پکن: مکانیسم ماشه فعال نشده است

سخنگوی وزارت خارجه چین تصریح کرد: مکانیسم ماشه فعال نشده است؛ زیرا آمریکا در جایگاهی نیست که بتواند بازگشت خودکار تحریم‌ها را اجرا کند.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز جمعه با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی با محکوم کردن درخواست آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه اعلام کرد: طرف‌های برجام شامل چین، روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایران، نامه‌هایی را به رئیس شورای امنیت ارسال کرده‌اند. وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان هم بیانیه‌ای برای ابراز مخالفت با تصمیم آمریکا منتشر کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این خصوص ادامه داد: کاری که آمریکا انجام داد، صرفاً یک اقدام سیاسی است. لذا، طرف‌های مشارکت‌کننده در برجام و همچنین اکثریت قاطع اعضای شورای امنیت معتقدند که درخواست آمریکا فاقد اساس قانونی است و مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها فعال نشده است.

وی سپس تصریح کرد: خروج یکجانبه آمریکا از برجام به معنی این است که این کشور تمامی حقوقش به عنوان طرف مشارکت‌کننده در این توافق را از دست داده و در جایگاهی نیست که بتواند مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها (مکانیسم ماشه) را اجرا کند.

گفتنی است، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیروز پنجشنبه به نیویورک رفت تا با اتهام واهی نقض برجام از سوی ایران، تصمیم واشنگتن مبنی بر فعال‌سازی مکانیسم ماشه را به اطلاع «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل برساند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس