مصطفی کواکبیان- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی

مصطفی کواکبیان، از رجال اصلاح‌طلب، برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ ابراز تمایل کرده است.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.  

*** 

ابراز تمایل کواکبیان به کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰

مصطفی کواکبیان، فعال چپ و دبیر کل حزب مردمسالاری به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا گفته است: دفتر سیاسی، هیات اجرایی و همایش فصلی حزب مردم‌سالاری از من خواسته‌ است برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوم، ولی نپذیرفتم چون تجربه رد صلاحیت دارم.

او در عین حال تأکید کرد: البته تصمیم حزب برای من حجت است و تصمیم درباره داوطلب شدنم در انتخابات را به کنگره پیش‌رو حزب واگذار کرده‌ایم.[۱]

*البته باید دانست همانطور که موسوی خوئینی‌ها نیز در بیانیه اخیر خود تأکید کرده است؛ اصلاح‌طلبان تا این لحظه به تکرار رفتار تحریمی خود در انتخابات ۱۴۰۰ می‌اندیشند و قصد دارند با معرفی نامزدهای بدسابقه و ناکارآمد که بی‌صلاحیتی آنها از پیش محرز است؛ همین عدم تأیید را بهانه کرده و از حضور در انتخابات و تشویق مردم به مشارکت امتناع کنند.

رفتاری شریرانه که البته گویا آقای کواکبیان از آن بی‌خبر است!

در عین حال و با رعایت احترام اما باید دانست که چهره‌هایی مثل کواکبیان، عارف و چند نفر دیگر از جانب هسته سخت اصلاحات بعنوان "اصلاح‌طلب بدلی" معرفی می‌شوند و اساس حرکت کلی جریان اصلاحات در انتخابات را نمی‌توان با رفتار این افراد تخمین زد.

کما اینکه هسته سخت اصلاحات، انتخابات مجلس یازدهم را نیز تحریم کرد اما احزابی مثل کارگزاران که در یک رفتار عاقلانه در انتخابات شرکت کردند و لیست هم دادند اما از جانب چپ‌ها به رسمیت شناخته نشدند و از آنجا که سمت مقابل نیز چندان به ابعاد بازی شناخت پیدا نکرد، حرکت متمدنانه کارگزاران نتوانست از تأثیرگذاری خوبی در سپهر سیاسی برخوردار باشد.

***

بهزاد نبوی: ما بانیان کوی‌دانشگاه، فتنه۸۸ و آبان۹۸ نبودیم!

بهزاد نبوی، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در بخشی از یک مصاحبه با شماره دوشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی اظهار کرده است:

"مبنای اصلاح‌طلبی، اعتدال و میانه‌روی است و نمی‌تواند با انقلاب و رادیکالیسم نسبتی داشته باشد. بنابراین منافع و مضار رادیکالیسم، ارتباطی با اصلاح‌طلبی ندارد. من معتقدم که بعد از دوم خرداد ۷۶ هرجا مفهوم اصلاح‌طلبی به مفهوم تند شدن نزدیک شده و جنبه رادیکال به خود گرفته، به ضرر اصلاحات تمام شده است. رخدادهای ۱۸ تیر ۷۸، خرداد۸۸، دی ماه ۹۶ و حوادث آبان ۹۸ که البته طراح، بانی و ایجاد کننده هیچ کدام از آنها اصلاح‌طلبان واقعی نبوده‌اند ولی می‌بینیم که هزینه‌های زیادی بر اصلاح‌طلبان تحمیل شد"!

او می‌افزاید: ممکن است جوانانی بوده‌اند که فی‌المثل در حوادث ۷۸ با اصلاح‌طلبان هم ارتباطاتی داشته‌اند، ولی جریان‌های موثر اصلاحات نه در آن حوادث، نه در حوادث پس از خرداد ۸۸، نه در حوادث ۹۶ و نه در حوادث ۹۸ دخالتی نداشتند. مع‌الوصف می بینیم که مخالفان اصلاحات همه این رخدادها را به حساب اصلاح‌طلبان می‌گذارند و تندروی اصلاح‌طلبان معمولا به سود آنها و بهانه‌ای برای محدودیت اصلاح‌طلبان بوده است."[۲]

 قضاوت درباره معصومیت اصلاح‌طلبان در قبال فتنه‌های رخ داده طی ۳۰ سال گذشته در نظام جمهوری اسلامی که بهزاد نبوی مدعی آنست را بر عهده مخاطبان محترم می‌گذاریم و این سؤالات را نیز مطرح می‌کنیم...

اگر اصلاح‌طلبان نقشی در فتنه‌های کشور ندارند پس چرا دائما مردم را به اعتراض خیابانی فرا می‌خوانند، چرا مردم را به اشغال مراکز حساس نظام دعوت می‌کنند و چرا درست در بحبوحه فتنه‌ها و برای ایفای نقش فرماندهی خود، به ناگاه رهبری نظام را خطاب بیانیه‌های تند قرار می‌دهند؟![۳]

بدیهیست اگر آنچه که بهزاد نبوی ادعا کرده، بصورت گام به گام و دقیق برای نسل‌های جدیدتر تبیین نشود؛ بسا که در آینده‌ای نه چندان دور جای شهید و جلّادها در تاریخ نظام جمهوری اسلامی عوض شود و تغییر یابد.

***

خاتمی: اصل وجود سپاه باید به بحث گذاشته شود!

محمدرضا خاتمی، فعال چپ و کسی که گفته بود ما اصلاح‌طلبان تضمین روحانی هستیم، به تازگی در بخشی از یک مصاحبه که سایت اعتمادآنلاین آنرا بازنشر داد، پیرامون پاسداری سپاه از ابعاد مختلف جامعه و انقلاب اسلامی گفته است: مساله قانونی و رسمی که وجود دارد این که نیروهای مسلح در زمان صلح در عمران و آبادانی به دولت کمک کنند. این تبدیل به تشکیلات عظیم اقتصادی، عمرانی و مهندسی شد. وقتی زور هم داشته باشید، خیلی کارها می‌توانید انجام دهید، به‌خصوص اگر یک دولت همسو سرکار باشد که همه چیز را در اختیارتان بگذارد. مسئله اصلی این است که می‌گویند بی مایه فطیر است. اگر پول نداشته باشید، نمی‌توانید برنامه‌های فرهنگی خود را نیز اجرا کنید و سازماندهی‌های خاص سیاسی خود را انجام دهید. ورود در مسائل اقتصادی، به تبع آن بود. طبیعی است که وقتی با این امکانات و جایگاه، وارد مسائل اقتصادی شود، فساد هم در آن سر درآورد. این که درآورده یا نیاورده است را نمی‌دانم، آن را مردم باید قضاوت کنند که البته قضاوت عمومی در این مورد وجود دارد.

او سپس تصریح می‌کند: الان بحث جدی وجود دارد، یعنی باید وجود داشته باشد که به نظرم ظهور سپاه در مقطع خاصی یعنی جنگ، ضرورتی انکار ناپذیر بود... آن زمان ارتش از هم گسیخته بود. در حقیقت ارتشی وجود نداشت. همه فرماندهان بالای آن یا اعدام شده بودند، یا فرار کرده بودند، یا برکنار شده بودند. ارتش آن زمان ما، ارتش جنگی نبود. به تدریج و در طول جنگ، خودش را پیدا کرد. آن زمان، نیروهای مردمی بودند که می‌بایست در قالب تشکیلاتی منظم می‌شدند. ارتش نبود، سپاه این کار را کرد. سپاه تشکیل شد و انصافا از پس این کار برآمد. اما بعد از آن و وقتی کشور در مسیر خود قرار گرفت، آیا باید دو نیروی نظامی در کشور داشته باشیم یا نه؟ آیا به صلاح است یا نیست؟ اگر می‌خواهیم دو نیروی نظامی داشته باشیم، آیا نیروی نظامی ایدئولوژیک می‌خواهیم داشته باشیم، یا نیروهای نظامی که مکمل هم در دفاع از وطن و در دفاع از کشور باشند؟ اینها باید در فضای آرام به بحث گذاشته شود!

خاتمی می‌افزاید:‌ علی الحساب من معتقد هستم که باید مقرر شود نیروهای نظامی به هیچ وجه حق دخالت در مسائل سیاسی را ندارند. در مسائل اقتصادی هم این صراحت در قانون اساسی وجود دارد که شما فقط در زمان صلح و اگر دولت نیاز داشت، این کار را انجام دهید، یعنی به کمک دولت بیایید. نه این که کارتل بزرگی شوند که همه چیز را در دست خود بگیرند. به نظرم اگر این را حل نکنیم، صحبت از دموکراسی و مردمسالاری خیلی جای خاصی در کشور ما پیدا نخواهد کرد.[۴]

*خاتمی در حالی بر بحث پیرامون اصل وجود سپاه! و مقولاتی مثل لزوم سیاسی نبودن و یا کار اقتصادی نکردن توسط سپاه تأکید کرده است که جدای از عدم نگاه به دستاوردهای سپاه برای مردم، ایران و انقلاب اسلامی؛ درک درستی هم از مانیفست و چیستی سپاه پاسداران ندارد.

او اولا نمی‌داند که سیاسی بودن با کار سیاسی کردن دو مقوله متفاوت است و سپاه پاسداران نیز اگرچه مجاز به کار سیاسی نیست اما طبق گفته‌ای از آیت‌ا... خامنه‌ای در دهه ۶۰، سپاه پاسداران بایستی ۱۰۰ درصد نظامی و البته ۱۰۰ درصد سیاسی باشد.

چه اینکه حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی بدون نگرش و هدایت‌های سیاسی ممکن نیست. (و خاتمی هم به نیکویی این حقیقت را می‌داند)

مبحث کار اقتصادی نیز به شرطی تبدیل به یک عامل ملامت می‌شود که این تشکیلات عمل خود را در ورای روندهای اقتصادی کشور انجام دهد و از همه مهمتر اینکه بعد اصلی مسئله کمک به دولت و مردم نباشد.

سپاه پاسداران نیز در فعالیت‌های سازندگی خود بر همین مبنا حرکت می‌کند و ادعای فسادی که خاتمی مطرح کرده است نیز صرفا یک "هدایت ذهنی" برای القای مفهوم به مخاطبان است نه یک واقعیت!

داشتن دو نیروی نظامی در یک کشور نیز اتفاقا حسن تجربه‌ای است که نظام جمهوری اسلامی ایران آنرا به رخ تحلیلگران امنیتی در جهان کشید و مواهب این امر پس از ۴۱ سال از وقوع انقلاب اسلامی کاملا برای مردم نیز هویداست.

آن‌هم یک نیروی نظامی چندکارکردی که البته به مقتضای ماهیت خود، اصلی‌ترین دشمن براندازان نظام در طول چند دهه گذشته بوده است که توانست در تمام ابعاد سیاسی، اجتماعی، امنیتی، اقتصادی و... در مقابل آنها قد علم کند.

در اینجا لازم به توضیح است که ادعای دموکراسی و مردمسالاری از زبان کسی مثل خاتمی نیز از طنزهای روزگار است!

چه اینکه فردی از دموکراسی حرف می‌زند که خود و جریان متبوعش در سال ۸۸ نشان دادند طاقت پذیرش رأی مردم را ندارند و یا در انتخابات مجلس یازدهم نیز دست به رفتار "تحریم انتخابات" زدند.

این قضاوت حتما بایستی از سوی مردم انجام گیرد که امثال خاتمی برای دفاع از دموکراسی صادق‌ترند یا نهادی مثل سپاه که در جهت تقویت مردمسالاری دینی؛ از عمران و آبادانی گرفته تا امنیت نظامی و سیاسی مشغول کار کردن برای مردم است تا زمینه بهتری برای کارآمدی نظام و افزایش مشارکت مردم فراهم بیاید؟!

***

۱_ www.irna.ir/news/۸۴۰۶۳۶۰۹/

۲_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/۲۹۸۵۷۷

۳_ mshrgh.ir/۱۰۸۸۴۹۸

۴_ https://etemadonline.com/content/۴۳۶۹۸۱

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 92
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 76
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  76 21
  اقای نبوی شما بهتر و دقیق میدانید جریان تندرو اصلاحات و لیدرهایی از قبیل جنابعالی و خوئینی ها و تاجزاده و حجاریان و عبدی و دیگر دوستان و هم حربی های شما چه نقش پر رنگی در اغنشاشات و فتنه های سیاسی و اقتصادی سه دهه گذشته داشته اید و دارید . هم تا اعماق نظام حضور پر رنگ و فعال شبکه ای و سازمانی دارید و هم از انواع رانتها استفاده میکنید و هم نقش اوپوزیسیون علیه نظام مظلوم و مردم را بازی میکنید .شبه کودتای طراحی شده توسط جنابعالی در دوران حضورتان در مجلس فراموش نشده است / جریان شما پرونده ای قطور و مستند از فعالیت علیه نظام اسلامی و امام و انقلاب دارید . شما دارید کشور را به دامن نحس و کثیف امریکا و غرب سوق میدهید و مردم را به قتلگاه انان روانه میکنید .
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   25 6
   چند شب قبل در برنامه قرن 14 شبکه افق با حضور رفیقدوست مسایل جالبی از موضعگیری های نبوی مطرح شد مثلا میگفت از جبهه برا گزارش وضعیت میومده هیت دولت و نبوی که وزیر صنایع سنگین بوده ناگهان میگفته کی جنگ را تمام میکنید ؟ یا مینوشته خدایا شعور را بجای شعار به ما بده ( که شکر خدا از هر دوتا محروم هستند )
  • حجت IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   24 10
   چرا حرف هر کس و ناکسی را نقل می کند مگر اینها عددی هستند مگر حتی نزد خودشان اعتباری دارند علفهای هرز و منافق
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   18 11
   قوه قضاییه باید این افاضات نبوی و خاتمی را ذخیره و در فرصت مناسب اقایون را به میز محاکمه بکشه
  • حجت IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   18 11
   بعضی اندازه خودشان را نمی دانند بزرگتر از دهانشان حرف می زنند بزرگترهای شما هم نمی توانند از این غلط ها بکنند شما که
  • حجت IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   18 5
   اصلاح طلب یعنی تخصص در فریب و قلب حقایق فتنه 88 را کی نمی دانه که کار کیاست اما این فتنه گر ها می گویند کار ما نیست اگر شما به خودتان شک نداشتید چرا این حرفها را می زنید پس خودتان هم قبول دارید کار خودتان است اما امان از فریب کاری و فریب درمانی و شیطنت
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  92 13
  در لبنان می‌گویند حزب الله خلع سلاح شود. و همانها در ایران می‌گویند سپاه نباشد. بعد هم که مقامات اسرائیل برایشان هورا می‌کشند، می‌گویند ما اسرائیلی و جاسوس اصطلاحی نیستیم.
  • تَکراریان نژاد IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   63 11
   عوامفریبی و پوپولیسم. برای جمع کردن رای، حتی با شعار از بین بردن سپاه.
  • حجت IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   53 8
   معلومه سپاه کارشو خوب انجام می دهد که ضد انقلابی مثل محمدرضا خاتمی حرف از انحلال سپاه می زند
  • حجت IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   42 7
   یک روز منافقان می گفتند باید ارتش منحل شود امروز هم می گویند سپاه یابد منحل شود
  • IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   12 9
   سپاه شده خار چشم بعضیا.جالبه همین بعضیا در تئوری هاشون از سازش و ... دم میزنند. سری به نظرات بازرگان بزنید. دم سپاه گرم.
  • 1234 IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   2 1
   هههه
 • عطاالله IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  61 15
  خطاب به خاتمی : اصل اصلاح طلبان فاسد باید و انشاالله برای همیشه تا چند وقت دیگه به زباله دان تاریخ خواهد پیوست.
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   34 8
   اگر سپاه نبود ستاره خلیج فارس هم نبود و الان خاتمی و ظریف و حسن میگفتند باید برای تامین بنزین مردم در صفهای طولانی پمپ بنزینها که شایسته ایرانی نیست برجام 1234567 و fatf را اجرا کنیم تا مردم بنزین داشته باشند و شل بیاید در پارس جنوبی دکل نصب کند تا مردم گاز داشته باشند
 • سید IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  44 10
  نباید فراموش کنیم که جناب محمدرضا خاتمی به ظاهر قانونمدار و اصلاح طلب در دوره نمایندگیش در مجلس، با خانواده محترمشان مشرف به پاریس شده بودند و تلاش مبسوطی کردند که به بهانه یک دیدار و بازدید، هزینه سفرشان را به کمک اخوی گرام شان به اسم و بهانه مأموریت از جیب مجلس و بیت المال بپردازند که افشاگری کیهان موی دماغ مبارک شان شد و به همین سبب کلی اهانت های روشنفکرانه از طرف ایشان و دیگر اصلاح طلبان تهوع آور به آقای شریعتمداری تندرو نثار شد!
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  42 9
  آقای خاتمی اصلا شما کی هستی که همچین حرف مفتی میزنی؟ بزرگتر از اندازه خودت حرف نزن.
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  41 8
  سپاه با قدرت جلوی تجزیه طلبان و .... رو گرفته و مشخصه که این دو گروه مشخصا با سپاه مشکل دارند.
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  41 7
  مشخص از سپاه دل خوشی نداری ؟ اگر سپاه نبود کشور هم نبود در ضمن دموکراسی هم فقط اینکه شما در راس باشی نیست آقای خاتمی و سپاه هم از کره مریخ نیامده برگرفته از همین ملت است
  • احمدى IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   23 8
   اين اقايان افساد طلب به اضافه اميدهاى بى اميد خيلى پررو هستن.
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  16 9
  به امید خدا ریشه مفسدان وخائنان از ریشه برچیده خواهد شد .نه خدمتگذاران راستی وصادق مردم. این از قوانین الهی است. پس سعی کنید در دسته متقیان قرار گیرید تا نابود نشوید
 • DE ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  27 3
  اصل وجود خودت و همراهات باید به بحث گذاشته بشه
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  27 6
  کوی دانشگاه تهران و تمام فتنه ها را شما افساد طلبان بوجود آوردید.!!!
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  18 8
  سلاح نظامی ناموس هر نظامی است - نیروهای مسلح هر کشور ناموس آن کشورهستند - این خاتمی ها روی خائنین عصر قجرهارا سفید کرده اند آن قدر پررو شده اند روی توانمندی دفاعی کشور و وجود نیروی دفاعی کشوری مثل ایران شرط بحث می گذارند اون عبئاله نوری کمیته های انقلاب اسلامی را معدوم کرد و دیگری جهاد سازندگی را ازبین برد - این ارازل اوباش یا همان موشهای انبار گندم مشغول تخریب کل کشور هستند چند صباح دیگه برای چهارروز قدرت دنیا خواهند گفت حاضریم اصل وجود کشور ایران را به مذاکره بگذاریم و جهان را در حیرت شگفتی نسبت به تعقل ایرانیان فرو می برند و قضاوت دنیا به شعار و شعور انقلابیون را قرار می دهند - بنظر می رسد منقل و وافور نشئگی دارند هرروز تحت تاثیر افیون در عالم نشئگی یک جمله می سازند و به رسانه می دهند . آقای دادستان اینهارا به جرم نشر وهنیات محاکمه و مجازات کنید/
 • حجت IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  17 7
  ادم بی سواد به این می گویند مگر کشورهای دیگر نیستند که دو ارتش و دو ارگان نظامی دارد نیروهای نظامی مختلف در کشورهای زیادی وجود دارد
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  22 11
  باید هم از سپاه خوشت نیاد چون تا حالا هر تلاشی کردید و هر فتنه ای یکی بزرگتر از دیگری راه انداختید تا کشور رو نابود کنید سپاه جلوتون رو گرفت ! پس از سپاه عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر مردک خائن !!
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  17 5
  انشاالله وبزودی درمطلع گام دوم انقلاب وبه کمک نیروهای انقلاب وسپاه یک پاکسازی وتطهیر بدنه انقلاب از همه پلیدیها ونفوذیها ومنحرفین وجواسیس وکاسه لیسان وسربازان بدون یونیفورم امریکا صورت خواهد گرفت
 • رضا IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  11 13
  سلام مشرق عزیز فتنه گری نکن در تیتر بنویس محمدرضا خاتمی
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   18 15
   چه فرقی با اون برادرش داره؟؟؟ حرفهای برادرش رو به اسم خودش عنوان میکنه !! والله اون یکی برادره یکی از سران فتنه ی ۸۸ بود یادت رفت ؟؟؟
  • رضا-پاسخ دوست 11:34 IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   2 8
   سلام دوست گلم اگر با برادرش هم فرقی نداشته باشد و حتی اگر برادرش و خودش فتنه گر باشند ما مسلمان و پیرو مولای متقیان هستیم و باید صداقت داشته باشیم و الا با آنها چه فرقی خواهیم داشت
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   6 11
   مشرق فتنه گری نمیکنه متوجه حرف زدنت باش.!!!
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  24 7
  الان هم اگه سپاه نبود دولت زوار در رفته شما که جز فساد کاری نمی کند درسیل درکرونا در تحریم‌ها سپاه بیشترین نقش را دارد محمدرضا خاتمی حافظه اش ضعیف نیست بلکه موذیانه می خواهد آمال وآرزوی خودش را محقق ببیند.البته کور خانده است.
 • میرک IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  23 7
  اقای خاتمی امیدوارم ارزوهایت رابگور ببری انشاءا...
 • سروش IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  19 6
  اول باید اصل وجود خودشو واصلاحاتو به بحث گذاشت
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  8 6
  خاتمی اشتباه کرده !
 • پ IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  1 3
  ی سوال بهزاد نبوی گفت با نقلاب نسبت نداره اصلاح طلبی آیا جمهوری اسلامی چه تفاوتی با انقلاب اسلامی داره و آیا انقلاب ایشون در چی میبنن چون به نظرم ما یک بار انقلاب کردیم ولی آیا تمام شد انقلاب یا نه هنوز در زمینه های اقتصادی و علمی نباید انقلابی پیش بریم منظور از انقلابی یعنی جنگیدن نظامی که فقط نیست
 • محمد IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  12 5
  امثال نبوی وخاتمی باورشون شده که باید با عقل ناقص خویش در همه زمینه ها نظر بدن
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  13 2
  امثال بهزاد نبوی در حال مرگند و دست از سر این مملکت برنمیدارند
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  11 6
  مگر این نباید در زندان باشه
 • DE ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  12 5
  این همه جوابیه به خاتمی مریض دادید که چی!یک جمله وجود سپاه در قانون اساسی تصریح شده است کسی که قانون اساسی را قبول ندارد ،غلط می کند در امور سیاسی شراکت کند،
 • ش. AE ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  9 1
  خطاب به آقای خاتمی :سپاه نبود الان باید شما به عربی صحبت میکردی شما اصلاح طلبان با اصل نظام مشکل دارید با راه انقلاب مشکل دارید و گر نه سپاه و سپاهیان در طول انقلاب چهره واقعی خودشون به مردم نشون دادن که نیازی به نشون دادن نیست چون از اصل مردم هستن از مردم کوچه و بازار همین تک تک روستاها و شهرها نمونه سردار دلها شهید حاج قاسم
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  7 6
  شما برای اینکه مردم نظرات خود را به صراحت و امنیت بیان کنند راهکار دیگری جز به خیابان آمدن دارید؟ حد اقل یک رفراندم آزاد برگزار کنید.حالا که جسارت هیچیک از این امور را ندارید حداقل سکوت کنید.
  • سروش IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   2 1
   خودت چی راهکاری داری؟
 • ایران وطنم IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  10 4
  خاتمی خیانتکاره هم خودش وهم برادرش ریشه هر چی بدبختی داریم واقتصاد خرابمون به خاطر این غرب گراها وحامیان اصلی روحانی وبرجام وترکمانیزه کردن ایرانه!!!!
 • DE ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  11 4
  بهزاد نبوی: ما بانیان کوی‌دانشگاه، فتنه۸۸ و آبان۹۸ نبودیم امریکاه بانی فتنه بود ما فقط حرف امریکا را گوش کردیم ما عمله بودیم امریکا معمار./ خاتمی: اصل وجود سپاه باید به بحث گذاشته شود!زیرا اصل وجودما سالهاست زیر بحث رفته است باید مطلب انحرافی در جامعه آورد تا از فشارها روی ما کم شود.// روتون که کم نمیشه سنگ پا! ممد خالی بند سید خندان شماها را فقط عزراییل باید شرطون را کم کنه روتون پیش کش.فشار کمتر تَکرار بیشتر!
 • avdt IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  6 1
  اول بهتره اصل وجودی شما رو ثابت کنند!؟. که اصلا تا حالا کجا بودی تا بعد.
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  9 0
  آقای خاتمی به کوری چشم خائنین خود فروش سپاه همچنان در تمامی صحنه ها افتخار آفرین بوده و خواهد بود.درودبر دوستدارانش نفرین و ننگ بر بد خواهان رذل وپلیدش.
 • سربدار IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  8 1
  امام خمینی(ره):همه غرب زدگیها ظلمت است اینهایی که توجهشون به غرب است توجهشون به اجانب است قبله شان غرب است رو به غرب توجه دارند اینها در ظلمات فرو رفته اند اولیاءشان طاغوت است ملتهای شرقی که به واسطه تبلیغات داخل و خارج بواسطه تعلیمات عمال داخلی و خارجی رو به غرب آورده اند وقبله آمال شان به غرب است خودشان را باخته اند و نمی شناسند خودشان را معاصر و مفاخر خودشان را گم کرده اند خودشان را باخته اند و گم کرده اند و به جای آنها یک مغز غربی نشسته است اینها اولیاءشان طاغوت است و از نور به ظلمات وارد شده اند
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  8 0
  ای لعنت خدا بر این فتنگران منافق بز دل . ادم با دیدن این بی شرف ها بیاد عمر سعد و شمر و شبث بن ربعی و ....می افتد خداوند در دنیا و اخرت لعنتان کند .
 • LB ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  9 1
  از آنجایی که این اصلاح طلبان انقلاب را دارند نابود میکنند همه مردم باید جزو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شوند و جلوی این وطنفروشان را بگیرند
 • بوعلی IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  7 1
  شما چکاره هستی که برای امنیت مملکت نقشه تخریبی می کشی وجود سپاه با وجود انقلاب عجین است ماموریت سپاه فقط حفاظت از مرزها نیست بلکه حفاظت از اصل نظام و ارزشهای آنست امام فرمودند اگر سپاه نبود کشور هم نبود چه برسر شما آمده که اینقدر با امام و رهبری فاصله پیدا کرده اید؟!
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  10 1
  اصل وجود خاتمی و اذنابشان باید به بحث گذاشته شود!!!!!!
 • میثم IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  6 1
  آب رو باید بریزن اونجایی که میسوزه
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  5 1
  امريكا با هر نيرويى كه بتواند جلو ى تجزيه كشور را بگيرد مخالف است فعلا اين قدرت دريد سپاه پاسداران وبسيج است بهمين منظور موريانه هاى داخلى انقلاب به سمت ان خيز برداشته اند
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  6 1
  آقای خاتمی در دهه شصت رای به اضمحلال ارتش می دادید. الان هم سپاه. خدا یه کم شعور بده.
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  3 1
  چرا نظرات افساد طلبان را منتشر نمی کنی
  • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   3 1
   آقای خاتمی نا سلامتی شما دکتر هستی؛ وقتی فرد بیمار تب زیاد داشته باشد هذیان گویی می‌کنه فکر کنم شما تب دارای البته شاید کرونا گرفته باشید؛ اوایل انقلاب هم گره های ضد انقلاب مثل شما هم میگفتن ارتش نمی خواهیم امام فرمود ارتش باید داشته باشیم ؛ الان شما میگی سپاه نباشد پس فرق شما با ترامپ چیست خجالت هم خوب چیزیه
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  3 3
  چطور یه دونه نظرمخالف چاپ نمیکنیدفقط نظراین شل مغزهای مواجب بگیرکوته فکرراچاپ میکنی خخخخخخخخخخخخ پشیمون شدم نظردادم دراندازه ی نیسنین که کسی باتون همکلام بشه متاسفم براتون
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  4 2
  اصلاح طلبان هم از توبره می خورند و هم آخور ...آیا به این حیات انگلی نمی گویند؟؟ اینها همان ها نبودند که در تخیلات خودشون برای فردای جمهوری اسلامی هم از الان زنبیل گذاشته اند؟؟ انسان چقدر باید سقوط کرده باشد آخه؟؟!!!!!!
  • سجاد IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   4 1
   ما که اصلاحاتی از این قماش ندیدیم همش فساد بود و فساد بودن فساد ...
 • DE ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  3 1
  اقای محمد رضا خاتمی طبق قانون اساسی سپاه وظیفه اش حفاظت از انقلاب اسلامی درنقطه نقطه ایران هستش اینو یادتون نره! کارنامه درخشان سپاه سرشار از خدمات مردمی و حفظ امنیت در نقطه نقطه ایران هستش. شما از خودتون و کارنامه تون بگید برای مردم چکار کردید، چند تا شهید برای ایران دادید که ما ازش خبر نداریم؟ تمام تحریم ها نتیحه اقدامات ناکارامد شما ورفقاتون بود.
 • طلوع فجر IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  3 1
  کور باد آن چشمی که دیدن خدمات گوناگون سپاه را ندارد
 • IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  3 1
  معنی حرفشان این است که سپاه جلوی فتنه گری ما را گرفته است و خلع سلاح و قدرت شود. زهی خیال باطل.
 • یا علی IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  2 1
  اصلاح طلب ها دروغ گو هستند می پرسید چرا ؟ چون نه به هیچ اصلی اعتقاد دارند و نه برنامه ای برای اصلاحات
 • فرید IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  2 1
  من بعد از این همه سال یک روده راست تو شکم این اصلاح طلبان ندیدم!
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  1 1
  جناب خاتمی مطمئن باشید اگه پایه های اصلی این خیمه که انقلاب اسلامی با همان اصولش می‌باشد ،نباشد احدی از شما و امثال را باقی نمی‌گذاریم
 • IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  1 1
  درود وسلام خدا بر سپاهیان وبسیجیان باد.شما افسادطلبان مصداق آنانی هستید که قران کریم فرمود: صم بكم عمي فهم ﻻ يفقهون هستيد
 • بهزادشیراری IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  2 2
  سلام .سپاه پشتیبان ملت ودولت است،ونیروی مقام معظم رهبری.وسپاه است که نیرو واقتدارملت ایران را به جهانیان نشان داده است،چه درعرصه جنگ، وسیل وزلزله به دستورمقام معظم رهبری به کمک مردم آمدند وخواهندآمد
 • محمد IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  2 2
  اکثر فتنه ها توسط اصولگراها کلید خورده و متاسفانه اصلاحات روی صداقتشان بازی خورده اند
  • IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
   2 1
   آروغ....!!!!
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  1 0
  خاتمی جون اگه سپاه نبود الان تو یزدمشغول برای صهیونیستها شیرینی میپختی کمی فکر بدنیست خوشخدمتی به غرب تا چه اندازه؟ البته انتظاری ازتون نیست باختیدمیزنیدزیرمیز اینراهم ازغربی های یادگرفتید مثل بهزادنبوی زدزیرتمام فتنه گریها ولی خون ادمهای بدبختی که باتحریک شماریخته شدرهایتان نمیکندبه چهره خود نگاه کنید اثاررفتاروافکارتان هویداست
 • مرصاد IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  1 3
  بس کن آقای نبوی ! فکر کفن ودفنت باش !!
 • محمدجواد IR ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  2 2
  اگر سپاه نبود کشور هم نبود حزب باد که نمی‌توانند تصمیم گیری کنند سپاه از ملت وملت هم از سپاه به شما هیچ ارتباطی ندارد شما برای خودتون هم نمیتوانید تصمیم بگیرید چه رصد به سپاه وارتش بسه هرچه زودتر دهانتان را ببندید که اگر نبندید مردم دهانتان را گل خواهند گرفت
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  0 1
  سپاه که بهترین ماشینهای جنگی میسازه ای کاش این خودرو سازهارا هم می دادند دست سپاه تا ایران خودرو وسایپا ماشین سازی را از سپاه بیاموزند
 • ابراهیم غلامی IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  1 1
  جناب محمدرضاخاتمی ، توجه نداشته اند که در تمامی کشورهایی که نظام سیاسی بواسطه حرکت مردمی ساقط شده ، سازمان نظامی جدیدی که برای دفاع از آرمان های نظام تشکیل شده جایگزین مجموعه نظامی قبلی گردیده ، و این خود اتخاذ روش منطقی میباشد ، و اگر ایشان در کمال بیشرمی و موذیانه در پی حذف این نهاد مقدس میباشد ، باید در حس میهن پرستی ایشان بجد شک و تردید کرد .
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  2 1
  خاتمی ها خفه شوند بهتر است. ضرورت را که تو تشخیص نمیدی.
 • دهاتی IR ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  1 0
  آقای نبوی شاید شماپیرشده اید اما ما فراموش نکردیم اصلاح طلبان دیگر در میان ملت جایگاهی ندارند وآقای محمدرضا خاتمی کی بود سیل و کنترل کرد کی بود زلزله کرمانشاه رو کنترل کرد کی بود مالایشگاه بنزین زد اگه اینهمه نیروی سپاه وارتش وبسیج در خدمت دولت نبود چطور از این مشکلات بیرون می آمدیم
 • محسن IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  2 2
  خاتمی وه خوردی بخاهی اصل سپاه ب بحث بزاری
 • مهران JP ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  1 0
  با سلام امثال آقای خاتمی از ارگانی همچون سپاه و بسیج می ترسند. سوال من اینجاست آیا در کشوری که دارای این همه مشکلات اقتصادی و تحریمی هست و قسمت عمده آن دستاورد بی کفایتی دولتمردان اصلاح طلب هست، آیا این کشور نیازی به گروههای اصلاح طلب دارد یا خیر؟ آیا نباید سران و رهبران اصلاح طلب که باعث این همه آشوب و خرابی در کشور شده اند به میز محاکمه کشیده شوند یا خیر؟ آیا نباید روزنامه های آنها توقیف شوند و اجازه تخریب ارگانهای انقلابی از آنها گرفته شود یا خیر؟
  • IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۷
   0 0
   همان جوری که آمریکا از سپاه میترسه و سپاه را تحریم میکنه .آقایان خاتمی دنیوی هم می ترسند که نکنه کارهای بدشون توسط سپاه رو بشه
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  1 0
  تا کور شود هرآنکه نتوان دید عظمت سپاه رو... سپاه خادم مردم هست... نه مثل شماها زیرلحاف و فرمان دادن...
 • جوان IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  1 1
  آقای نبوی وجهه اصلاح طلبان خذاب هست خراب ترش نکن آرامشی که مادر کشور ذاریم به خاطر وجود سپاه وارتش است
 • IR ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  1 2
  سپاه وقتي بدرد نميخوره كه اقاي محمد رضا خاتمي و أمثال بهزاد نبوي ان را تاييد كنند چون تاييد كنندگان فتنه ٧٨و٨٨و٩٦مورد تاييد امريكا و اسرائيل هستند ولي مخالفت شما با سپاه در مدار حق بودن سپاه را كاملا شفاف ميكند
 • میثم IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  1 3
  محمد رضا خاتمی در حد و اندازه ای نیست که در مورد موجودیت سپاه نظر بده. اصلاح طلبا سپاه رو مانعی بر سر راه تقدیم دو دستی ایران به کدخدا می بینن، بحث ایدئولوژیک راه میندازن که باید یا نباید. بودن یا نبودن. از سال ۷۶ تا ۹۹ کل اصلاحات از صدر تا ذیل به اندازه یک سال ۶ ماه عملکرد سپاه به این کشور خدمت نکردند. خیانت روش و مرامشونه.
 • سرباز حاج قاسم شهروند ایرانی IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  0 4
  شما ها باید دهنتان رابااب زمزم بشوی بعد اسم سپاه راببری
 • totonchyan IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  0 4
  قابل توجه خاتمی و سایر ارازل این افاضه فرمودید در فضای آرام می خواهید در مورد نیروهای نظامی بحث کنید لازم است بدانید که نیروی نظامی ودفاعی هرکشوری ناموس آن کشور است چرا که از ناموس کشور دفاع میکند پس لازم و ملزوم هم بوده و درواقع دو تا نیستند بلکه یکی هستند و در مورد ناموس هم غیر قابل مذاکره و گفتگو هست چه در فضای آرام یافضای ناآرام ؛
 • سردار IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  0 0
  انشالله کمر همه شما منافقین بشکنه.... که کمر مردم شکستید
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  0 0
  این آقا از کجا آورده که سهام دار چند بیمارستان خصوصی است ایشان در حوزه درمان کشور بواسطه افزایش تعرفه های درمان خود کارتل اقتصادی درمان هستند آیا هنگام رسیدگی به اموال و دارایی ایشان و امثالهم که از محل دولتهای کارگزاران خاصه دوم خردادی ها و تدبیر و امیدی ها صاحب ثروت شده اند نرسیده است..
 • سربدار IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
  0 0
  امام خمینی(ره):همه غرب زدگیها ظلمت است اینهایی که توجهشون به غرب است توجهشون به اجانب است قبله شان غرب است رو به غرب توجه دارند اینها در ظلمات فرو رفته اند اولیاءشان طاغوت است ملتهای شرقی که به واسطه تبلیغات داخل و خارج بواسطه تعلیمات عمال داخلی و خارجی رو به غرب آورده اند وقبله آمال شان به غرب است خودشان را باخته اند و نمی شناسند خودشان را معاصر و مفاخر خودشان را گم کرده اند خودشان را باخته اند و گم کرده اند و به جای آنها یک مغز غربی نشسته است اینها اولیاءشان طاغوت است و از نور به ظلمات وارد شده اند
 • IR ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۷
  0 0
  مشرق نیوز عزیز ، ماشاالله همه نظرها به نوعی هم نظر شماست خدا را شکر . جالب است تقریبا ادبیات همه متن نوشته ها بسیار به هم نزدیک است چقدر همدلی و همبستگی ، به دوستان بفرمایید حداقل چهار تا غلط املایی ، چهار تا جمله که از نظر دستور زبان فارسی اشتباه و ناقص و ... در متن ها قرار دهند تابلو نباشه ، موفق باشید .
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۷
  0 0
  آی خائنین به ملت و کشور حیا کنین سپاه خار چشم اصلاح طلبان و آمریکا ست و حیفه نام مقدس اش از دهان گنده شما خارج شود .
 • بنده خدا IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  0 0
  هر پرچمی که به اسم اسلام قبل از قیام منجی عالم بشریت برافراشته شود،،کفر و طاغوت است
 • محمد رضا IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
  0 0
  روحانی ۲۴ ملیون رای اورد یا رییسی پس دیگه برین دیگه معلومه اصلاح طلبا بیشترن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس