کد خبر 1143978
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۸
کلیه‌ها

انجام آزمایش‌هایی از راه خون و یک آزمایش ادرار ساده می‌تواد نشان دهنده وضعیت کلیه باشد و وجود خون در ادرار، کف آلود شدن ادرار، تغییرات نوسانات فشارخون و کاهش حجم ادرار نشان دهنده مشکل در کلیه است.

به گزارش مشرق، یک فوق تخصص بیماری‌های کلیه گفت: کسی که دچار مشکل کلیه ناشی از کرونا می‌شود علائمی مانند کاهش حجم ادرار، وجود خون در ادرار، ادرار کف آلود، فشار خون زیاد یا کاهش فشار خون خواهد داشت که در این موارد نیاز به مراجعه به پزشک دارد و سایر موارد دردرهای عضلانی ناشی از کرونا، با مُسکن‌های این دوره قابل رفع است.

بیشتر بخوانید:

تاثیر «فلووکسامین» در پیشگیری از نوع حاد کرونا

دکتر"نجمه شمس پور" درباره تاثیر کرونا بر کلیه بیماران اظهار کرد: افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مستعد ابتلاء به نارسائی‌های کلیوی هستند.

وی افزود: بیماران کلیوی که دیالیز می‌شوند بدن آن‌ها ضعیف است و باید حتما در مراجعه برای دیالیز در تمام زمان از ماسک استفاده کرده و قبل از مراجعه با پرستار مرکز یالیز تماس بگیرند، تا کمترین معطلی را در انتظار برای دیالیز داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

جزئیات روش‌های درمانی کرونا از طریق طب سنتی

شمس پور تصریح کرد: یکی از مشکلات دیگر بیماران کلیوی هزینه‌های درمان است که در ماه‌های اخیر این هزینه‌ها و قیمت داروها افزایش یافته و به دلیل اینکه مراکز خیریه نیز به سمت تهیه ملزومات بیماران کرونائی رفته اند، بیماران کلیوی در مضیقه قرار گرفته اند.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیه با اشاره به اینکه کرونا ممکن است روی کلیه‌ها اثر بگذارد و حتی کسانی که بیماری زمینه‌ای و یا کلیوی ندارند، در کرونا دچار نارسائی کلیه و حتی نیازمند دیالیز شوند اظهار کرد: عموما بیماری‌های شدید کرونا که نیازمند بستری هستند، دچار نارسائی حاد کلیه ناشی از کرونا می‌شوند و در موارد خفیف و متوسط کرونا احتمال درگیری کلیوی خیلی ناچیز است.

وی افزود: اکثر بیماران کرونائی دچار دردهای عضلانی شدید و به ویژه درد پهلو می‌شوند که فکر می‌کنند درد کلیه است و با مراجعه به مراکز درمانی و مطب‌ها باعث ابتلای افراد بیشتر می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

چرخش ویروس کرونا در منازل

شمس پور تصریح کرد: کسی که دچار مشکل کلیه ناشی از کرونا بشود علائمی مانند کاهش حجم ادرار، وجود خون در ادرار، ادرار کف آلود، فشار خون زیاد یا کاهش فشار خون خواهد داشت که در این موارد نیاز به مراجعه به پزشک دارد و سایر موارد دردرهای عضلانی ناشی از کرونا، با مُسکن‌های این دوره قابل رفع است.

وی بیان کرد: بیماران دیالیزی ضعف سیستم ایمنی دارند و در معرض خطر بیشتری نسبت به دیگران در ابتلاء به کرونا هستند و نباید این بیماران درمان و دوره‌های دیالیز را کاهش بدهند و نیازمند مراجعه هستند که توصیه داریم اگر بیمار تب، درد عضلانی و علامتی ناشی از عفونت در خود دارد به پرستار اعلام کند تا در مراکز ایزوله بستری یا به مراکز مخصوص کرونائی‌ها ارجاع داده شود. ضمن اینکه در مراکز دیالیز فاصله تخت‌ها دو متر است.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیه درباره تغذیه در بیماران دیالیزی گفت: این افراد به دلیل اینکه دفع مناسب کلیه ندارند، توصیه می‌شود مصرف زیاد آب و مصرف نمک نداشته باشند و مصرف میوه و سبزی با محدودیت‌های خاصی به آن‌ها اعلام می‌شود ضمن اینکه باید واکسن آنفلوانزا نیز تزریق کنند.

وی درباره راهکارهای سالم ماندن کلیه‌ها بیان کرد: بیماری‌های دیگر از جمله دیابت و فشارخون موجب نارسائی کلیه در درازمدت می‌شود و توصیه‌های کلی که برای پیشگیری از فشارخون، دیابت و ... می‌شود، برای سالم ماندن کلیه‌ها موثر است.

شمس پور با تاکید بر تاثیر رژیم غذائی مناسب در سلامت کلیه‌ها تصریح کرد: مصرف نمک در جامعه ما زیاد است و توصیه می‌کنیم افراد از نمک کمتری استفاده کنند؛ داروهای مُسکن مانند بروفن و ژلوفن و در طولانی مدت و حتی مصرف کم موجب مشکل برای کلیه می‌شود و تاکید داریم مصرف داروی خودسرانه نداشته باشند.

وی بیان کرد: انجام آزمایش‌هایی از راه خون و یک آزمایش ادرار ساده می‌تواد نشان دهنده وضعیت کلیه باشد و وجود خون در ادرار، کف آلود شدن ادرار، تغییرات نوسانات فشارخون و کاهش حجم ادرار نشان دهنده مشکل در کلیه است.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیه در بخش دیگری از سخنانش گفت: کسانی که پیوند کلیه دارند، برای حفظ بافت پیوندی باید مادام العمر یکسری داروها استفاده کنند که این داروها سیستم ایمی بدنشان را ضعیف می‌کند و همیشه در معرض خطر عفونت‌ها هستند که در دوره پاندمی کرونا باید رعایت‌های شدیدتری داشته باشند.

وی افزود: توصیه داریم کاملا پروتکل درمانی خود را تحت نظر پزشک معالج دنبال کنند و به جد تاکید داریم از هرگونه دورهمی، رفتن به میهمانی و حتی جلسات کاری تا جائی که می‌توانند خودداری کنند و بهترین کار این است در منزل بمانند.

شمس پور تصریح کرد: در صورت حضور در اجتماع در مواقع ضروری باید فاصله دو متر را رعایت کنند و شست و شوی مرتب دست ها، استفاده از ماسک را حتما داشته باشند و توصیه می‌شود هر ساله واکسن آنفلوانزا تزریق کنند.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیه در پایان تاکید کرد: افزایش نگران کننده ابتلاء به کرونا را در هفته‌های اخیر داریم و عاجزانه از مردم درخواست دارم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و دورهمی‌های غیرضروری را حذف کنند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس