نگاه پاکستان به نتایج مرحله نهایی آزمایش واکسن کرونا

دروغ‌پردازی و فضاسازی رسانه‌ای مدعیان اصلاحات برای ربط دادن خرید واکسن کرونا به FATF، با اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی برملا شد.

به گزارش مشرق، بعد از رسانه‌ای شدن موافقت رهبر معظم انقلاب با درخواست رئیس‌جمهور برای بررسی مجدد لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، برخی مدعیان اصلاحات تلاش کردند با برجسته‌سازی و بهره‌برداری رسانه‌ای از این موضوع، القا کنند که تهیه واکسن کرونا فقط از طریق پیوستن به FATF میسر می‌شود.

حال‌آنکه بر اساس اظهارات همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی خرید واکسن کرونا به FATF ربطی نداشته و اساساً «مشکل خرید واکسن کرونا حل شد»

عبدالناصر همتی، پنجشنبه‌شب در برنامه خبر شبکه یک سیما بااشاره به چگونگی رفع مشکل خرید واکسن کرونا گفت: امروز با همکاری وزارت بهداشت و درمان موفق شدیم منابع مالی موردنیاز برای واردات ۱۶.۸ میلیون دوز واکسن کرونا را به حساب کارگزار سازمان بهداشت جهانی حواله کنیم.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: ما توانستیم این حواله را از طریق سه بانک در ترکیه، اروپا و یک شعبه بانک ایرانی با اخذ مجوز از اوفک ارسال کنیم.

همتی با بیان اینکه با اخذ مجوز سازمان بهداشت جهانی از اوفک، امروز توانستیم این منابع مالی را از طریق کشور کره جنوبی حواله کنیم، گفت: پس از ۱۰ روز تلاش درنهایت معادل ۱۸۰ میلیون یورو از طریق یک بانک آمریکایی و کره‌ای به یک بانک در سوئیس ارسال کردیم.

وی همچنین در پستی اینستاگرامی که حاکی از رد ادعای ارتباط FATF و خرید واکسن کرونا است، نوشت: در یکی از پست‌های قبلی‌ام تأکید کردم که تحریم آمریکا و نیاز به اخذ موافقت اوفک، موجب شده است تا مسئله خرید واکسن کرونا از کوواکس (covax) با مشکل و تأخیر روبه‌رو شود. در این خصوص چند نکته را برای اطلاع مردم عزیز اعلام می‌کنم.

همتی نوشت: موافقت اولیه برای انتقال از حساب یک بانک (غیر از منابع بانک مرکزی در کره) بامداد امروز (پنج‌شنبه) دریافت شد و دستور پرداخت وجه را صادر کردیم. پیگیری‌های لازم در این زمینه بی‌وقفه ادامه دارد.

وی افزود: هماهنگی لازم را با وزارت بهداشت در این خصوص داریم و مردم عزیز مطمئن باشند که خرید و انتقال واکسن کرونا در اسرع وقت انجام خواهد شد.

تلاش جریان تحریف برای تحمیل FATF با اسم رمز «واکسن کرونا»

گفتنی است یکی از تلاش‌های جریان تحریف طی چند روز گذشته، فضاسازی رسانه‌ای برای FATF و آدرس غلط دادن درباره خرید واکسن کرونا بوده است. آنها در یادداشت‌ها و اظهاراتشان به‌ویژه در روزنامه‌های زنجیره‌ای و شبکه‌های اجتماعی (با هشتک «واکسن بخرید»!) با زیر سؤال بردن مجمع تشخیص مصلحت نظام، مدعی شده‌اند که به دلیل قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF انتقال پول و خرید واکسن کرونا میسر نیست.

علی مطهری، نماینده مجلس دهم در توییتر نوشت: «به خاطر این‌که در لیست سیاه اف‌ای تی اف قرار داریم نتوانستیم پنجاه میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنیم و سهمیه ایران باطل شد. مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پاسخگو باشد.»

روزنامه شرق در مطلبی نوشت: «نپیوستن به FATF به نفع کاسبان تحریم است». همچنین یکی از پایگاه‌های خبری مدعی اصلاح‌طلبی هم به نقل از عضو اتاق بازرگانی نوشت: «برای خرید دارو می‌گویند شما باید پول خودتان را اصطلاحاً تمیز کنید که برای این کار نیاز به FATF است.»

روزنامه دولتی ایران نیز با انتشار مطالب و گزارش‌هایی با تیترهایی چون «تحریم و FATF مانع خرید واکسن»، «رهگیری FATF در خرید واکسن کرونا» و «کیان دولت پیشکش، بگذارید دارو وارد کشور شود» مدعی شد که «لیست سیاه FATF مانع خرید واکسن کروناست.»

همچنین خبرگزاری رسمی دولت (ایرنا) به نقل از یک کارشناس درباره ارتباط بین FATF و خرید واکسن کرونا گفت: «می‌خواهیم کالاهای خود را فروخته و پول آن را دریافت کنیم، آیا می‌خواهیم از کشورها و شرکت‌های مختلف خارجی کالاهایی نظیر واکسن کرونا را بخریم یا خیر. اگر پاسخ به این سؤالات مثبت است، باید عضو FATF شویم... برای رفع این مشکل و حل مشکلاتی که بر سر راه موضوعاتی مانند خرید واکسن کرونا وجود دارد، باید در FATF عضو شویم».

بر اساس همین فضاسازی‌ها بود که علی ربیعی، سخنگوی دولت هفته گذشته نیز به بیان اظهارات نادرستی روی آورد و در نشست خبری خود در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه نپذیرفتن FATF چقدر بر خرید واکسن کرونا تأثیر گذاشته است، تصریح کرد: در مورد انتقال پول بنا بر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله انتقال پول با مشکل مواجه شد و با موانعی روبه‌رو بودیم. به‌طورکلی نپیوستن به FATF آثار خود را نشان خواهد داد قبلاً نیز دولت دیدگاه خود را در این زمینه اعلام کرده بود.

فضاسازی مدعیان اصلاحات و اظهارات نادرست سخنگوی دولت باعث شد، وزیر بهداشت به ادعاهای غلط مزبور واکنش نشان دهد.

وزیر بهداشت: تأثیر FATF  بر خرید واکسن جدی نیست

سعید نمکی، وزیر بهداشت روز چهارشنبه گذشته و پس از جلسه هیئت دولت در گفت‌وگو با شبکه خبر در پاسخ به این سؤال که آیا موضوع FATF تأثیری بر روند بهداشتی و درمانی کشور داشته، اظهار داشت: پیوستن ما به برخی از مراودات بین‌المللی مهم است، اما من تأثیر آن را بر نظام سلامت در اوضاع کنونی، به‌ویژه در رابطه با (خرید) واکسن خیلی جدی نمی‌بینم.

چرا FATF ربطی به واکسن کرونا ندارد؟

FATF یا همان کارگروه ویژه اقدام مالی (در پولشویی) یک سازمان بین دولتی است که سی سال پیش (در سال ۱۹۸۹) با ابتکار کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و بعدها کانادا با هدف مبارزه با پولشویی تأسیس شد.

این کارگروه که اساساً ربطی به مسائل بشردوستانه ندارد، ۴۰ توصیه درباره پولشویی و ۹ توصیه هم درباره مبارزه با تأمین مالی تروریسم دارد که باید الزاماً از طریق وضع مقررات داخلی در کشورهای عضو، اجرا و دنبال شوند. یعنی باید بعد از پذیرش FATF الزامات آن را در کشور، قانونی و اجرا کنیم.

مثلاً نمونه‌ای از این الزامات این است که در حال حاضر حدود ۲۸۵ شخص، موسسه و شرکت ایرانی (صنایع دفاعی، صنایع پیشرفته ازجمله هسته‌ای و نانو، فرماندهان نظامی، دانشمندان کشور در حوزه‌های مختلف و...) در لیست تحریم‌ها قرار دارند و ایران با پیوستن به FATF باید به اعمال تحریم‌ها علیه آنها در داخل کشور متعهد شود! دشمن طی سال‌های گذشته، درصدد آن بوده برای تشدید فشار حداکثری و اطمینان از کارساز بودن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، از طریق سازوکارهای دیگری نظیر FATF نهادهای جمهوری اسلامی ایران را تضعیف و عمق نفوذ ایران در منطقه و حمایت از جبهه مقاومت اسلامی را به چالش بکشاند.

این در حالی بوده است که مدعیان اصلاحات نیز طی چند سال گذشته، «حل شدن مشکلات کشور» و «پایان تحریم‌ها» را به FATF – لایحه‌ای که بیشتر به یک دروغ و فریب آمریکایی می‌ماند تا سازوکاری برای پولشویی! - پیوند زده و بارها ادعا کرده‌اند «اگر FATF را تصویب نکنیم مردم شورش می‌کنند!» و «کره زمین با ما کار نمی‌کند!» و اینکه «FATF را باید بپذیریم حتی اگر ظالمانه باشد!»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: FATF ربطی به واکسن کرونا ندارد

همچنین محمدجواد ایروانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما گفت: اصولاً قواعد FATF شامل اقلام بشردوستانه نمی‌شود، مداخله‌ای در خرید این‌گونه اقلام ندارد و به‌طورکلی وارد این‌گونه مصادیق هم نمی‌شود. اما به‌طورکلی FATF وارد مصداق و مصادیق نمی‌شود بلکه ریسک کشورها را ارزیابی می‌کند طبق قواعدی و به اعضا توصیه می‌کند که مراقبت‌هایی از معاملاتشان بکنند در این حد بیشتر نیست. بنابراین مسئله FATF و چهارچوب‌های آن ارتباطی به واکسن و مسائل روزمره ندارد و اصلاً وارد مصادیق نمی‌شود.

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • يحيا IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  30 3
  آب خوردن مردم را به مذاکره برجام گره زدند. انتظار داريد واکسن را به FATF گره نزنند!!
 • IR ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  1 3
  این چند ماه هم به امید حق تعالی می گذردودولت عوض میشه خدارا شکرکنید زیاد که شش ماه دیگر بیشتر از این دولت نمانده
 • FR ۰۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  0 3
  پس بقیه مردم چی میشن ؟ ۱۶ میلیون ته دل ایرانم نمیگیره
 • SG ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  0 3
  همتی هم خبرهایش مثل نوبخت شده زیاد روی حرفش حساب باز نشود مخصوصا وقتی وعده اینده می دهد و میگوید خواهد شد . در باره قیمت دلار هم خیلی خبر می داد که عملی نمی شد
 • مسعود ابوالقاسم زاده IR ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  1 4
  اصرار عجیب یک گروه برای خرید واکسن کواکس بسیار مشکوک و عجیبه در حالی که هنوز واکس قابل اعتمادی در دنیا تولید نشده و اگر هم بشه تا بیاد نوبت به صادرات به کشورهای دیگه برسه ماهها زمان خواهد برد. بیشتر به نظر میاد گروهی هماهنگ دارن تلاش میکنن که واکس های خاصی رو که خاص مردم ایران تولید شده وارد کشور کنن. جالبتر اینکه خود کواکس در حالی که کشو.رهای غربی و آمریکا هنوز واکسینه نشدن اصرار عجیبی برای صادرات واکس به ایران داره. حقیقتا چه برنامه ای برای مردم ایران دارن و حامیان داخلی اونها چه کسانی هستن؟
 • حسین IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  1 2
  یکبار برای همیشه - وقتی دولت جدید آمد تمام خیانتهای اسهالیها رو باید زیر ذره بین گذاشت و حکمشونو صادر کرد
 • IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  3 3
  از آقای نوبخت تا برادر عباد ! سخنگوی دولت همیشه در نقش پینوکیو ظاهر شده که دماغش در حال دراز شدن است جالب است که در اینجا فرشته مهربون هم نمیتونه پینوکیو رو راضی کنه و این دماغ هیچگاه کوتاه نمیشه
 • احمد رحیمی IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  1 3
  بهره برداری سیاسی از مسائل مربوط به این بیماری که روان مردم رو درگیر کرده نه انسانیه نه اسلامی.به نظرم برای یک بار هم که شده باید بساط اخبار و نظرات دروغ رو جمع کرد.
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  4 6
  توجه کردین این یکی دو هفته تعداد کامنتهایی که از FATF حمایت میکنن تو اینجا زیاد شده؟؟ فکر کنم تو تل آویو و تیرانا اضافه کاری میدن بهشون که هماهنگ با اصلاحاتچی های داخلی این موضوع رو هم عین برجام بکنن تو پای کشور!!!
 • م.ع.م IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  1 2
  هر و قت تولید داخلی امکان پذیر شود تحریم برداشته میشود. مثل بنزین.
 • امین IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  1 5
  واکسن هم که اومد من نمیرم واکسن بزنم. واکسنی که خرید از خارج باشه معلوم نیس توش چی باشه...واکسن تولید داخل هم که فعلا خبری ازش نیست...واقعا چجوری باید اعتماد کنی و واکسن از خارج بخری؟؟ خارجی که همه دشمن ایران و ایرانی هستند...
  • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
   1 0
   اکثر داروهای خوب که اثر گذار هستن از خارج میان به جز الان که تحریم هستیم و کم یاب شدن یعنی تا الان داروی خارجی مصرف نکردید.حالا واکسن خارجی بد شده ؟؟؟
  • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
   0 0
   امثال شماها از تمام دنیا طلبکار هستید وخودتان را برحق میدانید
  • کاظم IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
   0 0
   اول اینکه منبع خبرتان که خیلی موثق است !!!!! ثانیا چطور بفهمیم راستی ها دروغ نمیگن و چطور بفهمیم کاسب تحریم نیستند.واز کجا که هردو دروغ نمی گن!! واز همه مهمتر چرا نمی خواهید شفافیت مالی باشه ؟؟ راستی شما ها که نوشتید نظر خودتان چیه؟!!
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  0 0
  نفوذیهااخرین نفسهارامیکشندتحمل کنید ان مع العسریسرا
 • تک سوار DE ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  0 0
  16 میلیون یورو برای خرید واکسنی که موثر بودنش اثبات نشده و این درحالیه که ویروس در اقصی نقاط دنیا جهاش داشته و عملا واکسن گران قیمت فاقد توانایی ایمن سازی در مقابل ورژن جدید ویروس کرونا هست. هزینه تسلیم از مقاومت به مراتب بیشتر هست.
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  0 1
  تصویب FATF یک خیانت است و هرگز نباید تصویب شود
 • من IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  0 0
  مگه خود همتی نگفت به fatf ربط داره؟؟؟
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  0 0
  البته واکسن چینی خریدار ی شده اول باید به هییت دولت تزریق بشه بعد مردم و ربط دادن FATFبه واکسن و نیت شوم حامیان ان خیلی بی شرمانه و کار کثیفی هست به چه قیمت چیزی دیگه مونده
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
  0 0
  از پولای بلوکه شده برمیداشتن. ما که واکسن ایرانی میزنیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس