اردوغان

در صورتی که اردوغان در امور داخلی همسایه قدرتمند خود، ایران دخالت کند پاسخ دندان شکنی را دریافت خواهد کرد و به جای این اظهارات مداخله جویانه از ورود متجاوزان به منطقه جلوگیری کند.

به گزارش مشرق، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز پنجشنبه در جشن پیروزی جنگ قره‌باغ در باکو، شعری در رابطه با رود ارس خواند که در آن مردم خطه آذربایجان ایران خطاب قرار گرفتند، این شعر که به زبان ترکی است یکی از نمادهای جدایی طلبی پان ترکیست‌ها است.

اردوغان در گذشته و در ماجراهایی مانند بحران سوریه و حمایت از تروریست‌های داعش، بارها نشان داده که علی‌رغم مواضع شفاهی علیه اسرائیل عملا در خدمت منافع رژیم صهیونیستی است، با اظهارات خصمانه علیه تمامیت ارضی ایران عملا در پی ایجاد تنش بی‌اساس میان آذربایجان، ترکیه و ایران است.

 دوران تجزیه طلبی به اتمام رسیده است

عبدالناصر درخشان نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص اظهارات خصمانه اردوغان علیه تمامیت ارضی ایران برای ایجاد یک تنش صوری و بی‌اساس میان آذربایجان، ترکیه و ایران به خبرنگار ما بیان کرد: اردوغان مدتی است که موضع گیری هایی می کند که به نفع جهان اسلام و اتحاد و همگرایی نیست و برخی مواقع به نعل می زند و برخی مواقع به میخ.

وی ادامه داد: گاهی اوقات اظهارات تندی علیه اسرائیل دارد و گاهی موضع گیری هایی می کند که به صورت دخالت در امور برخی کشورهاست و احساسات بسیاری از قومیت ها و ملت ها را در دنیا برمی انگیزد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه تعرض به تمامیت ارضی کشور به هر شکلی خط قرمز تصریح کرد: دوران تجزیه طلبی به اتمام رسیده است و دنیا وارد عصر جدیدی شده است و این صحبت ها بسیار قدیمی است که اردوغان بخواهد احساسات یک ملت را برانگیزد.

اردوغان وارد بازی اسرائیل شده که خود خبر ندارد

درخشان خاطرنشان کرد: اردوغان وقتی برای ترکیه نیاز باشد نیروهای خود را وارد سوریه می کند و هر کاری بخواهد انجام می دهد، مخالفان سیاسی خود از جمله کردها را تار و مار می کند، در حالیکه بنده به یاد ندارم جمهوری اسلامی ایران با مخالفان خود برخوردی همانند برخوردهای زننده اردوغان داشته باشد.

وی ادامه داد: صحبت ها و موضع گیری های وی نشان می دهد که اردوغان نسبت به مخالفان سیاسی خود بسیار حساس است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اسرائیل سیاست خاصی را در منطقه خاورمیانه دنبال می کند، ارتباط آن با اعراب و حرکت های وی سبب می شود اردوغان به صورت غیرمستقیم وارد بازی شود که حتی خود متوجه آن نباشد.

وی اظهار کرد: با توجه به موضع گیری های تندی که اردوغان علیه اسرائیل دارد این موضوع به ذهن می رسد او وارد بازی شده است که خود خبر ندارد و این البته خواسته اسرائیل است.

تمامیت ارضی ما ربطی به ایدئولوژی دفاع از فلسطین ندارد

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی اظهارنظرها در داخل کشور مبنی بر پیش کشیدن مواضع ضد صهیونیستی ایران و بیان اینکه برای پایان یافتن اظهارات امثال اردوغان باید دست از دشمنی با اسرائیل برداشت بیان کرد: تمامیت ارضی کشور ما ربطی به نگاه و نگرش های ایدئولوژیک ما ندارد.

وی تصریح کرد: ما دخالتی در امور فلسطین نداشتیم، بلکه ایدئولوژی ما این است که فلسطین و تمامی محرومان جهان باید به حق و حقوق خود برسند.

درخشان ادامه داد: مانیفست جمهوری اسلامی ایران این است که از حقوق محرومان جهان به صورت معنوی حمایت می کند، این در حالی است که اگر کوچکترین اتفاقی در ایران بیفتد بسیاری از کشورها در آن دخالت می کنند.

وی تصریح کرد: در فلسطین ما نیرو پیاده نکردیم، اسرائیل هر کاری بخواد در آن جا انجام می دهد و حتی می خواهد پایتخت را هم عوض کند و به بیت المقدس برود.

جواب دندان شکن به اردوغان در صورت دخالت در امور داخلی ایران

درخشان تصریح کرد: این نگاه و سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران است، اینکه خودسرانه بر اساس صحبت های اردوغان و فشارهای خارجی نگاه خود را نسبت به اسرائیل عوض کنیم درست نیست، زیرا این سیاست کلی نظام است.

وی خاطرنشان کرد: این نگاه جمهوری اسلامی ایران به موضوع فلسطین بسیار متعالی است و  به ارزش های و کرامت انسانی استوار است و ما می خواهیم که محرومان و مظلومان عالم زیر ظلم و ستم نباشند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر اردوغان بخواهد در موضوعات داخلی کشورمان دخالت کند باید حتما جواب دندان شکنی به وی داده شود.  

اردوغان به جای رنجش همسایه قدرتمند خود به دنبال عدم ورود متجاوزان به منطقه باشد

فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه با اشاره به اظهارات مداخله‌جویانه اردوغان در باکو به خبرنگار ما گفت: اردوغان قبل از این که در راس حکومت ترکیه قرار بگیرد سودای عثمانی سابق را در سر داشت اما به مرور زمان و با درک واقعیت‌هایی که در دنیا وجود دارد خیلی زود متوجه شد که این حرکت به نفع ملت ترکیه نیست.

وی بیان کرد: دنیای امروز با دنیای دوران عثمانی متفاوت است و شاید اتفاقاتی که بین قره‌باغ و ارمنستان رخ داده اردوغان را برای این گونه حرف‌ها وسوسه کرده است.

مالکی گفت: با توجه به دیپلماسی بین کشورها و قدرت ممتاز جمهوری اسلامی ایران در منطقه که اردوغان نیز به آن واقف است، دو کشور به سمتی حرکت کنند که نوک پیکان به سمت دشمنان خارجی نظیر اسرائیل و آمریکا باشد که هر روز در منطقه جولان می دهند.

وی تصریح کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قطعا درخصوص این اظهارات تجزیه و تحلیل خواهد داشت و پیام ما به اردوغان این است که به جای این اظهارات که رنجش همسایه قدرتمندی را در پی دارد به دنبال عدم ورود متجاوزان به منطقه باشد.

احضار سفیر ترکیه به وزارت خارجه درست بود

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران و ترکیه باید به سمتی حرکت کنند که روابط بین دو کشور همچنان پایدار بماند، تصریح کرد: من فکر نمی‌کنم غرض یا هدفی در این شعرخوانی اردوغان وجود داشته است و بیش از آنکه بخواهیم نسبت به آن حساس شده یا علیه آن موضع گیری کنیم، باید بدانیم که احتمالا این یک اشتباهات محاسباتی بوده است.

مالکی ادامه داد: به ویژه آنکه معادلات ترکیه و اردوغان بعد از آن کودتای معروف در این کشور تغییر یافت و آنان به این نتیجه رسیدند که باید با همسایگان خود از جمله ایران روابط خوبی داشته باشند.

وی اظهار کرد: فکر می‌کنم که اردوغان آن تصورات سابق خودش را کنار گذاشته است، توصیه من به مقامات ترکیه آن است که با توجه به سوابق همکاری بین تهران و آنکارا و همین طور با توجه به دشمنان مشترک منطقه‌ای و دشمنان جهان اسلام مرتکب چنین اشتباهاتی نشوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: البته چنین موضوعات و حاشیه‌هایی نمی‌تواند خدشه‌ای به تاریخ بین دو کشور وارد کند، هرچند که من احضار سفیر ترکیه به وزارت خارجه را کار درستی می‌دانم.

منبع: دانا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  2 2
  خاک میگیریم . تجزیه کدوم چیزیههههه
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  16 5
  چرا دارید مماشات میکنید یعنی شما اهداف پانترکیسم را نم دانید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  11 10
  تا وقتی ترکهای ایران به ایران دلبسته هستند اردوغان و سایر دشمنان نمیتونند کاری بکنند پس به فکر معیشت مردم باشید وبه فرهنگ رنگین اقوام وطنمون هم احترام بذاریم
  • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   4 3
   آفرین عالی گفتی. اجازه بدین زبان های اقوام در مدارس شون تدریس بشه اگه انگ تجزیه طلبی نمی زنید بهم. ما هم زبان داریم هویت داریم و وطن پرستی مون رو هم در طول تاریخ ایران نشان دادیم.
 • اردشیر بابکان IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  0 0
  متاسفانه مسئولین ما تازه از خواب بیدار شدن و موضع گیری میکنند در حالیکه ترکیه بیش از یک دهه هست که با افکار پان ترکیستی افراطی و جعل واقعیات عده ای مزدور و پان ترک داخل استان های شمال غربی ایران تربیت کرده که در جهت منافع عثمانی و دامن زدن به قومیت گرایی و از بین بردن انسجام ملی در فعالیت هستن ترکیه از مدتها قبل فهمیده که توانایی رویارویی نظامی با ایران رو نداره و حالا میخواد از طریق ایجاد جنگ داخلی و تفرقه بین مردم اهداف شومش رو در منطقه پیاده کنه خواهشا درج کن نظر رو مشرق عزیز