کد خبر 1155997
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۸
بورس نمایه

کارشناس بازار سرمایه، می گوید که نقدینگی زیادی به بازار وارد شده است و این موضوع را می توان از حجم معاملات فهمید. بنابراین روند بازار تازمانی که بازارهای موازی انتظارات تورمی نداشته باشند، صعودی است.

به گزارش سرویس بورس مشرق، یکشنبه شاخص کل با اُفت ۱۱۷۰۰ واحدی رو به رو شد و شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. دوشنبه نیز شاخص کل به ۱ میلیون و ۴۸۴ هزار و ۱۰۷ واحد رسید و با ریزش ۲.۱ درصدی مواجه بود. شاخص کل درمجموع ۳۱ هزار و ۶۵۲ واحد ریزش داشت. برای بررسی بیشتر نزولی بودن بورس با کارشناس این بازار به گفتگو پرداختیم.

بیشتر بخوانید:

اثر برجسته اخبار بر بازار سهام

قرار نیست بورس همیشه مثبت باشد

سعید کرداری، فعال و کارشناس بازار سرمایه ضمن تحلیل وضعیت هفته گذشته بازار سرمایه و ریزش امروز شاخص کل بیان کرد: روند شاخص قرار نیست هرروز مثبت باشد و این طبیعی است زیرا شاخص از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزارواحد به محدوده ۱ میلیون و ۵۰۰ رسید و دراین نقطه یک بار روانی داشت. درآن جا دیدیم که مدام درجا زد اما از آن نقطه نیز عبور کرد. ازطرفی موضوعی که نسب به آن خوش بین هستم نقدینگی زیادی است که به بازار وارد شده است و این موضوع را می توان از حجم معاملات فهمید.

وی افزود که اگر ارزش معاملات روزانه را رصد کنیم می بینیم که روزانه نزدیک به ۲۰ هزارمیلیاردتومان معامله صورت می گیرد و این بسیار خوب است که بازار نقدشوندگی مناسبی دارد.

کرداری یادآورشد که شاخص کل از عدد ۱.۵۰۰ حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد نسبت به کف شاخص (۱.۲۰۰ ) رشد کرده است و طبیعی است که عده ای بخواهند سیو سود کنند و ۳۰ درصد سود را برای خود درآمد شناسایی کنند و استراحتی بدهند و ببینند روند بازار به چه صورت است و دوباره ورود کنند. اما به نظر من روند بازار تازمانی که بازارهای موازی انتظارات تورمی نداشته باشند، صعودی خواهد بود.

این کارشناس ادامه داد: همه انتظار دارند قیمت ها کاهش پیدا کند و این انتظار به دلیل نرخ ارز و برابری دلار به ریال و شرایط سیاسی کشوراست که باعث شده جذابیت بازار بیش از پیش باشد و نقدینگی خوبی وارد بازار سرمایه شود.

پیش بینی  از بازار بورس مثبت است. زیرا زمانی که نقدینگی زیاد است و جایی برای رفتن ندارد، ترجیح می دهد سرمایه گذاری کند. باتوجه به شرایط فعلی اقتصاد و رکود یا نزولی بودن بازارهای موازی، بهترین محل برای این نقدینگی بازار سرمایه است.

روند آتی بازار سرمایه مثبت خواهد و سرمایه های سرگردان راه دگیری جز بورس وسهم های بنیادی ندارند

وی درمورد روند آتی بازار بورس اظهارکرد که پیش بینی من از بازار بورس مثبت است. زیرا زمانی که نقدینگی زیاد است و جایی برای رفتن ندارد، ترجیح می دهد سرمایه گذاری کند. باتوجه به شرایط فعلی اقتصاد و رکود یا نزولی بودن بازارهای موازی، بهترین محل برای این نقدینگی بازار سرمایه است. باتوجه به این که بسیاری از افراد تجربه معاملات را در ابتدای سال و ۳ ماهه نخست سال جاری داشته اند و بسیاری نیز آشنایی با بورس نداشتند فرصت های سرمایه گذاری در بازار را چشیده اند. به همین دلیل ترجیح آن ها نسبت به بانک، بورس است و گزینه ای جز بازار سرمایه و سهم های بنیادی برای آن ها وجود ندارد.

کرداری خطاب به سرمایه گذاران بازار سرمایه تاکید می کند: توصیه من این است که سرمایه گذاران سهم هایی را انتخاب کنند که بنیاد قوی و p به e های خوبی دارند و صرفا براساس صف خرید یا فروش و اینکه چند روز مثبت می خورند، سهمی را خریداری نکنند و دقت کنند که سهم های بنیادی زیادی داریم. مانند فملی، فولاد، نوری، پارس و زاگرس. این ها سهم هایی هستند که بنیاد خوبی دارند و حتی در زمان ریزش ها نیز کاهش کمتری داشتند.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد که این رویکرد می تواند بازدهی خوبی برای سرمایه گذاران داشته باشد. اگر هم به نحوه معاملات و شناسایی سهم های بنیادی آشنا نیستند، صندوق های سرمایه گذاری را پیشنهاد می کنم.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که درهفته های اخیر مطرح شد ساختار بودجه است. باتوجه به نگاهی که در لایحه بودجه به بازار سرمایه شده است، جذابیت بورس را درسال آینده بیش از پیش بالا می برد و درهمین راستا دولت سعی می کند بازار طوری باشد تا بتوانند اوراق بفروشند و دارایی هایش را حفظ کند و همین باعث می شود نرخ بهره بانکی را درهمین محدوده ۲۰ درصد فعلی پیش بینی کنیم تا دولت بتواند تامین مالی ارزان قیمتی از بازار داشته باشد و همچنین سهم های خود را واگذار کند.

خبری درمورد FATF  آمد که رهبری برای ادامه بررسی ها موافقت کردند و احتمال دارد که یک دیدگاهی را ایجاد کرده باشد که شاید نرخ ارز با کاهش شدیدی روبرو شود و به واسطه آن تمام اجناس و بازار سرمایه نیز کاهشی باشد. احتمال دارد که این خبر هم در منفی بسته شدن بازار تاثیر موثر بوده باشد اما درنهایت خبر خوبی خواهد بود

ریزش سهم های شاخص ساز شاخص کل را قرمزپوش کرد

کرداری همچنین در واکنش به وضعیت امروز بازار ادامه داد که امروز کمی هیجانات در بازار زیاد بود و باعث شد که بازار کار خود را منفی پایان دهد و تقاضایی برای فروش سهم های بزرگ بازار ایجاد شد که بر شاخص کل تاثیر گذاشت. این سهم ها عبارتند از فملی، فولاد، فارس، شستا، تاپیکو، کگل و اخابر.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این ها سهم های بزرگ و شاخص ساز هستند و باعث منفی شدن شاخص کل در معاملات امروز شدند اما درکل بیشتر نمادها منفی بسته شدند و بسیاری از سهم ها نیز صف فروش بودند. باتوجه به ورود پول حقیقی و افرادی که هیجانی رفتار می کنند و این بازار را برای نوسان گیری انتخاب کرده اند که یک روز سهمی را بخرند و یک روز بفروشند، سریعا به اخبار و هرچیز حساسی واکنش نشان می دهند و این رویکرد باعث می شود که بازار به چنین وضعیتی دچار شود. درکل بازار سرمایه در میان مدت گزینه ای برای رشد نخواهدداشت و بازدهی خوبی را ثبت می کند.

وی درانتها به انتشار خبری مبنی بر احتمال ادامه بررسی FATF اشاره کرد و بیان داشت: خبری درمورد FATF  آمد که رهبری برای ادامه بررسی ها موافقت کردند و احتمال دارد که یک دیدگاهی را ایجاد کرده باشد که شاید نرخ ارز با کاهش شدیدی روبرو شود و به واسطه آن تمام اجناس و بازار سرمایه نیز کاهشی باشد. احتمال دارد که این خبر هم در منفی بسته شدن بازار تاثیر موثر بوده باشد اما درنهایت خبر خوبی خواهد بود. به هرحال تاانتخابات سال ۱۴۰۰ بعید است اتفاقات سیاسی خاص و جدی و حتی ریزش نرخ ارز رخ دهد. دلار نیز درمحدوده ۲۰ الی ۲۵ هزارتومان کمتر نخواهد بود.

شاخص کل از عدد ۱.۵۰۰ حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد نسبت به کف شاخص (۱.۲۰۰ ) رشد کرده است و طبیعی است که عده ای بخواهند سیو سود کنند و ۳۰ درصد سود را برای خود درآمد شناسایی کنند و استراحتی بدهند و ببینند روند بازار به چه صورت است و دوباره ورود کنند.

منبع:سایت خبری بازار

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  17 7
  به خدا قسم اقتصاد نیوز یکی از بزرگترین اخلالگر بازار بورس امروز است چون خواسته یا ناخواسته بذر ترس را دارد می پاشد
 • IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  24 2
  هر روز مثبت؟؟؟!!!! چطور 4 ماه میتونست هر روز منفی باشه تا دو روز مثبت شد رفت اصلاح؟ این پولایی که برباد رفته سرمایه ی ماست نه ارث باباتون که منت میزارین سر ملت
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
   1 5
   آخه داداش یک سال گاویی بالا رفت حالا 4 ماه خرسی پایین آمده
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  18 1
  کجا بورس همش مثبت است این دولت همه ما رابدبخت کرد انقدر بورس بورس کرده کهنمونه سهام شتران و شبنا بالای 5000 تومان خریدیم الان زیر 1500 تومان است و سایر سهام ها هم تقریبا همین طور هستند مجله و صدا و سیما که گیرتان می اید مانند بعضی از دولت مردان توهم می ز وهر چه به ان خیال خامتان می رسد می گویید
  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
   2 1
   بخاطر اینه که سهام شتران شترهاش رفتن بیابون . سهام اسبان بخر روزی 5 درصد تا ابد سود خالص بریز جیب
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  22 1
  کی گفته؟.... بورس یک بازاره چرا دلار سکه مسکن خودرو وکوفتو زهرمار همیشه صعودی هست؟ به بورس که رسید آسمان تپید
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  7 2
  واقعا متاسفم
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  7 0
  الان ماههاست پالایشیها رنگ رشد به خود ندیدن یه هفته کژدار و مریض مثبت باشن دو ماه اصلاح میکنن انقاری خاک مرده پاشیدن مثلا طرح مجلس قرار بود یه تکونی بده که اونم خورد به اصلاح شاخص تازه باید جور این یکیم بکشیم این بورس با این وضعیت باعث بی ثباتی هر چه بیشتر اقتصاد کشور خواهد شد.
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  12 6
  بله بورس نبایدهمیشه سبزباشدازیک طرف بورس نبایدهمه اش قرمزباشدبس است تا این دولت هست بوزس همیشه قرمزه
 • رضا IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  13 0
  چرا همش می خواهيد تقصير را گردن افراد حقيقی به قول شما تازه وارد بياندازيد در حالی که نواسن گيران حرفه ای همين حقوقي ها هستند که بازار را مصنوعی مثبت می کنند و بعد از سود زياد يک دفعه با عرضه زياد خارج می شودند و دوباره بعد از افت همين دور بااطل را تکرار می کنند. اين موضع برای همه روشن شده چرا می خواهيد با تبليغات وا قعيت را معکوس جلوه دهيد
 • حسین IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  13 0
  سیو سود ؟ کدوم سود ؟ کل بازار ریخته !!!مگه چقدر رفت بالا ؟؟؟ برو بیرون قیمت ها رو ببین بعد بیا نظر بده !!!! نظرات شما بیشتر شبیه فاجعه است تا نظر دادن !!
 • مرتضی IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  10 0
  چند ماه بازار قرمز.کدوم سبز و میگه این آقا.ایشون تو ایران زندگی میکنند؟؟؟؟
 • رضایی IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  8 4
  ریزش بورس دستوری است چرا نمادهای که مثبت هستند قفل می کنند اگه دستوری نیست پس چیست؟
 • لرد IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  11 0
  همسال این ا ح م ق ها که اسم خودشونو می گذارن کارشناس وقتی بورس یه کله مثبت بود و میلیارد ها تومان جیب مردم بدبخت که غافل از این بودن چه بلایی سرشون قراراه بیاد رو خالی کردن حرف از قرار نیست بورس همیشه مثبت باشد رو نمی زدن. دزد , دزده .چه از رو دیوار مردم بره بالا چه جیب مردم رو بزنه , چه با سیگنال دروغ مردم فریب بده
 • ا IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  10 0
  تورو خدا بس کنید خسته نشدید از کلاه گذاشتن رو سر مردم بدبخت؟ اخه کسی هم مونده که دروغای شمارو باور کنه؟
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  3 0
  شماها مافیا هستید اما به سختی ضربه خواهید خورد
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  3 0
  این بنده خدا کارشناس حرف مفت میزنه دولت پالایشی یکم را با قیمت 10000 هزار تومان برای هرواحد در پذیره نویسی فروخت - هنوز 2 دو هفته نشد که قیمت پالایشی یکم زیر قیمت - عرضه شده دولت آمده است یعنی هر واحد الان 9430 تومان - آیادولت گرانفروشی کرده است
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  5 0
  این بنده خدا کارشناس حرف مفت میزنه دولت پالایشی یکم را با قیمت 10000 هزار تومان برای هرواحد در پذیره نویسی فروخت - هنوز 2 دو هفته نشد که قیمت پالایشی یکم زیر قیمت - عرضه شده دولت آمده است یعنی هر واحد الان 9430 تومان - آیادولت گرانفروشی کرده است
 • یعقوب شمسی IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  4 0
  الاغ قرمزی بورس فقط برای حقیقی هاست چون قبل ازریزش یااصلاح حقوقی های حرامخواروشماهاخالی کردین روی سرمردم پیاده بورس مردتیکه عوضی اگرشماهم مثل مابودین یک روزمثبت ده روزمنفی اینومی گفت لعنت به رانت لعنت به بی عدالتی لعنت به حرامخوری ازمردم بیچاره.
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  1 0
  میدنید قضیه این عرضه اولیه ها چیه مثلا من یه ماشین دارم صد میلیون خودم قیمت گذاری میکنم ماشینمو سیصد میلیون بعد به سیصد قسمت یک تومنی تقسیم میکنم اینطوری هم من ماشینمو سه برابر فروختم هم خریدار طفلی بهش زیاد فشار نمیاد یک معامله دو سر سود
 • محمود IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  0 0
  یعنی خوشم میاد کلمه ای در خصوص هماهنگی کامل سازمان بورس با دولت و حقوقی ها در رفتار مشابه شون برای نوسان گیری از سرمایه های سهامداران خرد، به میان نمیارن در عین اینکه دیگه همه حتی تازه کارهای بورس هم این و به خوبی درک کردن و متاسفانه با این همه نشانه های آشکار و بی پروایی آنها همچنان جای قوه ی قضاییه و دستگاه های نظارتی خالیه و این شک آدم و بیشتر میکنه
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  1 0
  این کارشناس محترم هزاران بار اشتباه بیجا کرده با این نظراتش
 • AT ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  2 0
  خدا داغ دولت رو به دلشون بذاره
 • بهلول IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  2 0
  بله قرار نیست بورس همیشه مثبت باشه بلکه قراره غالبا منفی باشه5 درصد و سرجمع یکی دو ماهی هم مثبت باشه نهایتا 0.15 درصد
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  1 0
  ننگ ننگ ما دولت تدبیر ما
 • محمدرضا IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  4 0
  به خدا شرم آور ، آخه یک حمایتی ، هیچی هیچی ، صندوق دارای دوم پالایش هم که آقایان قولش را داده بودند 10 هزار تومان ، امروز به زیر 10 هزار تومان رسید بابا اصلا چرا بازش کردید؟ از ضرر مردم خوشحال می شوید ؟ رییس سازمان بورس پاسخگو باش در رسانه حتما
 • IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  0 0
  وقتی بازار سرمایه جای امنی برای سرمایه گذاری نباشه ، نه ایران هر کجای دنیا باشه مافیایی اقتصادی باعث تورم در سطح جامعه می شود .
 • حسین IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  0 0
  خونواده هایی سراغ دارم سر خرید همین سهمها از هم پاشیده !!
 • IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  1 0
  سلام حالا چهارماه منفی است کی مثبت بود.
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  2 0
  من از ابتدا شهریور ماه وارد بازار بورس شدم بیشتر مواقع بازار منفی بود .هزار تومان سود نکردم .هفتاد درصد تو ضررم.این تیتر چی نوشتی.
 • ماری IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  1 0
  بورس ما بهترین بورسه تا حالا ضرر نداشته
 • بلاتکلیف IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  0 0
  بله قرارنیست بورس همیشه مثبت باشد این را همه قبول دارند آنهایی هم که قبول ندارند مشکل از خودشان است باید قبول داشته باشند اما مثبت و منفی بودن باید سهم به سهم شرکت به شرکت صندوق به صندوق دو روز سبز یه روز قرمز و یا برعکس نه این که یک روزه همه قرمز و همه سهام بالای ۶۰ درصد خریدار حقوقی خدا وکیلی کجای تمام کرات اینجوره
 • edalatdanaei IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  0 0
  شما دولت فخیمه قبلا که میگفتید بهترین گزینه برای سرمایه گزاری هست حالا که مردمو بدبخت کردید دارید حرف مفت تحویل میدید
 • ناشناس IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  0 0
  چجوریه نزولی میشه پشت سرهم در عرض ی هفته ۵۰۰ هزار شاخص میاد پایین ولی صعودی که میشه انگار لاکپشت تو دوماه ۳۰۰ هزار تا میده واقعا مسخره هست
 • حسین شهبازی IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  1 0
  خیلی پرو هستین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس