تولید مثل «جانور قندهار» در ایران/ ۷ ویژگی برتر در پهپاد «سیمرغ»| گزارش تسنیم از مهندسی معکوس مهمترین پهپاد شکارشده آمریکا

نیروی هوافضای سپاه پاسداران مدت کوتاهی پس از شکار پهپاد آمریکایی RQ۱۷۰ در سال ۹۰، اقدام به مهندسی معکوس این پرنده کرد. اخیرا اطلاعات مهمی از مدل‌های ساخته شده از این پهپاد منتشر شده است.

به گزارش مشرق، طی رزوهای اخیر و به مناسبت سالروز شکار پهپاد پیشرفته RQ۱۷۰ امریکایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جزئیات جدیدی از مشخصات نمونه های ساخته شده از روی این پرنده بدون سرنشین در ایران منتشر شد که از جمله آنها دستیابی به برد پروازی ۴۴۰۰ کیلومتر بود.

در این گزارش و به همین مناسبت به بررسی نمونه های ساخته شده بر مبنای RQ۱۷۰ که به نام پهپادهای شاهد معروف هستند، خواهیم پرداخت.

همانطور که اشاره شد، ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۰ خبر مهمترین شکار پهپادی ایران به سرعت به یکی از بمب های خبری در تمام رسانه های مهم دنیا تبدیل شد. این خبر، اعلام دستیابی ایران به یکی از محرمانه ترین دارایی های ارتش و سازمان جاسوسی مرکزی ایالات متحده یعنی پهپاد فوق پیشرفته RQ-۱۷۰ سنتینل معروف به «جانور قندهار» بود.

تصاویری از RQ-۱۷۰ پس از نشاندن روی زمین (سمت چپ) و در هواپیمای باری در هنگام انتقال (سمت راست)

این پهپاد محصول شرکت مشهور لاکهیدمارتین بود که سازنده اکثر تجهیزات فوق حساس آمریکا در دوران جنگ سرد از جمله هواپیماهای شناسایی و جاسوسی U-۲ و SR-۷۱ است که این بار با بهره گیری از فناوری های جدید پنهانکاری راداری و نیز طرح بال پرنده اقدام به طراحی و ساخت یک پرنده بدون سرنشین جاسوسی برای آمریکا کرده بود.

تصویری از یکی از پهپادهای RQ-۱۷۰ در آمریکا در حدود یکسال پس از غنیمت گرفته شدن توسط ایران که از رده بندی محرمانه خارج شده و عملاً به معنی به باد رفتن چند میلیارد دلار هزینه توسعه آن است

بنا بر اطلاعات موجود، این پهپاد از حدود سال ۲۰۰۸ به افغانستان و پایگاه قندهار منتقل شده بود تا در جاسوسی از منطقه خصوصاً ایران مورد استفاده قرار بگیرد.

به جز چند تصویر محدود و اطلاعاتی که بعدها مشخص شد برخی از آنها اختلاف بسیار زیادی با واقعیت داشته اطلاعات دیگری از این پهپاد و قابلیت های آن منتشر نشده بود که خود باعث مشخص شدن ارزش بالای این پهپاد بود.

رزمندگان نیروهای مسلح در ارتش و سپاه با شناسایی این پهپاد و اطلاع به سلسله مراتب از عملیات های مختلف این پهپاد در داخل فضای جمهوری اسلامی ایران به دنبال راهکاری برای دفع این شر بودند. پس از ۲ سال کار مراقبتی و اطلاعاتی عملیاتی نیروی هوافضای سپاه برای به چنگ آوردن این پهپاد عملیات مشترک شناسایی و جنگ الکترونیکی را طراحی کرد که نهایتاً در آذر ۱۳۹۰ و در عمق ۲۰۰ کیلومتری داخل ایران موفق به سالم نشاندن این پهپاد روی زمین شد.

تصویری از رصد پهپاد RQ-۱۷۰ متجاوز به داخل ایران در حدود ۲ سال پیش از عملیات به غنیمت گرفتن آن

پهپاد RQ-۱۷۰ آمریکایی حائز چند ویژگی مهم بود که آن را به مهمترین شکار پهپادی ایران در بین انواع پهپادهای آمریکایی و اسرائیلی شکار شده توسط نیروهای مسلح تا قبل از پهپاد تریتون در سال ۱۳۹۸ و نیز یکی از مهمترین غنیمت های کسب شده در طول تاریخ منازعات پس از جنگ جهانی دوم تبدیل می کرد.

در واقع تنها پس از به زمین نشاندن این پرنده مشخص شد که چه حجمی از فناوری های نوین به صورت یکجا در آن مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش اجزای داخلی پهپاد آمریکایی RQ-۱۷۰ و برخی از تجهیزات مهم آن

استفاده از مواد پیشرفته سبک در سازه و بدنه و پوشش و رنگ ویژه روی بدنه، موتور بسیار پیشرفته، حذف اختلاف دمای گازهای خروجی موتور و نیز پیشگیری از تولید ابر بخار، وجود رادار بسیار پیشرفته روزنه مصنوعی یا سار که قابلیت نقشه برداری با دقتی در حد آشکارسازی ردپای انسان را دارد و اشیاء را از زیر اغلب تورهای استتار نیز شناسایی می کند، دوربین شناسایی ۸۰ مگاپیکسلی با برد بالا، دوربین پیشرفته چندطیفی که برای آشکارسازی اشیاء مختلف با جنس های مختلف و حتی دریچه تونل ها کارایی داشت و کلکسیونی از سامانه های مخابراتی و حسگرهای مختلف بخشهایی از تجهیزات افشا شده این پهپاد فوق العاده ارزشمند آمریکایی هستند.

این موارد در کنار استفاده از طرح بال پرنده یعنی حذف سطوح پایدارساز افقی و عمودی مجزا از بدنه و نیز تلفیق بال و بدنه آن را به یکی از پیشرفته ترین پهپادهای موجود در دنیا تبدیل نموده بود.

پهپاد RQ-۱۷۰ پس از انتقال به نقطه امن در داخل کشور

بلافاصله پس از به غنیمت گرفتن پهپاد متجاوز آمریکایی، متخصصان این نیرو اقدام به جدا کردن بال‌های این پهپاد و انتقال آن از منطقه فرود پهپاد با یک هواپیمای باری به نقطه امن کردند.

پس از اعلام خبر و تکذیب توسط آمریکا، سپاه تصاویر بازدید سردار حاجی زاده از این پهپاد را منتشر کرد که جای شکی برای ناظران و تحلیلگران خارجی باقی نگذاشت.

در نهایت هم اعلام درخواست آمریکا از ایران برای بازپس دادن پهپاد که توسط رئیس جمهور وقت این کشور باراک اوباما در یک جلسه رسمی در حضور خبرنگاران اعلام شد، تیر خلاصی بر تمامی شایعات مطرح شونده از سوی رسانه ها و تحلیلگران وابسته به آنها بود.

فرماندهان سپاه پس از بازگشایی ابزارهای ذخیره اطلاعات این پهپاد به طور کامل که در ۱۳۹۱ رخ داد، اعلام کردند که پروژه مهندسی معکوس آن در دست اقدام قرار گرفته است که با واکنش منفی کارشناسان خارجی رو به رو شد به این معنی که ایران را دارای توان مهندسی برای ساخت نمونه‌های از روی این پهپاد نمی دانستند.

انتشار برخی از تصاویر دوربین های شناسایی این پهپاد یک سال پس از به غنیمت گرفتن آن و بیان برخی از جزئیات داخلی آن که قبلاً توسط آمریکایی ها مطرح نشده بود، نشان از عزم جدی متخصصان سپاه در غلبه بر این غول فناوری آمریکایی بود.

یکی از انبوه تصاویر به دست آمده از حافظه های داخلی پهپاد آمریکایی RQ-۱۷۰

نهایتاً در نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه که در اردیبهشت ۱۳۹۳ مورد بازدید فرماندهی کل قوا قرار گرفت، در کنار نمونه آمریکایی به غنیمت گرفته شده، تصاویر نمونه های مختلف این پهپاد که در ایران ساخته شده نیز برای اولین بار منتشر شد. در واقع متخصصان سپاه اقدام به ساخت نمونه هایی در مقیاس های مختلف از این پهپاد برای اهداف پژوهش های توسعه ای و نیز عملیاتی کرده  بودند.

پهپاد آمریکایی RQ-۱۷۰ در نمایشگاه سال ۱۳۹۳

دو نمونه مقیاس کوچک و مقیاس کامل ساخت ایران از پهپاد آمریکایی RQ-۱۷۰

بنا بر اطلاعات جدیدی که اخیراً در یک کلیپ کوتاه از خانواده پهپادهای توسعه یافته از RQ-۱۷۰ در ایران منتشر شده، حداقل ۶ گونه پهپاد بر اساس طراحی RQ-۱۷۰ ساخته شده است.

اولین نمونه با مقیاس ۱۵ درصد نمونه خارجی برای امور پژوهشی و توسعه ای از جمله مسائل ساخت و وایرینگ و برخی جزئیات دیگر ساخته شد.

دانش و تجربه کسب شده از این نمونه منجر به ساخت اولین رده رزمی با مقیاس ۴۰ درصد نمونه خارجی به نام های شاهد-۱۴۱ و شاهد-۱۶۱ شد که اولی دارای موتور احتراق داخلی پیستونی و دومی دارای موتور میکروجت است.  در ادامه نیز مقیاس ۶۰ درصد و نهایتاً مقیاس ۱۰۰ درصد آن ساخته شده اند.

مقایسه نسبی ابعاد نمونه های مختلف پهپادهای بال پرنده شاهد از راست به چپ، ۱۰۰ درصد، ۶۰ درصد و ۴۰ درصد

منظور از مقیاس ۴۰ درصد یعنی تمامی ابعاد پهپادهای شاهد-۱۴۱ و ۱۶۱ نسبت به نمونه خارجی به غنیمت گرفته شده برابر ۴۰ درصد است. به عنوان مثال دهانه بال پهپاد آمریکایی RQ-۱۷۰ حدود ۱۳ متر است که در نمونه های شاهد-۱۴۱ و ۱۶۱ به حدود ۵.۱ متر کاهش یافته است.

شاهد-۱۶۱ نمونه مقیاس ۴۰ درصد موتور جت در نمایشگاه دائمی نیروی هوافضای سپاه

سپاه از این ۲ پهپاد که در سال ۱۳۹۳ ساخته شدند در وهله اول برای تکمیل اطلاعات دانشی و تسلط بر فناوری در حوزه دینامیک پرواز و پیکربندی بال پرنده پرداخت و سپس آنها را برای مأموریت های مراقبت و شناسایی هوایی و نیز عملیات رزمی آماده ساخت.

بدیهی است که نمونه موتور پیستونی ارزان قیمت با هزینه پروازی پائین بوده و با توجه به مزیت های طرح بال پرنده در واقع نسل جدیدی از پهپادها را در نیروی هوافضای سپاه پایه گذاری کرد.

شاهد-۱۶۱ با مداومت پروازی ۲ ساعت با سرعت بیشینه ۲۷۵ کیلومتر بر ساعت برای مأموریت رزمی به دو بمب مجموعاً به جرم ۵۰ کیلوگرم مجهز می شود.

تصویری از آزمایش های پروازی یکی از نمونه های ایرانی RQ-۱۷۰

تولید انبوه نمونه هایی از پهپادهای ایرانی بر اساس RQ-۱۷۰

یک نمونه از پهپادهای ایرانی بال پرنده بر اساس RQ-۱۷۰ که به چهار بمب هوشمند نقطه زن زیر بدنه مجهز می شود

در ادامه در سال ۱۳۹۴ نمونه مقیاس ۶۰ درصد از پهپادهای بال پرنده بر اساس RQ-۱۷۰ آمریکایی به نام‌های شاهد-۱۸۱ و ۱۹۱ به ترتیب با موتورهای پیستونی و جت برای همان مأموریت های شناسایی و مراقبت و رزمی ساخته شدند.

شاهد-۱۹۱ با دهانه بال ۷.۳ متر، سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت با مداومت پروازی ۴.۵ ساعت به یک پهپاد عملیاتی تمام عیار برای نیروی هوافضای سپاه تبدیل شد.

در مأموریت رزمی این پهپادها قابلیت حمل تا ۱۰۰ کیلوگرم محموله را دارند. این نمونه مجهز به دهلیز داخلی است که امکان حمل ۲ بمب را به آن می دهد. این کار سبب پیشگیری از افزایش بازتاب راداری با حمل سلاح در بیرون بدنه می شود.

پهپاد شاهد-۱۹۱ نمونه موتور جت مقیاس ۶۰ درصد از RQ-۱۷۰های ساخت ایران

مهمترین نکته پیرامون پهپادهای مقیاس ۶۰ درصد از خانواده ایرانی RQ-۱۷۰ یعنی شاهد-۱۸۱ و ۱۹۱ حضور تعدادی از آنها به طور همزمان در عملیات رزمی علیه داعش در شرق سوریه در مهر ۱۳۹۷ بود.

هرچند در اطلاعات اولیه از این عملیات تعداد پهپادهای مورد استفاده ۷ فروند ذکر شد اما در کلیپ منتشر شده اخیر پیرامون خانواده پهپادهای بال پرنده شاهد تعداد مذکور ۵۰ فروند عنوان شد که احتمالاً مربوط به تعداد پهپادهای پشتیبانی شامل شناسایی و تعیین خسارت حمله و پهپادهای رزمی جایگزین (رزرو) نیز است.

در هر صورت این حمله ایران را به عنوان دارنده دانش و فناوری عملیات گروهی پهپادها (سوآرم) و اولین استفاده کننده از این شیوه رزمی در دنیا ثبت کرد.

پرواز بال پرنده شاهد-۱۹۱ در عملیات ضربت محرم

رهاسازی بمب از دهلیز داخلی پهپاد بال پرنده ایرانی در عملیات ضربت محرم

البته تجربه رزمی پهپادهای سپاه در محور مقاومت در منطقه نیز به کمک طراحی و اجرای این عملیات آمده بود، همانطور که در برنامه مستند تلویزیونی «نقطه زن» در مهر ماه ۱۳۹۹ اعلام شد که پهپاد شاهد-۱۲۹ تا کنون بیش از ۵۰هزار ساعت پرواز کرده است که بخش مهمی از آن نیز در عملیات علیه گروه های تروریستی در عراق و سوریه بوده است و به گفته سردار حاجی زاده در برنامه ثریا پس از عملیات ضربت محرم، پهپاد شاهد-۱۲۹ بیش از ۸۰۰ عملیات رزمی (تا پاییز ۱۳۹۷ که زمان پخش این برنامه بود) داشته است.

خط تولید بمب های هوشمند سدید که روی پهپادهای مختلف استفاده می شود

چند ماه بعد و در اسفند ۱۳۹۷ در رزمایش تخصصی پهپادی به نام الی بیت المقدس-۱ در منطقه تنگه هرمز، مجدداً نیروی هوافضای سپاه ۵۰ فروند پهپاد از انواع مختلف شامل نمونه های مقیاس ۴۰ و ۶۰ درصد را به طور همزمان در یک منطقه به وسعت ۱۰ کیلومتر در ۱۰ کیلومتر بکار گرفت.

آماده سازی پهپادهای شاهد-۱۶۱ در رزمایش الی بیت المقدس-۱

به کارگیری گسترده پهپادهای شاهد-۱۶۱ در رزمایش سال ۱۳۹۷

پرواز پهپاد شاهد-۱۶۱ از روی خودروهای وانت؛ این نمونه فاقد ارابه فرود چرخدار برای صرفه جویی در وزن و کاهش قیمت است

این پهپادها از پایگاه‌های پهپادی سپاه در استان های مختلف به آسمان بلند شده بودند. این نوع عملیات پیچیدگی طراحی بسیار بالایی چه از نظر طرح پروازی و زمان بندی برای حضور همزمان و چه توزیع مأموریت ها و اهداف بین پهپادهای مختلف دارد.

تصویری از یکی از اتاق های عملیات در رزمایش پهپادی که به نظر می رسد عملیات پروازی یک گروه چهار فروندی از پهپادهای شاهد در حال پایش است

بارگذاری ۲ بمب هوشمند در دهلیز داخلی پهپادهای شاهد-۱۹۱

رها سازی بمب هوشمند از پهپاد شاهد-۱۴۱ که نمونه موتور ملخی پیستونی مقیاس ۴۰ درصد است

رها سازی بمب هوشمند از شاهد-۱۶۱ (تصویر بالا) و شاهد-۱۹۱ (تصویر پائین)

اصابت دقیق بمب هوشمند به یک کانتینر مشخص که به واسطه خطای زیر ۲ متری این بمبها ممکن می شود

در سال ۱۳۹۶ نمونه مقیاس کامل پهپاد بال پرنده ایرانی به نام شاهد-۱۷۱ یا سیمرغ به نتیجه رسید. البته نمونه اولیه آن در سال ۱۳۹۳ به نمایش گذاشته شده بود اما در کلیپ اخیر شاهد-۱۷۱ مجهز به موتور توربوفن با برد نهایی ۴۴۰۰ کیلومتر معرفی و سال به ثمر نشستن آن ۱۳۹۶ عنوان شده است.

مدلسازی نرم افزاری و ساخت پهپاد بال پرنده ایرانی

آزمایش های پهپاد شاهد-۱۷۱ که دارای ارابه فرود چرخدار و جمع شونده در بدنه است

مأموریت این پهپاد نیز شناسایی و مراقبت عنوان شده و این پهپاد ۳۰۷۰ کیلوگرمی با مداومت پرواز ۱۰ ساعت امکان پرواز تا ارتفاع ۳۶۰۰۰ پا معادل نزدیک به ۱۱ کیلومتری را دارد.

در جدول زیر مشخصات اعلام شده از ۳ گروه پهپادهای بال پرنده توسعه یافته از RQ-۱۷۰ آمریکایی ارائه شده است.

با جمع بندی ویژگی های پهپاد شاهد-۱۷۱ به چند علت می توان آن را شاخص ترین پهپاد ایرانی دانست:

- اولاً از نظر برد، این پهپاد همتراز با شاهد-۱۲۹ و فطرس از برد بسیار زیادی برخوردار است. شعاع عملیاتی این پهپاد ۲۲۰۰ است یعنی در این برد می تواند به مدت چند ده دقیقه عملیات انجام دهد.

البته در طراحی مسیر پروازی یک هواگرد معمولاً مقداری سوخت ذخیره برای حالات اضطراری در نظر گرفته می شود که مهمترین علت اختلاف برد نهایی عنوان شده برای این پهپاد یعنی عدد ۴۴۰۰ کیلومتر با حاصلضرب مداومت پروازی در سرعت آن یعنی عدد ۴۶۰۰ کیلومتر همین مورد است.

- دوماً شاهد-۱۷۱ احتمالاً سنگین ترین پهپاد ساخت ایران است. در واقع تنها گزینه قابل رقابت با آن فطرس است که باز هم بعید به نظر می رسد بیشینه وزن برخاست آن به ۳ تن برسد. در نتیجه شاهد-۱۷۱ پتانسیل به کارگیری به عنوان پلتفرم توسعه یک پهپاد رزمی را نیز دارد خصوصاً با توجه به حجم بدنه مناسب آن.

- نکته سوم اینکه پهپاد شاهد-۱۷۱ اولین پهپاد ایرانی دارای موتور توربوفن است. البته با توجه به اینکه توربوفن جهش-۷۰۰ در سال جاری یعنی ۱۳۹۹ به ثمر رسیده است اما سال ساخت شاهد-۱۷۱ سه سال پیش بوده احتمالاً سپاه از یک موتور توربوفن دیگر در آن استفاده کرده است.

- نکته چهارم سقف پرواز بالای این پهپاد است که فعلاً نسبت به اغلب پهپادهای ایرانی مقدار بیشتری است. در واقع به جز پهپاد کرار که سقف پروازی به میزان ۴۰۰۰ پا یعنی حدود ۱۱ درصد بیشتر نسبت به شاهد-۱۷۱ دارد سایر پهپادهای ایرانی نسبت به آن در ارتفاع نهایی کمتری قابلیت پرواز دارند.

- نکته پنجم مداومت پروازی بالای شاهد-۱۷۱ است که با اختلاف زیاد، بیشترین مداومت پروازی در بین پهپادهای موتور جت ایرانی را دارد.

- نکته ششم در مورد این پهپاد این است که از نظر سرعت پروازی نیز پس از کرار و کیان، شاهد-۱۷۱ یا همان سیمرغ با فاصله کمی نسبت به کیان در جایگاه سوم قرار می گیرد.

- نکته هفتم هم اینکه شاهد-۱۷۱ هم به دلیل جنس مواد مورد استفاده در بدنه و هم به علت شکل ظاهری بدنه که همانند هواپیمای بمب افکن آمریکایی بی-۲ اسپریت فاقد سطوحی با زوایای قائمه است از بازتاب راداری بسیار کمی برخوردار بوده و کاملاً و رسماً جزو باشگاه پهپادهای پنهانکار راداری محسوب می شود. این ویژگی سبب می شود تا شاهد-۱۷۱ در مأموریت های شناسایی در عمق قلمرو دشمن با موفقیت عمل کند.

پهپاد شاهد-۱۷۱ نمونه مقیاس کامل از RQ-۱۷۰های ایرانی

۵ گونه از پهپادهای بال پرنده شاهد معرفی شده در این گزارش توسط متخصصان جوان سپاه از روی یکی از پیشرفته ترین پهپادهای نظامی و جاسوسی دنیا ساخته شده و به تولید انبوه رسیده اند و به صورت عملیاتی در اختیار نیروی هوافضای سپاه قرار دارند.

این پهپادها امروزه حتی در مأموریت های غیرنظامی مانند بارورسازی ابرها نیز به کمک کشور شتافته اند و ایران را به دومین کشور سازنده و به کارگیرنده پهپاد بال پرنده در دنیا تبدیل کرده اند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 70
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 13
  • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    84 8
    ما شاالله خداوند حفطتان کند ای جوانان غیور و انقلابی ایران . حالا ما متوجه میشویم چرا دشمنان ما آمریکا و اروپا و اسرائیل و اعراب مرتجع می خواهند ساده لوحان دولت را به پای نیز مذاکره بکشانند که این توانمندی ها از ما بگیرند اما کور خواندند هسته ای را نیز پس خواهیم گرفت
    • IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      36 6
      چقدرغرورانگیزه این کارهای پرغروروپرافتخارکجاوکارهای اصلاحاتی کجا؟ یکی باعث افتخار یکی دیگه(لیبرالها) باعث خجالت وسرافکندگی
    • IR ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
      10 6
      باید امام زمان بیاد باید دعاکنیم اقا بیاد
    • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
      2 12
      همه سر کاریم........
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    74 0
    نکته مهم که تو گزارش هم بود اون زمان هنوز ایران موتور توربوفن جهش 700 رو نساخته بود.اما با این موتور میشه به بالای 60 هزار پا برسیم. به نظر من که نسل های 6 و 7 جنگنده همین پهپاد ها هستند. امیدوارم هر چه زودتر اون موتور سنگین توربو فنی که قرار بود ساخته بشه به نتیجه برسه که بتونیم جنگنده های مدرنی رو در کنار چنین پهپاد های پیشرفته ایی داشته باشیم
    • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
      2 6
      بدون فرودگاههای زیرزمینی نمی توان در زمان جنگ از آن ها استفاده نمود
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    4 61
    همیشه زدن بهترین کار نیست
    • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      47 4
      هر وقت نزدیم خوردیم. #نزنیم_میزنن
    • ستایش IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
      14 3
      در مورد شما : حرف نزدن بهترین کاره. لطفا سکوت کن .
  • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    34 0
    از اینا باید برای ضربات انتقامی استفاده بشه که تا دشمن بخواهد بفهمه چی شده شلوارشو از دست داده باشه
  • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    4 32
    آر کیو یک دوربین پیشرفته دید در شب وروز داشت این پهپاد ها که مشابه اش تولید می شوند هیچ کدام دوربینی روشون نصب نیست وآرکیو رادار نقشه برداری داشت
    • ََReza Aslani IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      28 1
      شما در خود آرکیو 170 و دوربینی نشان بدهید . در همچین پرنده های دوربین هاشان طوری تعبیه میشن که قابل مشخص نیست
  • امید IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    34 1
    لطفا تصاویر بچه های سپاه را برای حفاظت از جان در عکس ها نگذارید.با تشکر
  • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    22 0
    البته ما نباید فقط به طراحی این مدل بسنده کنیم و باید در طراحی اون پیشرفت کنیم
  • میرک IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    22 0
    خداوندمتعال برعزت وقدرتتان بهافزاید انشاءا....
  • دیده بان IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    26 0
    فان حزب الله هم الغالبون
  • IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    24 2
    حالا ایران در پهپاد سازی پیشرفته تر است یا ترکیه ؟؟؟؟؟
    • ایرانی GB ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      59 3
      ترکیه صاحب تکنولوژی ساخت پهپاد نیست , پهپاد بیرقدار خودش رو به کپی از پهپاد آورو و با همکاری مستقیم اسرائیل ساخته , در واقع اگر کمک فنی مهندسی اسرائیل نبود ترکیه چیزی به اسم پهپاد در دستش نبود ... گرچه پان ترکها و عاشقان اردوغان از شنیدن این جملات رگ غیرت شون شروع میکنه به باد کردن چون تاب تحمل هیچ حرف حقیقتی رو علیه ترکیه مقدس خود شون رو ندارند !
    • علی خدایی IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      48 2
      ترکیه در کل نه در تحریم نظامی است نه در تحریم اقتصادی و نه اصلا در تاریخ اش حتا یک روز هم تحریم نشده بر عکس با دیگر کشور ها شراکت نظامی دارد ولی ایران باید حقالانصاف باشیم شوخی یست بیش از چهل و چند سال است که زیر سر سخت ترین تحریم های نظامی و اقتصادی است و حتا در دنیا شباهت اش وجود ندارد همچنین تحریم های نظامی که الان در رابط با نظامی حرف میزنیم
    • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      24 0
      ترکیه که هرچی داره از آمریکا داره.
  • هادی IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    32 0
    خسته نباشید وخدا قوت به همه کسانی که درساخت این پهپاد مشراکت داشتن.. فناوری این پهپاد به قدری بالاست که امریکاییا قادر به کنارگذاشتنش نشدن وقرار باتغییراتی به فعالیتش ادامه بده..انشاءا... ماهم نسبت به ساختن بمب افکن هایی بزرگتر از پلتفرم فعلی اقدام کنیم ودرسالهای آینده شاهد بی۲ایرانی باشیم
  • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    3 18
    پهپاد جانور قند هار قوی تر است پهپاد علمدار ترکی
    • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      15 2
      خخخخخخخخخ
  • ََReza Aslani IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    13 0
    مطمعنا عزیزان نیرو های مسلح با تلاش و زحمات شبانه روزی بیشتر از اینها را هم میتوانیم بسازیم برای ناوگان نیرو های هوایی ارتش قهرمان سپاه قهرمان در شبکه یکپارچگی نیروی هوایی کشورمان مسلما با ساخت انئاع همچین پرنده ها برای ماموریت های مختلف میتوانیم کار های زیادی انجام بدهیم
  • علیرضا IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    17 37
    هر وقت پهپاد های ما تونست به خاک آمریکا برسه اون موقع ما ابر قدرت پهپادی میشیم
    • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      27 3
      تو آب رو بریز اونجایی ‌که میسوزه
    • علی خدایی IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      18 0
      برادر در کل پرنده های چه با سرنشین باشند چه بدون سر نشین در برد های شعاع عملیاتی محدودیت های دارند اینطور نیستش که بیش از 8000 کیلو متر رو بره موشک که نیست وقتی بردی که گفته میشه یعنی مثلا برای هواپیما ها جنگی 2.5 هزار کیلو متر این یعنی هم برود عملیات کند و هم برگردد بیاد در مجموع 5 هزار کیلو متری میشه
    • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      18 1
      اخه پروفسور تا اونجا بره که چی چه طور برگرده ،هوا که مصرف نمیکنه،بعدم نیازی نیست حتما پهپاد ما بره همین ماهواره نور برای شما جاهلان بس است که داره بالا سر هالییوود امریکایی رد میشه.
    • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      9 0
      برادر من این پهپاد که سپاه نشوندتش که از امریکا نیومده بود که شما میگید باید ما هم بدمون تا امریکا برسه.این پهپاد از یکی از پایگاههای امریکا نزدیک کشورمون بلند شده بود.ثانیا انشالله هم موشکهامون به امریکا میرسند هم پهپادهامون و هم ماهواره هامون اونا رو رصد و نابود میکنند.و هم سلاح های ضد ماهواره مون و ضد پهپادمون و هم موشکهای ضد موشکمون بی رقیب خواهند بود.انشاالله.
    • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
      0 1
      البته در صورتی که از طریق ماهواره کنترل و مسئله سوخت حل شود،ممکن است..
  • خیری IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    29 0
    بچه های سپاه خیلی مردید بخدا دمتون گرم مرگ بر مزدوران داخلی و خارجی مرگ بر کسی مه میخواد ما رو مانند شاه وابسته کنه ما الان مشکل داریم ولی سرمون بالاست مرگ بر ‌طن فروش
  • خیری IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    15 0
    دلاوران سپاه خدا پشت وپناهتان در شرایط سخت کننونی هر کس خدمتی کند دمش گرم چه سپاهی باشد چه ا رتشی باشد چه کشاورز چه تولید کننده بخدا برای هر کس که نام ایران را بالا نگه دارد دعا مکنیم هر کس که باشد مر گ بر مزدو ان مواجب بگیر که نمی توانند ببیند عزت ایرانی را درود به شرفت ایرانی با غیرت هر کجا که هستی
    • IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      9 0
      حالا علت غیظ شدید تن لش های خائن و بیشرف شبکه های ماهواره ای معلوم میشه چون از سپاه تودهنی خوردن نه از الدنگ های کدخداپرست .
    • IR ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
      6 0
      حالا علت غیظ شدید تن لش های خائن و بیشرف شبکه های ماهواره ای معلوم میشه چون از سپاه تودهنی خوردن نه از الدنگ های کدخداپرست .
  • حسن IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    16 0
    احسنت
  • IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    13 0
    چند تا این پهپاد ها به انصار الله برسانید تا حسابی از خجالت متجاوزلن عربی عبری غربی در آید وپوزه آنها به خاک بمالد یا حق
    • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
      3 0
      فعلا با همون پهپاد های ابتدایی دارن عربستان مجهز ترین ارتش خاورمیانه رو به زانو در میارن اینا پیش کش رژیم سعودی باشه. خخخ
  • IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    12 1
    موتور الکتریکی و پیل سوختی و مخزن هیدروژن فشرده برای پهپادها ایران طراحی بشه .....میخوام پهپاد بتونه یک هفته تو آسمان به راحتی پرواز کنه و تصویر ارسال کنه....
  • اوراز IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    12 0
    درود بر مدافعان امنیت ایران اسلامی
  • IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    15 0
    درود بر سپاه و ارتش و تمام کسانی که در حوزه نظامی ما را به اینجا رساندند خیلی خوشحال شدم اینارو دیدم
  • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    16 0
    با سلامتی مدافعان این مملکت صلوات.
  • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    11 0
    درود بر سپاه و ارتش غیور
  • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    3 1
    هر جا ما محکم ایستادیم انها حتی کوچکترین غلطی نکرده اند اما هر جا کوتاه امدیم مانند یک سوراخ داخل سد که بزرگ و بزرگتر میشود و نهایتا سد میشکند کوتاهی ما باعث خیلی چیزها شده و میشود. پس باور کنیم ایستادن نه تنها هزینه ای ندارد بلکه برای انها هزینه زا خواهد بود و کوتاه امدن بیچاره مان خواهد کرد.
  • قربان IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    8 0
    سلام اگه میشه مقیاس ۱۵۰درصد به بالا هم درست کنید با سرعت بیشتر
  • IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
    2 0
    افتخار کوچکترین واژه است
  • رضا IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    5 0
    اللهم عجل لولیک الفرج
    • محمد IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
      0 0
      بهترین ها در کشور صاحب الزمان هستن وهمه سرباز ایشان هستن وپیشرفت را خداوند باعقل به انسان می دهد .اگر از تواندجوانان وطن استفاده شود جهان دردست ما است ...
  • ستایش IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    6 0
    هر وقت آمریکا از اونجا تونست پهپادهاش رو یه راست و مستقیم بیاره نزدیک ایران بعدش بیا این حرف رو بزن. اگه ما هم بریم نزدیک آبهای آمریکا و بیخ گوشش پایگاه نظامی بزنیم اونوقت می تونیم هر روز بریم بالای سر واشنگتن و چرخ بازی کنیم
  • حسن سویزی IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    0 0
    درود برشرفتان ای سپاهیان وای فرزندان دلیر ،دلسوز ،شجاع ،وبااعتقاد وبا ایمان میهن اسلامی وای یاوران رهبرانقلاب اون رهبر فرزانه وبی همتا درجهان وبا آرزوی صحت وسلامت وموفقیت روز افزون در همه شئونات زندگی و برای همتان
  • IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    0 4
    پهباد منسوخ شده باید موشک‌های هدایت شونده و حمل کننده چند موشک جانبی ساخت که خود موشک اصلی فقط کار حمل موشک‌ها و دوربینهای فرعی را انجام میدهد و ظرف چند دقیقه تمام عملیات را انجام میدهد موشکهایی کوچک که لانجر آن یک خودرو سواری باشد
  • US ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    3 0
    خداوند متعال در قرآن کریم سوره فیل اشاره ای به پرندگان کوچک می کند که سپاه بزرگ ابرهه را با فیلهای عظیم الجثه شان تارومار می کنند. به نظر من اگر به صورت برنامه ریزی شده از پهپادها استفاده کنیم می توانیم با تعداد زیاد آنها هم برای حمله به اهداف نظامی دشمن مثل ناوهای عظیم الجثه استفاده کنیم و هم برای مشغول کردن سیستم های پدافندهوایی آنها تا موشکهای غول پیکر ما بتوانند اهداف نظامی و مراکز تجمع دشمن را زیر و رو کنند.
  • الف شالیال IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    2 0
    افرین برغیرت وشرف ایرانی سال ۹۰یادم نمیره چه روزی بوداین پهپادونشوندیم ای خدا قدرت ماروچنان کن تابرتری مسلمانان برزمین واستکبارجهانی ثابت کنیم.همانطورکه در سوره محمد(ص)آیه ۲۷اگه اشتباه نکنم خداوندفرموده پیروزی مسلمانان را.حال اسرائیل وامریکاازاین می ترسند و همچنان دست به ترورمیزنند.آفرین و هزاران افرین امیدوارم هیچ وطن فروشی دراین سرزمین نباشد.برای نابودی اسرائیل صلوات
  • IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    3 1
    دقت 80 مگا پیکسلی دوربین ! دوربین های محیط زیستی ها که اطراف مراکز حساس میپلکیدند چند پیکسلی بود ؟ در شرایط تحریم چگونه اینقدر سخاوتمندانه دوربین های رایگان در اختیار عواملشان قرار دادند ؟! ترکیب رصد زمینی و هوایی تصویری سه بعدی میدهد ! یه تابعیتی دو تابعیتی چند تابعیتی ! از در و دیوار جاسوس پشت جاسوس میریزد. دوران ناصرالدین شاه است؟! برخی بدون دوربین سر به آستان سفارتخانه ها دارند !
  • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    2 1
    غرور انگیز هست ولی چرا اطلاعات نظامی به دشمن میدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • آشور IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    3 0
    پس دیگر آمریکا غلت میکند به ایران چپ نگاه کند ۸۴۳۸
  • محمد حسین شفیعی IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    2 0
    درود بر دلاور مردان ارتشی و سپاهی هرچه عزت داریم به برکت وجود شما عزیزان است چون شما عزیزان با جان و دل به این مملکت و ملت خدمت میکنید و حافظ جان ومال مرز ناموس این مملکت هستید ان شاءالله همیشه سالم و سلامت باشید و گوش به فرمان آقا سید علی هستیم و پشت سر ایشان وبه لطف خداوند متعال پیروزی با ملت ایران خواهد بود
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    2 0
    ایران با طراحی ۱۵۰ درصد با توان حملدخلبان باید ساخته بشود ۱ تن هم بمب حمل کند کافی است
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    1 0
    به مقامات برسانید بدون مواد وپوششی ضد رادار تنها ساختمان پرنده فقط ۳ بار از برد رادار رهگیر می کاهد نه بیشتر برای کاهش برد رهگیری به حد ۱۰ برابر مواد رنگی جاذب امواج به کار رود
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    2 0
    آفرین بر دلیرمردان سپاه . وقتی آدم این تلاشها و موفقیتها را میبینه ولی در کنارش حرفهای بسیار سخیف بعضی از مسئولین اصلاح طلب را میشنود که از روی نادانی و عجز در مورد کشور ماگفته بودند، یکی گفته بود "تخصص ما غیر از آبگوشت بزباش و قرمه سبزی نیست" یا اینکه اون یکی گفته بود "امریکا یک کلید بزنه میتونه همه ما رو نابود کنه" ویا اونکه همش منتظر گشایش از طرف کدخداست ..... به این فکر می افته که این اصلاح طلبا چه وصله ناجوری هستند .... انشالله زودتر کشور از شرشون خلاص بشه تا بتونیم پیشرفت کنیم
  • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
    0 0
    خدا قوت ، خواستن توانستن است . در آمریکا هم آنهایی که اینها رو از ابتدا طراحی و ساخته اند غیر آمریکایی بوده اند . فقط آمریکایی ها مدیریت خوبی داشته اند که متخصصین رو جذب کرده اند. امان از مدیریت خوب که چه کارهایی که نمی کند .در کشور ما مشکل در بخش مدیریت است نه در آحاد ملت .
    • mahdi IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
      0 0
      افتخار فقط سپاه پاسداران
  • IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
    1 0
    خداقوت
  • رامین کمیزی IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
    0 0
    با سلام. دستتان درد نکنه. باعث غرور تک تک ایرانیان هستید.
  • فردین IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
    3 0
    واقعاً به خودم افتخار میکنم که ایرانی هستم
  • ساسان IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۹
    0 0
    یک مطلب مهمی بگم که تولید و ساخت پهبادهای شاهد به خصوص سیمرغ توسط صنایع هوایی ارتش که ذیل وزارت دفاع فعالیت می کنند انجام میشه
  • رشاش FI ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
    0 0
    به جز پهپاد کرار که سقف پروازی به میزان ۴۰۰۰ پا یعنی حدود ۱۱ درصد بیشتر نسبت؟منظورتان ۴۰۰۰۰ پا است یعنی چیزی در حدود ۱۳ تا ۱۴ کیلومتر ارتفاع من جایی خواندم نسل چهارم آن ۱۱ کیلومتر سقف پرواز دارد کرار.
  • رضا IR ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
    0 0
    درود بر سپاه عزیز
  • نام غلام IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
    1 0
    به نظر من هر که محرم خانواده اش هست باید محرم وطنش هم باشه ما توی این کشور زندگی می‌کنیم به امید خدا به شرایطی برسیم که تمام دنیا حسرت شما مردم خوب را بخوره
  • رضا IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
    1 1
    مثل پرایدوپژو میمونه وقتی وارد شد.ته شو زدن شد پراید ۱۱۱چراغشو عوض کردن شد ۱۳۱موتور پژو رو پیکان گذاشتن شد اردی .بازم خوبه امیدوارم جنگ نشه.چون جنگ عراق اگر تنها یک خسارت زده باشه پالایشگاه آبادان بس بود.
  • مهدی IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
    2 0
    ما می توانیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس