کارزار جنجالی ترامپ در نوادا

با وجود نارضایتی‌ها و انتقادهایی که از عملکرد «دونالد ترامپ» در مسائل داخلی و خارجی ایالات متحده وجود دارد، کارشناسان دلایلی مطرح می‌کنند که طبق آن‌ها وی همچنان بخت بالایی برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو دارد.

به گزارش مشرق، کمتر از دو ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نتایج نظرسنجی ها حاکی از پیشی گرفتن «جو بایدن» نامزد دموکرات ها از «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری فعلی این کشور است. با این حال عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر این روند تاثیر گذاشته و همانطور که در انتخابات دوره پیشین دیده شد، نتیجه را به نفع ترامپ رقم بزند.

تارنمای شبکه یورو نیوز در این رابطه نظر چند کارشناس مسائل سیاسی را جویا شده که معتقدند هنوز دلایلی وجود دارد که با استناد به آنها باید به انتخاب مجدد دونالد ترامپ امیدوار بود.

چرا ترامپ هنوز بخت پیروزی دارد؟

در این گزارش آمده است: نتایج نظرسنجی‌ها ۵۵ روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، عمدتا نشانگر پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات بر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی است.

مقایسه و ترکیب نتایج نظرسنجی‌ها در مقیاس ملی و ایالتی نشان می دهد که جو بایدن ۷۴ درصد شانس پیروزی دارد. با این همه تجربه انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی و نتایج نظرسنجی‌هایی که کلینتون را پیروز حتمی انتخابات می‌دانست، هنوز در خاطره‌ها زنده است. بسیاری از شهروندان ایالات متحده با یادآوری آن تجربه در موسسه‌های نظرسنجی و تحلیل‌های کارشناسان و رسانه‌ها، به نظرسنجی‌های این دوره بی‌اعتمادند. بسیاری از مردم جهان هم همینطور.

دونالد ترامپ در کارزارش برای انتخابات پیش رو بر شعار «نظم و قانون» متمرکز شده و تلاش می‌کند دموکرات‌ها را شریک جرم ناآرامی‌های متعاقب مرگ جرج فلوید در ماه مه گذشته معرفی کند. اگر او در پیشبرد این کارزار موفق نباشد، مسلما اکثریت شهروندان ایالات متحده او را مسئول شورش‌هایی می‌شناسند و خواهند شناخت که عملا کشور را برای چند ماه به لرزه درآورده است.

چرا دونالد ترامپ می‌تواند پیروز انتخابات باشد؟

یورونیوز برای شناخت دقیق‌تر تمایل صاحبان رای و فراتر رفتن از نتایج نظرسنجی‌ها، با چندین کارشناس، تحلیلگر سیاسی و پژوهشگر دانشگاهی ایالات متحده گفت‌وگو کرده است. هدف اصلی ما این بوده که دلایل، و به‌ویژه دلایل نادیده گرفته شده‌ای، که براساس آن‌ها دونالد ترامپ می‌تواند برخلاف نتایج نظرسنجی‌ها پیروز و در کاخ سفید ماندگار شود را بهتر بشناسیم.

۱) ریزشی در هسته سخت هواداران ترامپ روی نداده است

ماری ای.استاکی، استاد ارتباطات کالج هنرهای آزاد پنسیلوانیا در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می‌گوید: «ترامپ حمایت هسته سخت رای‌دهندگانش را با خود دارد.» خانم استاکی که نحوه بیان و جنگ‌های لفظی ترامپ را تحلیل کرده است با اشاره به کارزاهای سیاسی می‌گوید: «یک موقع انتخابات اقناعی است و موقع دیگر بسیجی. به این معنی که اقناع ناظر است به قبولاندن یک کاندیدا به افرادی که هنوز تصمیم نگرفته‌اند و بسیج، مساله متحد کردن و به حرکت درآوردن هواداران یک کاندیدا است. انتخابات ۲۰۲۰، انتخابات بسیجی است.»

اما پایگاه انتخاباتی دونالد ترامپ کجا است؟ جوزف بیکر، استاد جامعه‌شناسی مذاهب در دانشگاه ایالتی تنسی می‌گوید: «هسته سخت هواداران ترامپ ترکیبی است از مسیحیان محافظه‌کار، و به‌طور روشن‌تر ملی‌گرایان مسیحی و همچنین افرادی که نگرشی بسته در قبال مهاجرت دارند. میان هر دو گروه، نکات مشترک بسیاری وجود دارد. این دو گروه، بزرگ‌ترین هواداران ترامپ به شمار می‌روند. این دو سوژه در واقع نمایانگر وحشت بسیاری از آمریکایی‌های سفید در قبال تنوع [گوناگونی و چند رنگی] جامعه است.»

کَز مود، استاد هلندی دانشگاه جورجیا می‌گوید: «من در جورجیا زندگی می‌کنم و می‌توانم ببینم که این پایگاه تا چه اندازه قابل مشاهده و مصمم است. طرفداری از ترامپ دیگر برای کسی خجالت ندارد؛ تا حدودی به این دلیل که آن‌هایی که واقعا با ابراز هواداری از ترامپ راحت نبودند، ماجرا را رها کرده اند.»

در انتخابات سال ۲۰۱۶، دونالد ترامپ در جورجیا با ۵ امتیاز اختلاف هیلاری کلینتون را شکست داد. آقای مود می‌گوید: «کسی اینجا آنچنان نیرویی صرف بایدن نمی‌کند.»

۲) نظام انتخاباتی به نفع ترامپ است

جوزف بیکر با اشاره به نظام انتخاباتی (سیستم الکترال) ایالات متحده می‌گوید: «کالج الکترال به‌ناچار این گروه از صاحبان رای را بیش از حد نمایندگی می‌کند؛ چراکه این سیستم به نفع ایالات روستایی [ایالات مذهبی‌تر] است. همین هم می‌تواند به ترامپ امکان دهد که با حمایت مردمی کمی، پیروز انتخابات شود.

خانم استاکی با اشاره به نظام انتخاباتی ایالات متحده می‌گوید: «با توجه به اهمیت تلاش‌های جمهوریخواهان برای کاهش شمار رای دهندگان، مخالفان ترامپ باید برای شکست او در مقیاس بزرگی جابه‌جا شوند.» پوفسور کز مود هم با اشاره به همین واقعیت می‌گوید «این کار در زمان حاضر بسیار مهم‌تر از دوره‌های گذشته است و احتمالا می‌تواند کار را برای دموکرات‌ها بسیار دشوارتر کند.»

۳) همه چیز به تصمیم ایالت‌های چرخشی بستگی دارد

جان ای اوونس، استاد ارشد سیاست آمریکایی در مرکز مطالعات دموکراسی دانشگاه وست‌مینستر بریتانیا می‌گوید: «اگر ترامپ بتواند در ۶ ایالت کلیدی پیشرفت کند، با وجود عقب بودن در نتایج نظرسنجی‌های سراسری احتمالا پیروز انتخابات خواهد بود.» وی تاکید می‌کند که اگرچه بایدن در حال حاضر در نظرسنجی‌های این شش ایالت چرخشی [ایالت‌هایی که پیروزی دموکرات‌ها یا جمهوریخواهان در آن بطور سنتی مشخص نیست و در هر دوره به سوی یکی از دو حزب متمایل می‌شوند] صدرنشین است و تنها به پیروزی در سه تا از این ایالات تعیین کننده نیاز دارد، «اما از یاد نباید برد که رقابت در کارولینای شمالی همواره بسیار نزدیک است. [در این دوره] به نظر می‌رسد با آنکه بایدن صدرنشین است، رقابت میان دو حزب در پنسیلوانیا و ویسکانسین هم شدت می‌گیرد. وی می‌افزاید: «به‌علاوه فلوریدا، ایالتی که رقابت همواره در آن تنگاتنگ بوده است، در این دوره نمی‌دانیم که آیا بایدن می‌تواند آرای لاتین‌ها [مهاجران اسپانیایی زبان] را به خود جلب کند یا نه؟» این عدم قطعیت از نگاه منفی بخشی از مهاجران کوبایی‌تبار نسبت به کاندیدای دموکرات‌ها نشات می‌گیرد.»

۴) نقش آفرینی عنصر زمان

ترامپ تلاش می‌کند رای دهندگان سفید را از حاشیه نشینان پرشمار و فرودست بترساند تا آن‌ها به حمایت از او ادامه دهند. برای همین است که کارزار انتخاباتی وی بر شعار نظم عمومی استوار شده است. پروفسور کز مود در این‌باره می‌گوید: «این‌ها پیام‌های روشن با ویژگی‌های نژادی و علیه تهدید سوسیالیسم هستند. اما این حربه خیلی در برابر بایدنی که به‌عنوان یک فرد میانه‌رو شناخته می‌شود، کارگر نمی‌افتد.» با این همه و به عقیده همین پژوهشگر، «عامل زمان به نفع جمهوریخواهان عمل می‌کند...استیصال در برابر کووید-۱۹ و از سرگیری آهنگ رشد اقتصادی نسبت به تابستان ۲۰۲۰ و نه زمستان ۲۰۱۹، می‌تواند به جمهوریخواهان برای پیروزی در این انتخابات کمک کند.»

دکتر رودریک پی.هارت، صاحب کرسی ارتباطات و استاد علوم سیاسی کالج علوم ارتباطات مودی وابسته به دانشگاه اوستین در تگزاس با تاکید بر فاکتور زمان می‌گوید: «دشمن اصلی ترامپ در این انتخابات جو بایدن نیست، بلکه زمان است. برای اینکه انتخاب دوباره، ترامپ باید کاری کند که زمان برعکس و گذشته تبدیل به حال شود. این یک تاکتیک جدید نیست. بسیاری از دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در انتخابات گذشته برای رویارویی با رسوایی‌ها، همین کار را کرده اند.» وی تاکید می‌کند اگر ترامپ پیروز شود، به این معنا است که او توانسته کاری کند که رای‌ دهندگان وضعیت کنونی را فراموش کنند.»

براساس این نظریه، کنوانسیون ملی جمهوریخواهان هم در همین راستا گام برداشت. آقای هارت می‌گوید: «کنوانسیون جمهوریخواهان کوشید گذشته را به بوته فراموشی بسپارد. برای مثال آن‌ها تاکید می‌کردند که ترامپ همیشه با سیاهان مهربان بوده، با بی‌نزاکتی با متحدان جهانی ایالات متحده صحبت نکرده و همیشه به زنان و اسپانی‌تبارها احترام گذاشته است. منطق بنیادین ترامپ در این انتخابات این است که از آنجایی که ایالات متحده آمریکا روزگاری سالم و ثروتمند بوده، او باید بار دیگر رئیس جمهوری شود. این در حالی است که واقعیت سخت این است که بخش بزرگی از ملت هم‌اکنون به خاک سیاه نشسته و بیمار هستند.»

۵) ترامپ قدرت را در اختیار دارد

انتخابات امسال برای ترامپ، به یک معنی مثل مسابقه در زمین خودی است و بایدن به زمین حریف رفته است. پروفسور اوونس می‌گوید: «این ماجرا را در استفاده [ابزاری] از کاخ سفید برای کنوانسیون جمهوریخواهان دیدیم. ترامپ از منافع جایگاه رئیس جمهوری کنونی استفاده می‌کند و از دسترسی به رسانه‌ها بهره می‌برد.» وی می‌افزاید: «بنا به تعریف بایدن یک تماشاگر است و نمی‌تواند از امکانات دولتی استفاده کند... به‌علاوه اگرچه زمان به سرعت می‌گذرد، اما ترامپ می‌تواند همچنان از امکاناتش برای مدیریت بحران کووید-۱۹ بهره ببرد، دقیقا همان فاکتوری که باعث کاهش محبوبیت او شده است.»

۶) شرایط بحرانی آمریکا بیش از آنکه به ضرر ترامپ باشد، به نفع اوست

شاید نکته‌ای که بیش از سایر موارد مغفول مانده این واقعیت باشد که ترامپ از وحشت دیگران بهره می گیرد. پروفسور بیکر از دانشگاه ایالتی تنسی می‌گوید: «همه‌گیری ویروس کرونا هم به او ضربه زد و هم به یاری‌اش آمد. واکنش دولت به‌شکل وحشتناکی ناکارآمد است که باعث و بانی‌اش شخص ترامپ است. با این حال همین وضعیت خراب سلامت می‌تواند هدیه‌ای برای اردوی جمهوریخوان باشد: به این ترتیب که میزان هراس مردم در حال حاضر از حد متوسط فراتر رفته است. با این وصف، اگر ترامپ بتواند وسیله‌ای برای بسیج نگرانی‌ها و ترس‌های مردم به نفع خودش پیدا کند، شانس پیروزی در انتخابات را دارد.» آخرین کتاب جوزف بیکر درباره «فرهنگ وحشت» در جامعه ایالات متحده است.

۷) نتایج نظرسنجی‌ها قطعی نیست

با توجه به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، احتمال غلط بودن نتایج نظرسنجی‌ها دور از ذهن نیست. جان ای اوونس می‌گوید: «شاید به این دلیل که هواداران خجالتی ترامپ نمی‌خواهند مانند ۴ سال قبل آشکارا از وی حمایت کنند.» این استاد ارشد دانشگاه وست‌مینستر با اشاره به نظرسنجی اخیر بلومبرگ می‌افزاید: «این پژوهش نشان می‌دهد که جمهوریخواهان و مستقل‌ها کمتر از دموکرات‌ها جهت سیاسی مقبول خود را نشان می‌دهند.» اما یک احتمال دیگر هم در این میان وجود دارد و آن اینکه «شاید نمونه جمعیت حاضر در نظرسنجی‌ها، به‌ویژه در ایالت‌های چرخشی اشتباه آمیز بوده و زیاده از حد از دموکرات‌ها و یا مردان سفید تحصیل نکرده را شامل شود.» در هر دو صورت، نتیجه نظرسنجی به اشتباه به نفع بایدن در می‌آید.

با تمام این مسائل، بررسی صحت و سقم فرضیه‌های این مطلب دست‌کم تا چهارم نوامبر، یک روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، ممکن نیست.

منبع: روز نو

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  10 2
  من که مطمئنم ترامپ مجدد انتخاب میشه مشکل اصلی این احمق های وطنی هستند که فکر می کنند بایدن رای میاره و با ما کنار میاد پس صبر کنیم ایوب هم زمانی که برای یوسف صبر می کرد پسراشو راهی کرد برای گندم نه اینکه صبر کنه از زمین یهویی گندم بیاد
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  4 2
  با سه میلیون رای کمتر رئیس جمهور شد
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  6 0
  ول کن اخبار آمریکا رو بچسب به اخبار اقتصاد شاید مسئولین دیدن سر عقل بیان
 • سعید IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  4 10
  ایران به ترامپ کمک کند که در انتخابات برنده شود چون ترامپ خیلی از بایدن بهتر است و سرعت افول امریکا رو هم بیشتر میکند .
 • محمد IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  1 8
  بهترین حالت اینه که بایدن رئیس جمهور بشه. نه اینکه طرفدار این حرومزاده باشم، اصلا. ترامپ به دلیل خوی دیکتاتوری که دارد بدون شک مثل موسوی خودمان ادعای تقلب کرده و شدیدا در مقابل نتیجه مقاومت خواهد کرد. اگه خدا بخواد جنگ داخلی در آمریکا اتفاق خواهد افتاد.
 • ناشناس US ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  4 3
  برای ما فرقی نمیکنه هر کسی رئیس جمهور آمریکا بشه،ما تو ایران صبح تا شب باید کار کنیم،
 • کسری US ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  0 0
  این .... باید بشه رئیس جمهور. نباید بذاریم این یکی قسر در بره
 • محسن IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  1 2
  هرچند هیچ تفاوتی بین این دو خبیث برای ما نیست ولی اگه ترامپ رای بیار روی اصلاح طلبا کم میشه اینها وعده میدن اگه بایدن رای بیار همه چی خوب میشه چقدر این جماعت پرو واحمق .... هستن
 • ناشناس IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  0 1
  چون صهیونیستها می خوان
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
  4 1
  من بودم بشخصه رای به ترامپ میدادم حتی برای ایران هم بهتر از بایدن است
 • mahdi IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
  1 3
  نظر سنجی ها ملاک نیست ترامپ باید انتخاب بشه چینی ها و اروپایی ها دارند زور خودشون رو میزنند که بایدن بشه کشورهای عربی و اسرائیل زور میزنند که ترامپ بشه بنظرم خر خوبی ترامپ خوب سواری میده به یهودیان و اسرائیلی ها تمام روسای جمهور امریکا از 53 سال گذشته تا الان مثل ترامپ سواری به اسرائیل ندادند تنها کسی که به یهودیان سواری داده همین ترامپ بوده اگه ترامپ رای نیاره یک نامردی رو در حق ججمهوری خواهان انجام دادند بیشترین امتیازات رو به اسرائیل و یهودیان هدیه داده بنظرم نظرسنجی ها و نظرات یک چندتا استاد دانشگاه ملاک نیست باید دید که دولت سایه امریکا چه کسی را رئیس جمهور بعدی امریکا خواهد کرد ترامپ یا بایدن
 • مصدق IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  0 0
  میگن جوجه را آخر پاییز میشمارند ترامپ پیروز میدان میشه. همه احزاب چپ و راست هم سماغ بمکن
 • Jason US ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
  1 0
  ترامپ برنده میشه اونایی که میگن بایدن برنده برنده میشه بگن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس