کد خبر 1154680
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
مجید تخت روانچی نمایه

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: غرب باید به رویه غیر حرفه‌ای و مبتنی بر اغراض سیاسی خود پایان دهد.

به گزارش مشرق، «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک که در نشست روز جمعه (۲۱ آذر ماه) شورای امنیت در مورد پرونده شیمیایی سوریه سخنرانی می‌کرد، گفت: ایران قربانی اصلی استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی در دوره معاصر است که کشورهای غربی در تولید آن به صدام کمک کردند و وقتی هم او به صورت گسترده از این سلاح علیه شهروندان ایران و سپس اتباع عراق استفاده کرد، هیچ اقدامی در مقابل وی انجام ندادند.

بیشتر بخوانید:

«صدام» با تسلیحات شیمیایی خود چه کرد؟

وی افزود: به همین خاطر، ایران بیشتر از هر کشوری هم به ماهیت غیرانسانی این سلاح‌ها و هم به آثار زیانبار سیاسی کاری در برخورد با آنها واقف است.

*ایران استفاده از سلاح شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکان و زمان و تحت هر شرایطی را محکوم می‌کند

تخت روانچی اضافه کرد: از این رو، ایران استفاده از سلاح شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکان و زمان و تحت هر شرایطی را محکوم می‌کند و خواستار اجرای کامل، مؤثر و غیر تبعیض آمیز کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی و تقویت اعتبار سازمان ذیربط است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل اضافه کرد: مایه بسی تأسف است که طی چند سال اخیر، کشورهای غربی برای پیشبرد اهداف خود در ارتباط با پرونده شیمیایی سوریه، در شورای امنیت و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مبتنی بر اغراض سیاسی خود برخورد می‌کنند.

وی افزود: نتیجه این اقدامات، ایجاد اختلاف در شورای امنیت و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در برخورد با استفاده از این سلاح‌های غیرانسانی و در نتیجه خدشه دار شدن اعتبار این نهادها است.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: این رویه، سابقه بسیار خطرناکی را در برخورد با موضوعات مرتبط با سلاح‌های شیمیایی ایجاد می‌کند و باید به آن پایان داده شود.

مجید تخت‌روانچی همچنین مهر ماه سال جاری در توئیتی نوشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی سلاح‌های شیمیایی، استفاده از این سلاح‌ها توسط هر کسی، در هر جایی و تحت هر شرایطی را به شدیدترین شکل ممکن محکوم می‌کند. جمهوری اسلامی ایران بر اجرای متعادل، کامل و بدون تبعیض کنوانسیون منع به کارگیری سلاح‌های شیمیایی تاکید می‌کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس