کد خبر 1112980
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳
وضعیت بازگشایی مدارس/ ۱۵ شهریور شرایط قرمز باشد هیچ مدرسه ای بازگشایی نمیشود!

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش به تشریح چگونگی آغاز سال تحصیلی در شرایط کرونا پرداخت.

به گزارش مشرق، علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در شبکه خبر با اشاره به سناریوهای آغاز سال تحصیلی اظهار کرد: سناریوهای سال تحصیلی شامل سفید، زرد و قرمز است که متناسب با شرایط کروناست که بر اساس بخشنامه ارسالی به مدارس است.

بیشتر بخوانید:

تمدید مهلت ثبت‌نام کتب درسی دانش‌آموزان

وی ادامه داد: در مناطق سفید یک برنامه عادی مانند سنوات گذشته است و از فضای مجازی به عنوان رسانه مکمل استفاده می‌شود تا با فضای مجازی مأنوس باشیم و اگر نیاز به تغییر بود، انجام دهیم، البته توجه به پروتکل‌های بهداشتی در این بخش مورد توجه است؛ در شرایط قرمز از ظرفیت‌های آموزش تلویزیونی و آموزش مجازی استفاده می‌شود.

کمرئی اضافه کرد: در شرایط زرد، آموزش به صورت ترکیبی است؛ یعنی همان وضعیت سفید را با یک تفاوت اجرا می‌کنیم؛ به این شکل که فاصله دانش‌آموزان در کلاس درس باید یک متر باشد و در مدارس پرتراکم و بر اساس متراژ کلاس درس، شرایط متفاوت است و دانش‌آموزان گروه‌بندی شده و گروه‌ها در روزهایی به مدرسه می‌آیند.

بیشتر بخوانید:

آخرین وضعیت بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور

وی ادامه داد: در متوسطه اول دو روز حضوری، دو روز گروه مخالف هستند و یک روز آموزش مجازی است. در متوسطه دوم چون ۳۵ ساعت آموزش دارند، دو روز حضوری، دو روز گروه مخالف حضور دارند و دو روز نیز آموزش مجازی است.

وی افزود: ۳۵ درصد مدارس کمتر از ۵۰ نفر جمعیت دارند که اتفاقا در مناطق روستایی هستند و نیاز به تقسیم‌بندی ندارند و به احتمال زیاد در مناطق سفید هستند.

معاون آموزش متوسطه درباره ساعات حضور دانش‌آموزان در مدرسه در شرایط قرمز گفت: در شرایط قرمز، ساعت حضور دانش‌آموزان در مدرسه مجازی کمتر است. ساعت عادی حضور دانش‌آموز در یک کلاس ۷۵ تا ۹۰ دقیقه است که در فضای مجازی در پایه اول ابتدایی، ۲۵ دقیقه، در سایر پایه‌های ابتدایی ۳۰ دقیقه و سایر مقاطع ۳۵ دقیقه است. 

وی با بیان اینکه امکان دارد شرایط قرمز، زرد و سفید تغییر کند، افزود: در هر سه حالت برنامه هفتگی مدارس باثبات و مشخص است و تکلیف دانش‌آموزان روشن است.

کمرئی با بیان اینکه آموزش مجازی دانش‌آموزان در «شاد» انجام می‌شود، ادامه داد: البته سایر پلتفرم‌ها و سامانه‌ها می‌توانند در مدارس غیردولتی فعال شوند اما باید متصل به پلتفرم «شاد» باشند زیرا نوعی نظارت را نیاز داریم و از ارائه آموزش دانش‌آموزان اطمینان ایجاد شود. 

وی با اشاره به مشکلات «شاد» گفت: در این زمینه فعالیت‌های متعددی انجام شد؛ شاد قبلی یک پیام‌رسان بود که بات آزمون ساز روی آن نصب شد اما اکنون کانال‌های محتوایی را پیش‌بینی کردیم و نارسایی‌هایی که  در کلاس‌بندی و احراز هویت داشت، برطرف شد؛ محتوای کانال‌های رسمی آموزش و پرورش کامل‌تر شد، بانک سوالات و حضور و غیاب ایجاد شد ضمن اینکه امکان پخش زنده یا لایو موجود نبود و اکنون ایجاد شده است همچنین صفحه شخصی معلم ایجاد شده است و می توانیم گزارش کیفیت فعالیت کاربران را گرفت.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش افزود: جذابیت‌های بصری شاد بیشتر شده است تا دانش‌آموزان را پای آن نگه دارد همچنین امکان برگزاری مسابقات دانش آموزی برای این شبکه در نظر گرفته شده است؛ بیش از ۳۹ قابلیت دارد و ظرف یک دو روز آینده بحث‌های کارشناسی انجام شده و تا آخر هفته رونمایی می‌شود و تصور می‌کنم با شاد جدید معلمان می توانند توانمندی خود را بهتر عرضه کنند.

وی درباره عدم دسترسی ۳ میلیون دانش‌آموز به «شاد» اظهار کرد: این عدد در نوسان است؛ دانش‌آموزی که در سناد ثبت‌نام می‌شود، عضو شاد خواهد شد اما چون به هر حال احتمال می دهیم که دسترسی به اینترنت در برخی مناطق نباشد، از روش‌های جایگزین مانند آموزش تلویزیونی و توزیع درسنامه استفاده می‌کنیم.

کمرئی تصریح کرد: یکی اصلی‌ترین آموزش‌ها، آموزش حضوری است؛ در صورتی که محقق نشود و با محدودیت مواجه شود، آموزش‌ها را از طریق فضای مجازی دنبال می‌کنیم و در کنار آن، تلویزیون به عنوان یک بستر مهم و فراگیر در اختیار ماست؛ با مساعدت صدا و سیما، آموزش‌های تلویزیونی ادامه دارد و بیش از ۳۰ کنداکتور در متوسطه گرفتیم. 

وی ادامه داد: همه دانش‌آموزان شناسایی شدند یعنی وضعیت هر دانش آموز در کیفیت دریافت هر خدمت مشخص شده است؛ هیچ دانش آموز ثبت نام شده از پوشش تحصیلی مغفول نخواهد ماند.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: بهداشت و ایمنی مدرسه مهم است و تا زمانی که اطمینان ایجاد نشود، حاضر به حضور دانش آموزان نیستیم؛ حوزه معاونت سلامت چک لیست ها را ارسال می کند و در این زمینه سخت گیرانه ترین اقدامات را داریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ++++ IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  3 0
  نیمسال تحصیلی گذشته، تصمیم های ضد و نقیض، بهانه اش این بود که بار اول است که با کرونا روبرو می شویم. اما در نیمسال فعلی هم، چیزی تجویز کرده اند که قابل اجرا و ایمن نیست، اگر کرونا هست، برگزاری کلاسها هم بصورت مجازی و هم بصورت حضوری بی معنی است. این ضعف و بی ثباتی در تصمیم گیری از نبود شهامت و بینش میدانی است. اگر مدیران تصمیم نگیرند، مردم در امان بیشتری هستند
  • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
   2 0
   موافقم ! بیشتر استانها وضعیت قرمز دارند ولی میخواهند فقط مدارس تهران را غیر حضوری کنند ! مگر بقیه ارزش واهمیت ندارند؟
 • ++++ IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  4 0
  اولا این تصمیمهای ضد و نقیض که نشان دهنده نبودن شهامت و بینش در مدیران است، ثمره ای جز به خطر انداختن جان مردم ندارد. ثانیا، فایده این آموزش بی کیفیت و با درصد بالای تقلب در امتحانات چیست که بخاطر آن جان مردم به خطر بیفتد؟ ثالثا یک نیمسال کلاسها تعطیل باشد تا واکسن کرونا بیاید بهتر است یا اینکه روزی بیش از 200 نفر بمیرند که پز بدهیم یک آموزش بی کیفیت برگزار کردیم؟ در این نیسمال تعطیل دانش آموزان می توانند به مهارتهایی بپردازند که بعدا در اشتغال برایشان مفید باشد
 • IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  2 0
  ویانا محمدی دختر 9 ساله به علت کرونا فوت کرد! یادت نره که مسئولی . اصلا هیچ لزومی به آموزش حضوری نیست.
  • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
   0 0
   ویانا بادوفرد وه دائما با بیماران کرونایی درارتباط بودن زندگی میکرد این مورد خیلی فرق داره با فرزند شما که در کلاس بدون کرونا هست
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  5 0
  معلم باید از صبح تا شب بنشینه درس بده هم حضوری هم مجازی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نابغه تر از شما نبود به استخدام دولت و به پست معاونت گماشته بشه ؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
  5 0
  چند آدم بیسواد و بیفکر با پارتی بازی و برای این و آن زدن رسیدن بالا، حالا برای کل مردم تعیین تکلیف میکنن. واقعا یه خونه تکونی اساسی این انقلاب میخواد. بعضی ها اوائل خوب بودن، الان ماشالله، فقط خدا میتونه جلوی طغیانشون رو بگیره. زرد، سفید، قرمز رو آقای گماشته شده در وزارت آموزش پرورش توی خونه اقوامش و برای فک و فامیلش پیاده کنه، بقیه ها رو به کشتن نده.
 • آررش IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
  1 0
  چرا فقط از شهر تهران صحبت. می شود . آموزش و پرورش چه کندی داره می زنه ؟
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
  4 0
  یه توپ دارم قلقلیه!!! قرمز ، سفید و زردیه !!!! می زنم زمین میزنه منو !!! میزنم هوا ..خودم میرم هوا ... اسم توپم کرونا ویروس .... ما همه هستیم همبازی ویروس!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس