کد خبر 1150866
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۵
تاثیر آلودگی کارخانه ها و آتش سوزی جنگل ها بر افزایش ریسک آلزایمر

مطالعه جدید نشان می دهد آلودگی ناشی از اتومبیل ها، کارخانه ها، نیروگاه ها و آتش سوزی جنگل ها همانند سیگارکشیدن و دیابت از فاکتورهای پرخطر ابتلا به آلزایمر هستند.

به گزارش مشرق، یک مطالعه جدید نشان داده است که در میان افراد مسن دارای اختلال شناختی، هر چه آلودگی هوا در محل سکونت شأن بیشتر باشد، احتمال تشکیل پلاک‌های آمیلوئید- مشخصه اصلی بیماری آلزایمر- بیشتر است.

بیشتر بخوانید:

مقابله داروی آلزایمر با مقاومت آنتی بیوتیکی

محققان اسکن PET بیش از ۱۸۰۰۰ سالمند را با میانگین سنی ۷۵ سال، بررسی کردند. شرکت کنندگان مبتلا به زوال عقل یا اختلال شناختی خفیف بودند. محققان دریافتند افراد ساکن در مناطق دارای بیشترین آلودگی در مقایسه با مناطق با آلودگی کمتر، ۱۰ درصد بیشتر دارای پلاک‌های آمیلوئید در مغزشان بودند.

«گیل رابینوویچی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می‌گوید: «نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد آلودگی هوا فاکتور پرخطر بیماری آلزایمر و زوال عقل است

بیشتر بخوانید:

آلودگی هوا با افزایش خطر زوال عقل مرتبط است

به گفته محققان، قرارگیری روزانه در معرض ذرات PM۲.۵، حتی در میزانی که نرمال تلقی می‌شود، می‌تواند در بروز واکنش التهابی مزمن نقش داشته باشد. به مرور زملن این شرایط بر سلامت مغز تاثیر گذاشته و باعث تجمع پلاک‌های آمیلوئید می‌شود.

محققان معتقدند آلودگی هوا باید در فهرست فاکتورهای پرخطر ابتلا به آلزایمر قرار گیرد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس