بورس نمایه

عضو ناظر شورای عالی بورس با بیان اینکه، شرکتهای حقوقی منتظر برخورد محکم مجلس و دستگاه قضایی باشند، گفت: بانکهای زیر مجموعه وزارت اقتصاد درآمد قابل توجهی از بازار سرمایه کسب کرده‌اند.

به گزارش سرویس بورس مشرق، محسن علیزده با اشاره به رویکرد مجلس یازدهم نسبت به بازار سرمایه گفت:  بازار سرمایه یک فرصت طلایی برای جهش تولید بوده و می تواند واحدهای مولد را جهت دهی کرده و پولهای سرگردان موجود در بازارهای موازی و مخرب اقتصاد را جذب کند. از طرف دیگر بازار سرمایه می تواند یک  تهدید جدی برای اقتصاد باشد چراکه با از بین رفتن اعتماد سرمایه گذاران، منجر به خروج سنگین پول و جهش قیمتی در بازارهای موازی شود. همین اتفاقی که در نیمه اول سال  شاهد آن بودیم.

بیشتر بخوانید:

نقشه بازار سهام بر اساس ارزش معاملات +عکس

وی افزود: از روز اول بدنبال این بودیم که بازار رشد عقلایی را پیدا کرده و به رشد تولید کمک کند. بر همین اساس جلسات مجلس با مدیران وزارت اقتصاد و سازمان بورس آغاز شد. زمانی که رشد بورس شدت گرفت تذکرهای مجلس به سازمان بورس نیز شروع شد. رشدی که در تیر ماه داشتیم مثل این بود که یک هواپیما از باند خارج شده و در حال پرواز به شکل عمودی است و بلاخره زمانی این روند معکوس خواهد شد. امروز ظاهرا همان اتفاق  در حال رخ دادن است.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که رشد بورس در نیمه اول سال تا چه حد ناشی از دعوتها و اطمینان دهی مسئولان دولتی بوده است، گفت: در زمانی که لازم بود عرضه کمتر باشد آبشاری عرضه صورت می گرفت و زمانی که باید عرضه انجام شود شاهد بودیم که شرکتها فروش سهام انجام نمی دهند. به هر حال مردم  اعتماد کردند  و تصور آنها این بود که یک حمایت مطلق انجام خواهد و در صورت کاهش قیمت، دولت این ضرر را جبران خواهد کرد.

وی با بیان اینکه، از سوی دیگر بخشی از مردم بدون آموزش لازم وارد بازار سرمایه شده اند، گفت: در ابتدا سرمایه های مردم باید به شرکتهای سبد گردان و صندوقهای  معتبر سپرده می شد.

علیزاده، بااشاره به اینکه،ناهماهنگی بین دستگاههای دولتی باعث شروعِ سقوط شاخص بورس بود، گفت: تحقیقات ما در کمیسیون اقتصادی مجلس نشان میداد اختلاف صورت گرفته در بین وزارت اقتصاد و وزارت نفت برای عرضه صندوق پالایشی یکم ناشی از عدم اطلاع کافی بود و زمانی که هماهنگی صورت گرفت عملا اعتماد مردم از بین رفته بود.

بانکهای ورشکسته با تحولات نیمه اول سال از ضرر و زیان خارج شدند

عضو شورای عالی بورس گفت: دولت بیش از نیاز کسری بودجه خود را تامین کرده است، علاه بر این بسیاری از بانکهای حاضر در بازار سرمایه عملا ورشسکت بوده و بدهی های انها بسیار بیشتر از داراییها و سرمایه آنها بوده اما با توجه به رخدادهای نیمه اول سال این بانکها از ورشکستگی خارج شدند و به عنوان بنگاههای عظیم مشغول فعالیت هستند.

وی افزود، دولت باید سرمایه های سرگردان وارد شده به بورس را به سمت واحدهای تولید هدایت میکرد. بر این اساس از فرصت بورس استفاده نشد و به تهدید تبدیل شد. در بعضی مواقع دولت با عدم ورود سریع به تحولات بازار سرمایه نتوانسته مانع از وقوع تخلفات شود.

نمونه‌ای از تخلف یک شرکت حقوقی نزدیک به دولت/ فروش 4000 میلیارد تومانی در سقف قیمتی، خرید 800 میلیاردی در کف!

علیزاده با بیان اینکه، برای کمیسیون اقتصادی محرز شده است که برخی شرکتهای حقوقی در مقطعی دست به فروشهای خارج از قاعده و بیش از حد زده‌اند،‌ گفت: بر این اساس درآمدهای  بسیار خوبی از بازار سرمایه کسب کرده‌اند. به عنوان مثال یک شرکت حقوقی نزدیک به دولت در مدت 20 روز 4000 میلیارد تومان فروش داشته است. هرچند وزارت اقتصاد به این موارد نقد داشته اما در دوره اخیر که شرکتها ملزم به بازار گردانی شده  اند، شرکت مذکور تنها 800 میلیارد تومان خرید داشته است، ‌آن هم در شرایطی که قیمتها تقریبا یک سوم شده است.

وی با اشاره به عدم عرضه شرکتها در میانه موج صعودی بازار  افزود، یک شرکت سهام خود را در اوج قیمتی در 23 مرداد ماه هر سهم به قیمت حدود 3200 تومان فروخته و امروز همان سهم را به زیر 1000 تومان خریداری می کند.

عضو ناظر شواری عالی بورس گفت: سازمان بورس از ابزارهایی که در اختیار داشته است، در زمان  خاص و به موقع به نحو صحیح استفاده نکرده است. کاهش دامنه نوسان و افزایش حجم مبنا از ابزارهای در اختیار سازمان بورس هستند. کاهش دامنه نوسان می توانست جلوی ریزش بیشتر شاخص و ارزش سهام را بگیرد.

روایت جدید از استعفای رئیس پیشین سازمان بورس

علیزاده افزود: در زمان شهادت سردار سلیمانی دامنه نوسان تغییر کرد و از ریزش بازار و افت شاخص جلوگیری شد، در زمان آقای شاپور محمدی به خوبی از این ابزار استفاده شد، در برهه شروع رشد بورس در ابتدای سال نیز قرار بود از این ابزار استفاده شود که در نهایت منجر به استعفای رئیس وقت سازمان بورس شد.

دولت میزبانی خوبی  نبود و پشت مردم  را در بورس خالی کرد/ترک فعل مدیران می‌تواند مجازات در پی داشته باشد

عضو کمیسیون اقتصادی افزود: بنده در شورای عالی بورس تنها عضو ناظر هستم و حق رای ندارم. در زمانی که دوستان به موقع از این ابزار استفاده نکرده اند ترک فعل کرده اند. بر اساس دستور العمل اخیر رئیس قوه قضاییه دوستانی که به وظایف خود در قبال بورس عمل نکرده اند می‌توانند مجازات شوند، چرا که به سرمایه مردم آسیب رسیده است. دولت میزبان خوبی برای سرمایه های مردم نبود،‌ عموم مردم به ورود به بازار سرمایه دعوت شدند اما در نهایت پشت مردم در بورس خالی شد. مردم پول جیب خود، طلای همسران، خانه و اتومبیل خود را فروخته وارد بورس شدند اما حالا متضرر شده اند. درست است که بورس بالا و پایین دارد اما نه تا این حد!

سهامداران حقوقی با آمارهای غیر واقعی قیافه حق به جانب نگیرند

عضو ناظر شورای عالی بورس گفت: امروز میزان خرید و فروش و عملکرد حقوقیها مشخص است و کسی نیاید ظاهر حق به جانب بگیرد. حقوقی که سهام خود را در سقف قیمت به صورت آبشاری فروخته و امروز با یک سوم قیمت شدن مقداری خرید می کند کار خاصی انجام نداده است. بانکهای زیر مجموعه وزارت اقتصاد درآمد قابل توجهی در بازار سرمایه کسب کرده اند، حالا باید پاسخ دهند در دوران ریزش چه عملکردی داشته اند. این حق سهام داران است که بدانند حقوقیها چه عملکردی داشته  اند. دوستان با ارائه آمارهای کاذب قیافه حق به جانب نگیرند چراکه معلوم نیست ضررهای مردم چگونه به آنها تحمیل شد.

شرکتهای حقوقی متخلف منتظر برخورد محکم مجلس و دستگاه قضایی باشند

به گفته علیزاده در مجلس موضوع مذکور (تخلفات شرکتهای حقوقی و فروشهای آبشاری در زمان التهاب بازار سرمایه)توسط هیئت رئیسه اعلام شده  و اگر حقوقیها به این شکل ادامه دهند پیرو جلسه همکاران ما با مسئولان ارشد دستگاه قضایی حتما با آنها برخورد سلبی صورت خواهد گرفت.

وی در پاسخ به مستندات این اظهارات گفت: بنده از طرف مردم عضو شورا شده ام اگر مستندات نهایی شود به طور حتم آنها را افشا خواهیم کرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی در واکنش به استدلال حقوقیها که خود ما سهام دار حقیقی داریم گفت: ‌اینکه نظارت و مراقب نشده است یک موضوع اصولی است و نقد پایه ای می باشد و قیمتهای عرضه های اولیه به درستی انجام نشد و این رشد کاذب تحمیل شد. از سوی دیگر باید دید حقوقی ها در 2 ماه اخیر چه سودی از بازار برده اند و حداقل 30 درصد این سود را برای جبران  جمع کردن سهام لحاظ کنند.

جزئیات برنامه اصلاح ساختار بورس در مجلس

عضو ناظر شواری عالی بورس گفت: به دنبال این هستیم که با اصلاح ساختار سازمان بورس اختیارات کافی به مسئولان ذی ربط داده شود تا در زمان بحران و نیاز به آسانی از این ابزارهایی که پیشتر اشاره شد، استفاده کنند.

وی افزود، امروز شورای عالی و سازمان بورس ابزار لازم را برای برخورد با حقوقیهای متخلف ندارد. بر این اساس  در برنامه اصلاح ساختار سازمان، اختیارات لازم برای این امر طراحی خواهد شد. بعضا دیده شده است که برخی اردهای ترس قرار میدهند که منجر به واهمه عمومی میشود و در این فضا سهام دار خرد به شدت دچار خسران و زیان ناشی از قرار گرفتن در صف فروش میشود. اگر کسی این اقدامات را انجام دهد برخورد جدی صورت نمیگیرد اما با ایین نامه جدید به راحتی با این موارد برخورد خواهد شد.

طرح مذکور، تا حدودی در دولت آماده شده است، در مرحله بعد به شورای عالی بورس خواهد آمد و در نهایت در مجلس تصویب خواهد شد.

آیا سهامداران حقیقی حرفه‌ای نیز می‌توانند مدعی باشند؟

این نماینده مجلس در مواجهه با این سوال که آیا سهامداران حقیقی قدیمی نیز میتوانند در این فضا مدعی ضرر و زیان باشند، گفت: مردم میگویند اگر پول خود را به بورس نمی‌اوردیم و در بازارهای کاذب ورود کرده بودیم سود سنگینی حاصل می شد، اما در این بازار که به دعوت و تاکید صریح و مستقیم دولت، باقی ماندیم  و از اصل سرمایه خود استفاده کرده‌ایم نسبت به رشد بازارهای موازی ضرر زیادی کرده ایم. در واقع مردم توقع همان رشد بازار موازی را داشتند اما حالا با ضرر مواجه شده‌اند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • علی US ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  20 0
  به بازنشستگان جهت کمک وام میدهند که سهام بخرد بیچاره ها وام میگیرند قسط میدهند ودر عرض چند روز قیمت سهام از نصف هم پایینتر میاد. بازنشسته باید قسط کامل انرا بدهد دزدی ازاین واضحتر. چون میداند دارن چکار میکنن.
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  19 0
  تا چند نفر تاراج کننده اعدام نشه درست نمیشه
  • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
   2 0
   وزیر
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  15 0
  بااینکه میدونید دولت چ کلاه گشادی سر این ملت گذاشته‌..ولی افسوس که فقط وعدهای توخالی میدید..امید الکی .فقط سرمایه ما هست که داره زره زره آب میشه ‌..درود ب شرفتان‌..
 • احمد IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  1 0
  سازمان بورس ،شرکت‌هایی را که سود دهی نداشتند به داخل بورس کشاند و با بالا بردن شاخص شارپی مردم را بخود جذب کرد سهام نیز بین مردم دست بدست شده و نرخ را بالا برد.خود سازمان و باصطلاح تحلیل گران عنوان می کردند که سرمایه ای را که لازم ندارید وارد بورس کنید در واقع نوعی قمار بود اگر این شرکت ها سود داشتند چرا باید بگویند پولی را که لازم ندارید در بورس سرمایه گذاری کنید دولت نیز برای کسری بودجه مردم را برای سرمایه گذاری فریب داد ناظر کار با بالا رفتن قیمت سهام ،سهم را متوقف میکرد اما با پایین آمدن قیمت سهام ،اقدام به توقف نماد ننمود ضمن اینکه بازار سکه و ارز در دست دولت ،اشخاص خاص! و دلالان است،هدایت بازار سرمایه می‌توانست در رشد اقتصاد مفید باشد.
 • فردین نامی هومان IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  0 0
  با سلام بنده با توجه به تشویق مسولین وارد بورس شدم و نزدیک ۷۰ میلیون در بورس سرمایه گذاری کردم، نمادهای وپارس، دارایکم ، پتایر،وپالایش یکم خریدم کاملاً هم از کارگزاری آگاه و دیگر سایتها آموزش بورس را یاد گرفتم با اینکه رشته تحصیلی من مدیریت صنعتی از دانشگاه روزانه دولتی بود، اما حقوقی های این سهام عملکرد خوبی نداشتند و بنده الان خیلی در ضرر هستم، اگر پولم رو در دیگر اقلام مانند سکه یا خودرو سرمایه گذاری کرده بودم الان چندین برابر سود کرده بودم لطفاً با افراد خاطی در این زمینه برخورد جدی نمایید به خداوند متعال سوگند چند ماهی است که شرمنده خانواده شده ام ، با تشکر
 • ناشناس IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  5 0
  باید اعدام کنن بدون دادگاه
 • منم IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  6 0
  همش وعده و وعید پس کی عمل میکنید ـ بعد از مرگمون؟؟؟؟ آغا یه غلطی کردیم وارد بورس شدیم لااقل پول خودمونو برگردونید سود نخاستیم
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  2 1
  حالا محاکمه بشن چی گیر مردم میاد .مردم تا خودشون نخوان این بلاها سرشون میاد .کاش ترامپ بشه تکلیف مردم مشخص می‌کنه اون با این دولت شوخی نداره
 • FR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  6 0
  "دوستان با ارائه آمارهای کاذب قیافه حق به جانب نگیرند ..." دوستان جناب آقای نماینده!؟!؟ دوستان!؟؟ یعنی واقعا اینها را که هفتاد درصد مال مردم را برده اند، هنوز دوستان خود می نامید!؟؟
 • علی IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  4 1
  کاش ما مردم را میکشتید که راحت بشیم
 • محمدی IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  5 0
  امیدواریم برخورد مجلس محترم درخصوص زیان سرمایه گذاران حقیقی شعاری نباشه و زیان سهامداران جبران بشه.
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  4 0
  سلام من متاسفم که دستگاه قضا این همه در مورد دزدی ها تعلل میکنه و همین باعث افزایش بیشتر دزدی میشه . اگه چهار تا اختلاص کننده و چهارتا احتکار کننده و چهارتا رانت باز و رانت خوار رو بیارن و اموالی را که دزدی کردند بذارن جلوشون و اعدام کنند همه چی درست میشه. و یه تحول اساسی در مسوولین ایجاد میشه .
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  4 0
  یه سهم رو میبندن شش ماه بعد هر روزم منفی بابا حداقل دستهای مردم رو باز کنید
 • IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  3 0
  از دستگاه قضایی خواهشمندیم با برخورد قضایی با عاملان ضرر و زیان های مردم طی این سه ماه حق و حقوق مردم را بگیرند چون بورس این سه ماه آخر خیلی جهت دار بوده.
 • احمد IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  3 0
  مرگ بر دزد بی صاحاب
 • IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  2 0
  خودتون هم میدونید افشاء اردر ترس و ... کار ناظر بورسه نه سهامدار حقیقی چون ما به اطلاعات اردرها دسترسی نداریم، متاسفانه ناظر هم کاری نمیکنه. با این وجود در برخی سهمها با همین اطلاعات کم و بررسی تابلو به راحتی فساد حقوقی ها رو تشخیص میدیم ولی باز به همون ناظر بورس اعتراض رو می فرستیم که قبلا هم گفتیم کاری نمیکنه. کلا یه سیکل معیوبه این نظارت سازمان بورس. یه چندتاشون رو محاکمه کنید حساب کار دستشون بیاد
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  4 0
  هنوزم منتظرید حقوقی لطف کنه و خرید کنه. درست و درمان محاکمشون کنید تا نقره داغ بشند که دیگه از این غلط ها نکنند.
 • IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  4 0
  اقا تو این چند وقت فعالان بورسی هی گفتیم تقثیر بر گردن عملکرد حقوقی و دولت و ... اینهاست. مسئولین گفتن ما در حال بررسی هستیم. بعد چند ماه در حال انتظار خرید حقوقی هان. کلا کاری جز انتظار کشیدن بلدید؟
 • مهرزاد IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  2 0
  مطمئنا کسی نیست که با این تخلفات برخورد کند وگرنه هیچکس به خودش اجازه نمیداد جیب مردم را خالی کند
 • IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  3 1
  خودتون و بورستون ببره دست همشون تو یه کاسه هست بدبخت مردم انشالله یه روز جواب خواهید داد و محاکمه خواهید شد
 • نوروز IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  0 1
  ترامپ چوب لای چرختون میزاره
 • شاکردوست IR ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  3 0
  واقعا باید اعضای شورای نظارت برخورد کرد... بدون نوبت دادرسی و در اسرع وقت
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  4 0
  میخاید صبر کنید سرمایمون که صفر شد ی کاری کنید .تازه میخاین ی کاری کنیید؟؟؟!دمتون گرم و واگذارتون بخدا
 • عرشی IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
  3 0
  فقط باید ضرر را جبران کنند
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۳
  3 0
  تا زمانی که نتوانید از متخلف اسم ببرید امیدی به اصلاح نخواهد بود و همیشه میگن اگر لازم بود افشا میکنم بعنی اینقدر فهم ندارن که الان زمان افشاگری هست
  • FR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۳
   2 0
   اگر افشا کنند دوستان شان مشکل بر می خورند!
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۳
  2 0
  بورس هم مثل گلد کوئیست شده اول پول رشد میکرد بعد یکدفعه همه را میگرفتند . طرف خودشرا قایم میکرد که گیر نیفتد .پولها همه از بین میرفت .ولی فکر این بورس یک چیزی ته اش بماند
 • LU ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۳
  1 0
  استیضاح و عزل فقط پاک کردن صورت مسئله هست. نباید وزیر و معاون هاش محاکمه شوند؟
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۳
  0 0
  حقوقی هایی کهربا رانت اطلاعاتی تو سقف قیمت به مردم فروختن مجبور کنید با همون قیمت از مردم بخرن آمار در بیارید معاملاتی که با زرنگی انجام دادن باطل کنید تا درس عبرت بشه...
 • علیرضا IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  0 0
  تا وقتی یک نفر فقط یک نفر اختلاسگر معرفی و اعدام نشه هیچی را باور نکنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس