به گزارش مشرق، ابوذر گوهری، فعال رسانه‌ای درباره اقدامات پمپئو در کانال تلگرامی خود نوشت: پمپئو وزیر خارجه آمریکا در روزهای پایانی دولت ترامپ و در اقدامی بی‌سابقه از شهرک‌های اشغالی کرانه باختری و بلندی‌های جولان بازدید کرد. این اقدام فراتر از اقدامی نمادین و در جهت تخریب و اتمام راه‌حل تشکیل راه حل دو دولتی است که عمدتاً قبل از ترامپ به شکل دوحزبی در آمریکا تعقیب می‌شد و مبنای طرح‌های سازش دمکرات‌ها را شکل می‌داد.

پامپئو با سفر اخیر خود تلاش کرد از طریق به رسمیت شناختن حاکمیت اشغالگران بر سرزمین‌های بیشتر فلسطینی و حذف تفکیک میان سرزمین‌های اشغالی و کرانه باختری، الحاق کامل این بخش به سرزمین‌های اشغال‌شده را تثبیت نماید. همچنین دولت ترامپ قصد دارد شرکت‌ها و کشورهایی که به هر نحو از تعامل با رژیم صهیونیستی خودداری می‌کنند مشمول تحریم نماید. برخی ناظران این سفر پمپئو را دارای اهداف انتخاباتی دانسته و معتقدند وی درصدد جلب آرای مسیحیان انجیلی و نومحافظه کاران افراطی در انتخابات ریاست جمهوری 2024 است.

سیاستی که ترامپ به هدایت کوشنر در دوره ریاست جمهوری خود برجای گذاشت تغییر مسیر رویکرد آمریکا از حل مستقیم مسئله فلسطین-اسرائیل به حل مسائل کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و تحت‌فشار قرار دادن فلسطینیان برای تسلیم از جانب کشورهای عربی بود.

همواره در آمریکا تصور می‌شد پیش‌شرط حل مسائل اعراب و اسرائیل حل مسئله فلسطین باشد اما ترامپ سعی کرد به شیوه‌ای معکوس به حل مسئله بپردازد. درنهایت باید اشاره کرد اقدامات روزهای پایانی دولت ترامپ باهدف جلوگیری بایدن از تغییر این مسیر و پرهزینه کردن اصلاح روندها توسط دولت دمکرات‌ها در جهت حمایت از اسرائیل در حال انجام است هرچند دمکرات‌ها نیز به‌اندازه جمهوری‌خواهان در عمل از این رژیم حمایت می‌کنند.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس