تجام

یک اندیشکده صهیونیستی می‌گوید آمریکا و ایران برای ازسرگیری مذاکرات هنوز راه درازی در پیش دارند و رژیم صهیونیستی باید به دقت اوضاع را زیر نظر بگیرد و با دولت جدید آمریکا همکاری کند.

سرویس جنگ نرم مشرق - اندیشکده صهیونیستی مطالعات امنیت ملی در گزارشی در خصوص احتمال از سرگیری مذاکرات و بازگشت آمریکا به برجام نوشت: ایران از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خشنود به نظر می‌رسد، هرچند دلیل خشنودی‌اش بیشتر شکست دونالد ترامپ است تا پیروزی جو بایدن. با این حال، تهران می‌داند که تنش میان آمریکا و شرکای اروپایی‌اش از جمله بر سر توافق هسته‌ای ممکن است از بین برود. در چنین شرایطی، در بحبوحه بحث و جدل‌های داغ در درون نظام سیاسی ایران در خصوص بازگشت به مذاکره با آمریکا بر سر برجام، چند پیام کلیدی و مهم را می‌توان خاطرنشان ساخت: درخواست رفع کامل تحریم‌ها به‌عنوان شرط بازگشت به توافق هسته‌ای، جبران خسارت‌های وارده به ایران در اثر تحریم‌ها، و مخالفت کامل با مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که از نظر ایران مذاکره بر سر آن دیگر تمام شده است. در همین حال، برنامه هسته‌ای ایران در حال پیشرفت است، هرچند سرعت آن چندان بالا نیست.


مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این گزارش، صرفاً جهت تحلیل و بررسی رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر شده است و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید مشرق نیست.


دستیابی زودهگام به توافق جای شک و تردید دارد

با توجه به مدت زمان محدود حد فاصل ورود بایدن به کاخ سفید (ژانویه ۲۰۲۱) و انتخابات ریاست جمهوری در ایران (ژوئیه ۲۰۲۱)، در خصوص دستیابی به توافقی که موجب تغییر روند کنونی شود، جای شک و تردید وجود دارد. اسرائیل باید تلاش کند اقدامات سیاسی آتی در قبال ایران را متناسب با منافع حیاتی خود تحت تأثیر قرار دهد، اما نباید گفتگو با ایران و تلاش جهت حصول توافق با آن کشور را اساساً نفی کند.

نفس راحتی که تهران در پی پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کشید به‌هیچ‌وجه تعجب‌برانگیز نبود، هرچند ایران از دشواری‌های پیش روی جهت معکوس‌سازی سیاستی که دولت ترامپ ضد تهران اتخاذ کرده است به‌خوبی آگاه است. علیرغم اظهارات مکرر [آیت‌الله] علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه برای ایران فرقی نمی‌کند چه کسی رئیس‌جمهور آمریکا می‌شود و اینکه جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها به لحاظ دشمنی با ایران فرقی با هم ندارند، اما واکنش‌ مقامات رسمی در ایران رضایت از نتیجه انتخابات را به وضوح بازتاب می‌دهند.

ازسرگیری مذاکرات امتیازی برای اردوگاه اصلاح‌طلبان در انتخابات

در چنین شرایطی، بحث و جدل‌های داغی در خصوص ازسرگیری مذاکره با آمریکا در درون نظام سیاسی ایران در جریان است. اصلاح‌طلبان تحت رهبری رئیس‌جمهور حسن روحانی اصولاً طرفدار ازسرگیری گفتگوها با آمریکا هستند. در پی پیروزی بایدن در انتخابات، روحانی اعلام کرد که هر آنچه لازم باشد را انجام می‌دهد تا تحریم‌ها برداشته شوند و اوضاع مردم ایران بهتر شود. از سوی دیگر، اصولگرایان در ایران مخالف بازگشت به مذاکره هستند و ادعا می‌کنند که آمریکا قابل اعتماد نیست و مشکلات اقتصادی ایران باید از طریق «اقتصاد مقاومتی» مورد حمایت رهبر برطرف شوند. این بحث و جدل‌ها همچنین ملاحظات سیاسی را بازتاب می‌دهند: اردوگاه عملگرا ـ اصلاح‌طلب امیدوار است که ازسرگیری مذاکرات به رفع تحریم‌ها ــ حتی به صورت جزیی ــ و بازگشت به توافق هسته‌ای منجر شود و این امر در انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئیه ۲۰۲۱ به نفعشان تمام شود، اما رقبای روحانی دوست ندارند فرصت رقم زدن یک دستاورد سیاسی را پیشاپیش انتخابات به وی پیشکش کنند. گذشته از این، اظهارات بایدن و مشاورانش مبنی بر اینکه دولت جدید آمریکا قصد ندارد تحریم‌های اقتصادی را در ازای بازگشت به مذاکره بردارد موجب افزایش نگرانی‌ها در ایران شده و بنابراین ازسرگیری مذاکرات اساساً به مثابه تمایل ایران جهت امتیازدهی قلمداد خواهد شد.

آمریکا برای ازسرگیری مذاکرات ابتدا باید جبران مافات کند

 [آیت‌الله] خامنه‌ای رهبر ایران هنوز درباره امکان احیای روند سیاسی با دولت بایدن اظهارنظر نکرده است، اما مواضع خود را تکرار کرده و اظهار کرده که ازسرگیری مذاکرات مشروط به رفع همه تحریم‌هاست و اینکه تنها در چارچوب گروه ۱+۵ انجام می‌گیرند و هیچ گفتگوی دوجانبه‌ای میان ایران و آمریکا انجام نخواهد شد.

اظهارات گوناگون سران ارشد ایران در پی انتخابات آمریکا دربرگیرنده پیام‌های واضح و شفافی هستند. این پیام‌ها بازتاب‌دهنده شروط ایران پیشاپیش ازسرگیری احتمالی مذاکرات هستند و مضمون اصلی‌شان این است که آمریکا برای ازسرگیری مذاکرات ابتدا باید جبران مافات کند:

- درخواست رفع کامل تحریم‌های وضع‌شده توسط دولت ترامپ به‌عنوان پیش‌شرط بازگشت به توافق هسته‌ای.

- درخواست جبران خساراتی که ایران طی سال‌های اخیر به خاطر وضع مجدد تحریم‌ها متحمل شده است.

- تأکید بر این نکته که مذاکره بر سر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ دیگر تمام شده است و مذاکره مجدد بر سر آن امکان‌پذیر نیست.

ایران در قالب ارزیابی خود، اولویت‌های احتمالی دولت جدید آمریکا را مدنظر قرار داده است. ایران مجبور به مواجهه با یک محیط ژئواستراتژیک است که از برخی جهات با آنچه طی سال‌های اخیر شاهدش بود، فرق دارد. اولین و مهم‌ترینِ آنها بهبود روابط میان دو سوی اقیانوس اطلس است. در حقیقت، جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب بر اهمیت احیای اتحاد میان آمریکا و اروپا و ناتو تأکید کرده است. ایران به مدت چند سال از شکاف به وجود آمده میان دولت ترامپ و متحدان اروپایی آمریکا منفعت برد و حتی سیاستی اتخاذ کرد که هدفش نگه‌داشتن اروپا در سمت ایران و منزوی‌ کردن آمریکا بود. سیاست ایران به نحو چشمگیری ثمربخش بود و اروپا به تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل رأی منفی داد و با تلاش‌های آمریکا جهت فعال‌سازی مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت ضد ایران مخالفت کرد.

بایدن توافقات عادی سازی روابط با اسرائیل را تضعیف نخواهد کرد

بعلاوه، ایران با نگرانی اقدامات آمریکا در خصوص اعطای مجوز فروش تسلیحات پیشرفته آمریکایی به کشورهای حوزه خلیج فارس ــ اولینِ آنها امارات ــ و عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و تعدادی از کشورهای عرب را زیر نظر دارد. تهران می‌داند که علیرغم انتقاد حزب دموکرات از کشورهای حوزه خلیج فارس، به خصوص عربستان، و با توجه به بروز بحران ویروس کرونا و مشکلات مالی دشوار در آمریکا، احتمال آن نمی‌رود که دولت بایدن اینگونه توافقات را تضعیف کند و عادی‌سازی بیش از پیش روابط میان اسرائیل و کشورهای عرب را تشویق خواهد کرد.

در چنین شرایطی، حکومت ایران در خصوص تمایل به مذاکرات اولیه بیش از پیش بر سر دوراهی قرار می‌گیرد. در پس زمینه این ملاحظات، بحران بی‌اعتمادی میان رهبران ایران و آمریکا قرار دارد. این بحران اساسی به‌واسطه خروج رئیس‌جمهور ترامپ از برجام بدتر هم شد. در هر صورت، با توجه به فاصله زمانی کوتاه حد فاصل ورود رئیس‌جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید (ژانویه ۲۰۲۱) و انتخابات ریاست جمهوری در ایران (ژوئیه ۲۰۲۱)، در خصوص اینکه ایران و آمریکا بتوانند به یک تفاهم معنادار برسند، جای شک و تردید وجود دارد. در چنین شرایطی، حکومت ایران ممکن است تصمیم‌گیری در این خصوص را به تعویق بیندازد و در عین حال خواسته‌های حداکثری خود را تا پس از انتخابات حفظ کند. این امر همچنین ممکن است بر فشارها به دولت آمریکا بیفزاید برای اینکه اجازه دهد مذاکرات پس از انتخابات در ایران و تحت شرایط مطلوب‌تر برای تهران از سر گرفته شوند.

اسرائیل باید براساس منافع حیاتی خود اقدام کند

اسرائیل هم‌اکنون و طی ماه‌های آینده باید این موضوع را در نظر داشته باشد که اصولاً بایدن رئیس‌جمهور منتخب و مشاورانش ازسرگیری گفتگوها با ایران را یک شیوه ترجیحی جهت متوقف کردن پیشرفت ایران در حوزه هسته‌ای می‌دانند و همچنین مایل به احیای پیوندها میان دو سوی اقیانوس اطلس هستند. انگیزه اروپا برای به عقب بردن زمان و بازگشت به توافق هسته‌ای که از دید آنها همچنان حائز اهمیت است، می‌تواند فشارها بر دولت جدید آمریکا جهت ازسرگیری مذاکره با ایران را افزایش دهد. در عین حال، بدیهی است که در حال حاضر، در خصوص منافع و نگرانی‌های اسرائیل درباره جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران، سیاست منطقه‌ای این کشور، و خطر مجهز شدن ایران و عوامل نیابتی‌اش در منطقه به سامانه‌های تسلیحاتی پیشرفته درک و تفاهم بیشتری وجود دارد.

مؤسسه مطالعات امنیت ملی در انتهای گزارش خود نوشت: با توجه به اوضاع کنونی، اسرائیل باید تلاش کند اقدامات سیاسی آتی در قبال ایران را با تکیه بر یک سیاست واضح و شفاف که بازتاب‌دهنده منافع حیاتی‌اش است، تحت تأثیر قرار دهد، اما نباید گفتگو با ایران و تلاش جهت حصول توافق با آن کشور را اساساً نفی کند. اسرائیل در وهله اول و مهم‌تر از همه باید تلاش کند دولت بایدن را متقاعد سازد که مبادا در همان مراحل اول در ازای تمایل ایران به ازسرگیری مذاکرات یا حتی بازگشت به توافق هسته‌ای اولیه از اهرم تحریم دست بکشد، بلکه از تحریم‌ها جهت تمدید و بهبود توافق بهره بگیرد. همزمان، در مدت زمان باقیمانده تا ورود رئیس‌جمهور منتخب به کاخ سفید، باید از اتخاذ تدابیر تحریک‌آمیز (ماجراجویی با همکاری دولت ترامپ) اجتناب شود تا مبادا به اعتماد دولت بعدی آمریکا و توانایی اسرائیل در خصوص تأثیرگذاری بر اقدامات بعدی در قبال ایران خدشه وارد شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  54 1
  احتمالا سه سال دیگه قطره چکانی برا برداشتن تحریمها امیدوارمون میکنن،سال چهاروم یه خل و چل مثل ترامپ میارن،میگه من هیچی رو قبول ندارم،بازی از اول
  • قمی IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   0 0
   بسم الله احتمال دارد که دولت چون می بیند چیزی برای دفاع ندارد و منفور مردم شده است به اقدام انتحاری مذاکره با بایدن دست بزند تا نظام را متقاعد و مجبور به پذیرش برجام جدید یا عزل دولت کند تا خودش را مظلوم نشان داده و محبوب نماید. برای پیشگیری و بالابردن هزینه این خدعه باید از الان به آنها پیام داد اگر چنین قصدی را دنبال کنند قطعا بخاطر پرونده های اقتصادی و‌ شبه جاسوسی و.. محاکمه میشوند. شهداء ناظرند
  • US ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   1 0
   وقتی چند ضربت شمشیر تا رفع تحریم و غلط کردم آمریکا باقی مونده، عده ای دستور گرفتن تلفات در حیفارا میدهند، عده ای قانون در مجلس وضع می کنند و امام جمعه ای بایدن را مسئول ترور شهی میداند. ولی را بشناسید و تبعیت کنید اما در کنارش بشناسید خوارج زمانه را
  • IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   3 0
   خود ترامپ گفته 2024 برمی گرده
  • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   6 1
   برگشتن به برجام = ذلت
  • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   4 1
   افسادطلبان حیات و ممات شون را در مذاکره با امریکا می بینند اما باید بدانند با این افتضاح و فاجعه اقتصادی که بار آوردند دیگه کسی به اینها رای نخواهد داد.
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   3 1
   برجامو پله کردند و ملتو ذله کردند دست بردار هم نیستن !
 • شیرازm IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  39 2
  شما ۵ سال مثلا مذاکره کردید و تمام برگه های برنده(هسته ای) را دادید تا به اعتراف خودتون تحریم ها برداشته شود.که برداشته نشد. حالا با کدام برگ برنده می خواید مذاکره کنید تا تحریمها رو بردارند.اصلا چرا باید بردارند. آیا این دشمنان دلشان به حال ما سوخته.خوب اگه سوخته نیاز به مذاکره مجدد نداره همین حالا بردارند. باور کنید اینها دوستان ما نیستند و تحریمهارو برنخواهند داشت..
  • IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   12 0
   هشت سال مردم ایران را بازی داد, دولت بنفش
 • قمی IR ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  احساس قوی دارم که دولت چون میبیند چیزی برای دفاع ندارد و منفور مردم شده است به اقدام انتحاری مذاکره با بایدن دست میزند تا نظام را متقاعد و مجبور به عزلش کند و خودش را مظلوم نشان داده و محبوب نماید. برای پیشگیری و بالا بردن هزینه این کار باید از الان به آنها سیگنال داد بخاطر پرونده های اقتصادی و‌ شبه جاسوسی مختلفشان محاکمه میشوند و قطعا زندان در انتظار آنهاست . غفلت ممنوع
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  26 1
  دلیلش مربوط به بقای افسادطلبان است که در بودن تحریم ها است این جماعت پلید امیدوار هستند فشار تحربم ها باعث آشوب مردم شود تا بتوانند از آن آشوبها برای فشار به نظام و وادارکردنش به مذاکرات خسارت بار بعدی استفاده کنند و نهایتاً تسلیم جمهوری اسلامی را در برابر آمریکا رقم بزنند
 • IR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  26 0
  بهانه برای ناکارآمدی
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  29 0
  لطفا ی نفر از اصلاح طلبها و طرفداران مذاکره بگه ما بر سر چه چیزی باید مذاکره بکنیم؟ البته از طرف ما معلومه ولی از طرف آمریکائیها چیزی معلوم نیست. ما باید هسته ای، موشکی و نفوذ منطقه ای را کنار بگذاریم. اما آمریکائیها با خودشون چه چیزی میارن سر میز مذاکره؟ آیا پولهای بلوکه شده ما رو میارن؟ اگه اینطوریه که قابل قبول نیست. چون این پولها مال خود ماست. باید اونا هم چیزی از خودشون بیارن. البته تجربه یوگوسلاوی، عراق، لیبی و شوروی و گورباچف نشان میده که نتیجه مذاکره با آمریکا چیزی جز فروپاشی و تجزیه و جنگ داخلی نخواهد بود. لطفا اگر اشتباه گفتم یکی توضیح بدهد.
 • IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  15 0
  میخواهد مذاکره بکنند یا نکنند تنها ورود به بند توان موشکی و هسته ای ما نداشته باشند
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  15 0
  آره مشرق جان الان اصلاح طلبا دارن امکان بازگشت کدخدا را به هر قیمتی به مذاکرات فراهم میکنن چون اصلاح طلبا هنوز هم از برجام سود میبرن و روحانی و تیم برجامش هم بی میل نیست که این مذاکرات را از یکی دو ماه دیگر از سر بگیرد. تنها چیزی که در این یکی دو ماه دیگه قطعی است از سرگیری مذاکراته و در شرایط فعلی هر گونه مصوبه هسته ای که از طرف مجلس، شورای نگهبان و... صادر بشه از نظر دولت فقط روی حرف و کاغذ اعتبار داره و دولت در عمل خود را ملزم به اجرای مصوبه فلان نهاد نخواهد کرد چون از قبل با اروپا و کدخدا بسته است
 • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  18 1
  من فکر میکنم زور اصلاح طلبان زیاده و از چند ماه قبل آرزو داشتن و تحلیل میکردن که بایدن و دموکرات ها سرکار بیاین و دولت ترامپ دوام پیدا نکنه و دست تقدیر چنین شد و به آرزویشان رسیدن دیگه. حالا که اصلاح طلبان به آرزویشان رسیدن مداکره مجدد با کدخدا را ممکن و شدنی میبینن. به هر حال یکی دو ماه دیگه همه چیز مشخص خواهد شد و حالا که بایدن کابینه را چیده دولت روحانی هم الان بیکار ننشسته و به طور حتم افرادی را مخفیانه مامور کرده تا مقدمات این مذاکرات را مخفیانه فراهم کنن
 • DE ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  14 0
  علت اصرار اصلاح‌طلبان بر مذاکره با آمریکا چیست؟کارنامه پر از خالی اصلاح طلبان . مذاکره با امریکا فعلا 7 سال آنها را از انتقام مردم بخاطر بلاتکلیفی و بیکاری و گرانی و زیر پا گذاشتن خواسته های بجا و به حقشان و مطالباتی که اصلن بخاطر آن رای به غربگرایان دادندکه همه و همه اش بخاطر مدیران بیکفایت نفش بر آب شد....دور نگه داشته است.
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 0
  اصلاح طلبان در راه تکمیل خیانت هایشان به نظام اسلامی وآرمانهای انتقلاب هستند ووظیفه شان از بین بردن توان وقدرت دفاعی مملکت وهسته ای وهرآنچه که زحمات ۴۲ سال شهدا وخون دل خوردن عزیران هست وباید گوش به فرمان ولی بود وبس
 • GB ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  17 0
  این اصلاح‌طلبا اینقدر تابلو شدن که اسقاطیل هم صداش دراومده
 • ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  9 0
  ما غیر از نابودی حاکمیت ظالم آمریکا به چیز دیگر قانع نیستیم به جای ما حرف نزنند #انتقام سخت #نزنی میزنند
 • NL ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  0 0
  شما را میگذارند برای خنده آخه اینها میان با شیعی معامله کنن پش با پاکستان حشد و طلبان نیز رو بوسی اسلامی با لبخند میکنند...
 • IR ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  0 0
  تحریم باشیم بهتره یا تحریم نباشیم!؟ الف،اگر تحریم باشیم(مبارزه با مفاسد پیگیری میشود-رکود تورمی وگرانی تولیدات را داریم-تولید بیشتر میشود وبه هرپیشرفات اتمی ...میتوانیم داشته باشیم ویک نون دانی برای دلالان تحریم،مذاکره وبرجام ونجومیبگیرها هم هست-سایه جنگ ومفتخورها وترسوهای حکومتی ودولتی که اموالشان انباشت بیشتر میشود-برده داری ادامه دارد ب-تحریم نباشیم(رکود غیر تورمی داریم واینقدر بنزین وانرزی وخدمات حکونتی ودولتی را افزایش میدهند که رکود تورمی داشته باشیم وبنزین را یک شبه ۱۰هزارتومان کنند تا مردم بریزند بیرون'،تولبد کاهش پیدا میکنه وکالاهای بنجول تولید چین وایران نابودمان میکند-وابستگی به ابرقدرتها ونفوذ خیانت وجاسوسی وترور دداعش شروع میشود-فساد باندبلزی پارتی بازی ژن برتر اقا واقازاده وبودجه نویسی برای خودیها ...بیشتر میشود ودلالان مذاکره واصلاح طلبها عروسی میگیرند برای خوان نعمت بیت المال را عارت کنند،بیکاری،فقروفلاکت وبیگاری وبرده داری بیشتر میشود-برده داری کمی کمتر میشود
 • DE ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  8 0
  آیا امکان احیا و بازگشت آمریکا به برجام وجود دارد؟ والا امکان اَحیا و بازگشت و توبه هست ایشالله بعد از فروکش کردن کرونا بیشتر هم میشه ولی امکان اِحیا و بازگشت به برجان! وجود ندارد زیرا نه امریکا دست از خوی استکباری خود بر میدارد نه ما دست از مکتب و دین و خدا و پیغمبر برمیداریم.
 • IR ۰۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  7 0
  هیچگاه در تاریخ پیمان نامه میان دو دولت که توازن قدرت نداشته باشند از سوی دولت قوی تر رعایت نشده است. برجام نیز نمونه دیگری از این حقیقت است.
 • IR ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  5 0
  دولت نسبت به جمهوری خواه و دمکراتها دیدگاهشان اینکه آمریکا گرگ هست اما جمهوریخواها گرگ هستن اماخون خوار ولی دمکراتها هم گرگ هستن ولی علفخوار
 • IR ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  4 0
  چون همه چی رو باختن و برگ برنده ای رو برای انتخابات بعدی ندارن جز شوی مذاکره با آمریکا
 • DE ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  5 0
  مذاکره تحمیلی امریکا و اروپا بخوره توسرشون جز حفظ منافع اسرائیل جنایتکار هیچ بویی ازش نمیاد. پس بیخود وقتون رو تلف نفرمائید.بلکه وقت عزیز وشریفتون رو با توکل بخدا و اتکاء به توانمندی های هوشی خود صرف توسعه تولید داخلی و توسعه صنعت ایرانی وافزایش وتقویت قدرت دفاعی وگسترش روابط اقتصادی باکشورهای پیرامون ایران و کشورهای قاره آسیایی و افریقایی و امریکای لاتین بفرمائید. تا بیشتر از این وقت و انرژی نسوزه. ما هم یک اهرمی نشون اسرائیل جنایتکار بدیم که تا دنیا دنیاست یادشون نره.
 • SE ۰۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  4 0
  برای اینکه شرط بندگی عموسام و خیانت به ملت را تکمیل کنند
 • IR ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  4 3
  هشدار های رهبر معظم انقلاب را مورد نفوذ را جدی بگیرید
 • US ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  3 0
  علت اصرار؟ اختلاس طلبها مذاکره طلبها خائنین و نفوذیهایی هستند بی وطن که برای حفظ قدرت و منافع شخصی حاضرند خود و ناموسشان را به غرب لیبرال یا شرق کمونیستی بسپارند.
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  2 0
  هنوز امضای کری تضمین است خاک بر سرتان
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  0 0
  شب جمعه بوده خبر نداشتن از گرانی بنرین-اینبار را بنزین را بعداز رفع تحریم ۱۰هزارتومان بکنند وبگویند بخاطر اینکه از رکود غیر تورمی برویم در رگود تورمی بوده-وپیشرفتهای بالستیک وکلاهک...را بتن کنندوالتماس ودرخواست کنند آقازاده هاشون بروند اونور آب
  • US ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   0 0
   دقیقا
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  0 0
  علت اصرار بر مذاکره جاسوسی افساد طلبان است
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  0 0
  اینا حتی عرضه نداشتند 4میلیارد و200 میلیون دلارروکه توافق شده بود بگیرند یعنی روزی یک میلیون دلار از بانکهای سوییس به حساب ایران بریزند که 11سال طول میکشد که این پول واریز شود که به لطف آقایان مذاکره کننده کوفتم گیر ایران نیومد بس که اینا زرنگند صحبتهای آقای فریدون عباسی رو اگه ببینید تازه می فهمید اینا چه بالایی سر ما آوردند
 • امیر IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  0 0
  درود بر روحانی و تیمش
  • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   0 0
   بربر بر بر بر بر بر بر بر بر بر بر ب رر بر بربر برجامیان
 • IR ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
  0 0
  دندان کرمو وعفونی را بایستی کشید .تا کی می خواهید اصلاح طلبان را تحمل کنید اینان دست از ایجاد نفاق ودودسته گی بر نخواهند کشید با نظام سر نا سازگاری دارند وبا ایجاد تفرقه وبه خطر انداختن اقتدار مملکت وبا ایجا د گرانی وباازبین بردن سرمایه ملت در بورس می خواهند نظام رو ضعیف کرد ه وخودشان را به اقتدار برسانند وبافریبکاری تمام اشتباهات خود را به گردن نظام ومجلس می اندازند . دفع شر این فساد طلبان از اوجب واجبات است .به هر قیمتی شده این فساد طلبان را از عرصه قدرت وسیاست حذف کنید ۹۰در صد ملت به خون اصلاح طلبان تشنه اند .بهترین فرصت است اینان را مجازات کنید ونظام را بیمه کنید درود بر رهبر فرزانه ومجلس واصولگرایان خط ولایت
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
  0 0
  لعنت خدا نفرین رسول خدا بر شما باد که باز می خواهید مملکت را به هیچ بفروشید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس