و اختلاس آلوده نشده تا دیر نشده آقایون اختلاس گران فروشگخای رفاه را هر چه زود تر دستگیر کنند قبل از فرار از مملکت هر چند تو این مملکت سر کار قانون با تخم مرغ دزد هست نه با شتر دزد
 • ..... IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  1 0
  رفاه که یه پادزده ماکارونی رو زده ۲۵ دزصد تخفیف.بعد قیمتی که روی بسته نوشته شده جالبه ۵۰۰ تومن هم از قیمت تخفیف کمتره.
 • ناشناس IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  4 1
  اگر بدونید چه ظلمی به پرسنلشون خصوصا در شهرستان ها میکنن . تا شب نگه مدارن . بیشتر از ۸ ساعت کار میکنن با قرارداد ساعتی و نصف حقوق . خدا به داد این مدیر استانها و مناطق رفاه برسه . بعد از چند سال به راحتی نیرو را اخراج میکنن و فامیل های خودشون را میارن .
 • اعظم IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  6 0
  من چند سال پیش پنج میلیون وام گرفتم,سهام رفاه خریدم من وام را تسویه,کردم ولی سهام با کوچکترین افزایش بسته باقی مانده این انسانها,چطوری می خواهند جوابگو باشند البته,اگر بتوان نام انسان را گذاشت از خدا بترسید اگر شرف دارید
 • اکی ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  4 0
  کی قراره رسیدگی کنه ...کسی هست آیا ۰۰۰۰
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  5 3
  پروردگارا کشورمان را از شر اوباش اسلاحتلب حفظ بفرما
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  8 0
  با خواندن این خبر به فهمیدیم که به رکورد عجیبی در دزدی از مال مردم دست پیدا کردیم و کاملا هم قانونی
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  3 0
  واقعا متاسفم
 • IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  0 1
  ملت عزمشان را جمع کنند از ایشان خرید نکنند
 • IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  1 0
  جالبتر از همه این هست که آنتن صداوسیما در اختیار این برندها وفروشگاه ها هست .تو این دو سال فروشگاه چه قدر تو تلویزیون آگهی وجایزه داد.
 • پرسنل رفاه IR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  1 1
  سلام. افرین به شما. اینا پدر پرسنل رو هم درآوردن.
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  1 0
  دل پر خون مردم
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  1 0
  مرگ بر اشرافیت مرگ بر استکبار
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  0 0
  هزاردستان
 • حسن IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 0
  ببینید پشت پرده واگذاری اسم آقای دلار مطرح است
 • کشاورز IR ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 1
  لطفا به تبلیغات میلیاردی که حیف ومیل زیادی هم انجام شده ورود کنند با این همه تبلیغات فروش سرانه رفاه را با هایمر استار مقایسه کنید تا همه با امار وارقام بفهمند که در این مجمعه چه خبر است
 • IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
  0 1
  ننگ بر خائنین این مملکت
 • سام IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  1 0
  ممنون از خبرگزاری مشرق من یکی از پرسنلی هستم ک 12سال مشغول بکارم و تمام این تغیرات و دزدی ها و ناعدالتی هایی ک هر روز بیشتر و بیشتر میشن با تمام وجود احساس کرده ام ان شاء الله ک در قوه قضایه و دادگاه عدالت خواهی رسیدگی شوددد و هم برا مردم و هم برای ما پرسنل خوب بشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس