تاکید مکرون و صالح بر گفتگو برای پرهیز از تنش و تقویت امنیت منطقه

روسای جمهور عراق و فرانسه بر تکیه به گفتگو برای پرهیز از بروز تنش ها و تقویت امنیت و ثبات منطقه ای تاکید کردند.

به گزارش مشرق، در بیانیه چهارشنبه شب دفتر ریاست جمهوری عراق آمده است: «برهم صالح» رئیس جمهور عراق امروز در تماس تلفنی با «ایمانوئل مکرون» همتای فرانسوی خود روابط دوجانبه و تقویت آن در همه زمینه ها را از طریق توافقنامه ها و تفاهم نامه های امضا شده بین دو طرف بررسی کردند.

این بیانیه افزود: "روسای جمهور عراق و فرانسه آخرین تحولات منطقه ای را بررسی کردند و در این تماس تلفنی بر اهمیت رعایت آرامش و خویشتنداری و پاسداری از ثبات منطقه و تکیه به گفت وگو برای پرهیز از تنش ها و تقویت امنیت و ثبات منطقه ای تاکید شد".

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "در این تماس تلفنی همچنین بر اهمیت تقویت حاکمیت عراق و پاسداری از ثبات آن درقبال دخالت ها و تنش های منطقه به عنوان یک (کشور) و محور اساسی در بیرون راندن تروریسم و بقایای آن و همچنین برقراری صلح در منطقه و شکوفایی ملت های آن در کنار حمایت سازمان ملل در نظارت بر انتخابات آینده (عراق) در راستای تضمین سلامت آن و لزوم همیاری برای مقابله با همه گیری کرونا و کاستن از پیامدهای اقتصادی و بهداشتی ناشی از آن تاکید شد".

براساس این بیانیه، مکرون و صالح در این تماس تلفنی همچنین تاکید کردند که "تروریسم با انواع و ابزارهای مختلف آن همزیستی مسالمت آمیز بین انسان ها را نشانه گرفته است و خود را از طریق شکاف ها بین ادیان و طوایف و گرایش های مختلف تغذیه می کند. "

این بیانیه تصریح کرد: روسای جمهور عراق و فرانسه در این تماس تلفنی بر لزوم همیاری بین المللی برای مقابله با تفکرات افراطی و تلاش مشترک برای گسترش ارزش های همزیستی و پیوند و احترام به ادیان و عقاید انسانی و بستن راه به روی تفکرات افراطی و نژادپرستانه تاکید کردند که ارزش های والای انسانی در محبت و صلح را نشانه گرفته است.

برپایه این بیانیه، رئیس جمهور عراق در این تماس تلفنی گفت: گروههای تروریستی برای فتنه انگیزی در بین عراقی ها تلاش کردند و مسلمانان و مسیحیان و ایزدی ها و صابئین و سایر اقشار را با هم هدف قرار دادند تا ثابت شود که این گروهها دین ندارند اما همه تلاش های آنها برای تضعیف همزیستی اجتماعی با اراده قوی ملت عراق در زمینه درک اهداف ویرانگر آنها روبرو شد.

وی افزود: عراق با همکاری هم پیمانان و دوستان در مسیر ادامه نبرد با داعش و پیگرد هسته های خفته آن و تلاش برای نابود کردن به تروریسم به عنوان خطر تهدید کننده همه بشریت گام برمی دارد.

عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال نبرد، پیروزی بر گروه تروریستی داعش را اعلام کرد اما عناصر و هسته‌های پراکنده این گروه تروریستی هنوز در برخی مناطق استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد» فعال هستند و  نیروهای امنیتی عراق در تلاش برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود این عناصر تروریست هستند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس