وزیر بهداشت سعید نمکی نمایه

وزیر بهداشت گفت: خواهشم از مردم این است که عادی انگاری نکنند، باروبندیل سفر نبندند و در ایام محرم به گونه ای عزاداری کنند که محرمی باشکوه داشته باشیم.

به گزارش مشرق،  دکتر سعید نمکی در حاشیه مراسم افتتاح ۱۶۴ پروژه آموزشی، بهداشتی و درمانی در جمع خبرنگاران، گفت: امروز آغاز پویش ره سلامت را داشتیم. فکر می‌کنم امروز یکی از بزرگ‌ترین روزهای نظام سلامت در جمهوری اسلامی ایران است. زیرا در این روز پیامی را به مردم و جهان اعلام می‌کنیم که گرچه در اوج تحریم‌ها و گرفتاری‌های اقتصادی بودیم و در شرایطی که بسیاری در بیرون نشسته بودند تا فروپاشی نظام سلامت ما را با هجمه کووید-۱۹ مشاهده کنند، امروز می‌بینیم که با همت همکارانم، لطف پروردگار و همدلی و وفاق مردم، توانستیم در مدیریت بیماری در دنیا در جایگاه خوبی قرار بگیریم. در کنار آن از توسعه زیرساخت‌ها هم غافل نشویم.

وی افزود: امروز که در هفته دولت قرار داریم، ۱۶۴ پروژه را به نام ۱۶۴ شهید مدافع سلامت به صورت نمادین در استان‌های مختلف از طریق ویدیوکنفرانس افتتاح کردیم. همچنین ۱۴۰۰ پروژه را هم آماده کردیم که با اولویت نقاط محروم افتتاح شوند. امسال اولین سالی است که حدود ۱۱ هزار تخت را به تخت‌های بیمارستانی و ۲۰۰۰ تخت آی سی یو به ظرفیت تخت‌های کشور اضافه خواهیم کرد. این رکورد در سخت‌ترین سال اقتصادی دولت از یک سو و در سالی که همکارانم در مبارزه‌ای نفس‌گیر برای مدیریت کرونا بودند، رکوردی تاریخی و چشمگیر است.

بیشتر بخوانید:

بهره برداری از ۱۲ هزار تخت بیمارستانی در سال جاری

نمکی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بیماری، گفت: از مردم تقاضا می‌کنم که فراموش نکنند که در اوج جدید بیماری همکاران من روز و شب‌های بسیار سختی را گذراندند و خانواده‌هایی در میان هموطنان‌مان داغ‌دار شدند. خوشبختانه با تلاش شبانه‌روزی توانستیم پیک دوم را به گونه‌ای مهار کنیم و مرگ و میرها و ابتلا را به حداقل برسانیم.

وی افزود: خواهشم این است که مردم به همکاران در کاهش این بار سنگین کمک کنند. در زمانی که در اردیبهشت ماه پیک اول را مهار کردیم، بارها گفتم مراقب باشیم و به دلیل این کاهش ابتلا مغرور نشوید. این ویروس پیچیده، خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی است. کرونا می‌تواند در دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین به ما گل بزند و زد. آنچه که به ما گل زد، حاصل بی توجهی و عادی انگاری بیماری بود.

نمکی تاکید کرد: در این ایام هم همکارانم برای مهار بیماری تلاش فراوانی کردند و روز و شب‌های سخت و عرق‌ریزی را گذراندند. در این دوره شهدای عزیزی را نثار کردیم و تعداد قابل توجهی از هموطنان بیمار و بستری شدند و تعداد قابل توجهی از همکارانم به دلیل ابتلا از دور خدمت خارج شدند و دیگران مجبور شدند دو تا سه شیفت جایشان را پر کنند تا بیماران بدون پزشک و پرستار نمانند. خواهشم از مردم این است که عادی انگاری نکنند. با تمام شدن کنکور فرزندان‌شان دوباره بار و بندیل نبندند و به این جاده و آن جاده بروند. ما بیشترین گرفتاری را هنوز در استان مازندران داریم. هنوز هم خیر استان مازندران را شاهدیم. بیشترین عارضه را در استان مازندران به دلیل سفرها داریم. اگر سفر در اشاعه بیماری نقش نداشت، ویروس ووهان چین چگونه منتشر شد؟. خواهشم این است که سفرها را واقعا انجام ندهند.

وزیر بهداشت گفت: در عین حال بنده به عنوان شیعه عاشق امام حسین (ع) می‌گویم که در ماه عزیز محرم، دل‌مان می‌خواهد که شیعیان امام حسین (ع) هم عزت این ماه را حفظ کنند اما با تکیه بر پروتکل‌های بهداشتی. از وعاظ و مداحانی که با شیوه‌های نو و با مکانیزم‌هایی که کمترین عارضه را برای مردم دارد، به صورت نمادین کار را شروع کردند که محرمی با شکوه و بی خطر برای شیعیان امام حسین (ع) بسازند، قدردانی می کنم. خواهشم از هموطنان و عشاق امام حسین (ع) این است که به گونه ای عمل کنید که هم محرمی با شکوه ایجاد کنید و هم یک عزادار امام حسین (ع) از هیچ مجلسی تب‌دار بیرون نرود، تا اگر خدایی نکرده آنطور که پیش بینی کردیم در پاییز کرونا و آنفلوآنزا همزمان شود، نفسی برای همکارانم برای خدمت به مردم بماند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  3 6
  با نادانی به اندام های حیاتی ملت تیرخلاص می زنید. کرونا نوعی سرماخوردگی است که در 90 درصد مردم بخوبی تحمل می شود. 10 درصد دیگر اگر انواع دارو های خطرناک ندهید بخوبی درمان می شوند. یعنی فقط با دادن اکسیزن و حمایت از اندام های حیاتی بیمار خوب می شود. لذاهم مسافرت می رویم و هم ورزش و رستوران وبازار و زندگی می کنیم.
  • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
   8 2
   شما ها کار اشتباهی می کنید یعنی شما از این همه آدم و دکتر بیشتر می دونید ؟ به فکر جون خودتون نیستید به فکر جون سایرین باشید
  • سروش IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
   0 1
   جناب 13:00 امید است آلوده نشوی ولی اگر شدی بدان که توی آمریکا و انگلیس و فرانسه و غیره کرونا داره چنان جولان میده که بزرگانشون توصیه به خودن مواد شیمیایی کردند(بخوانید تجویز ترامپ) کی و کجا توی ایران داروی اشتباه داده اند؟ سند و گزارش سند؟ امیدوارم خوب زندگی کنی و با این رفتارها کوتاه زندگی نکنی!! الهی پیر شی و عاقبت به خیرو عاقل تر از اینی که نشون دادی.
 • حسن IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  5 0
  بر چه اساسی فهمیدید دقیقا ۹۰ کروناست؟؟؟،کرونا هنوز اول راهه
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  3 0
  اجرای طرح ترافیک را متوقف کنید تا جلوی افزایش ابتلا و فوت گرفته شود. افزایش تعداد بیماران و زیاد شدن فشار بر کادر درمانی فداکار و قهرمان کشورمان، نتیجه لجبازی عده ای برای اصرار بر اجرای طرح ترافیک است.
 • .... IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  1 3
  خب راهها رو ببندید.با خواهش میکنم و لطف کنید چیزی درست نمیشه.خودتون هم شل کن سفت کن در میارید مردمم که سرشون بره بی خیال ددر دودور نمیشن.
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  0 1
  بیش خود مردم مقصرند میرند سفر ودیگرون را مبتلا وبا خودشون ازدیگران الوده میشن..چقدر دکتر نمکی توصیه می کنند سفر نکنید -
 • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  0 3
  از کرونا گل نخوردی ، از مردم خوشگذران و لا ابالی گل خوردی د و میخورید ، هی خواهش میکنید ..
 • IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  1 0
  گل خوردیم ، نه ، بگو گل زدیم
 • محمدایوب IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  0 2
  خداپدرت روبیامرزه یه مرد توی این دولت پیدا شد ودریک زمینه گفت گل خوردیم. درقضیه برجام انقدر گل خوردیم که تور دروازه ودروازه بان پاره شدند ولی اونا هنوز که بازی تو زمین دشمن بود و اونجا باختیم هنوز تو زمین دشمن دارن میزنن ومیرقصن میگن گل نخوردیم ما برد برد داشتیم علی برکت الله
 • NZ ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
  0 1
  وقتی یکسری فهم و شعور ندارن, چرا با بلوک بتونی ورودی و خروجی های شهرها را نمی بندید!؟ فقط برای موارد مجاز ضروری اجازه ورود و خروج بدید. جریمه سنگین هم بگذارید, این جریمه کاری است که در کشورهای دیگر هم انجام میشود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس