کد خبر 1125375
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۵
تشدید فشارهای آمریکا علیه «حشد شعبی»/ ماجرای حربه تعطیلی سفارت

ایالات متحده آمریکا درحالی حربه تهدید به تعطیلی سفارت خود در بغداد را در پیش گرفته که هدف اصلی آن از رهگذر این حربه تشدید فشارها علیه «حشد شعبی» است.

به گزارش مشرق، ایالات متحده آمریکا اخیراً در اقدامی جدید مقامات عراقی را تهدید کرده است که این کشور به زودی سفارتخانه خود در بغداد را تعطیل خواهد کرد. در همین ارتباط، برخی منابع اعلام کردند که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در تماس های تلفنی با مقامات عراقی صراحتاً آنها را در جریان تصمیم احتمالی واشنگتن در این زمینه قرار داده است.

گمانه زنی ها در خصوص تعطیلی یا عدم تعطیلی سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق تا جایی پیش رفت که «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر این کشور نیز به آن واکنش نشان داد. الکاظمی در این خصوص گفت: «مقامات اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در اندیشه تعطیلی سفارتخانه‌های خود در بغداد به سَر می بَرند. با توجه به اینکه حملات راکتی به هیأت‌ها و مراکز دیپلماتیک در بغداد همچنان ادامه دارد، مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا به فکر تعطیلی سفارتخانه‌های خود هستند».

آمریکایی‌ها از رهگذر تهدید به تعطیلی سفارت خود در بغداد به دنبال تحقق اهدافی علیه «حشد شعبی» هستند در ادامه نخست وزیر عراق یادآور شد: «اگر امنیت مراکز دیپلماتیک خارجی تضمین نشود، آنها نخواهند توانست به فعالیت‌های خود در بغداد ادامه دهند».

این اظهارات نخست وزیر عراق موجب شد تا تهدیدات واشنگتن برای تعطیلی سفارتش در بغداد از حالت گمانه زنی خارج شده و رنگ و بوی واقعیت به خود گیرد. ازهمین روی، کارشناسان و ناظران سیاسی بر این باورند که مقامات واشنگتن از رهگذر تهدید به تعطیلی سفارت خود در بغداد تحقق چند هدف را دنبال می کنند.

از آنجایی که آمریکایی در مسأله حملات راکتی از سوی طرف های ناشناس به سفارتخانه خود در بغداد انگشت اتهام را به سمت نیروهای «حشد شعبی» نشانه رفته اند و بدون ارائه هیچگونه سند و مدرکی این گروه را به دست داشتن در این حملات متهم کرده اند، بدیهی است که حربه جدید واشنگتن یعنی همان تهدید به تعطیلی سفارتخانه نیز اهدافی علیه حشد شعبی را دنبال می کند.

در واقع، آمریکایی ها به دنبال آن هستند تا از طریق تهدید به تعطیلی سفارتخانه خود، اینگونه القاء کنند که در سایه تداوم حضور نیروهای حشد شعبی در ساختار امنیتی عراق، این کشور فاقد امنیت لازم است و نمی تواند به مسئولیت‌های خود در عرصه بین المللی مبنی بر تأمین امنیت هیأت ها و مراکز دیپلماتیک عمل نماید. طبیعی است که با این حربه فشارهای بین المللی علیه حشد شعبی نیز بیشتر می شود.

کما اینکه آمریکایی ها تاکنون با رایزنی های گسترده با متحدان غربی خود آنها را به همراهی با حربه جدیدیشان برای تحت فشار قرار دادن حشد شعبی قانع ساخته اند. به عنوان نمونه، فرانسه و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز در تهدید برای تعطیلی سفارتخانه های خود در بغداد به بهانه واهی نا امنی، با واشنگتن همراه شده اند. لذا واضح است که واشنگتن سیاست فشار حداکثری بر دولت بغداد و حشد شعبی را در پیش گرفته است.

مقامات آمریکایی تمام توان خود را به کار گرفته اند تا دولت عراق را به سمت اتخاذ گام های عملی علیه حشد شعبی سوق دهند آمریکایی ها در گیر و دار تهدید برای تعطیلی سفارتخانه خود، چندی پیش این شایعه را نیز در رسانه ها دامن زدند که «متیو تولر» سفیرشان در عراق، بغداد را ترک کرده و در کنسولگری واشنگتن در اقلیم کردستان مستقر شده است. مقامات کاخ سفید از طریق این شایعه پراکنی، این پیام را به دولت عراق مخابره کردند که در صورت تعطیلی سفارت واشنگتن در بغداد، آمریکا ممکن است سفارت خود را به اربیل منتقل سازد.

بر اساس آنچه که گفته شد، ایالات متحده آمریکا به دنبال آن است تا دولت عراق را به اتخاذ سیاست های عملی علیه حشد شعبی وادار سازد. آمریکایی ها با تهدید عراق به تعطیلی مراکز دیپلماتیک خود در این کشور، دولت بغداد را در دو راهی «تلاش برای بقای هیأت های دیپلماتیک خارجی» و «برخورد با حشد شعبی» قرار داده است. این مسأله آنجا بیش از پیش آشکارتر شد که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با مقامات عراقی در ازای بقای سفارت واشنگتن در بغداد، از آنها خواستار ارائه تضمین شد.

بدیهی است که از دیدگاه آمریکایی ها مهمترین تضمینی که دولت عراق می تواند در این زمینه به آنها بدهد برخورد با حشد شعبی است. این درحالی است که تمامی رهبران و فرماندهان گروه مقاومتی حشد شعبی طی روزهای اخیر صراحتاً اعلام کرده اند که کوچکترین نقشی در هدف قرار دادن اماکن دیپلماتیک خارجی ندارند و این مزدوران واشنگتن هستند که با هدف توطئه چینی علیه مقاومت، چنین حملاتی را ترتیب داده اند.

حشد شعبی ستون فقرات تحقق پیروزی بزرگ و تاریخی علیه داعش محسوب می شود و توطئه‌های خارجی علیه آن نتیجه‌بخش نخواهد بود ناگفته پیداست که دولت عراق نیز علیرغم فشارهای متعدد طرف آمریکایی، از لحاظ قانونی قادر نیست اقدامی را علیه حشد شعبی انجام دهد، چراکه این گروه مقاومتی به دلیل نقش آفرینی در تأمین امنیت عراق در برهه های زمانی حساس از پشتوانه بالایی در نزد مردم عراق برخوردار است؛ کما اینکه حشد شعبی با فتوای جهاد کفایی آیت الله سیستانی، مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق تشکیل شد و بر اساس مصوبه پارلمان عراق نیز اکنون جزئی جدایی ناپذیر از نیروهای مسلح این کشور به شمار می رود.

بر این اساس، واضح است که فشارهایی که آمریکایی ها بر دولت عراق با هدف در تنگنا قرار دادن حشد شعبی ایفاء می کنند در نتیجه بی حاصل خواهد ماند. تداوم فشارهای آمریکایی ها در این زمینه این فرضیه را پررنگ تر خواهد کرد که حملات راکتی و خمپاره ای به مراکز دیپلماتیک با برنامه از پیش طراحی شده خودِ آمریکایی ها و توسط عوامل آنها در عراق صورت می گیرند.

در هر صورت، آنچه که واضح به نظر می رسد این است که نقش آفرینی های گسترده حشد شعبی در برقراری ثبات و امنیت در عراق موجب شده است تا آمریکایی ها فشار خود بر این گروه مقاومتی را بیش از پیش افزایش داده است. از آنجایی که قاطبه مردم عراق به خوبی می دانند که حشد شعبی ستون فقراتِ پیروزی بزرگ علیه داعش در عراق محسوب می شود و اکنون نیز نقشی بی بدیل در برقراری امنیت در این کشور ایفاء می کند، بنابراین واشنگتن نخواهد توانست به اهداف خود علیه این گروه مقاومتی دست پیدا کند.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • محمد IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
    1 0
    این‌موضوع‌توافقی‌است‌که‌هیئت‌عراقی‌‌باامریکا‌در واشنگتن‌انجام‌شده‌ودرحال‌اجرا‌میباشد‌ومردم‌عراق باید تسبت‌‌به‌نخست‌وزیر‌هوشیار‌باشند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس