کد خبر 1110059
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۰
وزیر بهداشت سعید نمکی نمایه

وزیر بهداشت گفت: ممکن است خانواده‌ها اضطراب داشته باشند اما بدانند تک تک دانش‌آموزان، فرزندان و نوه‌های ما هستند و قطعا تلاش می‌کنیم تا هیچ کدام از آنها دچار مشکلات خاص نشوند.

به گزارش مشرق، سعید نمکی وزیر بهداشت  در دیدار وزیر آموزش و پرورش که برای تبریک روز پزشک به وزیر بهداشت و مدافعان سلامت به ستاد وزارت بهداشت رفته بود، اظهار داشت: همواره اعتقاد داشته‌ام که آموزش و پرورش، پایه گذار توسعه ملی است و اگر بخواهیم ببینیم کشوری به سمت توسعه یافتگی حرکت می‌کند یا خیر، نباید اتوبان‌ها، کارخانه‌ها و چاه‌های نفت آن را ببینیم بلکه باید ببینیم در مدارس آن چه کسانی روی نیمکت‌ها نشسته‌اند و در آن کشور چقدر دانش‌آموزان روح جستجوگر دارند و چقدر معلمان آمادگی پاسخگویی به این روح جستجوگر را کسب کردهاند.

بیشتر بخوانید:

نمکی: ‌زمانی که عده‌ای پول پارو می کنند، پزشکان اندوه جارو می کنند

وی افزود: قطعا توسعه ملی محقق نخواهد شد مگر با تربیت انسان توسعه یافته و این انسان توسعه یافته به جز در دوران تولد که اذان در گوش نوزادان گفته می‌شود، از اولین روزهای مدرسه شکل می‌گیرد و مدرسه اولین ایستگاه جمعی است که کودک در آن محیط، خیلی چیزها را فرا می‌گیرد.

وزیر بهداشت یادآور شد: در سازمان برنامه و بودجه معتقد بودم که اگر بخواهیم در توسعه ملی، تحول ایجاد کنیم باید در مدارس سرمایه‌گذاری کنیم؛ قوی ترین معلمان را برای آموزش دوران ابتدایی انتخاب کنیم، بهترین حقوق را به آنها بدهیم که دغدغه خاطر نداشته باشند تا بهترین انسان‌ها برای توسعه آینده کشور تربیت شوند.

 نمکی اضافه کرد: خیلی از موارد زندگی را باید از روزهای اول مدرسه به انسان‌ها آموخت. معتقدم خیلی وقت‌ها فقط حافظه دانش‌آموزان را پر می‌کنیم و در آموزش و جامعه محور تربیت کردن، نقصان‌هایی داریم. در خیلی از کشورهای دنیا، روز اول کودکان را برای آموزش ترافیک به خیابان‌ها، احترام به حقوق شهروندی و آشنایی با دموکراسی به مجلس می‌برند.

وی تأکید کرد: مدرسه بهترین کانون برای نظام سلامت است که بتواند تحول در بُعد توسعه نظام سلامت را از آنجا آغاز کند و امروز با توجه به فرزند سالاری در خانواده‌ها، یک دانش‌آموزان می‌تواند در نظام سلامت، یک پیام آور سلامت باشد چون امروزه دیگر کودکان و دانش‌آموزان، رستورانها را انتخاب و نظام تغذیه خانواده را ساماندهی می‌کنند.

وزیر بهداشت ضمن تقدیر از همراهی وزیر آموزش و پرورش در مبارزه با کرونا از روزهای نخست اپیدمی این ویروس در کشور، گفت: در رعایت پروتکل‌ها، بایدها و نبایدهایی که باید اجرا می‌شد، وزیر آموزش و پرورش، همواره پیشگام بود و بارها گفت که همه فضاها، معلمان و ظرفیت‌های این وزارتخانه در خدمت مدیریت کرونا است.

 نمکی تأکید کرد: زحمتی که همکاران ما در وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد و تقویت زیرساخت فضای مجازی برای آموزش به دانش‌آموزان کشیدند، قوت قلب زیادی به ما داد که هم می‌توانیم از اینکه دانش‌آموزان از تحصیل دور می‌مانند، نهراسیم و هم اینکه نگران نباشیم که دچار مشکلات ناشی از بیماری می‌شوند. روزهای اول اگر می‌گفتند که کودکان کمتر به این ویروس مبتلا می‌شوند اما امروز شواهد محکمی داریم که با تغییر رفتار ویروس، کودکان را هم ممکن است، گرفتار کند.

وی تصریح کرد: ممکن است پاییز سختی در پیش داشته باشیم که شاید شاهد همزمانی کرونا و آنفلوآنزا باشیم و وجود زیرساخت قوی استفاده از فضای مجازی برای آموزش، به ما خیلی جسارت و قدرت تصمیم‌گیری می‌دهد که هم آموزش و پرورش را دایر نگه داریم و هم برای پیشگیری از بیماری، تلاش کنیم.

وزیر بهداشت بیان داشت: طرح هایی را در وزارت بهداشت برای مدارس آغاز کرده‌ایم که از نمونه‌های آن، مدارس عاری از پوسیدگی دندان است و برای اولین بار آن را در اردیبهشت سال گذشته در نمین اردبیل به عنوان پایلوت آغاز کردیم و نیت ما این بود که دندان‌های یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز پایه ششم ابتدایی که دوره بسیار مناسبی است را عاری از پوسیدگی کنیم و راه را ادامه دادیم که با تعطیلات مدارس روبرو شد و امیدواریم که شاهد استمرار این طرح با کمک وزارت آموزش و پرورش باشیم.

 نمکی با بیان اینکه طرح نماد یا نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش‌آموزی یکی از طرح های مهم برای دانش‌آموزان است، افزود: این طرح یکی از زیباترین طرح هایی بود که در دولت تدبیر و امید به عنوان یک اقدام بین بخشی اجرا شد و خوشبختانه استمرار پیدا کرد و در قالب آن، بهداشت روان دانش‌آموزان در مدرسه و هم عوامل خطر تهدید کننده سلامت آنها مانند تغذیه و چاقی را می‌توان پایش و مراقبت کرد.

وی گفت: امروز نگران شیوه زندگی دانش‌آموزان در مدارس هستیم. معتقدیم که پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر را باید از مدارس آغاز کنیم نه زمانی که آنها در سنین نوجوانی و جوانی مبتلا شدند. در مدرسه می‌توانیم تغذیه مناسب و ورزش منظم را به دانش‌آموزان بیاموزیم و آن را جزء لاینفکی از زندگی شان کنیم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: امروز مشخص شده کودکان و نوجوانانی که دچار کووید۱۹ می‌شوند و عامل خطری مانند چاقی دارند، حداقل تا ۱۰ برابر خطر مرگ و میر بالاتری دارند و اگر این مورد را با برنامه‌ای مدون و منظم پیش ببریم قطعا به کاهش آسیب‌های ناشی از کووید۱۹ در گروه دانش‌آموزان، کمک کرده‌ایم.

 نمکی یادآور شد: قطعا در مورد بازگشایی مدارس در کنار وزارت آموزش و پرورش هستیم و ممکن است خانواده‌ها اضطراب داشته باشند. یقینا تک تک دانش‌آموزان، فرزندان و نوه‌های ما هستند و قطعا تلاش می‌کنیم تا هیچ کدام از آنها دچار مشکلات خاص نشوند اما سازمان جهانی بهداشت اخیرا اشاره کرده که کشورها، افزایش بزهکاری‌های اجتماعی و مشکلات ناشی از عدم زیستن دانش‌آموزان در مدرسه در کنار همدیگر، انزوا و مشکلات زندگی مدرن، عدم تحرک کافی و بهداشت روان را باید در دوران کرونا مدیریت کنند.

وی افزود: اگر بتوانیم با آمیزه‌ای از آموزش‌های مجازی و حضوری و اطمینان بخشی به خانواده‌ها برای اینکه فرزندان شان در معرض آسیب نیستند، کار را دنبال کنیم اختلالی در سیستم آموزشی پیش نمی‌آید همانگونه که در کنکور اثبات کردیم بهترین و سالم ترین لحظاتی که داوطلبان گذرانده‌اند، لحظاتی بود که آنها در جلسه کنکور حضور داشتند اما اگر تغییراتی حاصل شد با وزارت آموزش و پرورش بررسی خواهیم کرد.

وزیر بهداشت گفت: به نظر می‌رسد بهتر است بجای اینکه در دانشگاه‌ها ظرفیتی را ایجاد کنیم که مراقبین بهداشت مدارس را تربیت کنیم، بهتر است از ظرفیت کارشناسان بهداشت عمومی بیشتر استفاده کنیم. از سه دهه پیش که در وزارت بهداشت مسؤولیت داشتم، اعتقاد داشتم که نیروهای بهداشتی باید چند ظرفیتی تربیت شوند و نباید فقط برای بهداشت کودک یا مدرسه تربیت شوند بلکه باید چند وجهی فعالیت کنند.

 نمکی تاکید کرد: بهداشت یک پدیده بهم پیوسته است و نمی‌توان بهداشت مدرسه را از بهداشت بارداری و بهداشت مدرسه و بارداری را از بهداشت خانواده تفکیک کرد. اگر کارشناسان عمومی را با طی دوره های آموزشی کوتاه مدت برای موفقیت بیشتر در مدارس را تربیت کنیم، دستاوردهای بهتری خواهیم داشت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • حسن IR ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  24 4
  اون چیزی که ما از مسئولین دیدیم اینه که برای فرزندان خودشون بهترین امکانات رو در مدارس خاص و ادارات و... ایجاد می کنند و بقیه رو به امون خدا رها می کنند.من که هرگز با این وضع بچه ام رو مدرسه نمی فرستم.
  • IE ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
   22 2
   دقیقا... اینا دلسوز بچه های خودشونن... حرفم که باد هواست... اصلا جناب نمکی حرفت به دل نمیشینه که میگی اینا بچه های ما هستند.... از عاشورا و ایام حسینی صداقت بیاموزیم...
 • IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  9 1
  ما نفهمیدیم چی گفتن حالی‌مون نشد
 • IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  24 2
  تو در وزارتخانه ات نشسته ای در تجمع اطاقهای مدارس که هیچ ایمنی ندارند داری شعار می دهی - نوه و فرزند تو در کلاسهای خصوصی کم جمعیت دارند عشق وحال می کنند - راست میگی نوه ات را بیاور دریکی از مدارس مناطق محروم بگذار سرکلاس همان بیچاره هایی که مجبورند به استقبال مرگ کرونا بروند تو کنار گود بگویی من لنگشان می کنم!!!
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  9 2
  سلام نگران برخی از پزشک نما ها نشو اونها هم همین لحظه در حال پول پارو کردن می باشند غمخور
  • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
   2 0
   خودت فهمیدی چی گفتی
 • عظیم IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  4 3
  الله نگهدار و یاورتان از خداوندمتعال سلامتی ،برای کادر درمانی کشور وشفای همه انسانهای عالم را آرزومندم
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  3 2
  آقای نمکی وزیر جان .اگه دلت به حال پزشکان غمخوار میسوزد پس تعرفه هاشون رو بیشتر کن .کلا ملت رو گیر اوردین
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  8 1
  شما دلتون واسه خودتون و موقعیتتون میسوزه نه بچه های ما که فقط حرف دروغ بزنین و ملت و بیچاره کردین . اون مدارس خوب و ایمن فقط واسه آقازاده هاست
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  5 4
  نمکی گریزی به سخنان چند وقت اخیرت بزن همش شعر و حرفهای عاشقانه عقلانیتت کجا رفت دکتر
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  4 5
  یاد صحبت های سال قبل نمکی افتادم که در کمال نمک نشناسی، افسردگی را به مراسم عزای امامان ربط داد!!!! الان کادر وزارت بهداشت به وضعیتی افتاده که دم از خستگی و افسردگی و کم اوردن از وضعیت دشوار کرونایی دارن و ارزو می کنند ای کاش کرونا نبود و حداقل به عنوان تماشاچی به عزاداری امام حسین می رفتند
 • مرجان GB ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  7 2
  سلام اقای نمکی مدارس ما روز عادی کثیف هست غیر بهداشتی هست شما چطور دلتون به حال بچه های ما میسوزه اگر خدای ناکرده یه بچه مریض بشه کل بچه ها الوده میشن بچه ها اصلا نمیتونن ماسک بزنن همش با هم بازی میکنن از چی میترسید که مدارسا درست تصمیم نگرفتید
  • IE ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
   4 2
   خدا خیرت بده گل گفتی ..مگه نمکی میفهمه یا فکر میکنه همه مدارس مثل مدارس بچه های خودشونن... بی خبری و بی دردی مسئولین درد امروز ماست...
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  5 2
  اقای نمکی ، بالاخره تو هم نمک پرورده اقای رییس جمهور هستی باید هم از نظرات ایشون را بزک کنی و به سلامت مردم بتازی. سال قبل هم ثابت کردی که نمک پرورده لامذهب ها هستی و با لیس زدن نمک دشمنان دین، به امام حسین تاختی.
  • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
   3 2
   نظر من اینکه من اصلا بچم رو مدرسه نمیفرستم مگر پارسال مجازی نبود ما خودمان هم به بچه هامون کمک میکردیم امسال هم کلا مجازی باشه اگر بچه هامون کرونا بگیرن اقای ده نمکی باید جواب گو باشد اگر واقعا بچه های مردم رو مثل بچه خودش میدونه مدرسه باید مجازی باشه
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  1 1
  واقعا نمکی بی نمک
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  1 1
  تواین اوضاع کرونا یی چه تضمینی هست که بچه بره مدرسه اونم بچه‌های کوچیک که فقط فکربازین
 • فرهنگی IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  0 1
  آقای وزیر بهداشت ،شما که از تخصیص حقوق متناسب و درخور شان معلمان می گویید می دانید هم اکنون عده زیادی از همین معلمان فقط به خاطر دادخواهی در گوشه زندان به سر می برند؟؟ دوم راجع به پروتکل های بهداشتیست ؛ اینکه متعجبم شما چرا از پروتکل ها صحبت می کنید وقتی خودتان می دانید این طرحی شکست خورده است چون نه کسی رعایت میکند ونه دولت برای تحقق آن ریالی هزینه می کند.بنابراین شعار ندهید و آرمانی صحبت نکنید براساس واقعیات جامعه حرف بزنید.
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  2 1
  اشتباه میکنید مدارس رو باز نکنید.
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  2 1
  رعایت پروتکل در مدرسه چطور امکان پذیره وقتی دانش آموزان از یک شیر آبخوری استفاده میکنن.
 • F.A IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  4 1
  با سلام جناب وزیر در مدرسه ای مثل مدرسه ما که بسیار پر جمعیت هست چگونه امکان آموزش حضوری وجود دارد؟! مگه نمیگن که جمعیت کلاسا نباید بیشتر از 10 نفر باشه پس چگونه می‌شود یک کلاسی که 30 نفره است دانش آموزان در کلاس حاضر شوند؟ اگر یک روز در میون هم بخواهند به مدرسه بیایند ظرفیت کلاس ها 15 نفره می‌شود درضمن مگر خودتان نمبگویید فضای سربسته احتمال ابتلا به کرونا را بالا میبرد؟!!! فصل سرما هم که در راه است و نمی‌شود پنجره کلاس ها را باز گذاشت تا تهویه انجام شود از طرفی دیگر 8ساعت با ماسک و دستکش در مدرسه کار دشواری است و ما بدتر چیز زیادی یاد نمیگیریم پس لطفا لطفا مدارس امسال هم کاملا مجازی برگزار شود. همان طور که تقریبا نیمسال دوم پارسال کاملا مجازی بود بالاخره هرچه باشد سلامتی مهم تر است خودتان فکر کنید ببینید در کنکور که یک روز هم بود بیش از 60000 داوطلب حاضر به شرکت در آن نشدند، مدارس که جای خود دارد. قطعا 90درصدخانواده ها اجازه حضور فرزندشان در مدرسه را نخواهند داد.
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  3 1
  شما مسولین اگر جان مردم وبچه های مردم براتون مهم بود ازاول جلوی ورود این ویروسا می گرفتین خودتون هم میدونید که بازکردن مدارس خیلی خطرناکه پس الکی شعارندین لطفا دیگه هیچ کس به شما اعتمادنداره مردم خودشون عاقلن وبچه ها رامدرسه نمیفرستن زمان جنگ مگه مدارس راکلا تعطیل نکردن الان هم که بدتر از جنگه تعطیل کنن تا واکسنش بیاد
 • صادقی IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  0 1
  سلام راه صحیح اینه که سه ماه پاییزتعطیل خیال خانواده هاروراحت کنید تواین مدت واکسن هم جوابگومیشه لطفااجراکنیداونایی که فوق لیسانس دارن بیکارندعجله چیه؟
 • مریم. IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  4 1
  خودشون جلسات مجازی شرکت میکنن با جان بچه ها بازی مکنن
 • لیلا IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  1 1
  خوب
 • سیمین IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  0 1
  سلام کلاس دختر من ۴۶نفر هستن امسال نمیدونم اضافه شدن یان چطور میشه مدرسه بره
 • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  0 1
  مردم خودتون رو خسته نکنید بخدا قسم قصد این آقایان معلوم است اگه غیر این بود به درد دل مردم و پدر مادرا گوش میدادن و کلا امسال مدارس رو تعطیل میکردن تا جون هیچ بچه ی بخطر نیفتد.
 • معصومه علی پور هستم ۱۳ ساله از خوزستان IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  1 0
  من میگم که ما میریم مدرسه انشالله که کرونا بره و ما بتنیم هم دیگرو ببینیم از شبکه دو وصدای سیما تشکر مکنم
 • آرمان IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  0 0
  لطفا مدارس رو مجازی کنید اگر دلتون میسوزه ونذارید نهمیها ودوازدهمیها امتحان حضوری ندن
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  0 0
  سلام اقای نمکی، شما خودت گفتی بچه های مردم عینه بچه های خودمون هستند، اگه اینطوره چرا میخواید با باز کردن مدرسه ها جون دانش اموزا رو به خطر بیندازید، من خودم یه دانش اموزم دارم میبینم وضعه مدارس چه جوریه، تو بعضی از کلاسا انقدر دانش اموز زیاده که بچه ها مجبورن سه نفره رو نیمکت بشینن، بعدشم مگه اموزش مجازی چیه، به خدا اینجوری یاد میگیریم
 • ناشناس IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۷
  0 1
  تو پارکها، بازارها و مجالس بدون ماسک، کرونا نی گیرن ولی تو مدرسه کرونا می گیرن!!!
  • IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
   0 0
   همه که بی فرهنگ نیستند شما حق نداری به مردم تهمت بی خردی وبی عقلی بزنی!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس