سوخو 22

نیروی هوافضای سپاه در ادامه برنامه توسعه سلاح‌های قابل نصب روی هواپیماهای ضربتی سوخو ۲۲، سه مدل جدید از مهمات مختلف هدایت شونده را برای این هواپیما وارد خدمت کرده که یکی از آنها، ویژگی‌های مهمی دارد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، هواپیماهای سوخو ۲۲ فیتر در داخل ایران جزو پرنده هایی هستند که پس از سالها توقف روی زمین و بی تحرکی، امروز تبدیل به یک گزینه تهاجمی مهم در اختیار فرماندهان هوافضای سپاه شده اند. اگرچه برای سالهای طولانی، سوخوهای ۲۲ در داخل انبارها و آشیانه های نیروهای مسلح باقی مانده بود و خبری از عملیاتی کردن آنها نبود اما کم کم مشخص شد نیروهای مسلح کشورمان برنامه ویژه ای برای آنها داشته و این پرنده مبارز، با برنامه ریزی و نقشه راه متخصصان صنعت دفاعی، از خواب طولانی بیدار شده و به خدمت مجدد هوافضای سپاه درآمده است.

بیشتر بخوانید:

سرعت بالای نصب «سلاح‌های دورایستا» روی جنگنده‌های سپاه و ارتش/ اشباح نهاجا هم مجهز به بمب هدایت ماهواره‌ای ایرانی شدند+عکس

ایران انحصار اسراییل در شلیک موشک بالستیک از آسمان را شکست/ تجهیز جنگنده‌های سپاه به اولین «موشک مافوق صوت» +عکس

یکی از مهمترین اتفاقات در این خصوص، مرداد ماه سال ۹۵ بود که عملیاتی شدن مجدد تعدادی از هواپیماهای تهاجمی سوخو ۲۲ برای نیروهای مسلح کشورمان اعلام و با عملیاتی‌شدن مجدد این پرنده‌های بال متغیر و مافوق صوت، سری جدیدی از سلاح‌ها نیز برای آنها تعریف شد و از آن زمان سلاح هایی مثل بمب های سقوط آزاد، بمب خوشه ای سیمرغ، راکت های غیر هدایت شونده و البته تسلیحات هدایت شونده مثل بمب دورایستای یاسین با هدایت ماهواره ای و یا موشک هدایت شونده بینا برای این جنگنده توسعه پیدا کرده است.

مجموعه تسلیحات جدید برای سوخو ۲۲ از جمله بمب خوشه ای (شماره ۱)، موشک بینا (شماره ۲) و بمب های یاسین(شماره ۳)

راکت فجر و بمب هوا پرتاب سقوط آزاد در حال پرتاب از سوخو ۲۲ سپاه

در سالهای اخیر صحبت های زیادی در خصوص بمب های دورایستای یاسین و یا قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات از پرنده های بدون سرنشین توسط این جنگنده ها مطرح شده است. اما در چند وقت اخیر و پس از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه و نمایش یک فروند هواپیمای سوخو ۲۲، نگاه ها به حداقل دو سلاح جدید برای این هواپیما جلب شده است که یکی از آنها راکت های هدایت شونده و دیگری بحث بمب سبک جدیدی است که برای این هواپیما وارد کار شده است. اما قبل از پرداختن به این تسلیحات بهتر است به یک مسئله کلی تر اشاره کنیم.

اگر نگاهی به مهمات جدید تعریف شده برای خانواده "فیتر" داشته باشیم با یک راکت هدایت شونده و یک بمب بسیار سبک با نوعی سیستم هدایت رو به رو می شویم. این سلاح ها به صورت کلی از قدرت تخریب بالایی برخوردار نیستند و برای اثر بخشی در میدان رزم بایستی حجم بالایی از آنها را به سمت یک هدف پرتاب کرد تا حداقل یک یا چند عدد از آنها به هدف خورده و تخریب ایجاد کند. اما اگر نگاهی دقیق تر به نبردهای رخ داده در سالهای اخیر، نه فقط در منطقه غرب آسیا بلکه به نوعی کلیه درگیری های کوچک و بزرگ در جهان یک مسئله مشخص می شود و آنها هم اینکه در بسیاری از موارد یا متاسفانه فاصله میدان نبرد با غیر نظامیان بسیار کم بوده یا نیروهای خودی وارد یک درگیری فاصله بسیار نزدیک با دشمن شده اند و شلیک حجم بالایی از سلاح مثلا راکت های سری اس ۸ به شکل غیر هدایت شونده در این شرایط می تواند  به از دست رفتن هدف اصلی منجر شود.

این مسئله این روزها برای بسیاری از سیستم های تسلیحاتی مطرح و باعث شده بسیاری از کشورهای جهان به سمت توسعه یا خرید مهمات هوشمند یا سیستم های هدف گیری بسیار دقیق تر بروند که حرکت سپاه در زمینه توسعه این مهمات خاص نیز با توجه به همین نکته مهم است.

از راکت فدک وآذرخش ایرانی تا بمب کوچک ناشناس

در جریان نمایش هواپیمای سوخو ۲۲ در نمایشگاه دستاوردهای هوافضای سپاه، یک نوع راکت با نام فدک و با کالیبر ۸۰ میلی متر قابل مشاهده است. راکت‌های ۸۰ میلیمتری «فدک» بر اساس نمونه شرفی اس ۸ (سلاح هواپرتاب برای بالگردها و هواپیماهای شرقی) ساخته شده‌اند. این خانواده راکت‌ها شامل انواع سرجنگی ضد زره، انفجاری شدید و ترکشی، دودزا، ضد باند پرواز هستند که جدیدترین عضو آن در کنار جنگنده سوخو۲۲ مشاهده شد که داری ۴ بالک کنترلی نزدیک به دماغه خود است که بوسیله این بالکها، کار اصلاح مسیر و کنترل آن تا لحظه اصابت انجام می شود. انواع راکت‌های فدک، بردی در حدود ۲ تا ۴ کیلومتر و وزنی در حدود ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم دارند و سرعت پروازی آن هم تا ۷۰۰ متر بر ثانیه می‌رسد.

راکت هدایت شونده خانواده فدک با سر جنگی آبی مشخص است

این سلاح می تواند یک گزینه ایده آل برای هدف قرار دادن دشمن درون سنگرها، ساختمان ها و خصوصا خودروهای انتحاری باشد. سرعت معمولا بالای خودروهای انتحاری هدف قرار دادن آنها را با تسلیحات غیر هدایت شونده تقریبا غیر ممکن می کند و در عین حال سلاح های معمول هدایت شونده گزینه ای بسیار گران قیمت هستند. در عین حال تسلیحاتی مثل راکت های هدایت شونده به صورت کلی، مثل نمونه مورد نظر در سپاه می تواند یک گزینه اطمینان بخش و در عین حال ارزان قیمت برای نابودی این طیف از اهداف به حساب بیاید.

گزینه جدید اضافه شده دیگر، در حقیقت موشک های ضد زره آذرخش است. موشک ضدزره آذرخش با قابلیت نصب روی بالگردهای کبری در سال ۱۳۹۶ رونمایی شد. این موشک با وزن ۷۰ کیلوگرم و قطر ۱۲۷ میلی‌متر دارای برد ۱۰کیلومتری بوده و از قابلیت قفل سیکر ۶کیلومتری بهره می‌برد. همچنین این موشک دارای جست‌وجوگر حرارتی است و مأموریت هوا به زمین را دارد و حداکثر سرعت آن ۵۵۰ متر بر ثانیه است. در حقیقت می توان گفت که آذرخش به عنوان مکمل راکت فدک عمل کرده و می تواند در فاصله بسیار بیشتری با اهداف زمینی درگیری شده و هواپیما را حداقل از گزنده سامانه های دفاعی هوایی کوتاه برد مثل توپ های ضد هوایی یا موشک های دوش پرتاب دور نگاه دارد.

موشک آذرخش با فلش زرد و بمب جدید با فلش قرمز مشخص شده است

اما گزینه آخر در بین سلاح های جدید برای سوخو ۲۲ های سپاه، یک بمب کوچک (احتمالا در حدود ۲۵۰ پوند یا سبک تر) است که ظاهری متفاوت دارد. اگر به تصویر این بمب دقت کنید با نوعی سر اضافه شده به جلوی بمب و ۴ پره رو به رو خواهید شد. با توجه به این تصویر، حداقل خبری از جستجوگرهای تلویزیونی و یا گیرنده امواج لیزر روی این سلاح نیست و به همین دلیل، احتمال هدایت بمب به این دو روش تقریبا منتفی خواهد بود، اما این گزینه وجود دارد که با نوعی بمب هدایت ماهواره ای یا اینرسیایی یا ترکیبی از این دو، رو به رو باشیم. کشور ما به صورت مشخص و بر اساس تجربه بمب یاسین و همچنین نسل جدید پهپاد شاهد ۱۲۹ به سامانه های هدایت ماهواره ای دسترسی داشته و در عین حال در حوزه سیستم های اینرسیایی نیز سیستم های پیشرفته ای بر پایه استفاده از ژیروسکوپ های هدایت لیزری و فیبر نوری در اختیار دارد.

بمب جدید برای سوخو ۲۲ سپاه - به چهار بالک در دماغه جلوی بمب دقت کنید

به نظر می رسد چهار باله مشخص در سر بمب متحرک بوده و برای نوعی هدایت بمب در مراحل پرواز تا برخورد به هدف توسعه پیدا کرده اند. محل قرار گرفتن این باله ها البته تا حدی متفاوت بوده و آنچنان در دنیا مرسوم نیست. در عین حال با ترکیب یک سیستم هدایت اینرسیایی بر پایه یک ژیرسکوپ و این بالکها با توجه به اینکه بمب های مذکور از نوع دورایستای بال دار مثل سری یاسین نیستند و برای پرواز در فاصله های کم تر طراحی شده اند، مشخصا می توانند به دقت مناسبی دست پیدا کنند.

با احتساب این سه سلاح جدید و داشتن بمب های سری یاسین، بمب های سری رعد ۳۰۱، موشک های سری بینا  و راکت های هوا پرتاب از سری فجر هدایت شونده، می توان گفت که سوخوهای ۲۲ سپاه در حال حاضر به ۷ نوع مختلف از سلاح های هدایت شونده هوا به سطح دست پیدا کرده اند که نقش مهمی در افزایش توان رزمی این پرنده خواهد داشت. اگرچه هنوز برای گمانه زنی در این زمینه خیلی زود است اما به نظر می رسد با این روند قابل تحسین، باید در آینده نه چندان دور منتظر عملیاتی شدن موشک های کروز دوربرد در نقش ها و بردهای مختلف برای ناوگان فیتر هوافضای سپاه باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 148
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 88
 • هادی IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  سلام خدا بر سپاه پاسداران. خداقوت خسته نباشید.
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  98 20
  زنده باد سپاه
  • FI ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   10 5
   زنده باد مدافعان امنیت ایران اسلامی
  • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   7 2
   سلام زنده باد سپاه و ارتش
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  86 23
  درود خدا بر نیروی هوافضای سپاه
 • نیما IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  74 24
  احسنت
 • م.ش IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  27 26
  چند سال پیش در یک رزمایش نیروی هوایی ایالات متحده تعداد 7 فروند جنگنده شامل یک فروند اف 22 رپتور و شش فروند اف 18 سوپر هورنت در بخشی از رزمایش شرکت داشتند. بعد از اتمام ماموریت هر 6 خلبان اف 18 اعلام کردند بدون اینکه متوجه مورد مشکوکی شوند به یکباره از فاصله 150 مایلی توسط اف 22 رپتور رهگیری و مورد قفل راداری واقع شدند. قفل راداری یعنی پایان یک جنگنده. بله عزیزان. این سوخو 22 های بخت برگشته اصلا فرصت درگیری پیدا نمیکنند تا بخوان از سلاح و مهماتشون استفاده کنند.
  • حسین IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   13 7
   سلام هر کشوری متناسب با نیاز خود مهمات و اسلحه تهیه می‌کند برای آمریکا که ارتش تهاجمی دارد داشتن f22 با رادار قدرتمند مورد نیاز است اما ایران فقط یک جنگنده میخواد که فقط رو آسمان باشه اصلا با هواپیمایی مسافری کارش راه میافته چرا که نزدیک هدف نمیشه از فاصله 500 تا 1000 مایلی موشک می‌فرسته و یا از روی هواپیما ارسال میکنه به شکر خدا سپاه مقدس واقعا با فکر کار کرده و روی هدف تمرکز داشتن
  • کمیته مجازات IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   1 0
   تجربه صدساله امریکا را در ساخت تجهیزات نظامی با ۱۰سال سابقه ایران میسنجید؟ تازه با تحریمی که حتی عکس تجهیزاتشون رو هم بما نمیدهند!ثانیا همین ابرقدرت تا به دندان مسلح به سادگی پیشرفته ترین بهپادهاشو تو نبرد سرد تقدیم ایران میکند و کابوس سپاه باعث میشه ملوانان امریکایی دستگیر و خودشون رو خیس کنند...همه چیز تجهیزات نیست،غیرت و شهامت هم لازمه.....
  • سرباز IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   8 3
   واقعا هم چقدر این ادعا قابل اثباته. اف 18 آمریکایی گفته اف 22 آمریکایی خیلی خوبه
  • Sh.op DE ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   3 0
   دقیقا درست فرمودین
  • حمید IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   3 0
   ببخشیدا، ولی چرت و پرت تحویل خلق الله نده، چون برو انتقالی موشک am120 رپتور فق۱۰۵ کیلومتره و نهایتا از شعاع زیر ۶۰ کیلومتری میتونه به سمت یک جنگنده شلیک کنه.
  • IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   2 0
   یدالله فوق ایدیهم
 • NL ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  12 8
  این هواپیماها واقعا قدیمی شدن و به درد مسافرکشی هم نمیخورن . تا تحریم تسلیحاتی دوباره برقرار نشده زودتر نیروی هوایی ایران مجهز کنید .
 • ائلدار بایرام اف IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  74 17
  یکی از اینارو خرج صهیونیستها کنید. الان وقتشه یه جایی که میدونین جمع شدن رو بزنین
  • سیدعلی IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   6 17
   نه دوست من هنوز وقتش نرسیده
  • یا مهدی عجل علی ظهورک IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   28 7
   آفرین به همه دانشمندانمان خصوصا شهید والامقام فخری زاده وآفرین به سپاه قهرمان که الحق آیه واعدوا لهم مااستتعتم من قوه ومن رباط الخیل ترهبون به عدوالله وعدوکم زیبنده آرم زیبای آنان است .
  • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   4 1
   درودبرسپاه جان برکف عزیز
 • سلیم IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  21 8
  یدالله فی الارض ......زنده باد هر شریف این مملکت ...#یامهدی
 • علی IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  20 9
  سلام بر شما عزیزان افتخار ایران و تمام مسلمانان جهان هستید خدا قوت
 • IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  14 8
  ما نیاز شدیدی به یک. جنگنده چند منظوره نسل چهار و نیم داریم
 • رضا IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  15 9
  سپاه امام زمان رو عشق است .کجاند مزدورهای داخلی امریکا
 • محسن IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  11 8
  یکی از اینا تو قلب وطن فروشها ، افساد طلبان
 • IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 3
  سلام مرداد ۹۷ بود که ۱۰ فروند ارتقا یافته رو تحویل دادن قبلاً عملیاتی شده بود
 • علی IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  6 5
  خداقوت
 • خلیج پارس iran IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  17 5
  درود خدا بر سپاهیان میهنم حافظان امنیت و مدافعان ایران زمین چنین دستاوردهایی باعث امنیت و اقتدار و افتخار و دلگرمی ایرانیان است قطعا" دستاوردهای زیادی در حوزه نظامی و دفاعی داریم ولی بنا بر مصلحت نباید معرفی شوند ، سپاسگزار و قدردان یکایک دانشمندان و اساتید صنایع دفاعی ارتش و سپاه و قوای مسلح میهن عزیزمان هستیم .. شیر خاورمیانه بیدار و هوشیار ... کفتارها و شغال های منطقه دیگر با ترور دانشمندان کاری از پیش نخواهند برد .. قطار پیشرفت ایران سالها پیش به حرکت افتاده، با سنگ اندازی های کودکانه به این قطار راه به جایی نخواهید برد بیاری یزدان پاک ..
 • علی IR ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  19 6
  خیلی خوبه اما کاشکی به سمت ساخت جنگنده هم بروند
 • IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  12 7
  بزنید عربستان و اسرائیل ما پشتتونیم
 • مجید IR ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  11 5
  سلام و درود خدا بر سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران خسته نباشید، خدا یارتان. موفق و منصور باشید.
 • محمد IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  9 6
  درود بر سپاه
 • ناشناس IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  12 5
  ترامپو بزنید تا نرفته
  • هادی IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   2 0
   ولا یمکن الفرار من حکومته.
 • IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  20 5
  ساخت موشک خوب است اما کافی نیست
 • IR ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  11 5
  خداحفظتان کند خسته نباشید به امید روزی که اسراییل را از میان بردارید انشااله
 • Selamat IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  7 4
  ان شاء الله خدا بهشون عمرپرعزت وبابرکت بده
 • جلال IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  9 5
  درود وسلام بر دلیرمردان این مرز بوم بخصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،سایه مقام معظم رهبری مستدام باد.
 • حسین IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  10 3
  الحمد لله رب العالمین
 • محمدرضا IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  13 5
  سپاه نبود کشور نبود سپاه نبود منطقه نبود درود بر مجاهدین اسلام
  • یا ستار العیوب IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   8 2
   درود خدا بر ارتش و سپاه
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  13 4
  افرین عالیه حالا وقتشه خرجشون کنین این موشک ها رو
 • یاور IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  8 2
  خدا قوت به همه آنهایی که دل در گرو این آب و خاک دارند.
 • Ayub barzanoni IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  7 3
  با سلام انشالله با شخم زدن این دستاورد های نازنین! خاک نجس شده تل آویو و سرزمین های اشغالی توسط صهیونیست های نامشروع
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  9 4
  آفرین سپاه درودبرشما شماقلب تپنده ایران وتیغ برنده ای برای دشمنان ایرانین بازهم بکوشید خسته نشوید
 • مصیب US ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  20 4
  با آرزوی بیشتر برای پشرفت رزمندگان ایران اسلامی .در سپاه ونیروهای مسلح .دستشان .می بوسم
 • ناشناس IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 2
  خب از اینا واسه انتقام استفاده شود . خواست مردم هم همین هست
 • دلا فروز IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 3
  سلام امروز سپاه باید پاسخ اسراییل را بدهد چون سپاه لیاقتش را داشته و دارد خدا قوت به امید اللهم عجل لولیک فرج امین
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  8 3
  سلام درود خدا بر سپاهیان عزیز وغیرتمند خدا پشت وپناهتان باد
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  9 4
  خواهشا عربستان رو ادب کنید. درود بر نیروهای مسلح میهنم ایران
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  5 2
  عالی،خداقوت بر زحمات شبانه روزی شما
 • رسول عاطفی IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  8 3
  خداوند همه برادران سپاه را نگه دارد شماها حافظ ایران اسلامی هستید
 • محمد رضا IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 2
  خداوند به کلیه زحمت کش ها در این عرصه سلامتی عنایت فرماید
 • کرم IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  6 3
  احسنت بر سر افرازان سپا ه پاسداران موفق باشید انشاا
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   2 0
   انشاالله.
 • سلمان مومنی IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 2
  درودبراقتدار نیروی هوایی ویگان دریایی و نیروی زمینی ودرود بی کران به فرمانده کل قوا،رهبرمعظم انقلاب ،که حقیقتاازجان ،مایه گذاشتند برای به نمایش گذاشتن این اقتداروقدرت جمهوری اسلامی ،آنهم درسطح ملی وفرامنطقه ای وجهانی
 • مهرداد IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  6 2
  حیف نیست این بمبای به این خوشگلی رو خرج این سعودیای کثیف ونجس نکنیم
 • Nsh IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  5 2
  به امید نابودی اسرائیل وظهور حضرت مهدی(عج) انشاءالله
 • حسین چرمی بازنشسته ناجا IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  6 2
  خدا نیروهای نظامی وانتظامی ما را حفظ کنه که با تمام توان جان خود را در طبق اخلاص گذاشته اند و برای حفظ امنیت کشور عزیزمان شبانه روز تلاش میکنند.
 • احمد IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  6 2
  همانطور که عزیزان مارو به شهادت می رسونن به درک واصلشون کنید این صهیونیست ها و وهابیون کثیف را درهرکجا وهرسرزمینی که باشند.
 • مد IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  2 1
  من‌ به عنوان دانش آموز باید درس بخوانم و دست سپاه ورهبرم رامیبوسم
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 1
  درود بر این اقتدار که به دست ایرانی حاصل شده . پاینده ایران و رهبرم سید علی
 • حمیدشهمرادط IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 1
  خداقوت قلبهای مردم من خیلی معذرت میخوام ولی ای کاشی جنگندهای بروز هم داشتیم چقدخوب می‌شود ولی با بااین همه مشکلات و سختی خسته نباشی سربازان امام زمان
 • مهدی IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  2 0
  فتبارک الله درود خدا بر شما پاسداران حریم ایران و ولایت واجرکم عندالله
 • علی IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 0
  سلام خسته نباشی به زحمت کشان سپاه پاسداران خدا قوت بده و بزنید اسرائیل از صفحه روزگار محو کنید خدا رحمت کند سردار سلیمانی وفخری زاده ها
  • IR ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
   0 0
   کاش می شد
 • لشگری IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 0
  حاج احمد متوسلیان: ما با اسرایئل وارد جنگ خواهیم شد،هرکس مرد این جنگه بسم الله هرکس نیست خدافظ لحظه شماری میکنیم فقط...
 • موسی بابک IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 0
  درود خدا بر شما سپاهیان رشید
 • علی IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 1
  درودخدابر سبزپوشان همیشه در صحنه وقتشه اسرییل رابا خاک یکسان کردما همه آماده هستیم جانمان فدای خاک ایران
 • مهران IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 0
  سلام من ذهن خلاقی دارم که اگه بخواهید می تونم پیشنهاد های برای ساختن سلاح جدید بدم
 • علی IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 0
  درود به بر سرداربزرگ اسلام امیر علی حاجی زاده روح سردار سلیمانی و فخر ی زاده فخر اسلام شاد.با تمام وجود پشتیبان شما هستیم.یا علی
 • ایرانی IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 0
  به امید انروز که سپاه انشاالله. بتواند خودش این هواپیمای جنگی را بسازد ومثل همیشه باعث غرور و شادمانی مردم ایران شود.
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 0
  یاد دو خاطرات ابر مردان و قهرمانان دلير خلبانان ایرانی .شهیدان فکوری.بابایی کشوری.شیرودی و... در دلمان زنده شد .به امید فتح رژیم اشغالگر اسراییل به دست خلبانان ایرانی........
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 0
  درود درود درود خداقوتون همش افتخار افتخار افتخاربرای ایران وایرانی های پایبند به دین دیانت ایمان ووجدان بیدار.سپاس علی
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  2 0
  احسنت
 • F m IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  2 0
  باسلام در ودخدا برشما عزیزان فداتون انشاالله.
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 0
  خدا‌قوت‌برادران ‌‌انشاالاه‌همیشه ‌پیروز‌و سربلند‌ باشید‌
 • سید وحید جزایری AE ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 1
  الحمدلله خداروشکر ان شاءالله شاهد این پیشرفت ها رو جنگنده های خودمون باشیم که از لحاظ نظامی تحت هیچ شرایطی نیاز به کشوری نداشته باشیم
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 2
  اگر سپاه نبود ایران نبود ، در واقع باید گفت اگر سپاه نبود کل منطقه نبود ، رژیم جاه طلب و شرور و غاصب صهیونیستی اسرائیل که رویای حکومت نیل تا فرات یهود را در سر دارد امروز کل منطقه رو اشغال کرده بود ! ایران و ایرانیان تا کنون بزرگترین سد و مانع تحقق این رویای صهیونیست ها بودند ..
  • مدافع حریم ولایت IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   7 1
   آقا لطفا با حرفاتون کاری نکنید بین دو نیروی ارتش و سپاه جدایی بیوفته اگر ارتش و سپاه نبود کشور نبود تو جنگ یکی از این دو نیرو نبودن خدا می‌دونه الان خوزستانمون دست چکسانی افتاده بود مخصوصا تکاوران ارتش
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   1 0
   کاربر محترم حریم ولایت : کجای نوشته دوستمون اختلاف افکنی بین قوای مسلح ایران بود ؟ هر کدام از قوای مسلح ایران وظیفه ای تعریف شده دارند که در حوزه وظایف خود عمل می‌کنند سپاه شاخه برون مرزی دارد در منطقه فعال، ارتش حافظ امنیت مرزها و نیروی انتظامی امنیت درون شهری و کشور ... همه این قوای مسلح ارتش سپاه نیروی انتظامی مکمل یکدیگرند لازم ملزوم یکدیگر.. حتما کامنت بالا رو خوب مطالعه نکردید ..
 • FR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 6
  سوخو 22 در مقابل f35 های امارات و عربستان و اسراییل هیچ کاری پیش نخواهد برد.
  • آذری IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   3 0
   همان اف ها هنوز تو یمن درگیرن و کاری از پیش نبردن
  • حجت IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
   1 0
   B2 هم شکست می خوره
 • DE ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 0
  تو را بخدا نگذارید خون این شهیدان پایمال شود خدا یار و نگهدار شما باشد
 • صابر US ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 0
  باید به فرمان رهبری آنقدر قوی شویم که اگرتل آویو و حیفا را با خاک یکسان کردیم دنیای ظلم جرات نگاه چپ به سرزمین ما نکند
 • همایون تبار IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  آفرین به سپاه عزیز و قدرتمند
 • مهدی سلطانی IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  خدا قوت سپاه قهرمان انشالا همیشه پایدار باشید زنده باد راه سردار عزیزمان حاج قاسم سلیمانی ادامه دارد وعده ای ما انشالا نابودی اسراییل کودک کش
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  یا علی
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  2 0
  موتور توربوفن سنگین بسازیم . سوخو 35 بخریم
 • رضا IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 0
  درود بر سپاه عزیز
 • محمد IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 0
  سلام وخسته نباشید به سپاهیان عزیز
 • Aliov IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  توان دور ایستایی برای این جنگنده ها خیلی مهمه.چون اینها قدیمی شدند و سامانه های ضد هوایی و جنگنده های دشمن به راحتی توانایی نابود کردنشان را دارند. بنابر این ما باید با نصب مهمات دور ایستا آن هارا به خدمت بازگردانیم.
 • جاوید IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 1
  درودبرسپاه جان برکف عزیز
 • یک ایرانی با بصیرت IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  سلام و درود بر فرمانده کل سپاه سردار سلامی بزرگوار و فرمانده نیروی هوافضای سپاه سردار حاجی زاده دستشان را میبوسم که در مقابل وحشی های آمریکایی و اروپایی و داعشی برای ایران عزیز اقتدار ایجاد کردند و به مصداق بارز اشداء علی الکفار و رحماء بینهم رعب و وحشتی در قلب داعشی های آمریکایی و اروپایی ایجاد کردند و امنیت را برای وطن عزیز به ارمغان آوردند خدا حفظ کند تمامی اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را مخلص آنها هستم
 • بهروز دانش .چهار محال و بختیاری IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  سلام و درود بر سپاه و سپاهیان دلاور افتخار این سرزمینید .سربلند و پایدار باشید متشکریم.متشکریم.متشکریم.خدا حفظتون کنه
 • علی IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  زنده باد سپاه
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  درود بر سپاهیان
 • موسی IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  درودبرسپاه
 • بهروز IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  زنده باد سپاه
 • Reza IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  سلام به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خدا قوت واقعا وقتی این همه پیشرفت رو تو گسترش و تولید این چنین موشک ها شاهد میشیم جای تبریک داره که فکر کنم فقط چند کشور میتونن این موشک هارو بسازن وه یکیش ما هستیم.
 • علی IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  ما ایرانی و مسلمان هستیم کشورم دوست داریم خدا نکنه جنگ بشه اما جونمونم می‌دیم
 • محمد طیبی IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  درود خدا بر دلاور مردان سپاه
 • عزیز IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  عشقم ایران چشم دشمنان کور
 • مهدی رنجبر IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  درودوآرزوی پیروزی برادران ومردان همیشه مردسپاه ولعنت خدای مخالفانشان کوربشه هرکسی که نمی تونه پیشرفت ماوسپاه راببیند
 • علی DE ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  خدا قوات
 • علی خدایی IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  خدا قوت بر ارتش قهرمان سپاه قهرمان نیرو های انتظامی و امنیتی و کل نیرو های مسلح ایران بزرگ یا علی مدد ان شالله پیشرفت های خیلی زیاد
 • ایرانی GB ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  دوستون داریم مرسی
 • حسن مشکانلو DE ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  زنده باد دلاور چشم دشمنان کور
 • حسین IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  اگه به دولت روحانی باشه ،درراستای حرکتهای اعتماد ساز یکطرفه قبلی،میگه همه این دستاوردها را یکجا تحویل آمریکا بدیم،
 • US ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 0
  مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل
 • حسین IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  الان که ترامپ تهدید به حمله کرده وقت رو کردن غافلگیر کننده دستاوردهااست که جنبه بازدارندگی هم برای دشمنان داره
 • کریم IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 1
  درود خدا بر دلسوزان راه حق و حقیقت وخدمتگزاران اسلام و مسلمین وسبزپوشان ولایت
 • جمال IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  درود .عزیزان فقط تا میتونید بسازین. ما راضی به ذرت خوردن هستیم اما در امنیت.
 • IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  امام زمان مهدی موعود (عج) بالا سرشما ست رزمندگان ولایت خدا با شماست
 • فرهاد IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 1
  قاهر ۳۱۳ رادار گریز خودمان که هست و این مهمات با اون جنگنده مان خوب جور میشه.
 • مهدی IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  سلام عالی فقط تیر بار موشکی کم داره رادار گریزی چقدره مدت پرواز
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  سلاح ها را از این به بعد مستقیم سر سرزمین های اشغالی تست کنید. دمتون گرم
 • اصغرمختارئ IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  با سلام وخسته نباشید خدمت همه عزیزانمان که برای آسایش ما این همه زحمت میکشیدازخداوند متعال آرزوی سلامتی و موفقیت دارم از اول هم بااین ازخدابیخبرهاهم بایدباقدرت وآردمزاکره میشدیم نه ازدر ضعف خداباماست
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  درود بر دلیرمردان سپاه
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  درود بر دلیرمردان سپاه
 • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  درود بر دلیرمردان سپاه
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  درود بر دلیرمردان سپاه
 • علی قزلسفلو IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  درودبرسپاه زنده بادایران هرچه ایرانی وآمده فرمان رهبری عزیز هستیم تالبیک بگوییم وتمام ایرانیان خودمان شهید حاج قاسم سلیمانی وشهید فخری زاده هستیم
 • حاجی پور IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  خداقوت به نیروهای سپاه
 • حسین IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  با عرض سلام ب هموطنان عزیز ایران ب امید خدا پیروزه در ضمن ما نباید ازترور سردار سلیمانی و محسن فخری زاده بگذریم
 • خان داداش IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  راه شهدا فقط باعزت و اقتدار ادامه پیدا میکند
 • محمدحسن خزایی IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  خدا قوت عزیزان سپا کسی قدر اینها رامیداند که درجنگ بوده وکم بودهای جنگ را میدیدوامروز به این عزیزان باید بالیدوافتخار کرد دست مریزا عزیزان جان
 • حمید طایفه رستمی IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  امیدوارم بچه های غیرتمند سپاه وارتش وجبهه مقاومت آنچنان هزینه این ترورها را با گرفتن خسارت بسیار بالا ودر تراز مورد انتظار بالا ببرند که خود دشمنان وجبهه استکبار به زبونی وضلالت والتماس وغلط کردن بیفتند وگردن گردن کلفتان جاهل وجلاد را بشکنند تا به خاک ضلالت بیفتند وبا این اقدام دلهای دردمندان شاد انرژی های مثبت مقاومت آزاد وبه سمت پیروزی نهایی رهنمون شود.انشاالله تعالی منتظر آن روز باشکوه هستیم
 • حمزه حریبی IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  دنیایی ایران. عاشق رهبر هستم.
 • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  خدا قوت
 • حسن‌ IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  احسنت
 • غلامرضا شیراوند IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  سلام ودرود خدا به رزمندگان اسلام به امیدروزی که انشااله اسراییل نباشد به امید روزی که سران صهیونیست عرب که پشت لباس عربی به اسلام خیانت میکنند نباشند قدس متعلق به جهان اسلام است ای قدس منتظر ورود سپاه اسلام به فرماندهی امام خامنه ای وسربازی تمام ایرانیان باش حاج قاسم نمرده است بلکه زنده و نام او خون هر ایرانی را برای باز پس گرفتن قدس شریف به جوش می اورد
 • IR ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  به دشمنان اسلام بزنید و نابودشان کنید
 • علی IR ۰۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  خداوند انشاالله حافظه این مرز و بوم باشه
 • جعفر طاهری IR ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  باعرض سلام و احترام به تمام زحمتکشان در عرصه امنیت و آرامش ایران وایرانی. زنده باد غیرت ایرانیتان. خسته نباشیدو دست مریضا.
 • سپهبد IR ۰۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  سلام. بر سردار سلیمانی ک برکت سپاه از بزرگی خودش
 • خادم مولاعلی IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  دست مریضا خدا قوت برادران عزیز سپاهی ابروی ایرانمان شمایید فقط خواهشی دارم شمارا قسم به اون خدا چندتا ازاین موشک ها بزنید تودل عربستان .و کاخ این ملخ خورها که بفهند از یک من ماست چند من کره میشه گرفت
 • رزمنده بی نام IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  از نظر بنده سلاح دفاعی که از خاک کشورم و مردمم دفاع کنم ساخته بشه عالیه .ما زمان جنگ موشک نداشتیم دیدید بعثی ها چه بلایی سر شهر های ما اوردن .باید موشک و سلاح قوی برای مقابله با دشمن داشته باشیم .
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  سلام و درود خداوند بر شما
 • ایران وطنم IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  1 0
  درود برشما
 • محمود IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  واقعا دل ما به همین سپاه خوشه ‌‌.اگرنبود واقعا مملکت نبود.
 • کامبیز فرخی FR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  درود بر سپاه من خودم سرباز سپاه بودم سال ۶۷ در منتقه
 • عباس IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  ما میتوانیم
 • محمد IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  این کار خوبه ولی کافی نیست ایران باید بابد خود را به جنگندههای مدرن روز دنیا ور تراز ایران مجهز کند اگه توانست بسازد نشد مونتاژ کند نشد بخرد زنده باد ایران
 • ایرانی سر بلند IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  متشکرم خدا قوت برای اشنایی وتوضیهات این جنکنده وصلاح ساخته شده کشورم افتخار منمایم
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  درود بر شرافت سربازیتان ، مرگ بر تمام مستبدین ، منافقین ، زورگویان و وطن فروشان
 • امان الله! US ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  ماشالله به سپاه دلاور وپرافتخار
 • علیرضا GB ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  فقط سپاه تو این جمهوری اسلامی حال ما رو خوب میکنه کاری میکنه که به ایرانی بودنمون افتخار کنیم حق پشتو پناهتون دمتون گرم
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 1
  به مقامات ایران برسونید بجاش روی جنگنده کوثر با تعداد تیراژ ساخت بالا سرمایه بذارند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس