بیانیه سینماگران

من یزید را شدیدا محکوم می‌کنم و به احترام امام حسین(ع) فقط سکوت می‌کنم!

به گزارش مشرق، جمعی از سینماگران کشورمان، با انتشار بیانیه‌ای، ترور شهید محسن فخری‌زاده را محکوم کردند.

متن این بیانیه به این شرح است:
«خطاب به تویی که نمی‌شناختمت
خبر ترور ناجوانمردانه‌ات را شنیدیم و افسوس خوردیم که چرا به قدر بدخواهان میهن‌مان تو را نمی‌شناختیم. کمی دیر شده ولی به پاس یک عمر تلاش علمی بی‌منت و بی‌نام و نشان برای اقتدار کشور عزیزمان ایران، به تو افتخار می‌کنیم.
روحت شاد»

ترور ناجوانمردانه محسن فخری‌زاده از دانشمندان ایرانی و شهادت ایشان، به‌جای آن که با محکومیت شدیداللحن از سوی خانه سینما مواجه شود با بیانیه‌ای مواجه شده که تامل بر آن، پرسش‌هایی متعدد را شکل می‌دهد.

سینماروزان پس از انتشار این بیانیه نوشت : چند پرسش کلیدی که با تاملی حداقلی بر بیانیه مذکور رخ می‌دهد عبارتند از:

اول. چرا برای تجلیل از یک دانشمند شهید ترور، خانه سینما به طور مستقیم وارد نشده و از طریق هیات مدیره یا مدیرعامل بیانیه رسمی نمی‌دهد؟؟

حداقلش این بود که آقایان مدیر و روسای صنف، باید به طور واحد یا مجزا، گروه یا گروه‌هایی در فضای مجازی راه انداخته و با ارائه یک بیانیه، به جمع‌آوری امضاء از سینماگران مبادرت می‌کردند تا لااقل آمار کمی امضاءکنندگان دربرابر کمیت ۵هزارنفری سینماگران، ناچیز نباشد.


اینکه معدودی از برخورداران ارگانی این سالها گرد هم جمع شده و بی‌اعتنا به بدنه سینما، بیانیه‌ای تنظیم کرده و تازه بعد از انتشار بیانیه‌ -آن هم مصور با عکس‌های امضاءکنندگان و نه عکس شهید(!!!)-از بقیه هم می‌خواهند بیانیه آنها را تایید کنند برآمده از کدام الگوی فعالیت صنفی است؟

اساسا این گونه واکنش‌های منفردانه جز سوءتفاهم برای بدنه صنف را موجب می‌شود؟

دوم. چرا در هیچ کجای بیانیه به‌طور مستقیم و روشن، نامی از شهید فخری‌زاده نبرده‌اند و بر آرمان‌های شهید پافشاری نکرده‌اند؟ چرا در همین بیانیه حداقلی اثری از محکومیت ترور نمی‌بینیم؟؟
چرا جرات ندارند رک و راست و بی‌واسطه نام شهید را ببرند و ترور یک دانشمند را محکوم کنند؟؟

اینکه امضاءکنندگان این بیانیه ترور را صریحا محکوم نمی‌کنند واقعا جای پرسش دارد و یادآور تعدد پاسپورت برخی از امضاء‌کنندگان و درعین حال یادآور فردی که می‌گفت: من یزید را شدیدا محکوم می‌کنم و به احترام امام حسین(ع) فقط سکوت می‌کنم!

سوم. امضاء‌کنندگان بیانیه مذکور، افسوس خورده‌اند بابت نشناختن شهید و اینکه بدخواهان میهن، بهتر از ایشان، شهید را شناخته‌اند!
یعنی امضاءکنندگان این بیانیه که بخش عمده آنها شماری از مدیران و نیروهای متبوع سالیان دراز ارگان‌های مختلف متصل  هستند هنوز درنیافته‌اند جنس فعالیت امثال فخری‌زاده در “گمنامی” است؟
انگاری اصلا شهید را نمی‌شناخته‌اند و خبر نداشته‌اند با دانشمندی روبرویند که همه زندگیش را “گمنام” ماند تا امثال بیانیه‌نویسان در امنیت به کسب درآمد هنگفت کاملا حلال(!!) بپردازند!؟ بماند که بیانیه‌نویسان تلویحا بر دانش بالای بدخواهان صحه گذاشته‌اند -که چون انشاءالله ناخواسته بوده- از کنارش می‌گذریم!

همه پرسش‌های حول این بیانیه به کنار، اینکه رییس دولتی سینما که سابقه سالها مدیریت رسانه‌ای را در کارنامه دارد، به‌جای پیشرو بودن و ترتیب دادن وحدت میان سینماگران بر سر محکومیت ترور، خود با استناد به بیانیه تفرقه‌افکنانه و پرسش‌برانگیز مذکور، توییت می‌زند را چگونه حلاجی کنیم؟؟

منبع : سینماروزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • پسر IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  3 0
  از این جماعت نباید انتظاری بیشتر از این داشت.بذارین تو جهل خودشون بمیرن
  • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   8 0
   به قول نوام چامسکی یک ملت آن روزی می میرد که آوازخوانان و بازیگرانش به جای اندیشمندان، اربابان فکری آن ملت شده باشند!
 • IR ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  1 0
  واسه نونه، واسه نونه، واسه اینه که تو بخندی، که اگه اینو تو بدونی، تو به دلقک نمی خندی، که اگه اینو تو بدونی که : هر دمی آزمایشی باشد/هر امضایی نمایشی باشد/تو از آدمهای کوچک که احساس بزرگی می کنند چی میدونی؟ پس: عندلیبی که به هر غنچه دلش می لرزد/بهتر آن است که در صحن گلستان نبود/ببخشید هنرپیشه ای که با یک امضاء وجودش می لرزد/بهتر آن است که در فستیوال ابهام شرکت کند/ بعد هم برود.....؟
 • IR ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  2 0
  چون هنوز نسبت به فرد پیشرو درانتخابات 1400 آگاهی ندارندنمیتونن مواضع حزب بادی خودشونو درست تطبیق بدن،میترسن سوتی بدن یکی دیگه انتخابات روببره وبعدش مالیات وعوارض خروج و.....!!! تکلیفشون هنوز روشن نیست!!!
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  0 0
  علی برکت الله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس