کد خبر 1117397
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
ترامپ کرونا

ترامپ پیش از تایید اولین مورد مرگ در اثر ویروس کرونا در آمریکا، به او گفت که این ویروس "چیز مرگباری" است و بعدا افزود می خواست آن را "کمرنگ جلوه دهد" تا مانع وحشت مردم شود.

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی پایش آمریکا درباره عملکرد ترامپ در برابر ویروس کرونا نوشت: براساس کتابی تازه ترامپ، پیش از آنکه کووید-۱۹ در آمریکا همه‌گیر شود می‌دانست این بیماری مرگبارتر از آنفلوآنزاست اما می خواست این بحران را کمرنگ جلوه دهد.

باب وودوارد، خبرنگاری که رسوایی واترگیت را برملا کرد، از ماه دسامبر تا ژوئیه ۱۸ بار با ترامپ مصاحبه کرد.

ترامپ پیش از تایید اولین مورد مرگ در اثر ویروس کرونا در آمریکا، به او گفت که این ویروس "چیز مرگباری" است و بعدا افزود می خواست آن را "کمرنگ جلوه دهد" تا مانع وحشت مردم شود.

ترامپ پیشاپیش کتاب وودوارد به نام "خشم" را "جعلی" خوانده است و این گزارشگر کهنه‌کار را "اهل تظاهر" که "هرگز چیز خوبی برای گفتن ندارد" توصیف کرد.

برخی رسانه های آمریکا بخش هایی از مصاحبه های باب وودوارد با دونالد ترامپ را منتشر کردند که اظهارات منسوب به او در زمینه همه‌گیری کرونا و همچنین مسائل نژادی و غیره را در بر می گیرد.

در زیر به برخی از نقل قول های چشمگیر این اشاره می شود.

در مورد ویروس

ترامپ در این مصاحبه ها با وودوارد اشاره کرد که او بیش از آنکه به طور علنی فاش کند درباره شدت کووید-۱۹ می دانست.

ترامپ در ماه فوریه به باب وودوارد گفت که ویروس کرونا از آنفلوآنزا مرگبارتر است و حتی به اختلاف آمار مرگ مبتلایان به آنها اشاره کرد.

او گفت "آمار (مرگ در اثر کووید) پنج درصد در مقابل یک درصد (برای آنفلوآنزا) یا کمتر است. می دانید، چیز مرگباری است."

ترامپ بعدا در همان ماه فوریه علنا گفت که این ویروس "کاملا تحت کنترل است" و آمار ابتلا به زودی به صفر نزدیک خواهد شد. او همچنین اشاره کرد که آنفلوآنزا مرگبارتر از کووید-۱۹ است.

ترامپ روز ۱۰ مارس گفت: "آرامش خود را حفظ کنید. ناپدید خواهد شد."

نه روز بعد، بعد از آنکه کاخ سفید این همه گیری را وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد، او به وودوارد گفت: "من همیشه می خواستم کوچک جلوه‌اش بدهم. هنوز مایلم چنین کنم، چون نمی خواهم باعث وحشت شوم."

کیلی مک‌انانی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره این کتاب گفت که رئیس جمهور همیشه "با چشمان باز" به این بحران نگریسته است.

او گفت: "باز هم می گویم رئیس جمهور هرگز این ویروس را کمرنگ جلوه نداده. رئیس جمهور آرامش را منعکس کرد. رئیس جمهور در این باره جدی بود ... و زود دست به کار شد."

وقتی از او سوال شد چرا ترامپ به باب وودوارد گفت که ویروس مرگبار است اما به مردم آمریکا نه، خانم مک‌انانی گفت که رئیس جمهور همان دیدگاه را در جریان گزارش های داخلی بیان کرد اما می خواست از پشت تریبون تصویری از آرامش ارائه کرد.

مک‌انانی گفت: "او همیشه سرراست بوده و همیشه توصیه کارشناسان پزشکی را دنبال کرده" و افزود که ترامپ اذعان کرد ویروس ممکن است باعث مرگ حداکثر ۲۰۰ هزار نفر شود.

در مورد نژاد

وودوارد در مصاحبه‌ای در روز ۱۹ ژوئن اعتراضات "جان سیاهان ارزش دارد" را با ترامپ مطرح کرد و گفت که "سفیدپوستان، افراد برخوردار از امتیاز" باید برای درک احساسات سیاهپوستان به خود زحمت بدهند.

ترامپ در پاسخ گفت: "مثل اینکه داستان را به خورد تو هم داده اند. به خودت گوش کن."

این اعتراضات علیه بی‌رحمی و نژادپرستی پلیس با مرگ شهروند سیاهپوست جورج فلوید هنگام بازداشت به دست پلیس در ماه مه شروع شد.

ترامپ همچنین تکرار کرد که او بیش از هر رئیس جمهور دیگری غیر از آبراهام لینکلن که به برده داری پایان داد، برای آفریقایی تبارهای آمریکا کار کرده است.

واشنگتن پست هم به نقل از یکی از مصاحبه های وودوارد گزارش داد که ترامپ در پاسخ به سوالی درباره وجود نژادپرستی سیستماتیک گفته است هرچند این مسائل همه جا هست "اما من فکر می کنم احتمالا اینجا کمتر از بیشتر جاها یا کمتر از خیلی جاها وجود دارد."

او همچنین اذعان کرد که نژادپرستی بر زندگی مردم در آمریکا تاثیر می گذارد و آن را "مایه تاسف" خواند.

درباره کره شمالی

کتاب وودوارد همچنین ده ها نامه میان آقای ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را ذکر می کند. در این نامه ها، که آکنده از زبانی رنگین هستند، کیم مکررا ترامپ را "جناب‌عالی" خطاب می کند و اشاره می‌کند که "دوستی عمیق و مخصوص آنها جادو خواهد کرد."

سایر روسای جمهور

ترامپ به باب وودوارد گفت که او احساس می کند به سلف او باراک اوباما "بیش از حد بها داده شده." "فکر نمی کنم اوباما باهوش است. و فکر نمی کنم سخنگوی بزرگی است."

ترامپ به این گزارشگر گفت که جورج دبلیو بوش "یک احمق بی‌شعور به نظر می رسید، که واقعا بود."

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس